Umowa zlecenie z osobą duchowną a ubezpieczenie
REKLAMA
REKLAMA
Umowa zlecenie
Przez umowę zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Co do zasady zlecenie należy wykonywać osobiście. Przyjmujący zlecenie obowiązany jest zachować należytą staranność przy wykonywaniu powierzonej czynności, co odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, w której wykonawca dzieła zobligowany jest do osiągnięcia z góry umówionego rezultatu.
REKLAMA
Osoba duchowna
Za osobę duchowną uważa się duchownego oraz członków zakonów męskich i żeńskich Kościoła katolickiego, innych kościołów i związków wyznaniowych, z wyjątkiem alumnów seminariów duchownych, nowicjuszy, postulantów i juniorystów, którzy nie ukończyli 25 lat.
Chcesz otrzymywać więcej informacji? Zapisz się na nasz newsletter
Obowiązek ubezpieczenia
Na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby duchowne podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, i wypadkowemu w sytuacji, gdy pełnienie posługi jest jedynym tytułem do ubezpieczenia, a ponadto osoba duchowna nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty.
Składki na ubezpieczenie może opłacać sam duchowny, przełożony domu zakonnego lub klasztoru, a także – za zgodą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - inna instytucja diecezjalna lub zakonna.
Duchowny, który ma także inny tytuł do ubezpieczenia społecznego poza pełnieniem posługi, na przykład umowa o pracę, umowa zlecenie, prowadzenie działalności gospodarczej, podlega ubezpieczeniu z tego tytułu, który powstał wcześniej.
Jeżeli duchowny spełnia warunki do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zarówno na podstawie wykonywania umowy zlecenia, jak i pełnienia posługi duchownej, jest obejmowany ubezpieczeniem z tego tytułu, który powstał wcześniej.
Ponadto zainteresowany może dobrowolnie zostać objęty ubezpieczeniem społecznym z drugiego tytułu lub zmienić tytuł ubezpieczenia. W tym celu składa odpowiedni wniosek do ubezpieczyciela.
PRZYKŁAD:
Duchowny zawarł umowę zlecenia na okres od 1 do 31 stycznia 1999 r. W dniu 1 stycznia 1999 r. miał dwa równorzędne tytuły ubezpieczeń: bycie osobą duchowną i wykonywanie umowy zlecenia. Duchowny podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednego, wybranego tytułu, tj. z tytułu bycia osobą duchowną. Drugi (umowa zlecenia) był tytułem do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, co oznacza, że duchowny mógł do tych ubezpieczeń przystąpić na swój wniosek.
PRZYKŁAD:
Osoba podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu bycia osobą duchowną. W dniu 1 lutego 2003 r. zawarła umowę zlecenia na okres 12 miesięcy. Od tej daty spełniała ona warunki do podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z dwóch tytułów: jako osoba duchowna oraz jako zleceniobiorca. Zgodnie z przepisami, od 1 lutego 2003 r., może ona podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym nadal z tytułu bycia osobą duchowną lub zmienić tytuł do
obowiązkowych ubezpieczeń i podlegać wymienionym ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Jeżeli jako tytuł obowiązkowych ubezpieczeń wybierze umowę zlecenia, wówczas, na swój wniosek, może dobrowolnie być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu bycia osobą duchowną.
Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?
Duchowny mający ustalone prawo do emerytury lub renty a umowy zlecenia
Jeżeli umowę zlecenia zawrze taki duchowny, który ma ustalone prawo do emerytury lub renty, z umowy zlecenia podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy duchowny pozostaje jednocześnie w stosunku pracy – wówczas opłaca składki z tego tytułu.
Jednak gdy umowa zlecenia będzie wykonywana u pracodawcy, z którym duchowny pozostaje w stosunku pracy, albo na rzecz tego pracodawcy, duchowny będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania tej umowy na zasadach przewidzianych dla pracowników. Od obu umów trzeba zapłacić składkę łącznie.
PRZYKŁAD:
Duchowny, mający ustalone prawo do emerytury, zawiera z podmiotem A umowę o pracę, a z podmiotem B – umowę zlecenia. Podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu stosunku pracy. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia, jak też z tytułu bycia osobą duchowną, może zostać objęty dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.
PRZYKŁAD:
Duchowny, mający ustalone prawo do renty, zawiera z pracodawcą A umowę o pracę oraz dodatkowo – umowę zlecenia. Duchowny ten podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy i umowy zlecenia (przy czym pracodawca A ustala dla niego podstawę wymiaru składek, sumując przychód ze stosunku pracy z przychodem z umowy zlecenia).
PRZYKŁAD:
Duchowny, mający ustalone prawo do emerytury lub renty, zawiera umowę zlecenia. Podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu wykonywania tej umowy. Z tytułu bycia osobą duchowną może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat