reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop pracownika tymczasowego

Urlop pracownika tymczasowego

Praca tymczasowa jest szczególnym stosunkiem pracy, charakteryzuje się elastycznością i zmiennością. Uprawnienia pracownika tymczasowego znacznie różnią się od praw pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Jak kształtuje się urlop pracownika tymczasowego?

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy to coroczny, płatny i nieprzerwany okres odpoczynku od świadczenia pracy u danego pracodawcy. Służy regeneracji pracownika i nabraniu sił do dalszego wykonywania pracy. Jest to uprawnienie niezbywalne i osobiste, którego pracownik nie może się zrzec ani przekazać go innej osobie. Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze - ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop powinien być wypłacany tylko w drodze wyjątku.

Zobacz też: Prawo do urlopu - najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych

Pracownik tymczasowy

Praca tymczasowa to szczególny stosunek prawny regulowany przez ustawę z 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Istotą pracy tymczasowej jest porozumienie pomiędzy trzema podmiotami: pracownikiem, agencją pracy tymczasowej i pracodawcą użytkownikiem.

Pracownik jest zatrudniony przez agencję. Do agencji zgłaszają się pracodawcy, którzy aktualnie potrzebują większej ilości pracowników. Następnie agencja kieruje pracownika do zainteresowanego pracodawcy. Pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, pomimo że jest zatrudniony przez agencję.

Forum Kadry

Zatrudnienie przybiera postać umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Wynagrodzenie pracownikowi wypłaca agencja pracy tymczasowej.

Do prac tymczasowych zaliczamy:

  • zadania o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym,
  • prac, których terminowe wykonywanie przez etatowych pracowników nie byłoby możliwe,
  • prac, których wykonywanie normalnie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę

Zadaj pytanie na naszym forum

Urlop pracownika tymczasowego

Pracownikowi zatrudnionemu tymczasowo przysługuje prawo do 2 dniu urlopu wypoczynkowego za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika.

To, czy pracownik będzie mógł wykorzystać nabyty urlop w naturze, czy otrzyma za niego ekwiwalent pieniężny, zależy od długości wykonywania pracy na rzecz jednego pracodawcy.

Gdy okres zatrudnienia u jednego pracodawcy użytkownika przekracza 6 miesięcy, ma on obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w naturze, wspólnie ustalając termin jego wykorzystania.

Jeżeli okres zatrudnienia u jednego pracodawcy jest krótszy niż pół roku, to udzielenie urlopu wypoczynkowego w naturze jest uzależnione od uzgodnień między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem.

Zgodnie z ogólnymi zasadami udzielania urlopów, pracownikowi tymczasowemu należy udzielić urlopu na dni, które byłyby dla niego dniami pracy.

Uprawnienie do urlopu na żądanie również powiązane jest z długością okresu zatrudnienia u jednego pracodawcy użytkownika. W sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę na rzecz tego samego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, może skorzystać z urlopu na żądanie. Jeżeli świadczył pracę przez okres krótszy, uprawnienie to mu nie przysługuje.

Praca na wakacje - pomysły

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama