Becikowe 2015
REKLAMA
REKLAMA
Przeczytaj: Becikowe 2016 - wniosek, dokumenty
REKLAMA
Becikowe - wysokość
Becikowe przysługuje z tytułu urodzenia się żywego dziecka, jest to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. Świadczenie jest wolne od podatku dochodowego, co reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Becikowego nie uwzględniamy w rozliczeniach PIT.
Komu przysługuje becikowe?
Jednorazową zapomogę może otrzymać:
- matce lub ojcu dziecka;
- opiekunowi prawnemu dziecka;
- opiekunowi faktycznemu dziecka (jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka).
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Jakie są ograniczenia przy przyznawaniu becikowego?
- Ograniczenie dochodowe
Od 1 stycznia 2014 r. przyznawane jest jedynie tym rodzinom, których dochód miesięczny w przeliczeniu na osoby nie przekracza 1922 zł netto miesięcznie. Dotychczas przyznanie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka nie było uzależnione od kryterium dochodowego.
- Ograniczenie ze względu na wymóg pozostawania pod opieka medyczną
By dostać becikowe matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Zaświadczenie o pozostawaniu matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu może wystawić lekarz lub położna. Warunek ten nie dotyczy osób będących prawnymi albo faktycznymi opiekunami dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko.
Co należy zrobić, by otrzymać becikowe?
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie razem z wyżej wymienionym zaświadczeniem lekarskim, dowodem osobistym, zaświadczeniem, że drugi rodzic nie odebrał świadczenia, skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie z urzędu skarbowego wysokości dochodów za rok poprzedzający datę złożenia wniosku.
W przypadku posiadania przez rodzinę innych dzieci do wniosku należy dołączyć ich akty urodzenia. Natomiast w przypadku przysposobienia dziecka lub objęcia opieką prawną potrzebny będzie dokument potwierdzający przysposobienie dziecka.
Tylko jedna zapomoga?
Świadczenie dostanie ten z rodziców, opiekunów faktycznych dziecka lub opiekunów prawnych dziecka, który jako pierwszy złożył wniosek. Jednak w niektórych gminach można starać się o przyznanie dodatkowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka swoich mieszkańców. O ile w danej gminie jest taka możliwość o wysokości i warunkach przyznania takiej pomocy decyduje ona sama.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat