REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy

REKLAMA

REKLAMA

Wsparcie osób 50+ na rynku pracy przyjmuje różne formy. Pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie do zatrudniania bezrobotnych mających powyżej 50 lat, a Krajowy Fundusz Szkoleń umożliwia dofinansowanie do szkoleń i kształcenia starszych pracowników.

Sytuacja osób 50+ na rynku pracy

Jaka jest sytuacja osób 50+ na polskim rynku pracy i co zrobić, aby ją poprawić? Na te pytania odpowiada Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jego przedstawiciele zaprezentowali dziś wyniki swojego raportu.

Autopromocja

Polskie społeczeństwo starzeje się znacznie szybciej niż mieszkańcy innych krajów europejskich. Dane Eurostatu pokazują, że w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko 25% ludności polskiego społeczeństwa.

- Wydłużenie życia to ogromny sukces cywilizacyjny, ale także wyzwanie. Podejmujemy działania, które z jednej strony zachęcają osoby starsze do pozostania w pracy jak najdłużej, ale także motywują pracodawców do inwestowania w doświadczonych pracowników. Osoby 50+ mają ogromny potencjał i wiedzę. Są pracownikami, których często bardzo trudno zastąpić – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Stopa zatrudnienia wśród osób w wieku 55-59 lat wzrosła z 36% w 2003 roku do 55% w roku 2013. To dobry sygnał i dowód na to, że regulacje wprowadzane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przynoszą rezultaty. Zgodnie ze Strategią Lizbońską, polski rząd dąży do wzrostu stopy zatrudnienia wśród osób z grupy wiekowej 55-64 do 50% w roku 2020, co oznacza blisko dziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu do poziomu z roku 2013.

Dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych 50+

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie działania na rzecz wzrostu zatrudnienia osób 50+ podejmuje Polska?

Zamknięto programy umożliwiające przejście na wcześniejszą emeryturę, wdrożono także reformy mające na celu zmniejszenie liczby osób, które mogłyby być objęte systemem świadczeń z tytułu niepełnosprawności. Dodatkowo, ustawowy wiek emerytalny dla pracowników obu płci będzie stopniowo podwyższany do 67 lat. W 2008 roku, przyjęty został rządowy program „Solidarność Pokoleń”, który zachęca pracodawców do zatrudniania osób powyżej 50. roku życia. Dzięki reformie urzędów pracy wprowadzonej w połowie 2014 roku pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do zatrudniania osób bezrobotnych powyżej 50. roku życia, a wprowadzenie Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) pozwala na finansowanie szkoleń i kształcenia starszych pracowników.

Stopa zatrudnienia wśród osób 50+ wciąż jednak utrzymuje się znacznie poniżej średniej krajów OECD. Zespół ekspertów OECD opracował raport pn. ”Lepsza praca wraz z wiekiem: Polska 2015” (Ageing and Employment Policies: Poland 2015) przedstawiający analizę sytuacji Polski w obszarze polityki dla osób starszych wraz z rekomendacjami zmian.

Zapraszamy na FORUM

Jakie są główne zalecenia OECD?

Według OECD działania powinny skupić się na trzech obszarach: motywowania pracowników do aktywności zawodowej, minimalizowania przeszkód związanych z zatrudnieniem po stronie pracodawców oraz poprawy przystosowania zawodowego starszych pracowników.

- Polska potrzebuje dalszych reform mających na celu promowanie dłuższej aktywności zawodowej. Pracodawcy powinni podejmować kolejne kroki, aby polepszyć warunki pracy osób starszych i zmniejszyć znaczną różnicę w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn – powiedział Stefano Scarpetta, Dyrektora ds. Zatrudnienia, Pracy i Spraw Społecznych OECD.

OECD rekomenduje Polsce m.in. promocję zarządzania i organizacji pracy z punktu widzenia cyklu życia, rozpowszechnianie dobrych praktyk i rozwój sieci służących wymianie doświadczeń, dialog społeczny jako motor zmian w ramach polityki służącej wydłużeniu okresu aktywności zawodowej, wsparcie kobiet w wydłużeniu okresu aktywności zawodowej oraz ukierunkowanie szkoleń przeznaczonych dla dorosłych oraz starszych pracowników na aktywność zawodową.

Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA