REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowy Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na lata 2015–2017 - opinia Rady Rynku Pracy

REKLAMA

REKLAMA

Jakie zmiany zakłada Krajowy Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na lata 2015–2017? W styczniu 2015 r. Rada Rynku Pracy będzie go opiniować.

Na mocy nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy kompetencje Rady poszerzone zostały o decyzje dotyczące podziału regionalnego i branżowego środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) – w 2015 r. jest to 180 mln zł. W zakresie opiniowania planu finansowego Funduszu Pracy i sprawozdań z wydatkowania środków Funduszu kompetencje Rady pozostają tożsame z dotychczasowymi uprawnieniami Naczelnej Rady Zatrudnienia.

REKLAMA

Autopromocja

W ramach KFS pracodawca będzie mógł rocznie przeznaczyć na szkolenie pracownika kwotę wynoszącą 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Może liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. poniesionych kosztów, a w przypadku mikrofirm – nawet do 100 proc. Środki finansowe zostały podzielone pomiędzy województwami w zależności od liczby miejsc pracy. Podjęta przez Radę uchwała zakłada wsparcie między innymi branż takich jak transportowa, usług opiekuńczych czy górnictwa.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz, wręczając nominacje członkom Rady, powiedział: „To zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Liczę zarówno na doświadczenie w aktywizowaniu osób poszukujących pracy, jak i na wrażliwość społeczną. Stajecie się niezwykle ważnym partnerem dla Ministra Pracy. Będziecie decydować o wizji rozwoju rynku pracy”.

Polecamy produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

REKLAMA

W skład Rady Rynku Pracy z ramienia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej weszli: Grzegorz Tokarski (współtwórca prywatnych służb zatrudnienia, wiceprezes Krajowego Centrum Pracy, reprezentant grupy kapitałowej Work Service S.A. w Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia) oraz Andrzej Węglarz (Przewodniczący Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego, członek Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, mediator wpisany na listę mediatorów przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W styczniu 2015 r. członkowie Rady Rynku Pracy opiniować będą Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2015–2017. Wszystkie osoby, firmy i instytucje zainteresowane zgłoszeniem uwag do Planu oraz chcące wnieść propozycje tematów i spraw, którymi powinna zająć się Rada Rynku Pracy, proszone są o kontakt z członkami Rady za pośrednictwem Pani Moniki Zaręby– eksperta Pracodawców RP ds. rynku pracy (m.zareba@pracodawcyrp.pl).

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA