REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie - wiza
Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie - wiza

REKLAMA

REKLAMA

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie czyli od 1 stycznia 2021 r. - jak wygląda? Do 1 października 2021 r. trwa okres przejściowy. Wprowadzono wizy i punktowy system migracyjny. Jaka jest sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii? Co zrobić, by wyjechać do pracy? Jak złożyć wniosek o wizę? Czy do pracy sezonowej również potrzebna jest wiza?

Brexit

Już oficjalnie, 1.01.2021 Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Do 1.10.2021 obowiązuje tzw. okres przejściowy. W tym okresie zapadną najważniejsze decyzje w sprawie ruchu granicznego. Jak wygląda praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie? Odpowiedź przedstawiamy w artykule.

REKLAMA

Autopromocja

Od 1.01.2021 w Wielkiej Brytanii wprowadzono 2 najważniejsze zmiany: wizy oraz punktowy system migracyjny. Polonia w Wielkiej Brytanii liczy ponad 900 tysięcy osób. W związku z decyzją władz Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE, liczba rodaków chętnych emigrować na Wyspy zaczęła stopniowo spadać.

Polecamy: Dziennik Gazeta Prawna – wydanie cyfrowe

Sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii 

Osoby, które wyjechały do Wielkiej Brytanii zanim została przyjęta decyzja o Brexicie, powinny złożyć specjalny wniosek o status osoby osiedlonej. Termin składania wniosków mija 30.06.2021. 

W skrócie sytuacja wygląda następująco - jeżeli osoba mieszka w Wielkiej Brytanii ponad 5 lat, automatycznie dostaje status settled. I to już jest podstawą do ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo. Polacy, którzy mieszkają na Wyspach mniej niż 5 lat, mogą ubiegać się o status pre-settled

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz wyżej wspomnianych formalności, sytuacja Polaków na Wyspach nie ulegnie zmianie. W dalszym ciągu będą w stanie na równi z obywatelami Wielkiej Brytanii podejmować pracę.

Praca po Brexicie - wiza

Do 1.10.2021 obowiązuje tzw. okres przejściowy. W tym czasie Polacy wciąż mogą wyjechać do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, mając przy sobie jedynie dowód osobisty. Natomiast po tym okresie, należy mieć ze sobą paszport.

W przypadku wyjazdów zarobkowych, sytuacja mocno się zmieni i to niestety nie na korzyść pracowników. Od 01.01.2021 każdy chętny wyjechać do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych musi ubiegać się o wizę.

O czym należy pamiętać?

  • Koszt wizy waha się od 610 do 1400 GBP (ok. 3100 - 7200 zł)

  • Otrzymanie wizy wprost zależy od uzyskania min. 70 punktów migracyjnych 

(na punkty składa się znajomość języka, wykształcenie, doświadczenie, renoma pracodawcy)

  • Wysokie kwalifikacje oraz zapotrzebowanie na rynku brytyjskim zwiększa szanse na otrzymanie wizy

Brytyjskie władze kładą nacisk na wykwalifikowanych imigrantów, dlatego pracodawca musi sam zgłosić chęć zatrudnienia obcokrajowca i wydać mu odpowiednie zezwolenie na pracę.   

Jak złożyć wniosek o wizę?

Wnioski wizowe należy składać za pośrednictwem strony gov.uk. Do rejestracji będzie potrzebny mail. Natomiast do wniosku należy dołączyć wyżej wspomniane zezwolenie od pracodawcy oraz certyfikat znajomości języka angielskiego. Administracja zastrzega sobie prawo na maksymalnie 3 tygodniowe rozpatrzenie wniosku.

Po przejściu przez wszystkie procedury, pracownik może dostać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii nawet na okres 5 lat. Po tym okresie od razu może się ubiegać o status osiedleńca (settled).

Praca sezonowa po Brexicie 

Istnieje możliwość wyjazdu do pracy sezonowej, jednak do tego również będzie potrzebna wiza. Jest to T5 - Temporary Worker - Seasonal Worker wiza. Ubiegać się o wizę może osoba, która ma ukończone 18 lat oraz posiada:

  • zezwolenie od pracodawcy 

  • wystarczająco kosztów na pobyt w Wielkiej Brytanii w tym okresie (min. 1270 GBP - 6000 zł) 

Wiza sezonowa jest wydawana maksymalnie na okres 3 miesięcy. 

Droższe przesyłki

W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE musimy się liczyć z dodatkowymi opłatami np. przy przesyłkach paczek. Jeżeli koszt paczki przekracza 150 EUR, osoba musi dodatkowo zapłacić cło. Podatek VAT nalicza się od 22 EUR.

Roaming

Dodatkowo, na terenie Wielkiej Brytanii nie będzie obowiązywał “Roaming like at home” (koszty SMSów i połączeń takie jak w Polsce). Minuta połączenia z Polski będzie kosztować ok. 4 zł/min. Natomiast za samo odebranie telefonu z Polski osoba zapłaci prawie 3 zł. Firmy telekomunikacyjne w Polsce już zaczynają wprowadzać indywidualne oferty na połączenia z Wielką Brytanią.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

Jaka praca w 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami? [199 PRZYKŁADÓW od A do Z]

Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

REKLAMA

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

REKLAMA

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

REKLAMA