REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?
Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Firmy produkcyjne często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Zdarza się też, że w szczególnie intensywnych okresach potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. W jaki sposób firma produkcyjna może poradzić sobie z tego typu trudnościami? I jaką rolę odgrywa w takiej sytuacji agencja zatrudnienia?

Zaraz odpowiemy na pytania postawione we wstępie. Zanim jednak to nastąpi, wyjaśnijmy samo zjawisko rotacji pracowników, jego rodzaje i przyczyny. W ten sposób łatwiej będzie znaleźć właściwe rozwiązanie.

REKLAMA

Autopromocja

Co to jest rotacja pracowników?

W skrócie rotacja pracowników (nazywana też fluktuacją pracowników) polega na odchodzeniu osób zatrudnionych z firmy. Na miejsce osób, które odeszły pojawiają się nowi pracownicy i koło się zamyka. Warto podkreślić, że rotacja pracowników nie jest tym samym zjawiskiem, co wymiana pracowników np. z powodu awansu lub przejścia pracownika do innego działu.

Duża rotacja pracowników potrafi negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie firmy – wysoki wskaźnik fluktuacji może powodować bowiem kryzysy w zespołach pracowniczych i gorsze wyniki. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jak zapobiegać rotacji pracowników. W badaniu EY z 2019 roku aż 88% osób na pytanie „czy rotacja stanowi problem?” udzieliło odpowiedzi zdecydowanie tak lub raczej tak.

Rotacja pracowników

W firmach produkcyjnych i przedsiębiorstwach montażowych rotacja pracowników może stanowić szczególnie poważne wyzwanie. Bezpośrednio zagraża ona bowiem płynności produkcji. Przede wszystkim w sytuacji, gdy firma musi zrealizować duże zamówienie dla klienta lub jest w środku „gorącego” okresu.

Rodzaje rotacji pracowniczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje rotacji pracowniczej:

  • dobrowolną (gdy to pracownik decyduje o odejściu z firmy)
  • niedobrowolną (gdy pracodawca decyduje się zwolnić pracownika)

Przyczyny rotacji pracowników w sektorze produkcyjnym

Chociaż przyczyny rotacji mogą być bardzo różne, to w samym przemyśle produkcyjnym fluktuacja jest na ogół spowodowana takimi czynnikami, jak:

  • niedopasowanie pracownika do stanowiska (tutaj też można wspomnieć o niedostatecznym wdrożeniu do pracy);
  • złe warunki pracy lub zakwaterowania (w przypadku osób z zagranicy);
  • niezadowalająca stawka godzinowa;
  • problemy z codziennym dojazdem do pracy (firmy produkcyjne często znajdują się na obrzeżach miast lub nawet zupełnie poza nimi, przez co pracownicy niedysponujący własnym środkiem transportu mogą mieć duży problem z codziennymi dojazdami do pracy).

Czy da się zmierzyć poziom rotacji pracowników w firmie?

Fluktuacja pracowników w danym okresie (najczęściej rok) to zjawisko, które można obliczyć za pomocą bardzo prostego wzoru matematycznego:

Rotacja pracowników

Ekonomiści uważają, że rotacja pracowników na poziomie powyżej 25% stanowi już poważne zagrożenie dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wszystko zależy oczywiście od branży, w jakiej się działa. Warto jednak zawsze pamiętać, że kluczem do sukcesu firmy są jej pracownicy.

Jak zapobiegać rotacji pracowników?

Duża rotacja pracowników to zjawisko, któremu można zapobiec. Kroki ku temu należy poczynić już na początkowym etapie rekrutacji. Każdy pracownik, którego trzeba najpierw zrekrutować, a potem wyszkolić, generuje koszty. Przy zwiększonej fluktuacji pracowników, te koszty znacznie wzrastają. Rekrutując kandydatów, powinniśmy skupić się na tym, aby wybierać pracowników o kwalifikacjach jak najlepiej odpowiadających powierzonemu stanowisku oraz zmotywowanych do pracy. Warto również doceniać swoich pracowników, przede wszystkim finansowo.

Dodatkowo dużą pomocą w uporaniu się z problemem rotacji pracowników produkcyjnych może być profesjonalna agencja pracy tymczasowej.

Rola agencji pracy tymczasowej

REKLAMA

Firmy działające w sektorze produkcyjnym często korzystają ze wsparcia w postaci zewnętrznej agencji pracy, takiej jak np. EWL Group. Taka agencja w krótkim czasie może zapewnić dużą liczbę nowych pracowników tymczasowych (nawet ponad 100 osób), którzy pomogą firmie w najtrudniejszych okresach. Tacy pracownicy są już dopasowani do zajmowanego stanowiska, często mają doświadczenie w firmach produkcyjnych i są dobrze opłacani, a przez to – chętni do pracy. Warto dodać, że pracownicy tymczasowi są niejednokrotnie skłonni pracować w zwiększonym wymiarze czasowym, co stanowi dużą korzyść dla firmy, która ich najmuje.

Agencja dba też z reguły o zakwaterowanie pracowników tymczasowych i zapewnia im transport do i z miejsca pracy. W ten sposób wyeliminowane są główne przyczyny rotacji pracowników w branży produkcyjnej. W rezultacie firma możne spokojnie planować przyszłą produkcję i przyjmować nawet duże zamówienia, bez obaw o problemy z ich realizacją wynikające z braku personelu.

Pracownicy tymczasowi – dostępne rozwiązania

Firma produkcyjna, która potrzebuje dodatkowych rąk do pracy w postaci pracowników tymczasowych ma zasadniczo do wyboru dwa główne rozwiązania:

Leasing pracowniczy

To usługa, która w skrócie polega na tym, że firma „wypożycza” dla siebie określoną liczbę pracowników tymczasowych/sezonowych na określony czas. W ten sposób można „wynająć” pracowników produkcyjnych, technicznych, pracowników magazynowych, ślusarzy, spawaczy, stolarzy, szwaczki, tapicerów, osoby pracujące przy obróbce żywności i wielu innych pracowników.

Leasing pracowniczy cechuje się przejrzystą formą rozliczenia, toteż łatwo można określić potrzebne nakłady finansowe, które często są zauważalnie niższe niż w przypadku samodzielnej rekrutacji i selekcji pracowników.

Outsourcing usług i procesów

W tym scenariuszu agencja pracy tymczasowej występuje jako podmiot świadczący konkretną usługę na rzecz klienta. Może to być na przykład pakowanie zamówień lub etykietowanie towaru. W takim wypadku dobór pracowników realizujących usługę i zarządzanie ich pracą spoczywa na barkach agencji, czyli tzw. outsourcera. Pomiędzy pracownikami a klientem nie zachodzi stosunek pracy. Klient (insourcer) po prostu zleca usługę, a na koniec rozlicza się z jej wykonania na bazie efektu końcowego (np. liczby zapakowanych zamówień) z agencją pracy tymczasowej. 
Możesz też zdecydować się na outsourcing samego procesu zatrudnienia. W takiej sytuacji agencja EWL występuje jako przedłużenie Twojego działu HR. Nasi eksperci mogą w Twoim imieniu znaleźć i zatrudnić pracowników produkcji, którzy wspierać będą dotychczasowy personel.

Michał Kłosowski, Regionalny Dyrektor Sprzedaży EWL Group

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę jednorazową (wypłata gwarantowana).

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024 i 2025 r.

Jeżeli nie możesz wykonywać pracy zarobkowo z powodu złego stanu zdrowia ZUS może Ci przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakie są zasady w 2024 i jakie będą zmiany w 2025, szczegóły poniżej.

REKLAMA

Zmiany w umowach od 2025: dotyczy 600 tys. osób. Sprawdź czy też dołożysz się do budżetu na 4 mld zł

Czy umowa zlecenie może być Ozusowana? Czy umowa o dzieło może być Ozusowana? Kiedy pełne Ozusowanie umów zleceń i co to przyniesie dla budżetu państwa? Czy ubezpieczeni i firmy stracą? Poniżej kilka ważnych kwot, danych i wstępnych wyliczeń.

20 czerwca Światowy Dzień HR-owca

Jak co roku, chcemy uczcić ten dzień. Zapraszamy wszystkich HR-owców. Spotykamy się na profilu magazynu na LN. Zaczynamy o godzinie 10.00 debatą: "Pokolenia na rynku pracy".

REKLAMA