REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - wszystko co musisz wiedzieć

Anna Gwiazda
Partner, Szef Praktyki Prawa Pracy, Kochański & Partners
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - wszystko co musisz wiedzieć o legalizacji pobytu, pracy, dokumentach, świadczeniach Ukraińców w Polsce od 24 lutego 2022 r.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - wszystko co musisz wiedzieć o legalizacji pobytu, pracy, dokumentach, świadczeniach Ukraińców w Polsce od 24 lutego 2022 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy obowiązuje z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Co z legalnym pobytem Ukraińców w Polsce? Jak legalizować ich pracę? Czy dokumenty obywateli Ukrainy będą dłużej ważne? Do jakich świadczeń mają prawo Ukraińcy w Polsce? - wszystko, co musisz wiedzieć o specustawie.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa 

Prezydent RP podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ustawa weszła w życie z dniem opublikowania w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2022, poz. 583), tj. 12 marca 2022 r. i obowiązuje z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Ustawa określa m. in. szczególne zasady legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Polski. Określone w Ustawie zasady dotyczące obywateli Ukrainy mają także zastosowanie do ich małżonków, nawet jeśli nie posiadają obywatelstwa ukraińskiego, ale przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi. Ustawa określa dodatkowo szczególne zasady powierzenia pracy obywatelom Ukrainy, przebywającym legalnie na terytorium Polski oraz zasady przedłużania okresów legalnego pobytu obywateli Ukrainy. Precyzuje także kwestie związane z przyznaniem obywatelom Ukrainy świadczeń, regulacje dotyczące kształcenia dzieci i uczniów oraz szczególne zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez obywateli Ukrainy przebywających legalnie na terytorium RP.

Autopromocja

Automatyczna legalizacja pobytu Ukraińca w Polsce

Automatyczna legalizacja pobytu Pobyt obywatela Ukrainy, który wjechał na terytorium Polski bezpośrednio z Ukrainy (czyli przekroczył granicę polsko-ukraińską) w związku z działaniami wojennymi w okresie od 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski, uznaje się za legalny przez okres 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r. Na analogicznych zasadach automatycznie uznaje się za legalny pobyt obywatela Ukrainy oraz jego rodziny jeśli jest on posiadaczem Karty Polaka, przy czym w tym przypadku nie obowiązuje warunek wjazdu na terytorium Polski bezpośrednio z Ukrainy – wystarczy, że taka osoba opuściła Ukrainę w okresie od 24 lutego 2022 r., a następnie przybyła legalnie do Polski (bez względu na to, którą granicę przekroczyła) i deklaruje zamiar pozostania w Polsce.

Rejestracja pobytu Ukraińca w Polsce

Pobyt obywatela Ukrainy na terytorium RP podlega rejestracji albo podczas kontroli granicznej przez komendanta placówki Straży Granicznej, albo na podstawie wniosku, który obywatel Ukrainy powinien złożyć w gminie nie później niż 60 dni od dnia wjazdu na terytorium RP. Rejestr obywateli Ukrainy prowadzi Komendant Główny Straży Granicznej. Obywatele Ukrainy, których pobyt w Polsce uznaje się za legalny na zasadach określonych w Ustawie, powinni wystąpić do urzędu gminy (dowolnego) o nadanie numeru PESEL. Będzie on niezbędny do korzystania ze świadczeń wprowadzonych przez Ustawę.

Działalność gospodarcza Ukraińca w Polsce

Obywatele Ukrainy, których pobyt w Polsce jest uznawany za legalny na podstawie Ustawy lub ustawy o cudzoziemcach, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy, jednak pod warunkiem uzyskania numeru PESEL. 

Legalna praca Ukraińca w Polsce

Legalizacja zatrudnienia została uproszczona. Obywatele Ukrainy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • których pobyt jest uznawany za legalny zgodnie z Ustawą (tj. w przypadku wjazdu do Polski po 24 lutego 2022r. bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi) lub
 • są obywatelami Ukrainy legalnie przebywającymi w Polsce

- mogą legalnie pracować, jeśli pracodawca (podmiot powierzający pracę) powiadomi powiatowy Urząd Pracy właściwy ze względu na siedzibę podmiotu powierzającego wykonywanie pracy w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez cudzoziemca.

Powiadomienia dokonuje się online przez portal: praca.gov.pl.

Przedłużenie ważności dokumentów Ukraińców

Do 31 grudnia 2022 r. przedłużeniu podlega okres legalnego pobytu na podstawie wizy krajowej, jeśli ostatni dzień dopuszczalnego pobytu przypadał w okresie od 24 lutego 2022 r. Wiza krajowa, w okresie przedłużenia okresu pobytu oraz okresu ważności, nie uprawnia do przekraczania granicy. Do 31 grudnia 2022 r. ulega również przedłużeniu ważność zezwolenia na pobyt czasowy, karty pobytu, dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany” – jeśli ostatni dzień okresu ważności tych dokumentów przypada w okresie od 24 lutego 2022r. Do 31 grudnia 2022 r. przedłużeniu podlega również okres legalnego pobytu na podstawie wizy Schengen lub w ramach ruchu bezwizowego, jeśli ostatni dzień dopuszczalnego pobytu przypadał od 24 lutego 2022 r., a pobyt ten rozpoczął się przed tym dniem.

Zezwolenie na pobyt czasowy Ukraińca

Obywatele Ukrainy, których pobyt na terytorium Polski jest lub był uznawany za legalny, mogą złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy, jednorazowo na okres 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji. Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, obywatel Ukrainy powinien złożyć nie wcześniej niż po upływie 9 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium RP, a nie później niż w okresie 18 miesięcy od dnia 24 lutego 2022 r. Obywatel Ukrainy, któremu zostanie udzielone zezwolenie na pobyt czasowy, będzie uprawniony do wykonywania pracy na terytorium RP bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę. Jeżeli ostatni dzień okresu pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r., okres pobytu na podstawie tej wizy oraz okres ważności tej wizy ulegają przedłużeniu z mocy prawa do dnia 31 grudnia 2022 r.

Zwolnienie pomocy humanitarnej z podatku

Zwolniona będzie od podatku dochodowego pomoc humanitarna otrzymana w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. przez podatników będących obywatelami Ukrainy, którzy w tym okresie przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy, na skutek toczących się tam działań wojennych.

Koszt uzyskania przychodu

Jako koszty uzyskania przychodów będą kwalifikowane koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy, wymienionym w Ustawie podmiotom, w tym: (i) organizacjom pożytku publicznego, (ii) jednostkom samorządu terytorialnego, (iii) Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, (iv) placówkom medycznym. 

Świadczenia pieniężne dla pomagających Ukraińcom

Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może być przyznane świadczenie pieniężne z tego tytułu na podstawie umowy zawartej z gminą nie dłużej niż za okres 60 dni.

Świadczenia dla Ukraińców

Obywatelom Ukrainy, których pobyt w Polsce jest legalny na zasadach określonych w Ustawie przysługuje prawo do:

 1. zarejestrowania jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy;
 2. świadczenia rodzinnego, wychowawczego, „na dobry start”, rodzinnego kapitału opiekuńczego, dofinansowania do opłat w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna;
 3. świadczeń pieniężnych i niepieniężnych z pomocy społecznej;
 4. jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę w rodzinie, na utrzymanie i bieżące wydatki (wymagane jest posiadanie numeru PESEL);
 5. bezpłatnej pomocy psychologicznej;
 6. pomocy żywnościowej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym;
 7. opieki medycznej (z wyłączeniem leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej oraz podawania wyspecjalizowanych leków); pomocy osobom niepełnosprawnym;
 8. zwolnienia z opłat za studia, stypendium socjalnego, kredytu studenckiego;
 9. możliwości kształcenia dzieci, udziału w zajęciach dydaktycznych.

Ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy - wejście w życie

Ustawa weszła w życie z dniem ogłoszenia (tj. 12 marca 2022 r.), z mocą wsteczną od dnia 24 lutego 2022 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Maria
  2022-03-25 00:31:33
  Polacy ,aby otrzymać pomoc muszą wypełnić dziesiątki druków i pilnowac ,aby nie przekroczyć śmiesznie małych dochodów. Ukrainiec /nawet milioner/ dostaje pieniądze PODATNIKA POLSKIEGO z marszu.Drugiego tak rozrzutnego państwa nie ma. Najpierw dbają o swoich. Patrioci.
  0
 • Tere
  2022-03-22 06:44:55
  Polacy pokazują na każdym kroku jak bardzo chcą pomagać. Mówię tu nie tylko o osobach prywatnych ale również o firmach, które także zaangażowały się w pomoc. Ważną formą wsparcia moim zdaniem dla osób które uciekają z Ukrainy własnym autem jest darmowe ubezpieczenie OC na 30 dni od ERGO Hestia.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

REKLAMA

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

REKLAMA