REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?
Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Firmy produkcyjne często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Zdarza się też, że w szczególnie intensywnych okresach potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. W jaki sposób firma produkcyjna może poradzić sobie z tego typu trudnościami? I jaką rolę odgrywa w takiej sytuacji agencja zatrudnienia?

Zaraz odpowiemy na pytania postawione we wstępie. Zanim jednak to nastąpi, wyjaśnijmy samo zjawisko rotacji pracowników, jego rodzaje i przyczyny. W ten sposób łatwiej będzie znaleźć właściwe rozwiązanie.

Autopromocja

Co to jest rotacja pracowników?

W skrócie rotacja pracowników (nazywana też fluktuacją pracowników) polega na odchodzeniu osób zatrudnionych z firmy. Na miejsce osób, które odeszły pojawiają się nowi pracownicy i koło się zamyka. Warto podkreślić, że rotacja pracowników nie jest tym samym zjawiskiem, co wymiana pracowników np. z powodu awansu lub przejścia pracownika do innego działu.

Duża rotacja pracowników potrafi negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie firmy – wysoki wskaźnik fluktuacji może powodować bowiem kryzysy w zespołach pracowniczych i gorsze wyniki. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jak zapobiegać rotacji pracowników. W badaniu EY z 2019 roku aż 88% osób na pytanie „czy rotacja stanowi problem?” udzieliło odpowiedzi zdecydowanie tak lub raczej tak.

Rotacja pracowników

W firmach produkcyjnych i przedsiębiorstwach montażowych rotacja pracowników może stanowić szczególnie poważne wyzwanie. Bezpośrednio zagraża ona bowiem płynności produkcji. Przede wszystkim w sytuacji, gdy firma musi zrealizować duże zamówienie dla klienta lub jest w środku „gorącego” okresu.

Rodzaje rotacji pracowniczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje rotacji pracowniczej:

 • dobrowolną (gdy to pracownik decyduje o odejściu z firmy)
 • niedobrowolną (gdy pracodawca decyduje się zwolnić pracownika)

Przyczyny rotacji pracowników w sektorze produkcyjnym

Chociaż przyczyny rotacji mogą być bardzo różne, to w samym przemyśle produkcyjnym fluktuacja jest na ogół spowodowana takimi czynnikami, jak:

 • niedopasowanie pracownika do stanowiska (tutaj też można wspomnieć o niedostatecznym wdrożeniu do pracy);
 • złe warunki pracy lub zakwaterowania (w przypadku osób z zagranicy);
 • niezadowalająca stawka godzinowa;
 • problemy z codziennym dojazdem do pracy (firmy produkcyjne często znajdują się na obrzeżach miast lub nawet zupełnie poza nimi, przez co pracownicy niedysponujący własnym środkiem transportu mogą mieć duży problem z codziennymi dojazdami do pracy).

Czy da się zmierzyć poziom rotacji pracowników w firmie?

Fluktuacja pracowników w danym okresie (najczęściej rok) to zjawisko, które można obliczyć za pomocą bardzo prostego wzoru matematycznego:

Rotacja pracowników

Ekonomiści uważają, że rotacja pracowników na poziomie powyżej 25% stanowi już poważne zagrożenie dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wszystko zależy oczywiście od branży, w jakiej się działa. Warto jednak zawsze pamiętać, że kluczem do sukcesu firmy są jej pracownicy.

Jak zapobiegać rotacji pracowników?

Duża rotacja pracowników to zjawisko, któremu można zapobiec. Kroki ku temu należy poczynić już na początkowym etapie rekrutacji. Każdy pracownik, którego trzeba najpierw zrekrutować, a potem wyszkolić, generuje koszty. Przy zwiększonej fluktuacji pracowników, te koszty znacznie wzrastają. Rekrutując kandydatów, powinniśmy skupić się na tym, aby wybierać pracowników o kwalifikacjach jak najlepiej odpowiadających powierzonemu stanowisku oraz zmotywowanych do pracy. Warto również doceniać swoich pracowników, przede wszystkim finansowo.

Dodatkowo dużą pomocą w uporaniu się z problemem rotacji pracowników produkcyjnych może być profesjonalna agencja pracy tymczasowej.

Rola agencji pracy tymczasowej

Firmy działające w sektorze produkcyjnym często korzystają ze wsparcia w postaci zewnętrznej agencji pracy, takiej jak np. EWL Group. Taka agencja w krótkim czasie może zapewnić dużą liczbę nowych pracowników tymczasowych (nawet ponad 100 osób), którzy pomogą firmie w najtrudniejszych okresach. Tacy pracownicy są już dopasowani do zajmowanego stanowiska, często mają doświadczenie w firmach produkcyjnych i są dobrze opłacani, a przez to – chętni do pracy. Warto dodać, że pracownicy tymczasowi są niejednokrotnie skłonni pracować w zwiększonym wymiarze czasowym, co stanowi dużą korzyść dla firmy, która ich najmuje.

Agencja dba też z reguły o zakwaterowanie pracowników tymczasowych i zapewnia im transport do i z miejsca pracy. W ten sposób wyeliminowane są główne przyczyny rotacji pracowników w branży produkcyjnej. W rezultacie firma możne spokojnie planować przyszłą produkcję i przyjmować nawet duże zamówienia, bez obaw o problemy z ich realizacją wynikające z braku personelu.

Pracownicy tymczasowi – dostępne rozwiązania

Firma produkcyjna, która potrzebuje dodatkowych rąk do pracy w postaci pracowników tymczasowych ma zasadniczo do wyboru dwa główne rozwiązania:

Leasing pracowniczy

To usługa, która w skrócie polega na tym, że firma „wypożycza” dla siebie określoną liczbę pracowników tymczasowych/sezonowych na określony czas. W ten sposób można „wynająć” pracowników produkcyjnych, technicznych, pracowników magazynowych, ślusarzy, spawaczy, stolarzy, szwaczki, tapicerów, osoby pracujące przy obróbce żywności i wielu innych pracowników.

Leasing pracowniczy cechuje się przejrzystą formą rozliczenia, toteż łatwo można określić potrzebne nakłady finansowe, które często są zauważalnie niższe niż w przypadku samodzielnej rekrutacji i selekcji pracowników.

Outsourcing usług i procesów

Autopromocja

W tym scenariuszu agencja pracy tymczasowej występuje jako podmiot świadczący konkretną usługę na rzecz klienta. Może to być na przykład pakowanie zamówień lub etykietowanie towaru. W takim wypadku dobór pracowników realizujących usługę i zarządzanie ich pracą spoczywa na barkach agencji, czyli tzw. outsourcera. Pomiędzy pracownikami a klientem nie zachodzi stosunek pracy. Klient (insourcer) po prostu zleca usługę, a na koniec rozlicza się z jej wykonania na bazie efektu końcowego (np. liczby zapakowanych zamówień) z agencją pracy tymczasowej. 
Możesz też zdecydować się na outsourcing samego procesu zatrudnienia. W takiej sytuacji agencja EWL występuje jako przedłużenie Twojego działu HR. Nasi eksperci mogą w Twoim imieniu znaleźć i zatrudnić pracowników produkcji, którzy wspierać będą dotychczasowy personel.

Michał Kłosowski, Regionalny Dyrektor Sprzedaży EWL Group

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rekruter
  2021-10-21 06:13:24
  Ewidentnie dyrektor oderwany od rzeczywistosci. Ludzie to nie przedmioty z szafy... agencje nie dysponują obecnie 100 wyklafikikowanymi pracownikami których wyciagają z szafy w razie potrzeby. Artykuł wyjątkowo zakrzywiający rzeczywistość.
  0
 • Chrystia
  2021-10-27 14:52:50
  Agencje pracy tymczasowej zatrudniają swoich pracowników na umowie zlecenia, co tylko znaczy, że firma produkcyjna leasingując takich pracowników, biorąc jednocześnie duże zamówienie, podejmuje duże ryzyko, ponieważ tacy pracownicy mogą pewnego dnia po prostu nie pojawić się w pracy.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

Nowelizacja ustawy o handlu w niedziele weszła w życie 5 grudnia 2023 r. Handlowe będą niedziele 10 i 17 grudnia

Nowelizacja ustawy dotyczącej handlu w niedziele obowiązują już od 5 grudnia. Zgodnie z jej przepisami, jeśli Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, to tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające 24 grudnia. W tym roku są to niedziele 10 i 17 grudnia.

Dane osobowe pracownika. Czy pracodawca może pytać o poglądy polityczne

Dane osobowe pracownika podlegają ochronie na podstawie przepisów krajowego Kodeksu pracy oraz unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO). Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje kandydat do pracy lub pracownik ma obowiązek przekazać pracodawcy. Określają także zakres pytań, jakie pracodawca ma prawo zadawać pracownikowi. Jednym z nich jest pytanie o to poglądy polityczne pracownika. Co pracownik powinien na nie odpowiedzieć? Podpowiadamy.

KRUS: Zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 5036,50 zł przychodu, zawieszenie – od 9353,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 grudnia 2023 r.

Kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych wynoszą od 1 grudnia 2023 r. odpowiednio 5 036,50 zł i 9 353,50 zł. Taką informację podała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

REKLAMA

Nie każde nienależne świadczenie z ZUS podlega obowiązkowi zwrotu. Kluczowe są pouczenia

W dziedzinie ubezpieczeń społecznych należy odróżnić "świadczenie nienależne" od "świadczenia nienależnie pobranego", a więc pobranego przez osobę, której przypisać można określone cechy dotyczące stanu jej świadomości co do zasadności pobierania świadczenia, w tym w szczególności działanie w złej wierze, z premedytacją - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 marca 2023 r.

KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

Prawie 15140 tys. osób pracowało w Polsce. GUS podał dane za czerwiec 2023

Na ostatni dzień czerwca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15139,4 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku – 42,0 lata.  Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

REKLAMA

Okres ochronny po macierzyńskim

Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

REKLAMA