REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie z osobą duchowną a ubezpieczenie

oprac. Rafał Krzemiński
Umowa zlecenie z osobą duchowną - ubezpieczenia. /Fot. Fotolia
Umowa zlecenie z osobą duchowną - ubezpieczenia. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby duchowne mogą łączyć pełnienie posługi duchownej z wykonywaniem umowy zlecenia. Czy od umowy zawartej z duchownym trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Umowa zlecenie

Przez umowę zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Co do zasady zlecenie należy wykonywać osobiście. Przyjmujący zlecenie obowiązany jest zachować należytą staranność przy wykonywaniu powierzonej czynności, co odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, w której wykonawca dzieła zobligowany jest do osiągnięcia z góry umówionego rezultatu.

REKLAMA

Autopromocja

Osoba duchowna

Za osobę duchowną uważa się duchownego oraz członków zakonów męskich i żeńskich Kościoła katolickiego, innych kościołów i związków wyznaniowych, z wyjątkiem alumnów seminariów duchownych, nowicjuszy, postulantów i juniorystów, którzy nie ukończyli 25 lat.

Chcesz otrzymywać więcej informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Obowiązek ubezpieczenia

Na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby duchowne podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, i wypadkowemu w sytuacji, gdy pełnienie posługi jest jedynym tytułem do ubezpieczenia, a ponadto osoba duchowna nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty.

Składki na ubezpieczenie może opłacać sam duchowny, przełożony domu zakonnego lub klasztoru, a także – za zgodą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - inna instytucja diecezjalna lub zakonna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duchowny, który ma także inny tytuł do ubezpieczenia społecznego poza pełnieniem posługi, na przykład umowa o pracę, umowa zlecenie, prowadzenie działalności gospodarczej, podlega ubezpieczeniu z tego tytułu, który powstał wcześniej.

Zadaj pytanie na naszym forum

Jeżeli duchowny spełnia warunki do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zarówno na podstawie wykonywania umowy zlecenia, jak i pełnienia posługi duchownej, jest obejmowany ubezpieczeniem z tego tytułu, który powstał wcześniej.

Ponadto zainteresowany może dobrowolnie zostać objęty ubezpieczeniem społecznym z drugiego tytułu lub zmienić tytuł ubezpieczenia. W tym celu składa odpowiedni wniosek do ubezpieczyciela.

PRZYKŁAD:

Duchowny zawarł umowę zlecenia na okres od 1 do 31 stycznia 1999 r. W dniu 1 stycznia 1999 r. miał dwa równorzędne tytuły ubezpieczeń: bycie osobą duchowną i wykonywanie umowy zlecenia. Duchowny podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednego, wybranego tytułu, tj. z tytułu bycia osobą duchowną. Drugi (umowa zlecenia) był tytułem do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, co oznacza, że duchowny mógł do tych ubezpieczeń przystąpić na swój wniosek.

PRZYKŁAD:

Osoba podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu bycia osobą duchowną. W dniu 1 lutego 2003 r. zawarła umowę zlecenia na okres 12 miesięcy. Od tej daty spełniała ona warunki do podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z dwóch tytułów: jako osoba duchowna oraz jako zleceniobiorca. Zgodnie z przepisami, od 1 lutego 2003 r., może ona podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym nadal z tytułu bycia osobą duchowną lub zmienić tytuł do
obowiązkowych ubezpieczeń i podlegać wymienionym ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Jeżeli jako tytuł obowiązkowych ubezpieczeń wybierze umowę zlecenia, wówczas, na swój wniosek, może dobrowolnie być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu bycia osobą duchowną.

Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?

Duchowny mający ustalone prawo do emerytury lub renty a umowy zlecenia

Jeżeli umowę zlecenia zawrze taki duchowny, który ma ustalone prawo do emerytury lub renty, z umowy zlecenia podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy duchowny pozostaje jednocześnie w stosunku pracy – wówczas opłaca składki z tego tytułu.

Jednak gdy umowa zlecenia będzie wykonywana u pracodawcy, z którym duchowny pozostaje w stosunku pracy, albo na rzecz tego pracodawcy, duchowny będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania tej umowy na zasadach przewidzianych dla pracowników. Od obu umów trzeba zapłacić składkę łącznie.

PRZYKŁAD:

Duchowny, mający ustalone prawo do emerytury, zawiera z podmiotem A umowę o pracę, a z podmiotem B – umowę zlecenia. Podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu stosunku pracy. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia, jak też z tytułu bycia osobą duchowną, może zostać objęty dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

PRZYKŁAD:

Duchowny, mający ustalone prawo do renty, zawiera z pracodawcą A umowę o pracę oraz dodatkowo – umowę zlecenia. Duchowny ten podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy i umowy zlecenia (przy czym pracodawca A ustala dla niego podstawę wymiaru składek, sumując przychód ze stosunku pracy z przychodem z umowy zlecenia).

PRZYKŁAD:

Duchowny, mający ustalone prawo do emerytury lub renty, zawiera umowę zlecenia. Podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu wykonywania tej umowy. Z tytułu bycia osobą duchowną może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA