Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?

EWL Group
Zmieniamy europejski rynek pracy dla Ciebie
Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?
Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?
Firmy produkcyjne często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Zdarza się też, że w szczególnie intensywnych okresach potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. W jaki sposób firma produkcyjna może poradzić sobie z tego typu trudnościami? I jaką rolę odgrywa w takiej sytuacji agencja zatrudnienia?

Zaraz odpowiemy na pytania postawione we wstępie. Zanim jednak to nastąpi, wyjaśnijmy samo zjawisko rotacji pracowników, jego rodzaje i przyczyny. W ten sposób łatwiej będzie znaleźć właściwe rozwiązanie.

Co to jest rotacja pracowników?

W skrócie rotacja pracowników (nazywana też fluktuacją pracowników) polega na odchodzeniu osób zatrudnionych z firmy. Na miejsce osób, które odeszły pojawiają się nowi pracownicy i koło się zamyka. Warto podkreślić, że rotacja pracowników nie jest tym samym zjawiskiem, co wymiana pracowników np. z powodu awansu lub przejścia pracownika do innego działu.

Duża rotacja pracowników potrafi negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie firmy – wysoki wskaźnik fluktuacji może powodować bowiem kryzysy w zespołach pracowniczych i gorsze wyniki. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jak zapobiegać rotacji pracowników. W badaniu EY z 2019 roku aż 88% osób na pytanie „czy rotacja stanowi problem?” udzieliło odpowiedzi zdecydowanie tak lub raczej tak.

W firmach produkcyjnych i przedsiębiorstwach montażowych rotacja pracowników może stanowić szczególnie poważne wyzwanie. Bezpośrednio zagraża ona bowiem płynności produkcji. Przede wszystkim w sytuacji, gdy firma musi zrealizować duże zamówienie dla klienta lub jest w środku „gorącego” okresu.

Rodzaje rotacji pracowniczej

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje rotacji pracowniczej:

 • dobrowolną (gdy to pracownik decyduje o odejściu z firmy)
 • niedobrowolną (gdy pracodawca decyduje się zwolnić pracownika)

Przyczyny rotacji pracowników w sektorze produkcyjnym

Chociaż przyczyny rotacji mogą być bardzo różne, to w samym przemyśle produkcyjnym fluktuacja jest na ogół spowodowana takimi czynnikami, jak:

 • niedopasowanie pracownika do stanowiska (tutaj też można wspomnieć o niedostatecznym wdrożeniu do pracy);
 • złe warunki pracy lub zakwaterowania (w przypadku osób z zagranicy);
 • niezadowalająca stawka godzinowa;
 • problemy z codziennym dojazdem do pracy (firmy produkcyjne często znajdują się na obrzeżach miast lub nawet zupełnie poza nimi, przez co pracownicy niedysponujący własnym środkiem transportu mogą mieć duży problem z codziennymi dojazdami do pracy).

Czy da się zmierzyć poziom rotacji pracowników w firmie?

Fluktuacja pracowników w danym okresie (najczęściej rok) to zjawisko, które można obliczyć za pomocą bardzo prostego wzoru matematycznego:

Ekonomiści uważają, że rotacja pracowników na poziomie powyżej 25% stanowi już poważne zagrożenie dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wszystko zależy oczywiście od branży, w jakiej się działa. Warto jednak zawsze pamiętać, że kluczem do sukcesu firmy są jej pracownicy.

Jak zapobiegać rotacji pracowników?

Duża rotacja pracowników to zjawisko, któremu można zapobiec. Kroki ku temu należy poczynić już na początkowym etapie rekrutacji. Każdy pracownik, którego trzeba najpierw zrekrutować, a potem wyszkolić, generuje koszty. Przy zwiększonej fluktuacji pracowników, te koszty znacznie wzrastają. Rekrutując kandydatów, powinniśmy skupić się na tym, aby wybierać pracowników o kwalifikacjach jak najlepiej odpowiadających powierzonemu stanowisku oraz zmotywowanych do pracy. Warto również doceniać swoich pracowników, przede wszystkim finansowo.

Dodatkowo dużą pomocą w uporaniu się z problemem rotacji pracowników produkcyjnych może być profesjonalna agencja pracy tymczasowej.

Rola agencji pracy tymczasowej

Firmy działające w sektorze produkcyjnym często korzystają ze wsparcia w postaci zewnętrznej agencji pracy, takiej jak np. EWL Group. Taka agencja w krótkim czasie może zapewnić dużą liczbę nowych pracowników tymczasowych (nawet ponad 100 osób), którzy pomogą firmie w najtrudniejszych okresach. Tacy pracownicy są już dopasowani do zajmowanego stanowiska, często mają doświadczenie w firmach produkcyjnych i są dobrze opłacani, a przez to – chętni do pracy. Warto dodać, że pracownicy tymczasowi są niejednokrotnie skłonni pracować w zwiększonym wymiarze czasowym, co stanowi dużą korzyść dla firmy, która ich najmuje.

Agencja dba też z reguły o zakwaterowanie pracowników tymczasowych i zapewnia im transport do i z miejsca pracy. W ten sposób wyeliminowane są główne przyczyny rotacji pracowników w branży produkcyjnej. W rezultacie firma możne spokojnie planować przyszłą produkcję i przyjmować nawet duże zamówienia, bez obaw o problemy z ich realizacją wynikające z braku personelu.

Pracownicy tymczasowi – dostępne rozwiązania

Firma produkcyjna, która potrzebuje dodatkowych rąk do pracy w postaci pracowników tymczasowych ma zasadniczo do wyboru dwa główne rozwiązania:

Leasing pracowniczy

To usługa, która w skrócie polega na tym, że firma „wypożycza” dla siebie określoną liczbę pracowników tymczasowych/sezonowych na określony czas. W ten sposób można „wynająć” pracowników produkcyjnych, technicznych, pracowników magazynowych, ślusarzy, spawaczy, stolarzy, szwaczki, tapicerów, osoby pracujące przy obróbce żywności i wielu innych pracowników.

Leasing pracowniczy cechuje się przejrzystą formą rozliczenia, toteż łatwo można określić potrzebne nakłady finansowe, które często są zauważalnie niższe niż w przypadku samodzielnej rekrutacji i selekcji pracowników.

Outsourcing usług i procesów

W tym scenariuszu agencja pracy tymczasowej występuje jako podmiot świadczący konkretną usługę na rzecz klienta. Może to być na przykład pakowanie zamówień lub etykietowanie towaru. W takim wypadku dobór pracowników realizujących usługę i zarządzanie ich pracą spoczywa na barkach agencji, czyli tzw. outsourcera. Pomiędzy pracownikami a klientem nie zachodzi stosunek pracy. Klient (insourcer) po prostu zleca usługę, a na koniec rozlicza się z jej wykonania na bazie efektu końcowego (np. liczby zapakowanych zamówień) z agencją pracy tymczasowej. 
Możesz też zdecydować się na outsourcing samego procesu zatrudnienia. W takiej sytuacji agencja EWL występuje jako przedłużenie Twojego działu HR. Nasi eksperci mogą w Twoim imieniu znaleźć i zatrudnić pracowników produkcji, którzy wspierać będą dotychczasowy personel.

Michał Kłosowski, Regionalny Dyrektor Sprzedaży EWL Group

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Urlopy wypoczynkowe – udzielanie i rozliczanie w dobie COVID-19 (PDF)
Urlopy wypoczynkowe – udzielanie i rozliczanie w dobie COVID-19 (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Chrystia
  2021-10-27 14:52:50
  Agencje pracy tymczasowej zatrudniają swoich pracowników na umowie zlecenia, co tylko znaczy, że firma produkcyjna leasingując takich pracowników, biorąc jednocześnie duże zamówienie, podejmuje duże ryzyko, ponieważ tacy pracownicy mogą pewnego dnia po prostu nie pojawić się w pracy.
  0
 • Rekruter
  2021-10-21 06:13:24
  Ewidentnie dyrektor oderwany od rzeczywistosci. Ludzie to nie przedmioty z szafy... agencje nie dysponują obecnie 100 wyklafikikowanymi pracownikami których wyciagają z szafy w razie potrzeby. Artykuł wyjątkowo zakrzywiający rzeczywistość.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń specjalistów
Podczas gdy pensje specjalistów rosną w zawrotnym tempie, płace osób na stanowiskach zarządzających pozostają relatywnie niezmienne.
Czy od świadczeń rzeczowych nalicza się wpłaty do PPK?
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, wielu pracodawców przekaże swoim pracownikom świadczenia niepieniężne, np. paczki świąteczne. Takie świadczenie nie zawsze będzie spełniało definicję wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?
Czy pracodawcy w stosunku do osób niepełnosprawnych wykorzystują w pełni możliwości pracy zdalnej? Oto wyniki obserwacji ekspertów Manpower.
Umowy o dzieło - jakie statystyki?
Umowy o dzieło od stycznia do września 2021 r. zgłosiło 60,7 tys. podmiotów. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Grudzień 2021 - godziny pracy, dni wolne
Grudzień 2021 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin. Sprawdź kalendarz grudnia 2021 roku. W tym miesiącu pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia.
4 sposoby na osiągnięcie dobrostanu w czasie pandemii
Jak osiągnąć dobrostan w czasie pandemii? Oto 4 sposoby pomagające w zachowaniu well-beingu w dobie niepewności.
Nielegalne zatrudnienie - Polski Ład
Nielegalne zatrudnienie - czym jest? W takich przypadkach Polski Ład nakłada całkowitą odpowiedzialność na pracodawcę. Jakie są konsekwencje nielegalnego zatrudnienia?
Utrata zdolności do wykonywania pracy - wypowiedzenie umowy
Utrata zdolności do wykonywania pracy orzeczona przez lekarza medycyny pracy w wyniku badań kontrolnych to przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę. Kiedy pracownik musi przenieść pracownika na inne stanowisko? Co z wynagrodzeniem za czas wypowiedzenia?
Składka zdrowotna 2022 - działalność gospodarcza, zmiany
Składka zdrowotna 2022 - jakie zmiany dla działalności gospodarczej wprowadza Polski Ład? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki? Ile wynosi składka zdrowotna przy podatku liniowym? Jakie będą nowe zasady rozliczania?
Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r.
Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki działu kadr i płac. Jaki jest wymiar czasu pracy w grudniu? Ile wynosi dodatek nocny?
Konkurs "Pracownik Roku" - nabór do końca marca 2022 r.
Rusza konkurs "Pracownik Roku" IV edycja. Nabór trwa od 22 listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. Tegoroczne hasło konkursu brzmi: Solidarni w trudnych czasach pandemii. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.
Zasiłek opiekuńczy ZUS na dziecko - wszystko co musisz wiedzieć
Zasiłek opiekuńczy z ZUS można otrzymać na dziecko chore, zdrowe do 8. roku życia, na izolacji lub kwarantannie. Przysługuje również, gdy dochodzi do nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka.
Wypalenie zawodowe na L4 od 2022 r. [WYWIAD]
Wypalenie zawodowe na L4 nie będzie możliwe od 2022 roku. Jakie są objawy? Jaki test ocenia, czy doszło do wypalenia zawodowego? Jak leczyć wypalonego pracownika? Czy L4 na wypalenia zawodowe to furtka do nadużyć? Na te pytania odpowiada Angelika Blicharz - Head of People & Culture, uPacjenta.
Nowe przepisy bhp w czasie pandemii - ocena
Nowe przepisy bhp wprowadzane w czasie pandemii były potrzebne, zrozumiałe i łatwe w interpretacji. Minusem jest to, że pojawiały się zbyt późno. Jak bhp-owcy oceniają nowe regulacje związane z bezpieczeństwem pracy?
4-dniowy tydzień pracy - 3 warianty
4-dniowy tydzień pracy to pomysł na zwiększenie produktywności pracowników i budowanie równowagi między życiem prywatnym i życiem zawodowym. Oto 3 warianty czterodniowego tygodnia pracy. Który wybierają pracownicy?
Dobrowolne ubezpieczenia społeczne - ważne zmiany 2022
Dobrowolne ubezpieczenia społeczne czekają ważne zmiany od 2022 roku. Jakie skutki będzie miało nieopłacenie składek w terminie?
E-wizyta w ZUS - jakie sprawy?
E-wizyta w ZUS - jakie sprawy można załatwić w ZUS bez wychodzenia z domu? Jak umówić wideorozmowę?
Zasiłek opiekuńczy na dziecko - zamknięta klasa
Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje także, gdy z powodu covid zamknięta jest klasa lub grupa przedszkolna. Dziecko nie musi więc być na kwarantannie.
Praca na czarno i wypłata pod stołem - co zmieni Polski Ład?
Praca na czarno i wypłata pod stołem to procedery, z którymi rząd chce walczyć. Jakie zmiany przewiduje Polski Ład? Co w 2022 r. skontroluje PIP?
7 stycznia 2022 - czy to dzień wolny od pracy?
7 stycznia 2022 roku - czy to dzień wolny od pracy? Dnia 6 stycznia (czwartek) wypada Święto Trzech Króli i mamy wolne. Czy piątek jest również wolny?
Służba bhp - praca i zarobki w czasie pandemii
Służba bhp w czasie pandemii ma dużo więcej pracy. Czy dodatkowe obowiązki bhp-owców wpłynęły na ich zarobki? Ile w 2021 roku zarabia służba bhp?
Pomysły na prezenty dla pracowników
Prezenty dla pracowników na święta mogą być bardzo różne, ale powinny być dopasowane do potrzeb załogi. Oto pomysły na upominki od pracodawcy.
Łatwiej o zwolnienie z powodu długotrwałych chorób od 2022 r.
Zwolnienie pracownika z powodu długotrwałych chorób będzie łatwiejsze od 2022 r. To konsekwencja zmian w liczeniu okresów zasiłkowych.
Zawód pilot samolotu [WYWIAD]
Zawód pilot samolotu to często praca marzeń. Jak zostać pilotem? Jakie są nastroje w lotnictwie w czasie pandemii? Jak reguluje się czas pracy i zarobki pilota? Co jest najważniejsze, a co najpiękniejsze w pracy pilota? Na te i inne pytania odpowiada doświadczony pilot i prezes Grupy Bartolini Air - Bartłomiej Walas.
Praca dla par z Ukrainy - logistyka
Praca dla par z Ukrainy znajdzie się w polskiej logistyce. Przed Świętami Bożego Narodzenia rekrutacje są wzmożone. Powstają oferty dla ukraińskich duetów.