reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Przepisy ogólne > Czym jest godziwe wynagrodzenie za pracę

Czym jest godziwe wynagrodzenie za pracę

Zgodnie z artykułem 13 Kodeksu pracy pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Brak jest jednak w Kodeksie pracy definicji "godziwego wynagrodzenia", w związku z tym należy odwołać się do orzecznictwa.

Pojęcie „godziwego wynagrodzenia” w świetle Kodeksu pracy

Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest uregulowane w art. 13 k.p. prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Stosownie do art. 13 k.p. pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę, a warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę. W Kodeksie pracy brak jest jednak definicji „godziwego wynagrodzenia”, w związku z tym należy odwołać się do orzecznictwa.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 25 sierpnia 2010 r., II PK 50/10 „godziwe wynagrodzenie za pracę to wynagrodzenie odpowiednie, właściwe, słuszne, rzetelne, uczciwe. Takie rozumienie godziwości wynagrodzenia odpowiada kryteriom ustalenia wysokości wynagrodzenia z art. 78 § 1 k.p”.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Należy wskazać, że ustawodawca nie przewidział bezpośrednich sankcji w przypadku uregulowania przez strony umowy o pracę wynagrodzenia w wysokości, która nie odpowiada art. 13 k.p. Natomiast, jeżeli wysokość wynagrodzenia jest poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę, powyższe postanowienie jest nieważne, a w jego miejsce mają zastosowanie przepisy o minimalnym wynagrodzeniu.

Art. 13 k.p. nie stanowi podstawy żądania podwyższenia wynagrodzenia za pracę. Wyjątkiem jest możliwość żądania jego wyrównania do poziomu minimalnego wynagrodzenia (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 2006 r., I PK 230/05). Stosownie natomiast do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2006 r., III PK 22/06, poza przypadkiem naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, sąd pracy nie może ukształtować wynagrodzenia za pracę, jeżeli jest ono wypłacane w wysokości mieszczącej się w granicach określonych w przepisach prawa pracy i umowie o pracę.

Autor: Izabela Kultys - aplikant radcowski, Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Źródło: BCC

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama