REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planowane zmiany w prawie pracy – katalog reform

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna
Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.
 Weronika Papucewicz
Weronika Papucewicz
aplikant adwokacki w kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto
Planowane zmiany w prawie pracy – katalog reform/ Fot. Fotolia
Planowane zmiany w prawie pracy – katalog reform/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich miesiącach rząd i posłowie przygotowali szereg nowych propozycji zmian prawa pracy, które będą miały wpływ na kształt rynku pracy w Polsce. Część z planowanych aktów prawnych trafiła już do Sejmu, a niektóre pozostają jeszcze na etapie konsultacji międzyresortowych. Nie można wykluczyć, że część z tych zmian, które mają na celu poprawić zarobki Polaków, doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej i spowoduje ograniczenie zatrudnienia również w dobrze rozwijającej się dotychczas branży nowoczesnych usług biznesowych.

Nowe obowiązki dla zleceniodawców

Rząd przygotował projekt ustawy wprowadzającej minimalną stawkę godzinową za pracę świadczoną na podstawie umów cywilnoprawnych, który 18 marca trafił do opiniowania. Projekt zakłada szereg zmian związanych z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego „minimalnego wynagrodzenia”, które odnosi się do wynagrodzenia za godzinę wykonywania zlecenia lub świadczenia usług w planowanej kwocie 12 złotych za godzinę. W projekcie zdefiniowano „przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi” jako osobę fizyczną, która przyjmuje zlecenie albo świadczy usługi na podstawie umów zlecenia albo współpracy na rzecz przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności. Ustawa obejmuje również osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą niezatrudniające pracowników.

REKLAMA

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowe prawo ma na celu uzyskanie pozytywnej zmiany na rynku pracy poprzez przeciwdziałanie nadużywaniu umów cywilnoprawnych oraz wprowadzenie ochrony osób otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. Ochrona zleceniobiorców i współpracowników ma opierać się przede wszystkim o:

  1. obowiązek wypłaty minimalnego wynagrodzenia w formie pieniężnej;
  2. obowiązek prowadzenia ewidencji godzin przepracowanych na podstawie umowy;
  3. możliwość nałożenia na przedsiębiorcę kary grzywny od 1.000 do 30.000 złotych w wypadku wypłaty wynagrodzenia niższego niż minimalne.

Na podstawie projektowanej ustawy dodatkowe kompetencje ma uzyskać Państwowa Inspekcja Pracy, która po wejściu w życie nowych przepisów będzie miała prawo nadzoru i kontroli ich przestrzegania przez przedsiębiorców.

Krótsza praca w Wielki Piątek i Wigilię

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego wnieśli do Sejmu projekt zmieniający ustawę o dniach wolnych od pracy. Proponowane rozwiązanie nie wprowadza nowych dni wolnych, a jedynie ogranicza czas pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię. Zgodnie z planowaną zmianą w te dni pracownicy będą mogli pracować maksymalnie cztery godziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwiększenie uprawnień inspektorów pracy

Rząd proponuje zwiększenie uprawnień inspektorów pracy i umożliwienie im dokonywania zamiany umów cywilnoprawnych na etaty w drodze decyzji administracyjnej. Do dziś nie został w tej sprawie sformułowany projekt ustawy, ale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa rozpoczęcie prac nad zmianą prawa w tym zakresie.

W opinii Ministerstwa konieczne są dalsze uzgodnienia co do treści projektu, który zmierzałby do wzmocnienia uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie kontroli przestrzegania przepisów dotyczących zatrudniania pracowników w ramach stosunku pracy, tj. kontroli przestrzegania art. 22 Kodeksu pracy. Propozycja ta zakłada przekazanie inspektorom pracy spraw obecnie rozpoznawanych przez sądy pracy. W takim wypadku pracodawca odwoływałby się od decyzji inspektora do sądu administracyjnego.

Pisemna umowa przed rozpoczęciem zatrudnienia

Ustawodawca planuje zmianę Kodeksu pracy poprzez zobowiązanie pracodawcy do potwierdzania pracownikowi podstawowych ustaleń związanych z rozpoczęciem zatrudnienia w formie pisemnej umowy o pracę, a w wypadku zawarcia umowy w innej formie - poprzez pisemną informację przed dopuszczeniem pracownika do pracy. W ocenie twórców projektu posiadanie pisemnej umowy o pracę albo pisemnego potwierdzenia podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę w formie innej niż pisemna przed dopuszczeniem do pracy ułatwi pracownikom dochodzenie przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także umożliwi korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy o ubezpieczeniach społecznych. Powyższa zmiana dotyczy również obowiązku zapoznania się pracownika z regulaminem pracy przed dopuszczeniem do pracy.

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy Państwowa Inspekcja Pracy ma uzyskać bardziej efektywne narzędzie do zapewnienia skuteczności kontroli w zakresie legalnego zatrudniania pracowników – poprzez możliwość weryfikacji, czy wszystkie znajdujące się na terenie zakładu osoby są legalnie zatrudnione.

Nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 1 marca przedstawiło główne założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Projekt przewiduje m. in., że agencja pracy tymczasowej może stracić licencję za popełnione błędy formalne w rozliczeniach dot. zatrudnienia pracowników tymczasowych. Strony dialogu społecznego nie doszły do kompromisu co do okresu dozwolonego zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy-użytkownika. Obecnie wynosi on maksymalnie 18 miesięcy w ciągu kolejnych trzech lat. Natomiast, pracodawcy chcieliby wydłużenia tego okresu do 24 miesięcy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl

Autorka: Weronika Papucewicz, aplikant adwokacki w kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

REKLAMA

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

REKLAMA