REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca tymczasowa, Umowa zlecenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca tymczasowa - wady i zalety

Na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert pracy tymczasowej. Liczba pracujących dorywczo rośnie z roku na rok. Jakie są wady i zalety zatrudnienia tymczasowego?

Pracownik tymczasowy poszukiwany

Agencje pracy tymczasowej mają coraz więcej pracy. Rośnie zatrudnienie w zakresie pracy tymczasowej. Czy stereotyp pracownika tymczasowego zostanie obalony?

Umowy zlecenia oskładkowane od 1 stycznia 2016 r.

Sprawa oskładkowania umów zleceń została ostatecznie przesądzona. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej to specyficzna forma zatrudnienia pracownika. Rekrutacją i zatrudnianiem zajmuje się agencja pracy tymczasowej. Następnie pracownik zostaje skierowany do pracy w przedsiębiorstwie, które zgłasza zapotrzebowanie na personel w ramach pracy tymczasowej. Kto jest faktycznym pracodawcą?

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z agencją pośrednictwa pracy?

Decydując się na pracę za granicą, warto zbadać legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z agencją pośrednictwa pracy?

Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Zagraniczne wyjazdy zarobkowe są od kilku lat popularną alternatywą dla zatrudnienia w kraju. Bezpiecznym sposobem szukania pracy poza granicami kraju jest skorzystanie z usług agencji pracy. Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Ubezpieczenie emerytalno-rentowe zleceniobiorców i członków rad nadzorczych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą zleceniobiorcy oraz członkowie rad nadzorczych zostali objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Czy należy opłacać składki na FEP od umowy zlecenie?

Prawidłowe oskładkowanie umów zleconych sprawia duże problemy pracownikom płac, co wynika z różnych interpretacji przepisów. Czy należy opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) od umowy zlecenie?

REKLAMA

Program "Zwiedzaj i pracuj" na Tajwanie

Od dnia 1 grudnia 2014 r. można składać aplikacje do udziału w programie "Zwiedzaj i pracuj" na Tajwanie. Uczestnicy programu nie muszą uzyskać pozwolenia na pracę. Praca wykonywana w ramach programu może mieć charakter jedynie tymczasowy.

Wypadek przy pracy na umowie zlecenie

Wiele osób obawia się, że będąc zatrudnionym na umowie zlecenie, będzie na straconej pozycji. Dotyczy to m.in. sytuacji wypadku przy wykonywaniu zleconych czynności. W praktyce sytuacja zleceniobiorcy wygląda dużo lepiej niż się powszechnie przyjmuje. Na co można liczyć w razie wypadku przy pracy, pracując na umowie zlecenie?

Umowa zlecenia a umowa o pracę

Częstą praktyką wśród pracodawców zatrudniających nowych pracowników jest zawieranie z nimi umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę. Jest to bardzo wygodna i atrakcyjna forma współpracy dla danej firmy, która w ten sposób stara się zaoszczędzić koszty związane z zatrudnieniem. Najczęściej zawierane są umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług oraz umowy o dzieło.

Zmiany w umowach na czas określony - stanowisko pracodawców

Pracodawcy przedstawiają własne stanowisko dotyczące zmian w umowach na czas określony. Propozycje modyfikacji Kodeksu pracy dotyczą m.in.: długości umów o pracę na czas określony, okresów wypowiedzenia, rodzajów umów, regulacji umów zawieranych na okres próbny. Pracodawcy postulują również wprowadzenie zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych mają na celu podniesienie standardów na rynku pracy tymczasowej w Polsce. Postulatów jest wiele. Proponuje się m.in. przekształcenie dłuższych umów w umowy na czas nieokreślony z firmą, u której dana osoba pracuje oraz kary za łamanie przepisów o czasie zatrudnienia.

Brak ograniczeń ciągłego zatrudnienia pracownika tymczasowego

Projekt ustawy dotyczący ozusowania umów zleceń nie zawiera regulacji, która ograniczałaby ciągłe zatrudnienie pracownika tymczasowego w jednej firmie. Tymczasem takie zatrudnienie może trwać maksymalnie 18 miesięcy.

Zmiany w pracy tymczasowej

Polskie Forum HR, SAZ oraz OKAP zaproponowały wprowadzenie zmian dotyczących pracy tymczasowej. Zmiany obejmowałyby wprowadzenie gwarancji finansowych, obowiązek corocznego przedkładania zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami ZUS i zaliczkami do urzędów skarbowych.

Umowa zlecenie – kiedy podatek, a kiedy ZUS?

Pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy zlecenia musi pamiętać, aby w momencie podpisywania umowy pozyskać od niego oświadczenie, na podstawie którego można określić, jakie zobowiązania wobec ZUS i urzędu skarbowego będzie musiał regulować.

Oskładkowanie umów zleceń w sejmowej podkomisji

Projekt oskładkowania umów zleceń ponownie trafił do sejmowej podkomisji. Podkomisja ma przyjrzeć się przepisom przejściowym.

Wydłużenie vacatio legis oskładkowania zleceń

Vacatio legis oskładkowania zleceń ma zostać wydłużone do 1 stycznia 2016 r. Taką poprawkę przegłosowali posłowie sejmowej podkomisji ds. rynku pracy.

Składki ZUS od umów zleceń od 2016 roku

Składki ZUS od umów zleceń mają zostać wprowadzone od 1 stycznia 2016 roku. To propozycja sejmowej podkomisji stałej ds. prawa pracy. Rząd sugerował termin 3 miesięcy od ogłoszenia nowych przepisów.

Oskładkowanie zleceń i znalezienie dodatkowych środków na emerytury priorytetem rządu

Rząd przedstawił swoje plany na resztę kadencji. Sejm pracuje nad ustawą, zakładającą oskładkowanie umów zleceń. W planach rządu jest także wzrost zastosowania umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego.

Vacatio legis na oskładkowanie umów zleceń

Czy okres vacatio legis na oskładkowanie umów zleceń jest niekonstytucyjny?

Pracodawcy zrezygnują z umów zleceń

Trwają prace nad zmianami w oskładkowaniu umów-zleceń. Zdaniem ekspertów objęcie ubezpieczeniem społecznym umów-zleceń może spowodować wzrost kosztów pracy, a w konsekwencji EW związku z tym umowy cywilnoprawne staną się dla pracodawców mniej atrakcyjne niż umowy o pracę. W efekcie zwiększyć się może szara strefa nie liczba umów o pracę.

Zwolnienie lekarskie a umowa zlecenie

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika objętego ubezpieczeniem chorobowym w pracy. Umowa zlecenie objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i zdrowotnym. Czy można wystawić zleceniobiorcy zwolnienie lekarskie?

Bezpłatne zlecenie a opłacanie składek ZUS

Zakres ubezpieczeń i sposób opodatkowania zależy od rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnej. Bezpłatna umowa zlecenia nie stanowi tytułu do ubezpieczeń, a osoba ją wykonująca nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu.

Rozwiązanie umowy zlecenie

Rozwiązanie umowy zlecenie może nastąpić za wypowiedzeniem. Jak zgodnie z KC może dojść do rozwiązania umowy zlecenia? Czy wypowiedzenia można dokonać tylko z ważnych powodów? Czy jest różnica pomiędzy umową na czas określony i nieokreślony? Czy rozwiązać umowę może zarówno zleceniodawca i zleceniobiorca? Kiedy dochodzi do rozwiązania zlecenia w trybie natychmiastowym? Jak wypowiedzieć umowę? Pobierz wzór.

Szybkie oskładkowanie umów zleceń - ocena

Zbyt szybkie oskładkowanie umów zleceń może mieć negatywny wpływ na rynek pracy. Najbardziej narażone są osoby zatrudnione w sektorze "administrowanie i działalność wspierająca".

Jak zatrudnić na umowę zlecenie?

Zlecenie jest jedną z dwóch umów cywilnoprawnych, na podstawie której wykonywana jest praca. Jej ogólne ujęcie pozwala na dość elastyczny sposób kształtowania obowiązków stron tej umowy. Jak zatrudniać na umowę zlecenie?

Jak zatrudnić na umowę zlecenie?

Zlecenie jest jedną z dwóch umów cywilnoprawnych, na podstawie której wykonywana jest praca. Jej ogólne ujęcie pozwala na dość elastyczny sposób kształtowania obowiązków stron tej umowy.

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenie jest objęta ubezpieczeniem chorobowym? Czy ma prawo do wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim? Poniższy artykuł wyjaśnia, kiedy pracownik posiadający umowę zlecenie nabywa prawo do zasiłku chorobowego i na jakich zasadach.

Urlop pracownika tymczasowego

Praca tymczasowa jest szczególnym stosunkiem pracy, charakteryzuje się elastycznością i zmiennością. Uprawnienia pracownika tymczasowego znacznie różnią się od praw pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Jak kształtuje się urlop pracownika tymczasowego?

Zarobki pracowników tymczasowych

Jak wynika z badań Polskiego Forum HR, większość z 0,5 mln polskich pracowników tymczasowych zarabia znacznie więcej niż wynosi płaca minimalna. Przeciwnicy pracy tymczasowej argumentują, iz jest to forma pracy nadużywana kosztem pracowników. Strony tego sporu – agencje, pracodawcy oraz związki zawodowe – spotkają się we wrześniu, by rozmawiać o potrzebnych zmianach.

Składki na Fundusz Pracy z umów cywilnoprawnych

Od umów cywilnoprawnych w niektórych przypadkach należy odprowadzać składki na Fundusz Pracy. Kiedy powstaje ten obowiązek i w jaki sposób trzeba go realizować?

Liczne nieprawidłowości w zleceniach tymczasowych

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały liczne nieprawidłowości w umowach zawianych przez agencje pracy tymczasowej. Jesienią tego roku ma odbyć się "okrągły stół" zorganizowany przez ministerstwo pracy, kancelarię prezydenta, główną inspektor pracy , agencje pracy tymczasowej i pracodawców, którego celem będzie wprowadzenie zmian w prawie, umniejszający ilość naruszeń.

Umowa zlecenie z osobą duchowną a ubezpieczenie

Osoby duchowne mogą łączyć pełnienie posługi duchownej z wykonywaniem umowy zlecenia. Czy od umowy zawartej z duchownym trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego - ubezpieczenie społeczne

Kobiety w trakcie urlopu macierzyńskiego albo urlopu wychowawczego mogą podejmować zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy od umów zawieranych z takimi pracownicami trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem - ubezpieczenie społeczne

Uczniowie i studenci w okresie kształcenia mogą wykonywać różne prace. Często jest to zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy umowa zlecenia wykonywana przez uczniów i studentów jest objęta składkami na ubezpieczenia społeczne?

Umowa zlecenia emeryta lub rencisty - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Osoba posiadająca uprawnienia emerytalne lub rentowe może podejmować zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, umowy o pracę, prowadzić działalność gospodarczą. Czy jest obowiązana płacić składki na ubezpieczenie społeczne, skoro już jest emerytem lub rencistą?

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie a ubezpieczenie społeczne

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może dodatkowo podjąć się innego zajęcia na podstawie umowy zlecenia. Zarówno prowadzenie działalności gospodarczej, jak i wykonywanie zlecenia podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Powstaje zatem zbieg tytułów do ubezpieczenia. Kiedy umowa zlecenie jest objęta składkami?

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Pracownik pozostający w stosunku pracy może jednocześnie podjąć się dodatkowego zajęcia na podstawie umowy zlecenia. Zarówno umowa o pracę, jak i umowy cywilnoprawne podlegają ubezpieczeniu społecznemu, zatem powstaje sytuacje zbiegu tytułów do ubezpieczenia. Kiedy ubezpieczenie jest obowiązkowe, a kiedy dobrowolne?

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych a sytuacja na rynku pracy

Zdaniem Pracodawców RP oskładkowanie umów cywilnoprawnych wpłynie negatywnie na rynek pracy. Problem tkwi w prawie o zamówieniach publicznych. Nad ozusowaniem umów zleceń pracuje aktualnie sejmowa Podkomisja stała ds. rynku pracy.

Motywowanie pracowników tymczasowych

Okres letni często w wielu firmach charakteryzuje się zwiększoną produkcją. Jednym z pomysłów mających na celu radzenie sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na większą liczbę pracowników jest zatrudnianie pracowników tymczasowych. Istotną rolę w okresie wakacyjnym odgrywa motywowanie pracowników sezonowych. Jakie systemy motywacyjne się sprawdzają i jak może pomóc agencja pracy tymczasowej?

Praca na wakacje - pomysły

Wakacje to czas urlopów wypoczynkowych i wyjazdów na długo wyczekiwany odpoczynek od pracy. Część osób korzysta jednak z sezonu w inny sposób. Dotyczy to branży turystycznej, która w wakacje nastawia się na największe zarobki. Pomysłów na pracę wakacyjną w tej branży jest wiele. Oto kilka z nich: wychowawca kolonijny, pilot, przewodnik wycieczek.

Jak rozwiązać umowę zlecenia?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło stanowi jedną z najczęściej wybieranych cywilnoprawnych form zatrudnienia. Obok innych licznych zalet, jakie każda ze stron wiążę z jej zawarciem, dodatkową stanowi łatwy sposób jej rozwiązania.

Praca w Holandii w okresie wakacyjnym

W okresie wakacyjnym holenderscy pracodawcy nastawiają się głównie na zatrudnienie ludzi młodych. Zgodnie z prawem w Holandii można oferować niższe wynagrodzenie pracownikom w wieku do 22 lat. Jak znaleźć pracę w Holandii?

Umowa o pracę lub zlecenie z własną spółką osobową

Czy wspólnik spółki osobowej może świadczyć pracę lub usługi na rzecz własnej spółki na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia?

Konsekwencje oskładkowania umów cywilnoprawnych

Czy ozusowanie umów cywilnoprawnych, tzw. śmieciówek stanowi, jak zapewniają pomysłodawcy, mechanizm zabezpieczający interesy pracowników zatrudnionych w oparciu o nie? Jakie konsekwencje niesie za sobą oskładkowanie umów cywilnoprawnych?

Składki ZUS od zlecenia i inne propozycje zmian w ubezpieczeniach

Składki ZUS będą płacone także od zlecenia. Składka emerytalna i rentowa od umów-zlecenia będzie odprowadzana od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co jeszcze ulegnie zmianie w systemie ubezpieczeń społecznych?

Praca w warunkach pracy tymczasowej a zatrudnienie pracownika na umowie-zleceniu

Kiedy w warunkach pracy tymczasowej można kwestionować zatrudnienie pracownika na umowie-zleceniu?

Rozliczanie okresu przebywania zleceniobiorcy na zwolnieniu lekarskim

Rozliczania okresu przebywania zleceniobiorcy na zwolnieniu lekarskim dokonuje się na podstawie określonych zasad. Czy okresy przerwy z powodu choroby należy wykazać w dokumentach składanych do ZUS i dokonać pomniejszenia podstawy wymiaru składek z tytułu wykonywania umowy zlecenia?

Zleceniobiorca równolegle na etacie - jakie ubezpieczenia

Zleceniobiorca może być równolegle zatrudniony na etacie. Zawieranie umów zlecenia z osobami, które są zatrudnione w innej firmie, może być bardzo korzystne dla zleceniodawcy. Do jakich ubezpieczeń płatnik musi zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego równolegle na etat?

REKLAMA