REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie - wiza
Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie - wiza

REKLAMA

REKLAMA

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie czyli od 1 stycznia 2021 r. - jak wygląda? Do 1 października 2021 r. trwa okres przejściowy. Wprowadzono wizy i punktowy system migracyjny. Jaka jest sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii? Co zrobić, by wyjechać do pracy? Jak złożyć wniosek o wizę? Czy do pracy sezonowej również potrzebna jest wiza?

Brexit

Już oficjalnie, 1.01.2021 Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Do 1.10.2021 obowiązuje tzw. okres przejściowy. W tym okresie zapadną najważniejsze decyzje w sprawie ruchu granicznego. Jak wygląda praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie? Odpowiedź przedstawiamy w artykule.

REKLAMA

Autopromocja

Od 1.01.2021 w Wielkiej Brytanii wprowadzono 2 najważniejsze zmiany: wizy oraz punktowy system migracyjny. Polonia w Wielkiej Brytanii liczy ponad 900 tysięcy osób. W związku z decyzją władz Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE, liczba rodaków chętnych emigrować na Wyspy zaczęła stopniowo spadać.

Polecamy: Dziennik Gazeta Prawna – wydanie cyfrowe

Sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii 

Osoby, które wyjechały do Wielkiej Brytanii zanim została przyjęta decyzja o Brexicie, powinny złożyć specjalny wniosek o status osoby osiedlonej. Termin składania wniosków mija 30.06.2021. 

W skrócie sytuacja wygląda następująco - jeżeli osoba mieszka w Wielkiej Brytanii ponad 5 lat, automatycznie dostaje status settled. I to już jest podstawą do ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo. Polacy, którzy mieszkają na Wyspach mniej niż 5 lat, mogą ubiegać się o status pre-settled

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz wyżej wspomnianych formalności, sytuacja Polaków na Wyspach nie ulegnie zmianie. W dalszym ciągu będą w stanie na równi z obywatelami Wielkiej Brytanii podejmować pracę.

Praca po Brexicie - wiza

Do 1.10.2021 obowiązuje tzw. okres przejściowy. W tym czasie Polacy wciąż mogą wyjechać do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, mając przy sobie jedynie dowód osobisty. Natomiast po tym okresie, należy mieć ze sobą paszport.

W przypadku wyjazdów zarobkowych, sytuacja mocno się zmieni i to niestety nie na korzyść pracowników. Od 01.01.2021 każdy chętny wyjechać do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych musi ubiegać się o wizę.

O czym należy pamiętać?

  • Koszt wizy waha się od 610 do 1400 GBP (ok. 3100 - 7200 zł)

  • Otrzymanie wizy wprost zależy od uzyskania min. 70 punktów migracyjnych 

(na punkty składa się znajomość języka, wykształcenie, doświadczenie, renoma pracodawcy)

  • Wysokie kwalifikacje oraz zapotrzebowanie na rynku brytyjskim zwiększa szanse na otrzymanie wizy

Brytyjskie władze kładą nacisk na wykwalifikowanych imigrantów, dlatego pracodawca musi sam zgłosić chęć zatrudnienia obcokrajowca i wydać mu odpowiednie zezwolenie na pracę.   

Jak złożyć wniosek o wizę?

Wnioski wizowe należy składać za pośrednictwem strony gov.uk. Do rejestracji będzie potrzebny mail. Natomiast do wniosku należy dołączyć wyżej wspomniane zezwolenie od pracodawcy oraz certyfikat znajomości języka angielskiego. Administracja zastrzega sobie prawo na maksymalnie 3 tygodniowe rozpatrzenie wniosku.

Po przejściu przez wszystkie procedury, pracownik może dostać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii nawet na okres 5 lat. Po tym okresie od razu może się ubiegać o status osiedleńca (settled).

Praca sezonowa po Brexicie 

Istnieje możliwość wyjazdu do pracy sezonowej, jednak do tego również będzie potrzebna wiza. Jest to T5 - Temporary Worker - Seasonal Worker wiza. Ubiegać się o wizę może osoba, która ma ukończone 18 lat oraz posiada:

Wiza sezonowa jest wydawana maksymalnie na okres 3 miesięcy. 

Droższe przesyłki

W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE musimy się liczyć z dodatkowymi opłatami np. przy przesyłkach paczek. Jeżeli koszt paczki przekracza 150 EUR, osoba musi dodatkowo zapłacić cło. Podatek VAT nalicza się od 22 EUR.

Roaming

Dodatkowo, na terenie Wielkiej Brytanii nie będzie obowiązywał “Roaming like at home” (koszty SMSów i połączeń takie jak w Polsce). Minuta połączenia z Polski będzie kosztować ok. 4 zł/min. Natomiast za samo odebranie telefonu z Polski osoba zapłaci prawie 3 zł. Firmy telekomunikacyjne w Polsce już zaczynają wprowadzać indywidualne oferty na połączenia z Wielką Brytanią.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA