Niemcy i Holandia walczą o polskich pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Niemcy i Holandia a zatrudnienie polskich pracowników
Sytuacja epidemiologiczna powoduje niedobory kadrowe i zmusza firmy w Niemczech czy Holandii do walki o polskich pracowników - wskazali w poniedziałek eksperci z agencji pracy OTTO Work Force. Dodano, że dla pracowników sezonowych oznacza to m.in. wzrost wynagrodzeń.
REKLAMA
Brak pracowników sezonowych w Niemczech i Holandii - przyczyny
Jak zwrócono uwagę w poniedziałkowej informacji, mimo pandemii wciąż przybywa ofert pracy za granicą, a zapotrzebowanie na pracowników sezonowych dynamicznie wzrosło w ostatnich tygodniach. Zaznaczono, że pandemia i związane z nią ograniczenia opóźniły wiele decyzji o wyjeździe zarobkowym, dodatkowo wiele osób rozpoczęło w Polsce program szczepień i czeka na przyjęcie kolejnej dawki. "To sprawia, że w ostatnim czasie zmalała liczba osób wyjeżdzających zarobkowo za granicę, a pracodawcy w Holandii czy Niemczech zaczęli się zmagać z niedoborami kadrowymi" - czytamy.
Wyższe wynagrodzenia dla pracowników sezonowych
Według ekspertów dla pracowników sezonowych oznacza to przede wszystkim wzrost wynagrodzeń i dodatkowych bonusów - m.in. premii czy dofinansowania do transportu.
Gdzie Polacy najczęściej wyjeżdżają do pracy?
Zgodnie z raportem opracowanym przez portal europa.jobs liderem państw w ramach wyjazdów zarobkowych pozostają Niemcy (52,65 proc. w skali wszystkich ofert). Na drugim miejscu, niezmiennie od 2019 r., plasuje się Holandia, a na trzecim Belgia. Natomiast w ostatnim roku drastycznie zmalała liczba ofert z Francji i Wielkiej Brytanii. W drugim przypadku powodem spadku liczby ofert jest nie tylko pandemia, ale także wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej- dodano.
Holandia - popularny kierunek polskich pracowników
Eksperci zwrócili uwagę, że rozpoczął się tzw. wysoki sezon na rynku pracy tymczasowej za granicą, dlatego pojawiło się dużo dobrze płatnych ofert zatrudnienia. Dodano, że holenderscy pracodawcy oferują pracę m.in. w branży logistycznej i produkcyjnej, a także w ogrodnictwie i rolnictwie. "Warunki finansowe, legalność zatrudnienia, ciekawe oferty pracy i bliskość rodzimego kraju sprawiają, że Holandia jest niezmiennie uważana za bardzo atrakcyjne miejsce do pracy. Tamtejsze firmy cenią sobie z kolei pracowitość i rzetelność polskich pracowników” – wskazała cytowana w poniedziałkowej informacji Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director w agencji pracy OTTO Work Force.
Według prognoz kierunkiem migracji zarobkowej, który będzie się rozwijał w najbliższych latach jest Holandia. W informacji zacytowano dane Holenderskiego Urzędu Statystycznego CBS, z których wynika, że w grudniu 2019 r. w Holandii mieszkało ponad 198 tysięcy Polaków, w tym ponad 43 tys. osób tzw. drugiego pokolenia. "Dostępne szacunki demograficzne wskazują, że w najbliższych latach grupa imigrantów zarobkowych, w tym Polaków, w Holandii będzie się zwiększać" - wskazano.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat