REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzyści dla pracodawców z zatrudniania niepełnosprawnych

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Korzyści dla pracodawców z zatrudniania niepełnosprawnych - pr, zmotywowany pracownik, zwrot kosztów, dofinansowanie
Korzyści dla pracodawców z zatrudniania niepełnosprawnych - pr, zmotywowany pracownik, zwrot kosztów, dofinansowanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są korzyści dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością?

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych - korzyści

Zatrudnianie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności to bardzo istotne zagadnienie na współczesnym, zmieniającym się dynamicznie rynku. Możemy zaobserwować, że polskie społeczeństwo zmierza stopniowo w kierunku zachodnich modeli szanujących indywidualizm każdego człowieka. Uwalniamy się od skłonności do wykluczania tych osób, które w pierwotnym systemie społecznym odbiegały od sztywnych norm. Co za tym idzie, coraz więcej polskich firm stwarza elastyczne warunki pracy dla swoich pracowników.

Autopromocja

Warto, abyśmy przypomnieli szczególne korzyści dla pracodawców, wynikające z zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością.

Dostosowanie do obowiązujących przepisów - równe traktowanie

Należy pamiętać o treści art. 183a Kodeksu Pracy, który nakazuje równe traktowanie pracowników, bez względu na ich płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną itp.

Wysoce zmotywowany pracownik inspiracją dla pozostałych

Kodeks Pracy zabrania pracownikom z orzeczeniem o niepełnosprawności wykonywanie określonych prac w zależności od stopnia ich niepełnosprawności. Ten czynnik może znacząco zawężać ich potencjalne wybory na rynku pracy.

Zatrudnianie niepełnosprawnych to dobry PR dla firmy

Jak już przedstawiliśmy wcześniej, rozwijające się firmy dbają o elastyczność względem swoich pracowników. Dopasowanie warunków pracy w firmie do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością świetnie to obrazuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudnianie niepełnosprawnych - korzyści finansowe

Pracodawcy zatrudniający pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć na zwrot kosztów związanych z adaptacją przestrzeni pracy do potrzeb takich pracowników.

Ponadto każdy pracownik ma prawo do miesięcznego dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależna jest od następujących czynników:

 • stopnia niepełnosprawności pracownika,
 • wymiaru pracy pracownika z niepełnosprawnością,
 • typu pracodawcy oraz wysokości kosztów płacy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA