Rozwiązania prorodzinne na rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
„Zatrudnienie przyjazne rodzinie - doświadczenia międzynarodowe, realia polskie” to tytuł najnowszej publikacji Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, opracowanej pod kierownictwem prof. nadzw. dr hab. Bożeny Balcerzak-Paradowskiej. Opracowanie zostało zaprezentowane 22 stycznia w CPS Dialog. Przy okazji odbyła się konferencja, poświęcona rozwiązaniom prorodzinnym na rynku pracy.
REKLAMA
- Polityka rodzinna i polityka rynku pracy są obszarami wzajemnie się uzupełniającymi, oddziałującymi na siebie i przenikającymi – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Rodzina, aby dobrze funkcjonować, musi mieć zabezpieczone podstawy ekonomiczne. Dobry pracownik to taki, który właściwie dzieli swój czas między pracę, a życie prywatne. Godzenie życia zawodowego z rodzinnym nie jest – zwłaszcza w dzisiejszych czasach – łatwym zadaniem. Dlatego staramy się w tym pomóc, proponując kolejne zmiany. Wydłużyliśmy urlopy rodzicielskie, wprowadziliśmy Kartę Dużych Rodzin, proponujemy rozwiązania pozwalające korzystać z elastycznego czasu pracy, popularyzujemy urlopy ojcowskie.
Uczestnicy konferencji zastanawiali się, czy pracodawcom opłaca się prowadzić politykę przyjazną rodzinie w zakładzie pracy oraz jakie korzyści odnosi pracownik z rozwiązań ułatwiających godzenie pracy z życiem rodzinnym.
Przekroczenie progu dochodowego bez utraty zasiłku
Zdaniem Agnieszki Smoder z IPiSS wciąż brakuje rozwiązań adresowanych do osób mających problemy z godzeniem pracy z opieką nad zależnymi i starszymi członkami rodziny, zwłaszcza, że w ostatnich latach jest to coraz bardziej istotny problem w naszym społeczeństwie.
Według prof. Balcerzak-Paradowskiej podwójna rola przypada tu pracodawcom. Jedna to respektowanie uprawnień wynikających z przepisów, a druga podejmowanie własnych działań dostosowanych do potrzeb swoich pracowników, ze świadomością, że to się opłaca firmie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat