REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownica w ciąży, Kodeks pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących od 1 maja 2017 r.

1 maja 2017 r. rozszerzony został wykaz prac wzbronionych kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym dziecko piersią. W wykazie prac zabronionych znalazły się prace związane z nadmiernym wysiłkiem oraz nowy czas pracy kobiet w ciąży pracujących przy komputerze.

Mobbing – uporczywość i długotrwałość nękania

Zgodnie z art. 94(3) § 2 kodeksu pracy, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Kiedy można więc uznać, iż dane działania lub zachowania były uporczywe i długotrwałe?

Zwolnienie od pracy pracownicy w ciąży na badania lekarskie

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy w ciąży zwolnienia od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą pod pewnymi warunkami. Czy pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas zwolnienia?

Kobiety w ciąży będą dłużej pracować przy komputerze

Do 8 godzin wydłużono maksymalny czas pracy kobiet w ciąży przy ekranie komputera. Wcześniej czas ten wynosił maksymalnie 4 godziny. Zmiany weszły w życie 1 maja.

REKLAMA

Elementy konieczne umowy o zakazie konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji powinna zawierać swoiste elementy wskazywane przepisami kodeksu pracy. Mają one co do zasady kluczowy charakter dla ważności umowy o zakazie konkurencji. Jedynie w przypadku braku określenia w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy wysokości odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji zastosowanie znajdzie art. 101(2) § 3 kodeksu pracy stanowiący o minimalnej wysokości odszkodowania w wysokości 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Zakaz konkurencji w umowie o pracę

Zgodnie z art. 101(1) § 1 kodeksu pracy w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji). Czy w związku z tym można zawrzeć umowę o zakazie konkurencji w tym samym dokumencie co umowę o pracę?

Wady i zalety ruchomego czasu pracy

W ciągu ostatnich kilku lat mamy do czynienia ze zmianami w prawie pracy, które mają na celu coraz większe uelastycznienie czasu pracy. Jedną z instytucji temu służących jest tzw. ruchomy czas pracy. Zobaczmy jakie wady oraz jakie zalety wiążą się z tą instytucją.

Czym różni się podróż służbowa od delegowania pracownika?

Miejsce wykonywania pracy należy wskazać w umowie o pracę. Przy czym, poza tzw. pracownikami mobilnymi, którzy pracę świadczą na wyznaczonym obszarze geograficznym, miejsce pracy określa się najczęściej punktowo poprzez wskazanie siedziby pracodawcy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki w innym miejscu. Jeśli pracownik świadczy pracę za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej, pojawia się pytanie, czy takie wykonywanie obowiązków za granicą odbywa się w ramach zagranicznej podróży służbowej, czy może stanowi delegowanie celem świadczenia usług.

REKLAMA

Czy udział pracowników w szkoleniach wlicza się do czasu pracy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy przez czas pracy należy rozumieć czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Biorąc to pod uwagę, pojawia się pytanie, jak zakwalifikować udział pracowników w szkoleniach – czy czas ten należy uwzględniać w czasie pracy, czy też nie.

Zmiany w pracy tymczasowej mogą wejść w życie 1 czerwca 2017 r.

Rząd przygotował projekt zakładający duże zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rekomenduje jego przyjęcie. Jeśli posłowie zagłosują za - nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2017.

Nowelizacja Kodeksu pracy od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła ważne zmiany dla pracodawców, między innymi w wprowadzaniu regulaminów pracy i wynagradzania, w świadectwach pracy czy w tworzeniu funduszu świadczeń socjalnych.

Nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych 2017/2018

Zasiłek macierzyński dla pracownic wykonujących pracę tymczasową, ewidencjonowanie osób, zmiany w sposobie obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy - to niektóre ze zmian wprowadzonych do ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 czerwca 2017 roku oraz 1 stycznia 2018 roku.

Przedłużenie umowy o pracę tymczasową do dnia porodu - opinia pracodawców

W przypadku pracownic tymczasowych, których umowa uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, następowałoby z mocy prawa przedłużenie umowy do dnia porodu - wynika z projektu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zdaniem Konfederacji Lewiatan jest to złe rozwiązanie i proponują jego zmianę.

Zmiany w prawie pracy od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje szereg nowych zmian w prawie pracy, m.in. dłuższy okres na odwołanie się od wypowiedzenia, obowiązek wprowadzenia regulaminów pracy i wynagradzania czy nowe zasady wydawania świadectw pracy.

Obowiązki pracodawcy w okresie zimy

W okresie zimowym na pracodawcy spoczywa szereg obowiązków wobec pracowników, m.in. zapewnienie odpowiedniej temperatury, ciepłych napojów i posiłków regeneracyjnych.

Ważne zmiany dla pracodawców od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. na pracodawców czekają nowe obowiązki w zakresie tworzenia ZFŚS, ustalania regulaminu wynagradzania, wydawania świadectw pracy. Tego dnia wejdzie w życie ustawa wprowadzająca tzw. pakiet "100 zmian dla firm" obejmująca ważne zmiany w Kodeksie pracy.

Będą dwa kodeksy pracy - indywidualny i zbiorowy

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy opracowuje nowe kodeksy pracy - indywidualne i zbiorowe prawo pracy. Pierwsze rekomendacje Komisji mają pojawić się w styczniu 2017 r. Obecny kodeks jest z 1974 r. i wymaga wielu zmian.

Praca w ciąży przy komputerze - zmiany w 2017 r.

Od 1 maja 2017 r. przestanie obowiązywać obecna zasada, zgodnie z którą ciężarna może przepracować przy monitorze maksymalnie cztery godziny na dobę.

Zatrudnienie asystenta nauczyciela - kwalifikacje, stosunek pracy

W celu wsparcia nauczycieli w realizacji ich obowiązków ustawodawca stworzył instytucję asystenta nauczyciela. Mimo że asystent nauczyciela musi posiadać kwalifikacje wymagane od nauczyciela w szkole podstawowej i wykonywać zadania wyłącznie pod kierunkiem nauczyciela, którego wspiera, jego stosunek pracy reguluje Kodeks pracy.

Zawieranie umów o pracę na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące zawierania umów o pracę na czas określony. W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzono również nowe okresy wypowiedzenia umów na czas określony.

Prace wzbronione kobietom w ciąży - zmiany w Kodeksie pracy

Na mocy znowelizowanego art. 176 Kodeksu pracy ustawodawca zawęził krąg kobiet, które nie mogą wykonywać prac wzbronionych. Zmiany weszły w życie 3 sierpnia 2016 r. Co to oznacza w praktyce?

Czym jest godziwe wynagrodzenie za pracę

Zgodnie z artykułem 13 Kodeksu pracy pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Brak jest jednak w Kodeksie pracy definicji "godziwego wynagrodzenia", w związku z tym należy odwołać się do orzecznictwa.

Karmienie piersią a zaświadczenie od lekarza – czy pracodawca może go wymagać?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownia karmiąca dziecko piersią ma prawo do przerw w pracy. Czy w związku z tym, pracodawca ma prawo wymagać zaświadczenia od lekarza potwierdzającego karmienie piersią?

Uprawnienia pracownicy w ciąży

Kobiety w ciąży, ze względu na swój stan, powinny być traktowane z wyjątkową troską przez pracodawcę. Jeśli występuje problem z egzekwowaniem tego, to z pomocą przychodzi Kodeks pracy.

Jak ustalić okres zasiłkowy dla pracownicy w ciąży

Wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłek chorobowy przysługują przez okres do 182 dni. W sytuacji gdy choroba przypada w okresie ciąży, wypłata zasiłku może trwać do 270 dni. W jaki sposób ustalić okres zasiłkowy dla pracownicy w ciąży?

Kongres Prawa Pracy 2017 - aktualne regulacje oraz najważniejsze planowane zmiany

W dniach 12-13 października b.r. w Warszawie odbędzie się Kongres Prawa Pracy, organizowany przez firmę Russell Bedford Poland Akademia Sp. z o.o. Wszystkich zainteresowanych planowanymi zmianami w prawie pracy na rok 2017, zapraszamy na to wydarzenie. Patronat medialny nad Kongresem objął portal Infor.pl.

Powstanie nowy kodeks pracy

Resort pracy planuje prace nad nowym kodeksem pracy. Nowy projekt ma zostać opracowany przez Komisję kodyfikacyjną. Obecny kodeks jest z 1974 r. i wymaga wielu zmian. Kiedy ruszą prace nad nowym kodeksem?

Ułatwienia dla firm i pracowników w 2017 r.

Zmiany w wydawaniu świadectw pracy w przypadku zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy, wydłużenie terminu na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę, mniej obowiązków administracyjnych dla firm - to tylko niektóre ze zmian proponowanych przez resort rozwoju w ramach pakietu ułatwień dla firm. Proponowane zmiany mają wejść w życie w 2017 r.

Kara porządkowa a wypowiedzenie umowy o pracę

W świetle art. 108 Kodeksu pracy katalog kar i przyczyn uzasadniających ich udzielenie jest zamknięty. Czy można nałożyć karę porządkową a następnie z tego samego powodu wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę?

Zmiany w prawie pracy w sierpniu i wrześniu 2016 r.

W dniu 3 sierpnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy zakładająca zmiany dotyczące zatrudniania kobiet. Natomiast od 1 września 2016 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące potwierdzania warunków zatrudnienia.

Dla kogo i na jakich zasadach ustalany jest dodatek wyrównawczy

Przepisy regulują obowiązek wypłaty dodatku wyrównawczego w kilku sytuacjach, m.in. w przypadku przeniesienia na inne stanowisko w związku z ciążą, wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Jak obliczyć i wypłacić dodatek wyrównawczy?

Wysokość wynagrodzenia w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zmiany 2016 r.

Od 22 lutego br. pracodawcy mają możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia w okresie tego zwolnienia?

Nowe zasady obliczania okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony

Po zmianie przepisów od 22 lutego 2016 r. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Co z wieloletnimi umowami, które zostały zawarte przed 22 lutego 2016 r.?

Większa ochrona kobiet w ciąży

Zmiana przepisu 176 Kodeksu pracy polega na doprecyzowaniu zasady ochrony praw pracowniczych kobiet, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią. Kobiety te nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka.

Czy wniosek o urlop na żądanie można złożyć e-mailem?

Pracownik ma obowiązek zgłosić wniosek o udzielenie urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Czy pracownik może złożyć wniosek o urlop na żądanie e-mailem?

14-dniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, co najmniej jedna część wypoczynku podczas urlopu powinna trwać 14 dni. Czy pracownikowi, który podjął pracę w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje 14-dniowy urlop wypoczynkowy?

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Kodeks pracy gwarantuje rodzicom przebywającym na urlopie wychowawczym niemalże bezproblemowy powrót do pracy na wcześniej zajmowane stanowisko lub takie, które jest do niego zbliżone. Dla wielu osób jednak podjęcie kariery zawodowej po tak długim czasie nie jest proste i wiąże się z wieloma obawami. Jak można przezwyciężyć ten strach i czy pracodawca może nam w tym jakoś pomóc?

Aneks do umowy o pracę na okres próbny po zmianach

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy, od 22 stycznia 2016 r. obowiązują nowe zasady zawierania umów terminowych, w tym umów na okres próbny. Pojawiły się wątpliwości, czy aneksowanie umowy na okres próbny dotyczące okresu jej trwania jest zawarciem nowej umowy.

Co o mobbingu powinien wiedzieć pracownik?

Pracownik mobbingowany może domagać się od pracodawcy dwóch rodzajów niezależnych od siebie świadczeń pieniężnych, tj.: zadośćuczynienia za krzywdę, albo odszkodowania - wyłącznie w jednym przypadku - jeżeli wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę i jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę wskazał w oświadczeniu o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy o pracę stosowanie wobec niego mobbingu.

Umowa o pracę na okres próbny w 2016 r. - wzór umowy

Od 22 lutego 2016 r. zmieniły się zasady zawierania umów na okres próbny. Wraz z nowelizacją Kodeksu pracy wprowadzono nowy wzór umowy na okres próbny.

Wniosek o urlop wychowawczy 2016 - WZÓR

Od 2 stycznia 2016 r. wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być złożony na piśmie w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Jakie informacje powinny znajdować się we wniosku? Przedstawiamy wzór dokumentu.

Wypowiedzenie umowy zlecenia - wzór

Zasadą jest, że zlecenie może wypowiedzieć każda ze stron w każdym czasie. Wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie z niezbędnymi elementami. Poniżej wskazówki jak wypowiedzieć umowę zlecenia oraz wzór wypowiedzenia.

Zmiany w umowach na czas określony 2016 - kiedy i jak stosować wyjątki

Od 22 lutego 2016 r. przepisy odnoszące się do umów na czas określony zawierają limity czasowe oraz ilościowe, co oznacza, ze pracodawcy mogą zawrzeć maksymalnie trzy umowy o pracę na czas określony, na okres nieprzekraczający łącznie 33 miesięcy. Jednakże od tych zasad obowiązują również wyjątki. Jak i kiedy je stosować?

Uzupełnienie umowy o pracę na czas określony do 21 maja 2016 r.

W przypadku zawarcia umowy terminowej przed 22 lutego 2016 r., czyli przed zmianą przepisów, pracodawca ma obowiązek do 21 maja 2016 r. uzupełnić umowę poprzez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy oraz okolicznościach przekroczenia limitów.

Pisemna umowa o pracę przed podjęciem zatrudnienia od 1 września 2016 r.

Od 1 września 2016 r. pracodawca będzie musiał potwierdzić warunki umowy o pracę na piśmie przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu jej podjęcia - czyli do końca tego dnia, co prowadziło do nadużyć.

Uwaga na umowy cywilnoprawne w agencjach pracy tymczasowej

Eksperci radzą, by uważać na zawieranie umów cywilnoprawnych, w szczególności umów o dzieło z agencją pracy tymczasowej. Okres wakacyjny sprzyja takim umowom, a tym samym nadużyciom i obejściu prawa. Osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej nie jest objęta ochroną kodeksową, np. o ochroną wynagrodzenia, prawa do urlopu czy dni wolnych.

Wynagrodzenie za czas przerwy na karmienie i zwolnienia od pracy 2016

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy (tj. 22 lutego 2016 r.), doprecyzowano sposób ustalania wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy przez kobiety w ciąży i karmiących dziecko piersią. Jak obliczyć wynagrodzenie za przerwy na karmienie oraz wynagrodzenie pracownicy karmiącej zwolnionej ze świadczenia pracy?

Planowane zmiany w prawie pracy – katalog reform

W ostatnich miesiącach rząd i posłowie przygotowali szereg nowych propozycji zmian prawa pracy, które będą miały wpływ na kształt rynku pracy w Polsce. Część z planowanych aktów prawnych trafiła już do Sejmu, a niektóre pozostają jeszcze na etapie konsultacji międzyresortowych. Nie można wykluczyć, że część z tych zmian, które mają na celu poprawić zarobki Polaków, doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej i spowoduje ograniczenie zatrudnienia również w dobrze rozwijającej się dotychczas branży nowoczesnych usług biznesowych.

Jak należy sporządzić umowę o pracę 2016

W związku ze zmianą przepisów od 22 lutego 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące umów na czas określony. Konsekwencją zmian było dostosowanie do nich nowego wzoru umowy o pracę.

Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka

Obecnie nie każde urodzenie martwego dziecka upoważnia pracownicę do nabycia prawa do urlopu macierzyńskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do resortu pracy o ujednolicenie przepisów w tym zakresie poprzez umożliwienie rodzicom dzieci martwo urodzonym skorzystania ze świadczeń, które im się należą.

REKLAMA