Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?
Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?
Firmy produkcyjne często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Zdarza się też, że w szczególnie intensywnych okresach potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. W jaki sposób firma produkcyjna może poradzić sobie z tego typu trudnościami? I jaką rolę odgrywa w takiej sytuacji agencja zatrudnienia?

Zaraz odpowiemy na pytania postawione we wstępie. Zanim jednak to nastąpi, wyjaśnijmy samo zjawisko rotacji pracowników, jego rodzaje i przyczyny. W ten sposób łatwiej będzie znaleźć właściwe rozwiązanie.

Co to jest rotacja pracowników?

W skrócie rotacja pracowników (nazywana też fluktuacją pracowników) polega na odchodzeniu osób zatrudnionych z firmy. Na miejsce osób, które odeszły pojawiają się nowi pracownicy i koło się zamyka. Warto podkreślić, że rotacja pracowników nie jest tym samym zjawiskiem, co wymiana pracowników np. z powodu awansu lub przejścia pracownika do innego działu.

Duża rotacja pracowników potrafi negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie firmy – wysoki wskaźnik fluktuacji może powodować bowiem kryzysy w zespołach pracowniczych i gorsze wyniki. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jak zapobiegać rotacji pracowników. W badaniu EY z 2019 roku aż 88% osób na pytanie „czy rotacja stanowi problem?” udzieliło odpowiedzi zdecydowanie tak lub raczej tak.

nieznane

W firmach produkcyjnych i przedsiębiorstwach montażowych rotacja pracowników może stanowić szczególnie poważne wyzwanie. Bezpośrednio zagraża ona bowiem płynności produkcji. Przede wszystkim w sytuacji, gdy firma musi zrealizować duże zamówienie dla klienta lub jest w środku „gorącego” okresu.

Rodzaje rotacji pracowniczej

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje rotacji pracowniczej:

 • dobrowolną (gdy to pracownik decyduje o odejściu z firmy)
 • niedobrowolną (gdy pracodawca decyduje się zwolnić pracownika)

Przyczyny rotacji pracowników w sektorze produkcyjnym

Chociaż przyczyny rotacji mogą być bardzo różne, to w samym przemyśle produkcyjnym fluktuacja jest na ogół spowodowana takimi czynnikami, jak:

 • niedopasowanie pracownika do stanowiska (tutaj też można wspomnieć o niedostatecznym wdrożeniu do pracy);
 • złe warunki pracy lub zakwaterowania (w przypadku osób z zagranicy);
 • niezadowalająca stawka godzinowa;
 • problemy z codziennym dojazdem do pracy (firmy produkcyjne często znajdują się na obrzeżach miast lub nawet zupełnie poza nimi, przez co pracownicy niedysponujący własnym środkiem transportu mogą mieć duży problem z codziennymi dojazdami do pracy).

Czy da się zmierzyć poziom rotacji pracowników w firmie?

Fluktuacja pracowników w danym okresie (najczęściej rok) to zjawisko, które można obliczyć za pomocą bardzo prostego wzoru matematycznego:

nieznane

Ekonomiści uważają, że rotacja pracowników na poziomie powyżej 25% stanowi już poważne zagrożenie dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wszystko zależy oczywiście od branży, w jakiej się działa. Warto jednak zawsze pamiętać, że kluczem do sukcesu firmy są jej pracownicy.

Jak zapobiegać rotacji pracowników?

Duża rotacja pracowników to zjawisko, któremu można zapobiec. Kroki ku temu należy poczynić już na początkowym etapie rekrutacji. Każdy pracownik, którego trzeba najpierw zrekrutować, a potem wyszkolić, generuje koszty. Przy zwiększonej fluktuacji pracowników, te koszty znacznie wzrastają. Rekrutując kandydatów, powinniśmy skupić się na tym, aby wybierać pracowników o kwalifikacjach jak najlepiej odpowiadających powierzonemu stanowisku oraz zmotywowanych do pracy. Warto również doceniać swoich pracowników, przede wszystkim finansowo.

Dodatkowo dużą pomocą w uporaniu się z problemem rotacji pracowników produkcyjnych może być profesjonalna agencja pracy tymczasowej.

Rola agencji pracy tymczasowej

Firmy działające w sektorze produkcyjnym często korzystają ze wsparcia w postaci zewnętrznej agencji pracy, takiej jak np. EWL Group. Taka agencja w krótkim czasie może zapewnić dużą liczbę nowych pracowników tymczasowych (nawet ponad 100 osób), którzy pomogą firmie w najtrudniejszych okresach. Tacy pracownicy są już dopasowani do zajmowanego stanowiska, często mają doświadczenie w firmach produkcyjnych i są dobrze opłacani, a przez to – chętni do pracy. Warto dodać, że pracownicy tymczasowi są niejednokrotnie skłonni pracować w zwiększonym wymiarze czasowym, co stanowi dużą korzyść dla firmy, która ich najmuje.

Agencja dba też z reguły o zakwaterowanie pracowników tymczasowych i zapewnia im transport do i z miejsca pracy. W ten sposób wyeliminowane są główne przyczyny rotacji pracowników w branży produkcyjnej. W rezultacie firma możne spokojnie planować przyszłą produkcję i przyjmować nawet duże zamówienia, bez obaw o problemy z ich realizacją wynikające z braku personelu.

Pracownicy tymczasowi – dostępne rozwiązania

Firma produkcyjna, która potrzebuje dodatkowych rąk do pracy w postaci pracowników tymczasowych ma zasadniczo do wyboru dwa główne rozwiązania:

Leasing pracowniczy

To usługa, która w skrócie polega na tym, że firma „wypożycza” dla siebie określoną liczbę pracowników tymczasowych/sezonowych na określony czas. W ten sposób można „wynająć” pracowników produkcyjnych, technicznych, pracowników magazynowych, ślusarzy, spawaczy, stolarzy, szwaczki, tapicerów, osoby pracujące przy obróbce żywności i wielu innych pracowników.

Leasing pracowniczy cechuje się przejrzystą formą rozliczenia, toteż łatwo można określić potrzebne nakłady finansowe, które często są zauważalnie niższe niż w przypadku samodzielnej rekrutacji i selekcji pracowników.

Outsourcing usług i procesów

W tym scenariuszu agencja pracy tymczasowej występuje jako podmiot świadczący konkretną usługę na rzecz klienta. Może to być na przykład pakowanie zamówień lub etykietowanie towaru. W takim wypadku dobór pracowników realizujących usługę i zarządzanie ich pracą spoczywa na barkach agencji, czyli tzw. outsourcera. Pomiędzy pracownikami a klientem nie zachodzi stosunek pracy. Klient (insourcer) po prostu zleca usługę, a na koniec rozlicza się z jej wykonania na bazie efektu końcowego (np. liczby zapakowanych zamówień) z agencją pracy tymczasowej. 
Możesz też zdecydować się na outsourcing samego procesu zatrudnienia. W takiej sytuacji agencja EWL występuje jako przedłużenie Twojego działu HR. Nasi eksperci mogą w Twoim imieniu znaleźć i zatrudnić pracowników produkcji, którzy wspierać będą dotychczasowy personel.

Michał Kłosowski, Regionalny Dyrektor Sprzedaży EWL Group

PODATKI 2023
PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 2023.

Teraz komplet kupisz z rabatem 100 zł i e-bookiem w PREZENCIE!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rekruter
  2021-10-21 06:13:24
  Ewidentnie dyrektor oderwany od rzeczywistosci. Ludzie to nie przedmioty z szafy... agencje nie dysponują obecnie 100 wyklafikikowanymi pracownikami których wyciagają z szafy w razie potrzeby. Artykuł wyjątkowo zakrzywiający rzeczywistość.
  0
 • Chrystia
  2021-10-27 14:52:50
  Agencje pracy tymczasowej zatrudniają swoich pracowników na umowie zlecenia, co tylko znaczy, że firma produkcyjna leasingując takich pracowników, biorąc jednocześnie duże zamówienie, podejmuje duże ryzyko, ponieważ tacy pracownicy mogą pewnego dnia po prostu nie pojawić się w pracy.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Umowa o pracę
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Najpopularniejszym sposobem zawierania stosunku pracy jest:
powołanie
mianowanie
umowa o pracę
spółdzielcza umowa o pracę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie można więcej zarobić. Ważna zmiana przepisów od 1 grudnia
Od grudnia, przez najbliższe 3 miesiące, będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący będą mogli dorobić 227 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60, a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.
Minister Szwed: praca zdalna to odpowiedź na oczekiwania pracowników i pracodawców
Prawne unormowanie pracy zdalnej to bardzo korzystne i oczekiwane rozwiązanie. Przygotowany przez MRiPS projekt powstawał po konsultacjach ze stroną społeczną – mówił w środę w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Porażka może być fundamentem przyszłego sukcesu
Porażka jest nieuniknioną częścią każdej sfery życia i prędzej czy później przytrafi się każdemu. Trudno ją przewidzieć, ale można kontrolować sposób, w jaki na nią reagujemy, aby – zamiast paraliżować, demotywować i zmniejszać prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w przyszłości – przekuć niepowodzenie w coś pożytecznego i konstruktywnego. Takie podejście jest ważne zwłaszcza w biznesie, gdzie nauka na własnych błędach może pomóc w rozwinięciu firmy albo ulepszeniu produktu czy usługi. – W takich obszarach jak lotnictwo czy medycyna lekcja wyciągnięta z porażki jest z kolei czymś, co może uratować zdrowie lub życie innych ludzi – wskazuje Jarosław Łojewski, założyciel Fundacji Dobra Porażka.
Ważne zmiany w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy
Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, uciekając przed wojną, od 24 listopada br. mogą składać wnioski o pobyt czasowy na mocy specustawy przyjętej w marcu br. Rząd planuje jednak wycofać ten wymóg i pracuje nad nowelizacją, która wprowadzi również zmiany w dokumencie DIIA. Będzie on sam w sobie dokumentem pobytowym, który pozwoli na szybsze i łatwiejsze skontrolowanie legalności pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Polski. W praktyce może to jednak rodzić pewne problemy.
Dyrektywa work-life balance – co nowe przepisy oznaczają dla pracowników i jak wpłyną na sytuację firm?
Chociaż projekt zmian w Kodeksie pracy wynikających z wdrożenia dwóch dyrektyw: Dyrektywy 2019/1152 w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz Dyrektywy 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. work-life balance), nadal nie został przyjęty, to jego zapisy budzą duże zainteresowanie na rynku pracy. Wg ekspertów szeroka implementacja dyrektywy to z jednej strony nowe, oczekiwane przez pracowników uprawnienia, z drugiej natomiast szereg wyzwań dla firm ich zatrudniających, na które warto się odpowiednio wcześnie przygotować.
Pieniądze szczęścia (nie) dają
Rosnąca inflacja, niepewność zatrudnienia i coraz większe wymagania zawodowe – taka rzeczywistość maluje się przed polskimi pracownikami. Jak wynika z badania ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” – blisko siedmiu na dziesięciu ankietowanych Polaków (68,37 proc.) deklaruje, że to wysokość wynagrodzenia decyduje o wyborze pracodawcy, a co czwarty (25 proc.) rozważa zmianę miejsca pracy.
Projekt noweli dotyczący m.in. postępowań awansowych w Sejmie
Projekt noweli usuwa wiele mankamentów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - mówili w czasie dyskusji w Sejmie posłowie PiS o projekcie dotyczącym m.in. postępowań awansowych. Opozycja krytykowała m.in. podwyższenie limitu wieku rektora i dodanie poprawek związanych z nowymi dyscyplinami nauki.
Czym jest wypowiedzenie zmieniające?
Pracodawca, który chce dalej zatrudniać pracownika, ale na innych warunkach niż określone w umowie o pracę, może skorzystać z przewidzianej w art. 42 Kodeksu pracy formy wypowiedzenia warunków pracy i płacy, zwanej wypowiedzeniem zmieniającym.
Młodzi inżynierowie na rynku pracy. To oni zbudują naszą przyszłość
Kadra inżynierska to grupa zawodowa, która na polskim rynku pracy czuje się bezpiecznie. Młodzi inżynierowie i inżynierki mają świadomość, że to po stronie pracodawców jest zabieganie o ich zatrudnienie, zaś oczekiwania finansowe zbliżają się coraz bardziej do standardów Europy Zachodniej. Wymieniamy top 3 najważniejsze oczekiwania młodej kadry inżynierskiej.
Praca zdalna - kiedy ustawa?
Projekt został wypracowany w drodze kompromisu; zmiany są społecznie oczekiwane - wskazywali w środę posłowie PiS w kolejnej debacie nad projektem w sprawie pracy zdalnej. Opozycja, z wyjątkiem Konfederacji, zadeklarowała poparcie dla projektu. KO zgłosiła poprawki.
Komisja przeciw wnioskowi o odrzucenie projektu w sprawie pracy zdalnej
Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach opowiedziała się w środę przeciwko wnioskowi Konfederacji o odrzucenie projektu w sprawie pracy zdalnej. Poparcia komisji nie uzyskały też poprawki złożone przez Koalicję Obywatelską zakładające m.in. wydłużenie vacatio legis do 3 miesięcy.
Świadczenie pielęgnacyjne nie dla każdego – RPO interweniuje
Czy opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą mieli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w pełnej wysokości, nawet jeżeli pobierają emeryturę czy rentę? Co z opiekunami, którzy są uprawnieni do świadczeń emerytalno-rentowych ale dysponują innym niż EWK symbolem świadczenia?
Jakie zmiany w ubezpieczeniach społecznych na 2023?
Jakie zmiany w 2023 r. w ubezpieczeniach społecznych? Jakie waloryzacje i dla kogo? Prezydent RP w dniu 21 listopada 2022 r. podpisał dwie ważne nowelizacje ustaw ubezpieczeniowych.
Wyniki kontroli zawodowych kierowców. Wykryto liczne nieprawidłowości!
Kontrola zawodowa kierowców. 70 proc. kontroli wykazało, że zawodowi kierowcy nie mają zapewnionych przerw w pracy wynikających z unijnych przepisów. Wykryto też inne, liczne nieprawidłowości - wynika z informacji Głównego Inspektora Pracy przedstawionej sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej.
Sejm: Komisja przeciw wnioskowi o odrzucenie projektu w sprawie pracy zdalnej
Praca zdalna w Sejmie. Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach opowiedziała się w środę przeciwko wnioskowi Konfederacji o odrzucenie projektu w sprawie pracy zdalnej. Poparcia komisji nie uzyskały też poprawki złożone przez Koalicję Obywatelską zakładające m.in. wydłużenie vacatio legis do 3 miesięcy.
Pozorna umowa o pracę zawarta przez proboszcza z matką jego dzieci
Czy umowa o pracę zawarta przez proboszcza parafii ze swoją partnerką, z którą ma dwoje dzieci może zostać zakwestionowana i uznana za zawartą dla pozoru?
Polityka firmy dotycząca zachowań w social mediach
Kiedy pracuję z klientami nad wdrożeniami social sellingu w ich firmach czy nad projektami z zakresu employee advocacy, pojawia się zawsze temat ewentualnych kryzysów oraz nadużywania zaufania firmy, która udostępnia poufne dane swoim pracownikom, oraz kwestia zdefiniowania zasad i ogłoszenia ich. Z pomocą przychodzi polityka zachowań w mediach społecznościowych.
Czy pracownica opiekująca się małym dzieckiem może pracować w nocy
Nasza pracownica opiekuje się małym dzieckiem. Zaproponowała, że chce pracować w nocy, żeby więcej zarobić. Czy możemy ją zatrudnić do pracy w nocy?
Czy zmiana kodu zawodu powoduje obowiązek wyrejestrowania z ubezpieczeń w ZUS
Powierzyliśmy pracownikowi nowe stanowisko pracy i w związku z tym zmienił się kod zawodu, z którym został poprzednio zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS. W jaki sposób powinniśmy poinformować ZUS o tej zmianie? Czy trzeba złożyć dokument wyrejestrowania i ponownie zgłosić pracownika do ubezpieczeń?
Czy menedżerom można skrócić okres tygodniowego odpoczynku
Przy ustalaniu grafików czasu pracy okazało się, że w przypadku kilku osób z kadry menedżerskiej konieczne jest ustalenie odpoczynku tygodniowego krótszego niż 35 godzin. Czy takie rozwiązania są dopuszczalne?
Czy koszt podróży autokarem na wyjazd integracyjny finansowany ze środków zfśs jest przychodem pracownika
Ze środków zfśs zakupiliśmy usługę transportu autokarem pracowników i ich rodzin na wycieczkę w ramach wyjazdu integracyjnego. Czy jest to świadczenie, które musi być przyznane pracownikowi w oparciu o jego kryterium dochodowe? Czy transport nie będzie stanowił ich przychodu? - pyta Czytelniczka z Łodzi.
Zdrowie psychiczne Polaków a ich życie zawodowe [badanie]
Zdrowie psychiczne a praca. Okazuje się, że aż 37% Polaków zmagało się z problemami psychicznymi. Za mało zarabiają, są przeciążeni, a praca nie daje im poczucia bezpieczeństwa
Work-life balance - nowe przepisy dla pracowników i firm
Dyrektywa work-life balance - co nowe przepisy oznaczają dla pracowników i jak wpłyną na sytuację firm?
Nowelizacja Kodeksu pracy - drugie czytanie w Sejmie
Nowelizacja Kodeksu pracy - drugiego czytania rządowego projektu w Sejmie. Zmiany zmierzają m.in. do wprowadzenia przepisów o pracy zdalnej.
Umowa o pracę 2023 – nowa treść i zasady wypełniania. Wzory wraz z omówieniem [webinarium]
Umowa o pracę 2023. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Umowa o pracę 2023 – nowa treść i zasady wypełniania. Wzory wraz z omówieniem” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 16 grudnia 2022 roku. Polecamy!