REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej. / Fot. Fotolia
Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej to specyficzna forma zatrudnienia pracownika. Rekrutacją i zatrudnianiem zajmuje się agencja pracy tymczasowej. Następnie pracownik zostaje skierowany do pracy w przedsiębiorstwie, które zgłasza zapotrzebowanie na personel w ramach pracy tymczasowej. Kto jest faktycznym pracodawcą?

Zatrudnienie przez agencję pracy

Decydując się na współpracę z agencją pracy tymczasowej, otrzymujemy pomoc nie tylko w znalezieniu pracy. Tego typu agencja odpowiada za wszystkie formalności związane z zatrudnieniem oraz kierowaniem do pracy. To agencja rekrutuje pracowników, zatrudnia ich, i następnie kieruje do pracy do przedsiębiorstwa zgłaszającego zapotrzebowanie na personel w ramach pracy tymczasowej. Do obowiązków agencji pracy tymczasowej należy rozliczanie pracownika z wykonywanej pracy oraz wypłata wynagrodzenia za pracę. W związku z tym faktycznym pracodawcą dla pracownika jest właśnie agencja pracy tymczasowej, która podpisuje z kandydatem umowę o pracę bądź umowę cywilnoprawną na czas określony.

REKLAMA

Autopromocja

Co powinna zawierać umowa?

Przed podpisaniem umowy z agencją należy sprawdzić, czy w umowie znajdują się doprecyzowane zapisy dotyczące następujących kwestii:

 • strony umowy,
 • jej rodzaj i datę zawarcia
 • wskazanie pracodawcy użytkownika (przedsiębiorstwo, gdzie będzie wykonywana praca)
 • okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika
 • warunki zatrudnienia
 • rodzaj i wymiar czasu pracy
 • miejsce wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego
 • wynagrodzenie za pracę oraz termin i sposób jego wypłacenia przez agencję pracy tymczasowej

Jeśli któregoś z powyższych zapisów brakuje w umowie kandydat powinien się wstrzymać z jej podpisaniem i ubiegać się o uzupełnienie informacji, bądź zmienić agencję pracy tymczasowej. Należy też sprawdzić, czy zapisy w umowie są zgodne z lokalnym - względem miejsca wykonywania pracy -  prawem, pracownik delegowany nie może mieć gorszych warunków zatrudnienia niż osoby zatrudnione bezpośrednio przez pracodawcę-użytkownika.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Podobnie jak w przypadku umowy z pośrednikiem – dla potencjalnego pracownika korzystna umowa to umowa szczegółowa, która pozwala na egzekwowanie odpowiednich warunków pracy i wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W umowie na czas określony, agencja pracy tymczasowej może przewidzieć warunki wcześniejszego rozwiązania umowy. Zgodnie z prawem – okres wypowiedzenia wynosi trzy dni, gdy umowa została zawarta na okres nieprzekraczający dwóch tygodni lub tydzień, gdy okres realizacji umowy o pracę był dłuższy niż 2 tygodnie.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki język najlepszy do pracy?

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Od 1 lipca 2024 wyższy dodatek za pracę w nocy

Od 1 lipca 2024 minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe. W związku z tym dodatek za pracę w porze nocnej od 1 lipca 2024 r. też ulegnie zmianie. Powstaje jednak kilka pytań: czy dodatek za pracę w porze jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Czy należy się zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych?

ZUS i pracodawca muszą wiedzieć, gdzie chory przebywa na zwolnieniu lekarskim. 3 dni na powiadomienie o zmianie adresu

Każdy ubezpieczony ma obowiązek informowania o zmianie swojego miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na powiadomienie ZUS-u i pracodawcy są 3 dni. Mimo to, wiele osób o tym obowiązku zapomina. 

Upał w pracy: jakie obowiązki ma pracodawca?

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi upały. Z jednej strony to dobrze, w końcu mamy już lato, ale z drugiej strony, niekoniecznie - szczególnie dla osób, które muszą pracować podczas upałów. Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Jakie obowiązki mają pracodawcy podczas upałów? 

REKLAMA

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Świadczenie kompensacyjne 2025 r.

Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne w 2025 r. należy spełnić kilka podstawowych warunków. Poniżej najważniejsze informacje, czyli: jaka wysokość świadczenia kompensacyjnego 2025 oraz jak złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne w 2025.

Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

REKLAMA

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

Wiek emerytalny w Norwegii

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

REKLAMA