reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wsparcie osób 50+ na rynku pracy

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy przyjmuje różne formy. Pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie do zatrudniania bezrobotnych mających powyżej 50 lat, a Krajowy Fundusz Szkoleń umożliwia dofinansowanie do szkoleń i kształcenia starszych pracowników.

Sytuacja osób 50+ na rynku pracy

Jaka jest sytuacja osób 50+ na polskim rynku pracy i co zrobić, aby ją poprawić? Na te pytania odpowiada Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jego przedstawiciele zaprezentowali dziś wyniki swojego raportu.

Polskie społeczeństwo starzeje się znacznie szybciej niż mieszkańcy innych krajów europejskich. Dane Eurostatu pokazują, że w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko 25% ludności polskiego społeczeństwa.

- Wydłużenie życia to ogromny sukces cywilizacyjny, ale także wyzwanie. Podejmujemy działania, które z jednej strony zachęcają osoby starsze do pozostania w pracy jak najdłużej, ale także motywują pracodawców do inwestowania w doświadczonych pracowników. Osoby 50+ mają ogromny potencjał i wiedzę. Są pracownikami, których często bardzo trudno zastąpić – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Stopa zatrudnienia wśród osób w wieku 55-59 lat wzrosła z 36% w 2003 roku do 55% w roku 2013. To dobry sygnał i dowód na to, że regulacje wprowadzane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przynoszą rezultaty. Zgodnie ze Strategią Lizbońską, polski rząd dąży do wzrostu stopy zatrudnienia wśród osób z grupy wiekowej 55-64 do 50% w roku 2020, co oznacza blisko dziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu do poziomu z roku 2013.

Dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych 50+

Jakie działania na rzecz wzrostu zatrudnienia osób 50+ podejmuje Polska?

Zamknięto programy umożliwiające przejście na wcześniejszą emeryturę, wdrożono także reformy mające na celu zmniejszenie liczby osób, które mogłyby być objęte systemem świadczeń z tytułu niepełnosprawności. Dodatkowo, ustawowy wiek emerytalny dla pracowników obu płci będzie stopniowo podwyższany do 67 lat. W 2008 roku, przyjęty został rządowy program „Solidarność Pokoleń”, który zachęca pracodawców do zatrudniania osób powyżej 50. roku życia. Dzięki reformie urzędów pracy wprowadzonej w połowie 2014 roku pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do zatrudniania osób bezrobotnych powyżej 50. roku życia, a wprowadzenie Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) pozwala na finansowanie szkoleń i kształcenia starszych pracowników.

Stopa zatrudnienia wśród osób 50+ wciąż jednak utrzymuje się znacznie poniżej średniej krajów OECD. Zespół ekspertów OECD opracował raport pn. ”Lepsza praca wraz z wiekiem: Polska 2015” (Ageing and Employment Policies: Poland 2015) przedstawiający analizę sytuacji Polski w obszarze polityki dla osób starszych wraz z rekomendacjami zmian.

Zapraszamy na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcia

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy. / Fot. Fotolia
Wsparcie osób 50+ na rynku pracy. / Fot. Fotolia

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama