reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Becikowe 2015

W tym roku becikowe nadal będzie uzależnione od dochodów w rodzinie. Ponad to matka musi pozostawać pod opieką medyczna od 10 tyg. ciąży. Wynosi ono 1000 zł i jest wypłacane jednorazowo, po złożeniu wniosku w terminie 12 miesięczny od urodzenia dziecka.

Przeczytaj: Becikowe 2016 - wniosek, dokumenty

Becikowe - wysokość

Becikowe przysługuje z tytułu urodzenia się żywego dziecka, jest to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. Świadczenie jest wolne od podatku dochodowego, co reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Becikowego nie uwzględniamy w rozliczeniach PIT.

Komu przysługuje becikowe?

Jednorazową zapomogę może otrzymać:

  • matce lub ojcu dziecka;
  • opiekunowi prawnemu dziecka;
  • opiekunowi faktycznemu dziecka (jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Jakie są ograniczenia przy przyznawaniu becikowego?

  • Ograniczenie dochodowe

Od 1 stycznia 2014 r. przyznawane jest jedynie tym rodzinom, których dochód miesięczny w przeliczeniu na osoby nie przekracza 1922 zł netto miesięcznie. Dotychczas przyznanie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka nie było uzależnione od kryterium dochodowego.

  • Ograniczenie ze względu na wymóg pozostawania pod opieka medyczną

By dostać becikowe matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Zaświadczenie o pozostawaniu matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu może wystawić lekarz lub położna. Warunek ten nie dotyczy osób będących prawnymi albo faktycznymi opiekunami dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko.

Co należy zrobić, by otrzymać becikowe?

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie razem z wyżej wymienionym zaświadczeniem lekarskim, dowodem osobistym, zaświadczeniem, że drugi rodzic nie odebrał świadczenia, skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie z urzędu skarbowego wysokości dochodów za rok poprzedzający datę złożenia wniosku.

W przypadku posiadania przez rodzinę innych dzieci do wniosku należy dołączyć ich akty urodzenia. Natomiast w przypadku przysposobienia dziecka lub objęcia opieką prawną potrzebny będzie dokument potwierdzający przysposobienie dziecka.

Tylko jedna zapomoga?

Świadczenie dostanie ten z rodziców, opiekunów faktycznych dziecka lub opiekunów prawnych dziecka, który jako pierwszy złożył wniosek. Jednak w niektórych gminach można starać się o przyznanie dodatkowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka swoich mieszkańców. O ile w danej gminie jest taka możliwość o wysokości i warunkach przyznania takiej pomocy decyduje ona sama.

Becikowe na nowych zasadach

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama