REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzicielstwo, Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Duże zmiany w prawach rodzicielskich

Zmiany w prawach rodzicielskich zapowiada projekt ustawy rodzinnej, który został skierowany do Sejmu. Ustawa ma na celu ułatwienie rodzicom łączenia życia prywatnego z zawodowym. Wprowadza m.in. dłuższy okres łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą, obowiązek uwzględnienia wniosku o zmianę organizacji czasu pracy i możliwość skorzystania z pozostałej części urlopu rodzicielskiego w przypadku powrotu do pracy przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia.

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy przyjmuje różne formy. Pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie do zatrudniania bezrobotnych mających powyżej 50 lat, a Krajowy Fundusz Szkoleń umożliwia dofinansowanie do szkoleń i kształcenia starszych pracowników.

Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r.

Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r. zostały wybrane. Firmy zostały podzielone w konkursie na zatrudniające: poniżej 50, poniżej 500 i powyżej 500 pracowników. Kto zwyciężył?

Urlop ojcowski i zasiłek za czas urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski pojawił się w polskim Kodeksie pracy i zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. Na początku ojciec dziecka mógł skorzystać z 7 dni wolnego. Obecnie urlop ojcowski wynosi 2 tygodnie. Za czas urlopu należy się zasiłek macierzyński. Czy zasiłek będzie przysługiwał także prowadzącym działalność gospodarczą?

REKLAMA

Dzielenie stanowiska jako nowa forma zatrudnienia

Dzielenie jednego stanowiska przez dwóch lub więcej pracowników to nowa forma zatrudnienia. Tzw. job-sharing polega na podziale miedzy dwóch lub kilku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy danego stanowiska pracy pełnowymiarowej.

Kampania zmieniająca wizerunek pokolenia Y

Kampania zmieniająca wizerunek pokolenia Y - #jestemYgrekiem. nie jestem leniem - realizowana jest przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Celem kampanii jest zmiana opinii pracodawców na temat młodych pracowników generacji Y.

Zatrudnienie sezonowe w rolnictwie maleje

Zatrudnienie sezonowe w rolnictwie maleje. To efekt nałożenia na Polskę rosyjskiego embarga. Pomimo tego zjawiska bezrobocie w Polsce systematycznie spada.

Potrzeba zmian w przypadku martwych urodzeń

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłasza potrzebę zmian w przyznawaniu świadczeń w sytuacji martwych urodzeń. Irena Lipowicz podkreśla problem w uzyskaniu prawa do zasiłku pogrzebowego czy macierzyńskiego w przypadku braku możliwości określenia płci dziecka.

REKLAMA

Roczny urlop macierzyński - uprawnienie pracownicy-matki

Pojęcie "roczny urlop macierzyński" jako uprawnienie pracownicy-matki nie istnieje w przepisach prawa pracy. Kobieta może przez 364 dni pobierać zasiłek macierzyński, jeśli po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego zdecyduje się na dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Dopiero te trzy rodzaje urlopu po zsumowaniu wynoszą prawie rok.

Więcej miejsc pracy w UE

W UE jest coraz więcej miejsc pracy. Wskaźnik wolnych miejsc pracy w IV kwartale 2014 r. wynosił 1,7. Tymczasem średnia dla ostatnich 3 lat wynosi 1,5.

Wzrost wynagrodzeń realnych i zatrudnienia w lutym 2015 r.

W lutym 2015 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w stosunku do 2014 r. wzrosło o 3,2 proc. Zatrudnienie wzrosło o 1,2 proc.

Urlopy dla rodziców - plany

Coraz więcej osób korzysta z urlopów dla rodziców. Więcej ojców decyduje się na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Nowy urlop rodzicielski także cieszy się coraz większą popularnością. MPiPS planuje wprowadzić świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł na miesiąc. Jakie zmiany mogą zostać wprowadzone?

Dodatkowa odprawa podlega opodatkowaniu

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wydana 19 lutego 2015 r. (IPPB4/415-972/14-2/MS) stanowi o tym, że odprawa dodatkowa dla osób niepełnosprawnych i samotnie wychowujących dzieci stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

Krajowy plan działań na rzecz zatrudnienia na lata 2015-2017 przyjęty przez rząd

Krajowy plan działań na rzecz zatrudnienia na lata 2015-2017 10 marca 2015 r. został przyjęty przez rząd. Wybrane kierunki polityki państwa w zakresie rynku pracy dotyczą promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej.

Pracodawcy za zatrudnianiem i podwyżkami

Pracodawcy są za dalszym zatrudnianiem i przyznawaniem podwyżek. Zatrudniać planują przede wszystkim firmy z zachodniej Polski.

Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Zgodnie z Kodeksem pracy rodzicom przysługują dwa dni wolne od pracy na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 roku życia w roku kalendarzowym. Z tego uprawnienia może skorzystać tylko jedno z pracujących rodziców. Należy w tym celu złożyć stosowny wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem.

Rekord umów na zero godzin w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii padła rekordowa liczba pracowników zatrudnionych na podstawie umów na zero godzin. Czym charakteryzuje się tego typu umowa?

Przeprowadzanie konkursów na stanowiska kierownicze - podmioty

Przeprowadzanie konkursów na stanowiska kierownicze odbywa się za pośrednictwem określonych podmiotów. Należy do nich organizator konkursu oraz komisja konkursowa. Jakie zadania podejmują?

Polacy wracają do kraju

Coraz więcej Polaków pracujących za granicą wraca do kraju. Powroty nie odbywają się jednak na skalę masową i wciąż więcej osób wyjeżdża niż wraca.

Zatrudnienie i wynagrodzenie w 2015 r. wzrośnie

Zatrudnienie i wynagrodzenie w 2015 r. wzrośnie w porównaniu do roku poprzedniego. Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się na poziomie powyżej 3 proc.

Becikowe 2015

W tym roku becikowe nadal będzie uzależnione od dochodów w rodzinie. Ponad to matka musi pozostawać pod opieką medyczna od 10 tyg. ciąży. Wynosi ono 1000 zł i jest wypłacane jednorazowo, po złożeniu wniosku w terminie 12 miesięczny od urodzenia dziecka.

Zatrudnienie w bankowości

Zatrudnienie w bankowości w Polsce od listopada 2013 r. do listopada 2014 r. spadło o 1 %. Tendencja spadkowa utrzymuje się już kilka lat. Jak wygląda sytuacja kobiet i mężczyzn zatrudnionych w bankowości? Jak kształtuje się ich wynagrodzenie?

Zatrudnienie pracowników ze Wschodu

Zatrudnienie pracowników ze Wschodu może przynieść firmie korzyści. Jednak ma to swoje dobre i złe strony. Jak znaleźć cudzoziemców chętnych do pracy? O jakie formalności należy zadbać?

Zatrudnianie na umowy na czas określony i cywilnoprawne – 8 błędów z praktyki

Pracodawcy zatrudniający na podstawie umów o pracę na czas określony oraz umów cywilnoprawnych często naruszają przepisy prawa pracy. Tymczasem PIP zapowiedziała wzmożenie kontroli w 2015 r. W sposób szczególny będzie badana zasadność zawierania umów cywilnoprawnych oraz prawidłowość zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Jakie 8 błędów najczęściej popełniają pracodawcy?

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych z korzyścią dla pracowników

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych może przynieść korzyści dla pracowników. Przewiduje się poprawę bezpieczeństwa zatrudnienia. Co ulegnie zmianie?

Zmiany na rynku pracy w 2015 r.

Początek 2015 r. niesie za sobą bardzo szybkie tempo zmian na rynku pracy. Rotacja pracowników poszukujących zatrudnienia osiągnęła poziom najwyższy od czterech ostatnich kwartałów.

Zmiany w urlopach rodzicielskich - ocena projektu nowelizacji

Prezydent przedstawił projekt ustawy dotyczącej zmian w urlopach rodzicielskich. Ustawa wprowadza m.in. wprowadzenie maksymalnego wieku dziecka uprawniającego matkę do korzystania z płatnych przerw w czasie pracy na karmienie, wydłużenie terminu na złożenie wniosku o urlop rodzicielski i wychowawczy. Które zmiany są akceptowane, a które krytykowane przez Konfederację Lewiata?

Rozwiązania prorodzinne na rynku pracy

Rozwiązania prorodzinne na rynku pracy ułatwiają godzenie życia zawodowego z rodzinnym. Do takich rozwiązań należy: wydłużenie urlopów rodzicielskich, wprowadzenie Karty Dużej Rodziny czy elastycznego czasu pracy oraz popularyzacja urlopów ojcowskich.

Nagrodzone urzędy pracy

Urzędy pracy, które najlepiej wprowadziły w życie nowe przepisy ustawy o promocji zatrudnienia zostały nagrodzone przez Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Lepsza sytuacja na rynku pracy

W ciągu roku bezrobocie w Polsce obniżyło się z 13,4 proc. do 11,5 proc. Coraz mniej osób rejestruje się w urzędach pracy, za to coraz szybciej przybywa nowych ofert zatrudnienia. To zaś oznacza, że firmy chętniej inwestują. Nowym inwestycjom, a tym samym tworzeniu nowych miejsc pracy, sprzyjać będzie ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego o skupowaniu obligacji państw Eurolandu.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych od 2015 r.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych weszły w życie 1 stycznia 2015 r. Poszerzono m.in. krąg osób niepełnosprawnych, za zatrudnienie których pracodawca może otrzymać zwrot poniesionych kosztów.

Nieprawidłowości przy zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce

Rośnie liczba cudzoziemców przybywających do Polski. Wiąże się z tym wzrost zatrudnienia przybyszów z innych państw na polskim rynku pracy. To pole do powstawania licznych nieprawidłowości przy zatrudnianiu cudzoziemców.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie - przegląd 2014 r.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie w 2014 r. to już czwarta edycja corocznego przeglądu, który zawiera zachodzące zmiany i tendencje w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych oraz wskazuje przyszłe wyzwania i możliwe rozwiązania polityczne.

Krajowy Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na lata 2015–2017 - opinia Rady Rynku Pracy

Jakie zmiany zakłada Krajowy Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na lata 2015–2017? W styczniu 2015 r. Rada Rynku Pracy będzie go opiniować.

Potrzeba zmniejszenia liczby umów śmieciowych i terminowych

Jak poprawić sytuację na rynku pracy w Polsce? Polska powinna m.in. dążyć do zmniejszenia liczby umów śmieciowych i terminowych. Ponadto należy podjąć działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia wśród młodych. Jakie kroki powinny zostać podjęte w tym celu?

Zatrudnienie w Polsce w 2015 r.

Przewiduje się, że zatrudnienie w Polsce w 2015 r. będzie rosło. Być może stopa bezrobocia po raz pierwszy od 5 lat spadnie poniżej 10%.

Nowe świadczenie rodzicielskie od 2016 r. - wywiad z ministrem

Nowe świadczenie rodzicielskie ma wejść w życie od 2016 r. Przysługiwałoby bezrobotnym, studentom, rolnikom i osobom zatrudnionym na umowie o dzieło do roku po urodzeniu dziecka. Proponowana wysokość świadczenia wynosi 1000 zł miesięcznie.

Nowe świadczenie rodzicielskie 1000 zł

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje wprowadzenie nowego świadczenia rodzicielskiego, które przysługiwałoby przez pierwszy rok po urodzeniu dziecka osobom bezrobotnym, studentom, rolnikom i zatrudnionym w ramach umowy o dzieło. Świadczenie miałoby wynosić 1000 zł miesięcznie.

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2015-2017

Projekt uchwały rządu dotyczącej Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2015-2017 ma zostać przygotowany przez ministra pracy przy wsparciu ministrów: gospodarki, oświaty, szkolnictwa wyższego, rolnictwa oraz rozwoju regionalnego.

Praca dla Ukraińców w Polsce

Zmiany zachodzące na Ukrainie spowodują znaczny wzrost Ukraińców poszukujących pracy w Polsce. Z jakimi głównymi problemami boryka się Ukraina?

Pomoc publiczna dla zatrudniających niepełnosprawnych

W dalszym ciągu będzie udzielana pomoc publiczna dla zatrudniających niepełnosprawnych. Zapewnia to nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Program Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. W ramach programu, obok środków EFS, dostępne będą także fundusze Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej to specyficzna forma zatrudnienia pracownika. Rekrutacją i zatrudnianiem zajmuje się agencja pracy tymczasowej. Następnie pracownik zostaje skierowany do pracy w przedsiębiorstwie, które zgłasza zapotrzebowanie na personel w ramach pracy tymczasowej. Kto jest faktycznym pracodawcą?

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w listopadzie 2014 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego dnia 16 grudnia 2014 r. podał wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i poziom zatrudnienia w listopadzie 2014 r.

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych - działania podejmowane w 2013 r.

Posłowie na 82. posiedzeniu Sejmu zapoznają się z Informacją Rządu o działaniach podejmowanych w 2013 r. na rzecz realizacji postanowień uchwały Sejmu Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. Wskazuje się m.in. na wzrost zatrudnienia z 20,8% w 2008 r. do 22,6% w 2013 r.

Szybki rozwój outsourcingu w Polsce

Odnotowano bardzo szybki rozwój outsourcingu w Polsce. Branża wzrasta o jedną piątą rocznie. Usługi dla biznesu charakteryzują się szybkim przyrostem zatrudnienia. Przewiduje się, że do końca 2015 r. zatrudnienie w branży wyniesie od 150 do 170 tys. osób.

100 firm zrezygnowało ze statusu zakładu pracy chronionej

W porównaniu do poprzedniego roku spadła zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Co stanowi przyczynę wzrostu bezrobocia wśród tej szczególnej grupy pracowników? 100 firm zrezygnowało ze statusu zakładu pracy chronionej. Dlaczego?

Nowe rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców

W lutym 2015 r. ma trafić do Sejmu projekt zmian w prawie pracy, który przewiduje nowe, szczególne rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców. Rodzice będą mieli możliwość ubiegania się o elastyczne formy organizacji czasu pracy. Zakłada się również prawo do łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą aż do 64 tygodni. Jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone?

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w październiku 2014 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego 19 listopada 2014 r. podał wysokość przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w październiku. Ile wynosi w porównaniu do września?

Poradniki dla cudzoziemców od 2015 r. - prawa pracownicze

W 2015 r. zostaną wydane przez PIP poradniki dla cudzoziemców na temat polskiego rynku pracy i ich praw pracowniczych. Celem planowanych działań jest zwiększenie świadomości obcokrajowców na temat ich praw.

REKLAMA