REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca za granicą, Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Specustawa Ukraina - zatrudnienie Ukraińca 2022

Specustawa Ukraina ułatwia zatrudnienie Ukraińca w 2022 roku. Projekt jest w trakcie prac. Jak zatrudnić Ukraińca po 24 lutego 2022 roku?

Polska może wchłonąć co najmniej 0,5 mln pracowników z Ukrainy

Polski rynek może wchłonąć w ciągu sześciu miesięcy ok. 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie - stwierdził w poniedziałek założyciel Firmy Personnel Service Krzysztof Inglot.

Prace dotyczące zawodów możliwych do przyjęcia na polski rynek pracy

Już dzisiaj zaczynam pracę z radą przedsiębiorców, które zawody są możliwe do przyjęcia na polski rynek pracy – wskazała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ograniczenia zatrudniania doktorantów kształcących się w szkołach doktorskich

Często poza pracą naukową doktorant musi podjąć się dodatkowych zadań. Zdarza się, że ma większe wydatki albo potrzebuje dodatkowych środków na badania. Zazwyczaj stypendium nie wystarczy na realizację tych działań. Dlatego doktoranci często podejmują pracę w ramach stosunku pracy. Czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie?

REKLAMA

Branża cyfrowa zatrudni ukraińskich specjalistów ICT

Branża cyfrowa w Polsce zatrudni ukraińskich specjalistów ICT. Ważne, by szkolić specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa i obronności cyfrowej.

Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r.

Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r. - jak zrobić to szybko i legalnie? 24 lutego to początek wojny na Ukrainie. Zapoczątkował masowy napływ obywateli Ukrainy do Polski. Polacy, na wiele różnych sposobów, pomagają wschodnim sąsiadom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pracodawcy, wychodząc naprzeciw potrzebom Ukraińców, zapewne zastanawiają się, w jaki sposób szybko i legalnie mogą ich zatrudnić.

Polska potrzebuje 1 mln pracowników, także z Ukrainy

Polska potrzebuje i może przyjąć w krótkiej perspektywie 1 mln dodatkowych pracowników, także z Ukrainy.

Praca w Norwegii przestaje się opłacać?

Praca w Norwegii przestaje się opłacać. Coraz częściej Polacy wracają do Polski. Czy Norwegia nie jest już socjalnym rajem?

REKLAMA

Polacy chcą pracować za granicą

Polacy chcą pracować za granicą przez sytuację w kraju. Galopująca inflacja obniża wartość wynagrodzeń za pracę. Jakie są najbardziej popularne kierunki migracji zarobkowych Polaków?

Transformacja energetyczna a sytuacja pracowników górnictwa

Transformacja energetyczna w Polsce - jak ją prawidłowo przeprowadzić, aby sytuacja pracowników górnictwa była jak najlepsza? Należy zapewnić im bezpieczeństwo ekonomiczne i realne perspektywy na alternatywne zatrudnienie.

Kompetencje przyszłości [RAPORT]

Jakie kompetencje to kompetencje przyszłości? Jakie są trendy w zatrudnieniu w 2021 roku? Oto wyniki raportu.

Praca zdalna za granicą - wszystko co musisz wiedzieć

Praca zdalna za granicą? Jakie warunki należy spełnić? Co powinien wiedzieć pracodawca, a co pracownik? Oto krótki poradnik.

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie. Pracodawca poszukiwał, a nawet już znalazł cudzoziemca do pracy. Często jednak chęć szybkiego przyjęcia go do firmy spowalniają formalności i czas oczekiwania na pozwolenie zatrudnienia w Polsce. Sposobem przyspieszającym ten proces jest złożenie w urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Po wpisaniu tego dokumentu do ewidencji oświadczeń może on zostać zatrudniony bez zezwolenia na pracę pod warunkiem, że będzie wykonywać ją zgodnie z oświadczeniem.

Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?

Firmy produkcyjne często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Zdarza się też, że w szczególnie intensywnych okresach potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. W jaki sposób firma produkcyjna może poradzić sobie z tego typu trudnościami? I jaką rolę odgrywa w takiej sytuacji agencja zatrudnienia?

Dzień wolny za święto w sobotę a zatrudnienie w trakcie miesiąca

Czy pracownikowi zatrudnionemu w środku miesiąca należy się dzień wolny za święto wypadające w sobotę w miesiącu zatrudnienia? Oto odpowiedź PIP.

Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie

Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie w 2022 roku - jakie są wady i zalety? Jakie dokumenty są wymagane? Jak zatrudnić Ukraińca?

Praca za granicą bez języka

Praca za granicą bez znajomości języka - czy jest możliwa? Gdzie można pracować za granicą, nie znając języka obcego?

Niskie bezrobocie i wysoki popyt na pracowników

Popyt na pracowników wciąż rośnie. Nie widać już negatywnych konsekwencji pandemii. Jakie są teraz największe wyzwania pracodawców?

Reforma rynku pracy w Polsce

Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

Szwecja - praca w lesie

Praca w Szwecji - pracownicy sezonowi zatrudniani do sadzenia i czyszczenia lasów bywają wykorzystywani przez pracodawców. Jak? Ile zarabiają?

Niemcy i Holandia walczą o polskich pracowników

Praca w Niemczech i Holandii - niemieccy i holenderscy pracodawcy walczą o polskich pracowników. Dlaczego?

Składka zdrowotna - pracownik za granicą ponad 183 dni

Składka zdrowotna pracownika przebywającego za granicą więcej niż 183 dni - jak ją obliczyć? Jak obniżyć składkę zdrowotną?

Szczepienie jako warunek zatrudnienia - RPO

Szczepienie jako warunek zatrudnienia - co na to prawo? RPO ustala czy pracodawca może uzależniać zatrudnienie od zaszczepienia się na COVID-19.

Granica polsko-ukraińska - czy otwarta, kwarantanna

Granica polsko-ukraińska to granica z państwem spoza strefy Schengen. Obowiązuje więc kwarantanna po jej przekroczeniu. Ile trwa kwarantanna dla Ukraińca? Czy test na COVID zwalnia z kwarantanny?

Pracownicy JSW z 10-letnią gwarancją zatrudnienia

Pracownicy JSW otrzymali kolejną 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Warunki pracy i wynagrodzenia pozostają na dotychczasowych zasadach.

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - luty 2021 (GUS)

Przeciętne wynagrodzenie w lutym 2021 r. podał GUS. Ile wyniosło przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw?

Termin zapisania do PPK a wcześniejsze zatrudnienie

Termin zapisania do PPK może być uzależniony od wcześniejszego zatrudnienia u innego pracodawcy. Przy zapisywaniu do PPK pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy w dniu objęcia tego pracodawcy ustawą o PPK, nie trzeba sprawdzać jego stażu pracy. Jeżeli jednak pracownik został zatrudniony po tej dacie, istotny jest jego okres zatrudnienia.

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie czyli od 1 stycznia 2021 r. - jak wygląda? Do 1 października 2021 r. trwa okres przejściowy. Wprowadzono wizy i punktowy system migracyjny. Jaka jest sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii? Co zrobić, by wyjechać do pracy? Jak złożyć wniosek o wizę? Czy do pracy sezonowej również potrzebna jest wiza?

Najniższe podwyżki dla najmniej zarabiających w 2021 r.

Podwyżki w 2021 r. dla najmniej zarabiających będą najniższe. Wynika to z niskiego wzrostu płacy minimalnej.

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie i co dalej?

Zatrudnienie cudzoziemca może odbywać się na podstawie oświadczenia. Aby przedłużyć współpracę, można złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę. Kiedy korzysta się z art. 88za ustawy o promocji zatrudnienia? Jakie warunki należy spełnić, by przedłużyć zatrudnienie? Co zmienił COVID-19?

Delegowanie pracowników - nowe obowiązki pracodawcy

Delegowanie pracowników zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 4 września 2020 r. wiąże się z nowymi obowiązkami po stronie pracodawcy. Co się zmieniło? Jakie powinny być minimalne warunki zatrudnienia pracowników delegowanych? Jakie są różnice w delegowaniu pracowników tymczasowych?

Jak zachęcić Ukraińców do pracy w Polsce?

Ukraińcy mają trudną sytuację w kraju. Mimo że bezrobocie na Ukrainie wzrosło, mniej pracowników ze Wschodu decyduje się na przyjazd do pracy w Polsce. Jednym z głównych problemów jest obowiązkowa kwarantanna. Jak zachęcić pracowników z Ukrainy do pracy w Polsce?

Kara za zatrudnianie na czarno dłużnika alimentacyjnego

Kara za zatrudnianie na czarno dłużnika alimentacyjnego dotyczy dwóch sytuacji: pracodawca nie potwierdza na piśmie umowy o pracę przed dopuszczeniem do pracy i pracodawca wypłaca wynagrodzenie wyższe "pod stołem" niż pensja wynikająca z umowy o pracę. W ten sposób ułatwia się im uchylanie od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z nowymi przepisami nieuczciwe działania pracodawców związane z zatrudnianiem alimenciarzy zagrożone są wysokimi karami finansowymi. Ile wynoszą?

Zmiany w ustawie o cudzoziemcach od 1 grudnia 2020 r.

Ułatwienia dla cudzoziemców w podejmowaniu pracy w Polsce przewiduje nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Od 1 grudnia 2020 r. można łatwiej zatrudnić obcokrajowca. Posiadacze wiz humanitarnych, wiz z adnotacją "Poland Business Harbour" i personel medyczny z zagranicy nie mają obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Polsce. Każdy cudzoziemiec musi posiadać podróżne ubezpieczenie medyczne. Co jeszcze się zmienia?

Ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy - kontrowersje

Zatrudnianie lekarzy ma być ułatwione. Przede wszystkim upraszcza się wykonywanie zawodu lekarza osobom spoza UE. To rozwiązanie na braki kadrowe w szpitalach i przychodniach. W związku z tym powstał projekt nowelizacji niektórych ustaw. Dlaczego budzi on kontrowersje samorządu lekarskiego?

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - październik 2020 r.

Przeciętne wynagrodzenie w październiku 2020 r. wzrosło o 4,7%. Prezes GUS podał również przeciętne zatrudnienie, które spadło o 1%. Sprawdź kwotę średniego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce w październiku.

Wniosek o legalizację pobytu w Polsce - formularze

Formularze dla cudzoziemców, którzy chcą zalegalizować pobyt w Polsce znajdują się w systemie interaktywnych formularzy na stronie cudzoziemcy.gov.pl. Obcokrajowcy mogą wybrać wniosek, wypełnić go i wygenerować, a następnie zanieść do odpowiedniego urzędu. Które wnioski można wypełnić online?

Jakie korzyści daje praca w innym kraju?

Niezwykle istotne jest, aby wciąż rozwijać się zawodowo i osobiście. Jedną z form rozwoju jest niewątpliwie praca w innym kraju. Może wiązać się ze strachem przed nieznanym, jednak warto zaryzykować. Jakie korzyści daje praca w międzynarodowym środowisku?

Rośnie liczba pracowników z Białorusi

W Polsce rośnie liczba pracowników z Białorusi. Są to najczęściej osoby przed 40. rokiem życia. Migrują do Polski w celu zdobycia pracy i wyższych zarobków. W pracy tymczasowej mogą liczyć zwykle na wynagrodzenie od 17 do 19 zł brutto za godzinę.

Działalność gospodarcza w Polsce i zatrudnienie na Słowacji - ustalenie kraju ubezpieczenia społecznego

Obywatel Polski prowadził działalność gospodarczą w Polsce, a następnie przez jakiś czas zatrudniony był na Słowacji. Którym przepisom o ubezpieczeniu społecznym podlega - polskim czy słowackim? Sąd Najwyższy ustalił kraj ubezpieczenia społecznego.

Niebieska Karta UE - co to jest, jak uzyskać?

Niebieska Karta UE przysługuje pracownikom posiadającym wysokie kwalifikacje. Blue Card wiąże się z licznymi przywilejami osób wyjeżdżających do pracy za granicę. Co to właściwie jest? Jak ją uzyskać?

Zmiany w delegowaniu pracowników obowiązujące od 30 lipca 2020 r.

Dnia 30 lipca 2020 r. weszły w życie zmiany w delegowaniu pracowników, które wynikają w obowiązku wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. zmieniającej dyrektywę 96/71/WE.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w lipcu 2020 r. - GUS

GUS podał przeciętne zatrudnienie i wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w lipcu 2020 r. Jaka to kwota?

Dane z rynku pracy w połowie 2020 r. - przywracanie wymiaru etatów i zwolnienia

Dane z rynku pracy są lepsze od oczekiwanych. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu wzrosło o 12 tys. etatów. Wiąże się to z przywracaniem wymiarów etatów pracowników. Wciąż jest ono jednak niższe niż przed pandemią o ponad 260 tys. etatów. Część firm zwalnia pracowników.

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w czerwcu i II kwartale 2020 r.

Prezes GUS podał przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu i II kwartale 2020 r. Jak zmieniło się w porównaniu do maja?

Delegowanie pracowników - zmiany od 30 lipca 2020 r.

Projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników został skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. Wprowadza zmiany w delegowaniu pracowników, które mają wejść w życie 30 lipca 2020 r. Nowelizacja ma na celu wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 28 czerwca 2018 r. Co się zmieni?

REKLAMA