reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kara za zatrudnianie na czarno dłużnika alimentacyjnego

Kara za zatrudnianie na czarno dłużnika alimentacyjnego

Kara za zatrudnianie na czarno dłużnika alimentacyjnego dotyczy dwóch sytuacji: pracodawca nie potwierdza na piśmie umowy o pracę przed dopuszczeniem do pracy i pracodawca wypłaca wynagrodzenie wyższe "pod stołem" niż pensja wynikająca z umowy o pracę. W ten sposób ułatwia się im uchylanie od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z nowymi przepisami nieuczciwe działania pracodawców związane z zatrudnianiem alimenciarzy zagrożone są wysokimi karami finansowymi. Ile wynoszą?

Kara za nielegalne zatrudnianie alimenciarzy

Na mocy ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych z dniem 1 grudnia 2020 r. nastąpiła zmiana przepisów Kodeksu pracy. Pracodawcy, którzy zatrudniają “na czarno” i w ten sposób pozwalają osobom uchylającym się od płacenia alimentów nie wywiązywać się ze swoich zobowiązań mogą zostać ukarani grzywną nawet do 45 tysięcy złotych. Kara grzywny od 1500 zł do 45000 zł ma odstraszyć tych pracodawców, którzy na umowie o pracę wskazują wynagrodzenie w minimalnej wysokości, a resztę płacą pracownikowi „pod stołem”

Obraz zawierający tekst  Opis wygenerowany automatycznie

Katalog wykroczeń przeciwko prawom pracownika został uporządkowany.

Kara za brak potwierdzenia na piśmie umowy o pracę przed dopuszczeniem do pracy

Natomiast karze grzywny w wysokości od 1500 do 45 000 zł podlega pracodawca, który nie potwierdził na piśmie pracownikowi umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, wobec którego toczy się egzekucja wskazana w art. 281 § 2 i zalega on ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.

Obraz zawierający tekst  Opis wygenerowany automatycznie

Kara za wypłacanie wynagrodzenia wyższego niż określone w umowie o pracę

Kolejną karą grzywny w wysokości od 1500 zł do 45000 zł przewidzianą w Kodeksie pracy jest kara za wypłacanie wynagrodzenia wyższego niż wynikające z umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń wskazanych w art. 282 w §3 i zaleganie ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.

Obraz zawierający tekst  Opis wygenerowany automatycznie 

[red. Chodzi o sytuację, gdy pracodawca umawia się z pracownikiem na wypłacanie na umowie o pracę wynagrodzenia minimalnego, a w gotówce "pod stołem" przekazuje mu dodatkową kwotę, co do której się porozumieli.]

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2432)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kara za zatrudnianie na czarno dłużnika alimentacyjnego.
Kara za zatrudnianie na czarno dłużnika alimentacyjnego.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama