Zmiany w pracy tymczasowej mogą wejść w życie 1 czerwca 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała 22 marca przyjęcie wraz z poprawkami rządowego projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
REKLAMA
Agencja pracy tymczasowej będzie mogła skierować pracownika tymczasowego do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy, w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Jednocześnie pracodawca użytkownik będzie mógł korzystać z pracy tego samego pracownika tymczasowego przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy, w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.
Marszałkowie województw zostaną zobowiązani do sprawdzania raz na kwartał, czy agencje pracy tymczasowej nie zalegają z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników pracy tymczasowej.
Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami
Projekt zakłada, że pracownik tymczasowy będzie mógł wybrać sąd pracy właściwy do rozpatrzenia jego roszczeń wobec agencji pracy tymczasowej. Jest to zgodne z ostatnim wyrokiem TK w takiej sprawie.
W nowelizacji ustawy zaproponowano także większą ochronę pracownic tymczasowych w ciąży. Takie umowy - gdyby miało dojść do ich rozwiązania po upływie trzeciego miesiąca ciąży - będą przedłużane do dnia porodu. W konsekwencji pracownica otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński. Przyjęta poprawka zakłada, że umowy kobiet w ciąży będą przedłużane tylko w przypadku, kiedy były one zatrudnione w ciągu ostatnich 36 miesięcy co najmniej przez dwa miesiące.
Jeśli Sejm przyjmie projekt, to nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2017.
Zobacz: Wskaźniki i stawki
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat