REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r.

Luiza Szmyt
ekspert z zakresu prawa pracy
Jak szybko i legalnie zatrudniać Ukraińców? Wzór oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Jak szybko i legalnie zatrudniać Ukraińców? Wzór oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Shutterstock

REKLAMA

Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r. - jak zrobić to szybko i legalnie? 24 lutego to początek wojny na Ukrainie. Zapoczątkował masowy napływ obywateli Ukrainy do Polski. Polacy, na wiele różnych sposobów, pomagają wschodnim sąsiadom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pracodawcy, wychodząc naprzeciw potrzebom Ukraińców, zapewne zastanawiają się, w jaki sposób szybko i legalnie mogą ich zatrudnić.

Zatrudnienie Ukraińców - szybkie i legalne

W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż zatrudnienie cudzoziemca będzie zgodne z prawem wyłącznie wtedy gdy przebywa on na terytorium Polski legalnie. Pracodawca, chcąc zatrudnić obywatela Ukrainy w pierwszej kolejności musi więc zweryfikować, czy podstawa pobytu Ukraińca w Polsce pozwala mu na podjęcie pracy. Dla przykładu, cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:

  • posiada status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej,
  • posiada zezwolenie na pobyt stały w Rzeczypospolitej Polskiej,
  • posiada zgodę na pobyt ze względów humanitarnych,
  • posiada zezwolenie na pracę oraz przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy.
Co do zasady cudzoziemcy, niebędący obywatelami UE, EOG oraz Szwajcarii, aby wykonywać pracę w Polsce legalnie muszą posiadać zezwolenie na pracę, które wydaje wojewoda. Przepisy przewidują jednak uproszczoną procedurę m.in. w stosunku do obywateli Ukrainy.

Wykonywanie pracy w tzw. trybie uproszczonym – co to oznacza?

Dopuszczalne jest powierzenie obywatelowi Ukrainy wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Jest to jednak rozwiązanie ograniczone czasowo. Zlecenie świadczenia pracy w tym trybie może nastąpić na okres nieprzekraczający 24 miesięcy.

Jakich formalności należy dopełnić?

Pracodawca przed podjęciem pracy przez cudzoziemca zobowiązany jest złożyć w urzędzie pracy, właściwym ze względu na miejsce swojego pobytu stałego lub siedzibę, pisemne oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Oświadczenie musi zawierać nazwę zawodu, miejsce wykonywania pracy, datę rozpoczęcia i okres wykonywania pracy, rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy oraz wysokość wynagrodzenia brutto za pracę, a także informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o lokalny rynek pracy oraz o zapoznaniu się z przepisami związanymi z pobytem i pracą cudzoziemców.

Następnie, Powiatowy Urząd Pracy wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy Ukraińcowi do ewidencji oświadczeń, jeżeli nie zachodzą przesłanki do odmowy wpisu.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Jak długo czeka się na wpis oświadczenia do ewidencji?

Co do zasady, Powiatowy Urząd Pracy rozpatrzy złożone oświadczenie w terminie 7 dni roboczych, od dnia złożenia oświadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast, jeśli sprawa będzie wymagać przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, Powiatowy Urząd Pracy na jej załatwienie będzie mieć 30 dni od dnia złożenia oświadczenia, a w sprawach szczególnie skomplikowanych aż 2 miesiące.

ZAPAMIĘTAJ.

Autopromocja

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Kup książkę:

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców
  1. Praca musi być wykonywana na podstawie pisemnej umowy na warunkach określonych w oświadczeniu.
  2. Nie można skorzystać z tego trybu w przypadku powierzenia prac sezonowych.

WZÓR OŚWIADCZENIA:

oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wzór 2022

Pobierz wzór oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi >>>

Podstawa prawna:

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Art.87 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Art. 15z1 oraz 15zzq ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

art. 88z ust. 2 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • XYZ
    2022-03-02 10:18:53
    Bardzo proszę o poprawę błędu. Zgodnie ze zmianą przepisów z dn. 29 stycznia 2022 oświadczenie o wykonywaniu pracy wydawane jest na okres maksymalnie dwóch lat, a nie jak w artykule na okres 6 miesięcy.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-03-03 16:05:23
    Oferujemy kompleksową pomoc w rejestracji spółek dla cudzoziemców! Zapraszamy! rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

Branżowe centra umiejętności będą dokształcać młodocianych. Rząd przygotowuje nowe rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności (BCU) to nowa kategoria placówek systemu oświaty. Podstawą prawną ich tworzenia jest nowelizacja Prawa oświatowego. W celu wdrożenia BCU rząd przystąpił do prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Informacja na ten temat została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

REKLAMA

Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

REKLAMA

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

REKLAMA