REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Umowa na czas określony

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony mają zostać zmienione. Taki obowiązek nakłada na Polskę Unia Europejska. Nadal czekamy na nowelizację Kodeksu Pracy. Jak na razie zostajemy przy niespełniających unijnych standardów zasadach obliczania okresów wypowiedzenia umowy.

Ograniczenie kontroli pracodawców - skutki

Państwowa Inspekcja Pracy postuluje za zniesieniem ograniczeń kontroli pracodawców. Nowe Prawo działalności gospodarczej jest realizacją postanowień expose premier Ewy Kopacz.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 r. - problemy

Zmiany w Kodeksie pracy, które wejdą w życie być może jeszcze w 2015 r. obejmują przede wszystkim umowy o pracę na czas określony. Wprowadza się maksymalną długość umowy terminowej. Zmianie mają ulec okresy wypowiedzenia. Problem tkwi w porozumieniu się, co do tych kwestii i uregulowanie ich w sposób uwzględniający interesy pracodawców i pracowników.

Kodeks pracy – zmiany 2015

W 2015 r. Kodeks pracy czekają poważne zmiany. Rezygnuje się z umowy na czas wykonywania określonej pracy. Ponadto w określonych przypadkach nie będzie konieczności wykonywania nowych badań lekarskich do pracy. Nowe przepisy ułatwią zatrudnienie na umowę na czas nieokreślony. Wprowadza się także nowe okresy wypowiadania umów.

REKLAMA

Zatrudnianie na umowy na czas określony i cywilnoprawne – 8 błędów z praktyki

Pracodawcy zatrudniający na podstawie umów o pracę na czas określony oraz umów cywilnoprawnych często naruszają przepisy prawa pracy. Tymczasem PIP zapowiedziała wzmożenie kontroli w 2015 r. W sposób szczególny będzie badana zasadność zawierania umów cywilnoprawnych oraz prawidłowość zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Jakie 8 błędów najczęściej popełniają pracodawcy?

Dowóz pracowników do pracy - zmiany

Dnia 1 stycznia 2015 r. weszły w życie zmiany w dowozie pracowników do pracy. Przedsiębiorca, który organizuje dowóz pracowników do pracy autobusem ma prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Rzecznik Praw Pracowniczych - nowa instytucja?

Polska Partia Socjalistyczna i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje powstanie nowej instytucji - Rzecznika Praw Pracowniczych. Rzecznik miałby za zadanie reagować na wszelkie formy dyskryminacji pracowników, niewypłacanie przez pracodawców wynagrodzenia i inne naruszenia Kodeksu pracy.

Pracownik na działalności gospodarczej - przyszłość rynku pracy?

Zdaniem głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan wszystko wskazuje na to, że stosunek pracy zostanie wyparty poprzez działalność gospodarczą. Każdy pracownik będzie wykonywał swoją pracę właśnie będąc przedsiębiorcą. Przyszłość należy do relacji między przedsiębiorcami.

REKLAMA

Problem sygnalistów w polskim prawie pracy

Wykrycie nieprawidłowości w zakładzie pracy może okazać się niemożliwe. Powinni informować o nich sami pracownicy, którzy jednak boją się konsekwencji. Problem sygnalistów w polskim prawie pracy polega na braku ochrony takich osób.

Umowa na czas określony 33 miesiące od 2015 r.

Umowa na czas określony będzie ograniczona do 33 miesięcy. Pracodawca będzie mógł zawrzeć z jednym pracownikiem maksymalnie 3 terminowe umowy o pracę, ale na okres nie dłuższy niż 33 miesiące.

Rywalizacja pracowników - kradzieże pomysłów

Pracodawcy cenią u pracowników zaangażowanie i kreatywność. Rywalizacja pracowników doprowadza więc czasami do kradzieży pomysłów. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy współpracownik przedstawia twój pomysł jako autorski?

Rekordowa liczba osób na umowach na czas określony

Rekordowa liczba osób pracujących na umowach na czas określony to 5,2 mln. Liczba ta wynika z ostatniego badania przeprowadzonego w III kwartale 2014 r. Jeszcze nigdy liczba ta nie była tak wysoka.

Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia

Przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia określonego w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Tradycyjne i komputerowe gry szkoleniowe

Pracodawcy coraz częściej w celu rozwoju pracowników stosują różnego rodzaju gry szkoleniowe. Wyróżnia się tradycyjne i komputerowe gry szkoleniowe. Łączenie rozrywki z nauką i wyciąganiem wniosków to najbardziej efektywna forma szkoleniowa.

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę zawieranych na czas określony przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS. Mają one zostać uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jaka będzie długość okresów wypowiedzenia?

Zmiany w umowach terminowych według pracodawców

Pracodawcy przedstawili wspólne stanowisko odnośnie zmian w umowach terminowych. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada przede wszystkim uregulowanie limitu umów o pracę na czas określony oraz długości okresów wypowiedzenia. Pracodawcy proponują również własne rozwiązania dotyczące umów na okres próbny, przepisów przejściowych i pracowników tymczasowych.

Zmiany w umowach na czas określony - stanowisko pracodawców

Pracodawcy przedstawiają własne stanowisko dotyczące zmian w umowach na czas określony. Propozycje modyfikacji Kodeksu pracy dotyczą m.in.: długości umów o pracę na czas określony, okresów wypowiedzenia, rodzajów umów, regulacji umów zawieranych na okres próbny. Pracodawcy postulują również wprowadzenie zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

24 miesiące zatrudnienia na czas określony - propozycja NSZZ Solidarność

NSZZ Solidarność proponuje 24 miesiące zatrudnienia na czas określony, po którym należy zawrzeć umowę bezterminową. Resort pracy chce, aby okres ten wynosił 33 miesiące. Konsultacje społeczne w tym przedmiocie trwają do 21 listopada 2014 r.

Ustawowy limit zatrudnienia na czas określony - opinia pracodawców

Pracodawcy akceptują proponowany ustawowy limit zatrudnienia na czas określony do 3 umów terminowych. Nie zgadzają się jednak na maksymalny czas 33 miesięcy trwania umów. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiadał wcześniej, że będzie to 36 miesięcy. Pracodawcy chcieliby, aby limit wynosił 48 miesięcy.

18 miesięcy umowy terminowej - propozycja związków zawodowych

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy maksymalny czas trwania umów terminowych miałby wynosić 36 miesięcy. Zdaniem Solidarności to zdecydowanie za długo. Propozycja związków zawodowych dotyczy okresu 18 miesięcy.

Równe okresy wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS przewiduje zrównanie okresów wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych. Jaki jest cel nowej regulacji?

Jak powinno wyglądać przywitanie i uścisk dłoni?

W kontaktach biznesowych oraz komunikacji między pracownikiem a pracodawcą bardzo ważne znaczenie ma pierwsze wrażenie. Jak powinno wyglądać prawidłowe przywitanie i uścisk dłoni? Na co należy zwrócić uwagę?

48 miesięcy umowy terminowej - propozycja pracodawców

Pracodawcy nie zgadzają się na limit umów terminowych zaproponowany w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Zamiast maksymalnej długości 33 miesięcy przedstawiają wartość 48 miesięcy. Krytykują również uregulowanie maksymalnej liczby umów, które można zawrzeć.

Najdłuższa umowa na czas określony - 33 miesiące

Najdłuższa umowa na czas określony będzie trwała 33 miesiące. Limit umów terminowych wyniesie trzy, których łączna długość także nie może przekroczyć 33 miesięcy. Nowa regulacja kodeksowa może zostać wprowadzona już w 2015 r.

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony od 2015 r.

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony zostanie uregulowana być może już w 2015 r. Zgodnie z przedstawionym przez MPiPS projektem zmian w Kodeksie pracy najdłuższa umowa na czas określony wyniesie 33 miesiące. W jakich sytuacjach można będzie wydłużyć umowę terminową?

Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Pracodawcy powinni wybierać ubezpieczenia grupowe oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. To ważne dla ochrony zdrowia i życia pracownika oraz jego rodziny. Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Zarządzanie talentami w firmie

Zarządzanie talentami w firmie powinno być oparte na rozwijaniu umiejętności i kompetencji pracownika. Dotyczy to szczególnie pracowników o najwyższym potencjale, którzy mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość pracodawcy.

Nowe zasady dotyczące umów terminowych

Nowe zasady dotyczące umów terminowych przewidują możliwość zawarcia z tym samym pracownikiem na tym samym stanowisku maksymalnie 3 umów na czas określony trwających razem nie dłużej niż 33 miesiące. Zdaniem Konfederacji Lewiatan byłaby to nadmierna regulacja.

Maksymalna umowa na czas określony - 33 miesiące

Maksymalna umowa na czas określony będzie mogła zostać zawarta na okres 33 miesięcy. Taką zmianę przewiduje MPiPS w przygotowanym projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiana może wejść w życie w 2015 r.

Wzór umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej

Gdy chodzi o umowny stosunek pracy, umowa o pracę na czas określony to optymalna forma zatrudnienia członków zarządu spółek kapitałowych. Przedstawiamy wzór umowy o pracę z członkiem zarządu.

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie umowy o pracę na czas określony - zalety i wady

Umowa o pracę na czas określony stanowi optymalną formę umownego zatrudnienia członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie stosunku pracy. Jakie są zalety i wady tego typu zatrudnienia?

Co zmieni się w umowach na czas określony?

Dnia 26 lutego 2014 r. do Sejmu wpłynął projekt mający wprowadzić zmiany w umowach na czas określony. Jakiego typu są to zmiany?

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony - wzór

Rozwiązanie umowy o pracę jest czynnością sformalizowaną. Najczęściej wybieraną formą rozwiązania stosunku pracy jest wypowiedzenie. Jak wygląda sytuacja w przypadku umowy o pracę na czas określony?

Maksymalny okres trwania umów na czas okreslony - propozycja już we wrześniu

Ministerstwo pracy i Polityki Społecznej chce, aby maksymalny czas trwania umów terminowych wynosił 36 miesięcy. Konkretne propozycje w zakresie zmian w umowach na czas określony mają być gotowe we wrześniu, zaś rząd powinien je przyjąć w czwartym kwartale roku.

Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

Umowy na czas określony będą miały dłuższe okresy wypowiedzenia. Zgodnie z wymogami unijnymi okresy wypowiedzenia umów terminowych mają zostać zbliżone do okresów wypowiedzenia umów na czas nieokreślony.

Maksymalny okres trwania umów na czas określony

Kodeks pracy nie przewiduje maksymalnego okresu trwania umów o pracę na czas określony. Może się to jednak zmienić już w 2015 r. Najdłuższa możliwa umowa na czas określony ma wynosić 36 miesięcy.

Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia

Zmiany w Kodeksie pracy zapowiedziane przez ministra pracy i polityki społecznej popierane są przez prezydenta Pracodawców RP. Maksymalna umowa na czas określony wynosić ma 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia w tego typu umowach uzależnione będą od stażu pracy, co zbliży je do obowiązujących w przypadku umów bezterminowych.

Maksymalna umowa na czas określony i zrównane okresy wypowiedzenia

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że umowa o pracę na czas określony będzie mogła trwać maksymalnie 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia umów terminowych i nieterminowych zostaną zrównane.

Nadużywanie umów terminowych

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, około 450 tysięcy osób pracuje na czas określony, choć powinny mieć umowę na stałe. Długoterminowe umowy terminowe to sposób na unikanie przez pracodawców mniej korzystnych dla nich, a korzystniejszych dla pracowników umów o pracę na czas nieokreślony.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika może nastąpić w przypadku, gdy pracodawca ciężko naruszy swoje podstawowe obowiązki. Kiedy można dokonać wypowiedzenia w trybie natychmiastowym?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika – wzór pisma

W większości przypadków umowę o pracę można wypowiedzieć. Do skutecznego wypowiedzenia konieczne jest sporządzenie i doręczenie odpowiedniego pisma drugiej stronie stosunku pracy. Warto poznać wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

Jak postępować z nielojalnym pracownikiem?

Lojalność i zaufanie to podstawowe zasady współpracy, jednak nie mogą one podlegać tylko subiektywnej ocenie pracodawcy. Kiedy dochodzi do nadużycia jego zaufania? Jakie działania można w takich przypadkach podjąć wobec szeregowych pracowników, a jakie wobec kadry kierowniczej?

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym dotyczy zarówno wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jak i samej umowy (zarówno okresowej, jak i bezterminowej).

Praca w małej firmie czy w korporacji?

Zatrudnienie w małej firmie czy w korporacji? - przed takim dylematem stoi wiele młodych osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia zawodowego. Wśród tych, którzy je w mniejszym lub większym stopniu nabyli, opinie są podzielone. Jedni wolą stabilne zatrudnienie, które oferuje praca w korporacji. Inni wybierają wyzwania i szeroki zakres kompetencji, jakie spotkać można pracując w małej firmie. Kto ma rację?

Maksymalny czas trwania umowy na czas określony

Zdaniem Konfederacji Lewiatan maksymalny czas trwania umowy na czas określony powinien wynosić 48 miesięcy. Projekt zmiany Kodeksu pracy przewiduje jednak okres 24 miesięcy. Co może spowodować krótszy maksymalny termin umowy o pracę na czas określony?

Jeden rodzaj umowy o pracę czy maksymalny okres umowy terminowej?

Marcowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący różnicowania pracowników zatrudnionych na umowę na czas określony oraz pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony wzbudził wiele emocji w środowisku pracodawców. Będzie jeden rodzaj umowy o pracę? Czy lepiej wprowadzić maksymalny okres umowy terminowej?

Zarządzanie talentami pracowników: dlaczego tak niewielu firmom się to udaje?

W czasach gospodarki opartej na wiedzy zasoby ludzkie stanowią największy potencjał firm i organizacji. Dlatego tak ważne jest umiejętne zarządzanie zdolnościami i kompetencjami pracowników. Bo dobrze zarządzane talenty to najlepszy sposób dystansowania konkurencji.

Wybór lidera zespołu pracowniczego

Wybór lidera zespołu pracowniczego jest niezwykle ważny w każdej firmie. Od niego zależy efektywność pracy całego zespołu. Jego obowiązkiem jest czuwać nad pracą pozostałych pracowników oraz mobilizować ich do działania. Jak dokonać wyboru najlepszego lidera i wykorzystać jego talent w firmie?

Stres z powodu braku gwarancji stałego zatrudnienia

Stres zawodowy dotyczy 30 proc. Polaków. Najczęściej pojawia się w sytuacji, gdy pracownik nie ma gwarancji stałego zatrudnienia lub stawiane wymagania przekraczają jego możliwości. Stres wiąże się także z ograniczonym przedziałem czasowym przeznaczonym na wykonanie zbyt dużej liczby poleceń.

Dni wolne od pracy

Co do zasady niedziele i święta to dni wolne od pracy, jednak istnieją sytuacje, w których dopuszczalne jest świadczenie pracy w tych dniach, np. w systemie pracy w ruchu ciągłym lub pracy zmianowej oraz w sytuacjach nadzwyczajnych takich jak konieczność prowadzenia akcji ratowniczej.

REKLAMA