REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia
Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia

Do 90-dniowego okresu zatrudnienia, potrzebnego do zawarcia dla danej osoby umowy o prowadzenie PPK, wlicza się m.in. okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w tym podmiocie zatrudniającym. Uwzględnia się jednak tylko zatrudnienie wskazane w ustawie o PPK.

Autopromocja

Osoby zatrudnione jako uczestnicy PPK

Umowę o prowadzenie PPK - powodującą, że dana osoba staje się uczestnikiem PPK - podmiot zatrudniający może zawrzeć wyłącznie w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, w rozumieniu ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342), dalej „ustawa o PPK”. Definicja „osób zatrudnionych” zawarta jest w art. 2 ust. 1 pkt 18 tej ustawy. Są to:

 • pracownicy, z wyjątkiem m.in. młodocianych,
 • osoby wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
 • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
 • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, mające ukończony 18. rok życia,
 • osoby, o których mowa powyżej, przebywające na urlopie wychowawczym lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a także
 • członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tej funkcji,
 • jeżeli podlegają - z tych tytułów - obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Umowy o prowadzenie PPK nie można zatem zawrzeć np. dla osób, które:

 • są zatrudnione na umowie zlecenia, ale z tytułu tej umowy podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym albo
 • podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu niż te wymienione w definicji osób zatrudnionych.

WAŻNE!

Osobami zatrudnionymi są m.in. osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim czy na urlopie macierzyńskim albo rodzicielskim. Bardziej skomplikowana jest sytuacja osób przebywających na urlopie bezpłatnym. Pracownik - w czasie przebywania na urlopie bezpłatnym - spełnia definicję osoby zatrudnionej tylko w razie otrzymania w danym miesiącu ze stosunku pracy przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Automatyczny zapis albo wniosek

W imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, które nie ukończyły 55 lat, jeśli nie złożyły deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, podmiot zatrudniający zawiera umowy o prowadzenie PPK automatycznie, bez konieczności uzyskania ich zgody. Dla osób zatrudnionych, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70 lat, umowę o prowadzenie PPK zawiera się tylko na ich wniosek. Podmiot zatrudniający ma obowiązek poinformować je o możliwości złożenia tego wniosku. Nie można zapisać do PPK osoby, która ukończyła 70 lat. Jeżeli jednak dana osoba, przed ukończeniem 70. roku życia, zostanie zapisana do PPK, będzie mogła oszczędzać w tym programie także po osiągnięciu tego wieku.

Okres zatrudnienia

Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie trzeciego miesiąca (90 dni) zatrudnienia w danym podmiocie zatrudniającym. Musi zrobić to nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy (90 dni) zatrudnienia. Umowy o prowadzenie PPK nie zawiera się w sytuacji, gdy dana osoba zadeklaruje - przed upływem tego terminu - niedokonywanie wpłat do PPK albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu osobą zatrudnioną.

Należy pamiętać, że do 90-dniowego okresu zatrudnienia, wymaganego dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK, wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał tę osobę (art. 16 ustawy o PPK).

Zatrudnienie tylko na określonych podstawach

Definicja „okresu zatrudnienia” (lub „zatrudnienia”) zawarta jest w art. 2 ust. 1 pkt 15 ustawy o PPK. Przykładowo, w przypadku pracownika jest to okres od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku, a w przypadku zleceniobiorcy - okres od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.

Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w art. 16 ustawy o PPK, nie wlicza się okresów zatrudnienia, podczas których osoba zatrudniona podlegała dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym ani okresów zatrudnienia na podstawie innego tytułu do ubezpieczeń niż tytuły wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK. Osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym oraz osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym na podstawie innych tytułów niż wymienione w katalogu z art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK nie spełniają bowiem definicji osoby zatrudnionej, do której odwołuje się art. 2 ust. 1 pkt 15 ustawy o PPK, definiujący okres zatrudnienia. Poniżej wyjaśniamy to na przykładach.

Przykład 1

Od 12 lipca br. pracodawca zatrudnił, na podstawie umowy o pracę, osobę, która była już u niego wcześniej zatrudniona (w ciągu ostatnich 12 miesięcy), przy czym w tym okresie:

- przez 21 dni była zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, z tytułu której podlegała dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a

- przez 40 dni była zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, z tytułu której podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

W takim przypadku, przy ustalaniu okresu zatrudnienia nowego pracownika, potrzebnego do zawarcia dla niego umowy o prowadzenie PPK, należy uwzględnić 40 dni zatrudnienia na postawie drugiej z tych umów zlecenia. Oznacza, że 90 dni zatrudnienia upłynie mu 30 sierpnia br., w związku z czym pracodawca będzie miał czas na zawarcie dla niego umowy o prowadzenie PPK do 10 września br.

Przykład 2

Od 1 lipca br. zleceniodawca zatrudnił na podstawie umowy zlecenia osobę, która wcześniej (w ciągu ostatnich 12 miesięcy) była zatrudniona u niego na podstawie umowy o pracę, ale - w okresie tych 12 miesięcy - tylko przez jeden miesiąc (lipiec 2020 r.) i przez cały ten miesiąc przebywała na urlopie bezpłatnym. Dla ustalenia, czy przy obliczeniu 90 dni zatrudnienia, potrzebnych do zawarcia dla niej umowy o prowadzenie PPK, należy uwzględnić 31 dni lipca 2020 r. ważne jest czy w lipcu 2020 r. ta osoba otrzymała przychód ze stosunku pracy, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeśli nie, nie uwzględniamy 31 dni lipca 2020 r. Jeśli tak (np. otrzymała w lipcu wynagrodzenie za nadgodziny za czerwiec) uwzględniamy te 31 dni.

Przykład 3

Nowa spółka uzyskała status podmiotu zatrudniającego 1 lipca br. Od tej daty zatrudniła pracowników przejętych od innego podmiotu, na podstawie art. 23[1] kodeksu pracy. Osoby te w dniu ich przejęcia przez nową spółkę miały już 90-dniowy (albo dłuższy) okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W takim przypadku nowy pracodawca musi uwzględnić te 90 dni i ma czas na zawarcie dla nich umowy o prowadzenie PPK do 10 sierpnia br.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • emil
  2021-07-22 09:57:29
  I elegancko, bo to fajny program, więc dobrze, że nie wymaga to jakiegoś dużego stażu pracy, co otwiera drogę do PPK dla większego grona odbiorców.
  14
 • Mirożka
  2021-07-23 10:43:06
  Ważne aby pracownik mógł się zapisać, ja nie żałuję a jestem już prawie dwa lata w tym programie, widzę ze zyskałam dwa razy tyle. Więc szczerze tu nie ma się nad czym zastanawiać.
  14
 • Aga
  2021-07-25 20:51:22
  Oprócz tego, że ppk faktycznie przynosi spore zyski mimo niewielkich nakładów to podoba mi się to, że jest dużo informacji o nim, wszystko wyjaśnione; można samemu sobie sprawdzić, przeliczyć i zdecydować
  12
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

REKLAMA