REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop pracownika tymczasowego

Rafał Krzemiński
Urlop pracownika tymczasowego. / Fot. Fotolia
Urlop pracownika tymczasowego. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca tymczasowa jest szczególnym stosunkiem pracy, charakteryzuje się elastycznością i zmiennością. Uprawnienia pracownika tymczasowego znacznie różnią się od praw pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Jak kształtuje się urlop pracownika tymczasowego?

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy to coroczny, płatny i nieprzerwany okres odpoczynku od świadczenia pracy u danego pracodawcy. Służy regeneracji pracownika i nabraniu sił do dalszego wykonywania pracy. Jest to uprawnienie niezbywalne i osobiste, którego pracownik nie może się zrzec ani przekazać go innej osobie. Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze - ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop powinien być wypłacany tylko w drodze wyjątku.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz też: Prawo do urlopu - najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych

Pracownik tymczasowy

Praca tymczasowa to szczególny stosunek prawny regulowany przez ustawę z 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Istotą pracy tymczasowej jest porozumienie pomiędzy trzema podmiotami: pracownikiem, agencją pracy tymczasowej i pracodawcą użytkownikiem.

Pracownik jest zatrudniony przez agencję. Do agencji zgłaszają się pracodawcy, którzy aktualnie potrzebują większej ilości pracowników. Następnie agencja kieruje pracownika do zainteresowanego pracodawcy. Pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, pomimo że jest zatrudniony przez agencję.

Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudnienie przybiera postać umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Wynagrodzenie pracownikowi wypłaca agencja pracy tymczasowej.

Do prac tymczasowych zaliczamy:

  • zadania o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym,
  • prac, których terminowe wykonywanie przez etatowych pracowników nie byłoby możliwe,
  • prac, których wykonywanie normalnie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę

Zadaj pytanie na naszym forum

Urlop pracownika tymczasowego

Pracownikowi zatrudnionemu tymczasowo przysługuje prawo do 2 dniu urlopu wypoczynkowego za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika.

To, czy pracownik będzie mógł wykorzystać nabyty urlop w naturze, czy otrzyma za niego ekwiwalent pieniężny, zależy od długości wykonywania pracy na rzecz jednego pracodawcy.

Gdy okres zatrudnienia u jednego pracodawcy użytkownika przekracza 6 miesięcy, ma on obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w naturze, wspólnie ustalając termin jego wykorzystania.

Jeżeli okres zatrudnienia u jednego pracodawcy jest krótszy niż pół roku, to udzielenie urlopu wypoczynkowego w naturze jest uzależnione od uzgodnień między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem.

Zgodnie z ogólnymi zasadami udzielania urlopów, pracownikowi tymczasowemu należy udzielić urlopu na dni, które byłyby dla niego dniami pracy.

Uprawnienie do urlopu na żądanie również powiązane jest z długością okresu zatrudnienia u jednego pracodawcy użytkownika. W sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę na rzecz tego samego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, może skorzystać z urlopu na żądanie. Jeżeli świadczył pracę przez okres krótszy, uprawnienie to mu nie przysługuje.

Praca na wakacje - pomysły

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA