| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony mają zostać zmienione. Taki obowiązek nakłada na Polskę Unia Europejska. Nadal czekamy na nowelizację Kodeksu Pracy. Jak na razie zostajemy przy niespełniających unijnych standardów zasadach obliczania okresów wypowiedzenia umowy.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

Zgodnie z przepisami nie ma możliwość rozwiązania umowy o pracę na czas określony, jeśli została zawarta na mniej niż 6 miesięcy. Kodeks Pracy wprowadza możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy tylko w przypadku spełnienia łącznie dwóch warunków:

  1. Umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy.
  2. Strony przewidziały w umowie taka możliwość.

Bez znajomości tych przepisów podczas podpisywania umowy można nie mieć świadomości, że podpisuje się umowę bez możliwości jej wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony

Jeśli w umowie terminowej zawartej na okres ponad 6 miesięcy przewiduje się możliwość wcześniejszego jej wypowiedzenia, okres wypowiedzenia będzie trwał 2 tygodnie. Oznacza to, że przy zawarciu umowy na okres 6 miesięcy bądź krótszy, nawet w przypadku zawarcia takiego postanowienia w umowie, strony nie mają prawa do skutecznego wypowiedzenia umowy.

Redakcja poleca produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Wyjątek

Kodeks Pracy przewiduje możliwość zatrudnienia na zastępstwo w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, który obejmuję czas tej nieobecności. W takim przypadku okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.

Należy mieć na uwadze, że projekt zmian w Kodeksie pracy nie przewiduje już tego rodzaju umowy o pracę (umowa na zastępstwo).

Nierówność umów

Prawo przewiduje jasno określone okresy wypowiedzenia dla umowy na czas nieokreślony, jak również dla umowy na czas próbny. Umowa o pracę na czas określony została pominięta, co wydaję się być niesprawiedliwe wobec pracowników zatrudnionych na podstawie takiej umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Z obecnego stanu rzeczy wynika, że pracownik zatrudniony na czas określony na okres 6 miesięcy nie ma możliwości wypowiedzenia umowy, natomiast osoba pracująca taki sam okres czasu na podstawie umowy na czas nieokreślony może rozwiązać umowę, zachowując aż miesięczny okres wypowiedzenia.

Standardy europejskie

Kiedy Sąd Rejonowy w Białymstoku zadał w tej sprawie pytanie prejudycjalne do Trybunały Sprawiedliwości UE, polskie rozwiązania Kodeksu pracy zostały uznane za niedopuszczalne i niezgodne z zasadą niedyskryminacji pracowników wyłącznie z tego powodu, że pracują na czas określony. Zgodnie z tą zasadą pracownicy zatrudnieni na czas określony nie mogą być traktowani mniej korzystnie niż porównywalni pracownicy pracujący na podstawie umów na czas nieokreślony.

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony

Projekt zmian przepisów

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji Kodeksu pracy, w którym do katalogu umów z możliwością wypowiedzenia zostanie dodana umowa o pracę na czas określony, a art. 33 regulujący dotychczasowe warunki umożliwiające wypowiedzenie takiej umowy zawartej na ponad 6 miesięcy zostanie całkowicie usunięty.

Co ważne, w projekcie zrównano okresy wypowiedzenia dla umowy o pracę na czas określony i nieokreślony. Wynoszą one następująco:

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Kodeks pracy – zmiany 2015

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »