reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w pracy tymczasowej mogą wejść w życie 1 czerwca 2017 r.

Zmiany w pracy tymczasowej mogą wejść w życie 1 czerwca 2017 r.

Rząd przygotował projekt zakładający duże zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rekomenduje jego przyjęcie. Jeśli posłowie zagłosują za - nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2017.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała 22 marca przyjęcie wraz z poprawkami rządowego projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Agencja pracy tymczasowej będzie mogła skierować pracownika tymczasowego do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy, w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Jednocześnie pracodawca użytkownik będzie mógł korzystać z pracy tego samego pracownika tymczasowego przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy, w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.

Marszałkowie województw zostaną zobowiązani do sprawdzania raz na kwartał, czy agencje pracy tymczasowej nie zalegają z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników pracy tymczasowej.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Projekt zakłada, że pracownik tymczasowy będzie mógł wybrać sąd pracy właściwy do rozpatrzenia jego roszczeń wobec agencji pracy tymczasowej. Jest to zgodne z ostatnim wyrokiem TK w takiej sprawie.

W nowelizacji ustawy zaproponowano także większą ochronę pracownic tymczasowych w ciąży. Takie umowy - gdyby miało dojść do ich rozwiązania po upływie trzeciego miesiąca ciąży - będą przedłużane do dnia porodu. W konsekwencji pracownica otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński. Przyjęta poprawka zakłada, że umowy kobiet w ciąży będą przedłużane tylko w przypadku, kiedy były one zatrudnione w ciągu ostatnich 36 miesięcy co najmniej przez dwa miesiące.

Jeśli Sejm przyjmie projekt, to nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2017.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama