REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Justyna Połeć
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. / Fot. Fotolia
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony mają zostać zmienione. Taki obowiązek nakłada na Polskę Unia Europejska. Nadal czekamy na nowelizację Kodeksu Pracy. Jak na razie zostajemy przy niespełniających unijnych standardów zasadach obliczania okresów wypowiedzenia umowy.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

Zgodnie z przepisami nie ma możliwość rozwiązania umowy o pracę na czas określony, jeśli została zawarta na mniej niż 6 miesięcy. Kodeks Pracy wprowadza możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy tylko w przypadku spełnienia łącznie dwóch warunków:

Autopromocja
 1. Umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy.
 2. Strony przewidziały w umowie taka możliwość.

Bez znajomości tych przepisów podczas podpisywania umowy można nie mieć świadomości, że podpisuje się umowę bez możliwości jej wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony

Jeśli w umowie terminowej zawartej na okres ponad 6 miesięcy przewiduje się możliwość wcześniejszego jej wypowiedzenia, okres wypowiedzenia będzie trwał 2 tygodnie. Oznacza to, że przy zawarciu umowy na okres 6 miesięcy bądź krótszy, nawet w przypadku zawarcia takiego postanowienia w umowie, strony nie mają prawa do skutecznego wypowiedzenia umowy.

Redakcja poleca produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Wyjątek

Kodeks Pracy przewiduje możliwość zatrudnienia na zastępstwo w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, który obejmuję czas tej nieobecności. W takim przypadku okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy mieć na uwadze, że projekt zmian w Kodeksie pracy nie przewiduje już tego rodzaju umowy o pracę (umowa na zastępstwo).

Nierówność umów

Prawo przewiduje jasno określone okresy wypowiedzenia dla umowy na czas nieokreślony, jak również dla umowy na czas próbny. Umowa o pracę na czas określony została pominięta, co wydaję się być niesprawiedliwe wobec pracowników zatrudnionych na podstawie takiej umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Z obecnego stanu rzeczy wynika, że pracownik zatrudniony na czas określony na okres 6 miesięcy nie ma możliwości wypowiedzenia umowy, natomiast osoba pracująca taki sam okres czasu na podstawie umowy na czas nieokreślony może rozwiązać umowę, zachowując aż miesięczny okres wypowiedzenia.

Standardy europejskie

Kiedy Sąd Rejonowy w Białymstoku zadał w tej sprawie pytanie prejudycjalne do Trybunały Sprawiedliwości UE, polskie rozwiązania Kodeksu pracy zostały uznane za niedopuszczalne i niezgodne z zasadą niedyskryminacji pracowników wyłącznie z tego powodu, że pracują na czas określony. Zgodnie z tą zasadą pracownicy zatrudnieni na czas określony nie mogą być traktowani mniej korzystnie niż porównywalni pracownicy pracujący na podstawie umów na czas nieokreślony.

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony

Projekt zmian przepisów

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji Kodeksu pracy, w którym do katalogu umów z możliwością wypowiedzenia zostanie dodana umowa o pracę na czas określony, a art. 33 regulujący dotychczasowe warunki umożliwiające wypowiedzenie takiej umowy zawartej na ponad 6 miesięcy zostanie całkowicie usunięty.

Co ważne, w projekcie zrównano okresy wypowiedzenia dla umowy o pracę na czas określony i nieokreślony. Wynoszą one następująco:

 1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
 2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
 3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Kodeks pracy – zmiany 2015

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA