Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej
REKLAMA
REKLAMA
Zatrudnienie przez agencję pracy
Decydując się na współpracę z agencją pracy tymczasowej, otrzymujemy pomoc nie tylko w znalezieniu pracy. Tego typu agencja odpowiada za wszystkie formalności związane z zatrudnieniem oraz kierowaniem do pracy. To agencja rekrutuje pracowników, zatrudnia ich, i następnie kieruje do pracy do przedsiębiorstwa zgłaszającego zapotrzebowanie na personel w ramach pracy tymczasowej. Do obowiązków agencji pracy tymczasowej należy rozliczanie pracownika z wykonywanej pracy oraz wypłata wynagrodzenia za pracę. W związku z tym faktycznym pracodawcą dla pracownika jest właśnie agencja pracy tymczasowej, która podpisuje z kandydatem umowę o pracę bądź umowę cywilnoprawną na czas określony.
REKLAMA
Co powinna zawierać umowa?
Przed podpisaniem umowy z agencją należy sprawdzić, czy w umowie znajdują się doprecyzowane zapisy dotyczące następujących kwestii:
- strony umowy,
- jej rodzaj i datę zawarcia
- wskazanie pracodawcy użytkownika (przedsiębiorstwo, gdzie będzie wykonywana praca)
- okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika
- warunki zatrudnienia
- rodzaj i wymiar czasu pracy
- miejsce wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego
- wynagrodzenie za pracę oraz termin i sposób jego wypłacenia przez agencję pracy tymczasowej
Jeśli któregoś z powyższych zapisów brakuje w umowie kandydat powinien się wstrzymać z jej podpisaniem i ubiegać się o uzupełnienie informacji, bądź zmienić agencję pracy tymczasowej. Należy też sprawdzić, czy zapisy w umowie są zgodne z lokalnym - względem miejsca wykonywania pracy - prawem, pracownik delegowany nie może mieć gorszych warunków zatrudnienia niż osoby zatrudnione bezpośrednio przez pracodawcę-użytkownika.
Nowość: Umowy zlecenia 2015
Podobnie jak w przypadku umowy z pośrednikiem – dla potencjalnego pracownika korzystna umowa to umowa szczegółowa, która pozwala na egzekwowanie odpowiednich warunków pracy i wynagrodzenia.
W umowie na czas określony, agencja pracy tymczasowej może przewidzieć warunki wcześniejszego rozwiązania umowy. Zgodnie z prawem – okres wypowiedzenia wynosi trzy dni, gdy umowa została zawarta na okres nieprzekraczający dwóch tygodni lub tydzień, gdy okres realizacji umowy o pracę był dłuższy niż 2 tygodnie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat