REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym różni się podróż służbowa od delegowania pracownika?

 Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.
Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego
Jak odróżnić podróż służbową od delegowania?
Jak odróżnić podróż służbową od delegowania?
pointb.pl

REKLAMA

REKLAMA

Miejsce wykonywania pracy należy wskazać w umowie o pracę. Przy czym, poza tzw. pracownikami mobilnymi, którzy pracę świadczą na wyznaczonym obszarze geograficznym, miejsce pracy określa się najczęściej punktowo poprzez wskazanie siedziby pracodawcy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki w innym miejscu. Jeśli pracownik świadczy pracę za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej, pojawia się pytanie, czy takie wykonywanie obowiązków za granicą odbywa się w ramach zagranicznej podróży służbowej, czy może stanowi delegowanie celem świadczenia usług.

Definicja podróży służbowej

Zgodnie z ustawową definicją zawartą w art. 775 § 1 Kodeksu pracy, przez podróż służbową rozumie się wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Z tytułu takiej podróży służbowej przysługują pracownikowi należności na pokryciowe kosztów związanych z podróżą, np. kosztów wyżywienia, noclegów czy przejazdów. W doktrynie prawa pracy oraz w orzecznictwie podkreśla się, że podróż służbowa powinna być wśród typowych obowiązków pracownika zjawiskiem o charakterze okazjonalnym, nietypowym, niecodziennym. Pracę w ramach podróży służbowej charakteryzuje więc przemijający czas trwania, sporadyczność oraz wykonywanie konkretnie określonego zadania (wyrok SN z dnia 14 listopada 2013 roku, sygn. II UK204/13).

REKLAMA

Autopromocja

Podstawą odbycia podróży służbowej jest polecenie wykonania konkretnego zadania, które powinno definiować zadanie oraz termin i miejsce jego realizacji. Należy zaznaczyć, że zadanie powinno być skonkretyzowane – nie może mieć charakteru generalnego. (tak SN w wyroku z dnia 19 listopada 2008 roku, sygn. II PZP 11/08).

Istotnym elementem wyróżniającym podróż służbową jest czas jej trwania. Przepisy wprawdzie nie wskazują maksymalnego czasu podróży służbowej. W literaturze przedmiotu często przyjmuje się, że maksymalny czas trwania podróży służbowej to trzy miesiące.

Czym jest delegowanie?

Instytucja delegowania uregulowana jest w dyrektywie 96/71/WE (dalej jako „Dyrektywa”). W świetle postanowień Dyrektywy delegowanie polega na czasowym powierzeniu pracownikowi wykonywania określonych zadań na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Powierzenie to z kolei odbywa się w ramach świadczenia usług pomiędzy dwoma podmiotami, które może wystąpić w jednej z trzech form (art. 3 ust.1 Dyrektywy):

1) pracodawca wysyła swoich pracowników do innego państwa członkowskiego na własny rachunek i pod własnym kierownictwem w celu realizacji umowy zawartej z odbiorcą usługi działającym na terytorium tego państwa;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) pracodawca wysyła swoich pracowników do zakładu albo przedsiębiorstwa należącego do grupy przedsiębiorców, zlokalizowanego na terytorium innego państwa członkowskiego;

3) pracodawca będący przedsiębiorstwem pracy tymczasowej lub agencją wynajmującą personel wynajmie swego pracownika innemu przedsiębiorcy, prowadzącemu działalność gospodarczą lub działającemu na terytorium innego państwa członkowskiego.

REKLAMA

Uwzględniając powyższe należy wskazać, że pracownikiem delegowanym w rozumieniu Dyrektywy jest pracownik, który przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego państwa członkowskiego, w którym zazwyczaj pracuje. Jednocześnie Dyrektywa nie wskazuje żadnych limitów delegowania. Nie ma więc, ani granicy początkowej, która pozwala zakwalifikować dane świadczenie pracy jako delegowania, ani też granicy końcowej, po przekroczeniu której świadczenie pracy przestaje mieć charakter transgraniczny, a zaczyna być uważana za działalność wykonywaną w sposób trwały.

Wykonywanie pracy w warunkach delegowania wiąże się z formalną zmianą miejsca zwyczajowego jej świadczenia. Towarzyszy temu odpowiednia zmiana treści umowy o pracę. W praktyce zmiana ta następuje poprzez zawarcie porozumienia pomiędzy pracownikiem oraz pracodawcą, w którym wskazane jest nowe miejsce świadczenia pracy na okres delegowania.

Podkreślenia wymaga fakt, iż świadczenie pracy w ramach delegowania nie ma charakteru incydentalnego, ponieważ służy wykonywaniu umówionej pracy. Nie musi się ona różnić od normalnych obowiązków pracowniczych. W rzeczywistości więc jedyną zmianą jest miejsce ich wykonywania.

Polecamy: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami (książka)


Znaczenie prawidłowego rozróżnienia zagranicznej podróży służbowej od delegowania

Podsumowując powyższe, należy wskazać, że delegowanie stanowi czasową zmianę miejsca wykonywania pracy. Pomiędzy pracodawcą a pracownikiem delegowanym zawierana jest odrębna umowa określająca nowe miejsce wykonywania pracy na czas delegowania. W przypadku podróży służbowej pracownik jest do niej zobligowany na podstawie polecenia służbowego, które ma charakter wiążący – w przypadku więc podróży służbowej nie dochodzi do zmiany umowy o pracę. Należy pamiętać, że delegowanie cechuje się wykonywaniem zwykłych, powtarzalnych zadań przez dłuższy czas, podczas gdy podróż służbowa ma charakter incydentalny i co do zasady powinna mieć na celu wykonanie konkretnego zadania.

Aby określić, czy dane wykonywania obowiązków służbowych za granicą stanowi podróż służbową czy delegowanie, należy ocenić poszczególne elementy konkretnego stanu faktycznego. Należy pamiętać, że w przypadku podróży służbowej pracownikowi przysługują diety oraz inne świadczenia, których wysokość określona jest co do zasady w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Jeśli pracodawcy ze sfery prywatnej zdecydują się na odmienne uregulowanie tej kwestii, mogą tego dokonać w wewnętrznych źródłach prawa pracy (układy zbiorowe pracy lub regulamin wynagradzania), z tym zastrzeżeniem, że kwoty te nie mogą być niższe niż te wskazane w rozporządzeniu.

W przypadku delegowania, pracownikowi nie przysługują żadne dodatkowe należności, pracodawca może jednak wypłacić dodatek za rozłąkę i w niektórych sytuacjach zwrócić koszty związane z zakwaterowaniem. Bardzo ważnym aspektem odróżniania ww. instytucji jest fakt, że pracodawca, ustalając pracownikowi miejsce wykonywania pracy poza granicami Polski, w zakresie wynagradzania powinien stosować do niego przepisy kraju, w którym praca będzie świadczona. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy przepisy kraju wykonywania pracy są mniej korzystne niż minimalne warunki płacowe obowiązujące w Polsce.

Zarówno w przypadku podróży służbowej i delegowania należy pamiętać o konieczności stosowania przepisów wspólnotowych w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które są zawierane z poszczególnymi państwami.

Jak odróżnić podróż służbową od delegowania?

Autor: Joanna Wymiatał

Źródło: Kancelaria Nowicki i Ziemczyk

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie od maja 2025 r., ale z wyrównaniem od stycznia. Skorzysta ponad 130 tys. osób

Ponad 130 tys. osób skorzysta z nowelizacji ustawy o rencie socjalnej i nabędzie prawo do dodatku dopełniającego. Dodatek ten będzie wypłacany od maja 2025 r., ale z wyrównaniem od stycznia przyszłego roku.

Nie każdy okres poprzedniego zatrudnienia przyśpieszy „zapisanie” pracownika do PPK

Przy zatrudnieniu pracownika pracodawca sprawdza 12 miesięcy wstecz czy dana osoba była już u niego zatrudniona. Jeśli tak, okres poprzedniego zatrudnienia wlicza się do okresu wymaganego do zapisu do PPK. Co w sytuacji, kiedy pracodawca zawarł już w imieniu tego pracownika umowę o prowadzenie PPK? Co oznacza zmiana instytucji finansowej? Jakie okresy zatrudnienia bierze się pod uwagę?

Urlop na żądanie w wymiarze 4 dni czy 8 dni? Jak nowe przepisy zmieniły zasady udzielania urlopu na żądanie

Pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Pracownik powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Czy to wystarczy do skorzystania z urlopu na żądanie przez pracownika?

Renta wdowia 2024 i 2025 [ile, dla kogo, kiedy, wniosek, czy z KRUS?]

Kto może otrzymać rentę wdowia? Kto nie otrzyma renty wdowiej? Czy trzeba składać wniosek o rentę wdowią? Czy renta wdowia wyklucza rentę rodzinną?

REKLAMA

Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

REKLAMA