reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w umowach terminowych jeszcze w 2015 roku?

Zmiany w umowach terminowych jeszcze w 2015 roku?

Zmiany w umowach terminowych mogą wejść w życie jeszcze w 2015 roku. Limit liczby umów na czas określony będzie wynosił 3, a limit czasowy 33 miesiące. Co jeszcze się zmieni?

We wtorek Rada Ministrów rozpatrzy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza on nowe zasady w zakresie stosowania terminowych umów o pracę. Jeśli projekt będzie sprawnie procedowany w parlamencie, to nowe przepisy, tak ważne dla pracodawców i milionów pracowników, mogą wejść w życie jeszcze w 2015 r.

Kluczowe w projekcie jest to, że przewiduje on zmianę ograniczenia ilościowego w odniesieniu do umów na czas określony (z obecnych 2 umów na 3 umowy) oraz wprowadzenie w ich przypadku limitu czasowego (33 miesiące). Nowe przepisy mają też określać wyjątki od tej reguły. Dotyczą one: zastępstwa, prac o charakterze sezonowym i dorywczym, okresu kadencji oraz sytuacji, gdy pracodawca wskaże „obiektywne przyczyny leżące po jego stronie”.

Zgodnie z projektem zawarcie umowy na czas określony ze względu na te przesłanki „służy zaspokojeniu rzeczywistego zapotrzebowania o charakterze okresowym i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy”. Sformułowanie to trudno jednak uznać za dookreślone.

Polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Co więcej, projekt przewiduje upoważnienie inspektorów pracy do występowania z powództwem o ustalenie tego, czy w związku z niespełnieniem powyżej wskazanych przesłanek doszło do zawarcia umowy bezterminowej. Tym samym PIP miałaby prawo do kwestionowania na drodze sądowej potrzeb pracodawców w zakresie polityki zatrudnienia oraz oceniania „konieczności” zawarcia umowy danego rodzaju. Ponadto wprowadzenie tej regulacji mogłoby się przyczynić do jeszcze większego „zakorkowania” sądów pracy.

Kolejną kwestią jest to, że pracodawca byłby zobowiązany do informowania właściwego okręgowego inspektora pracy w przypadku zawarcia umowy na czas określony z powodu „obiektywnych przyczyn leżących po jego stronie”. Takie zawiadomienie byłoby dokonywane w formie pisemnej lub elektronicznej, w terminie 5 dni roboczych od zawarcia umowy. Dla pracodawców oznacza to kolejny obowiązek administracyjny, a jego niedopełnienie traktowane byłoby jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł. Co ciekawe, wprowadzenie tego obowiązku kwestionuje nawet PIP. Dlatego warto lepiej doprecyzować zakres informacji, jakie powinny być przekazywane, czy też określić wymagane dokumenty – tak aby pracodawca dokładnie wiedział, w jaki sposób ma poprawnie dokonać zawiadomienia.

Porozmawiaj o tym na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama