Kategorie

Umowa zlecenie z osobą duchowną a ubezpieczenie

Rafał Krzemiński
Umowa zlecenie z osobą duchowną - ubezpieczenia. /Fot. Fotolia
Osoby duchowne mogą łączyć pełnienie posługi duchownej z wykonywaniem umowy zlecenia. Czy od umowy zawartej z duchownym trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Umowa zlecenie

Przez umowę zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Co do zasady zlecenie należy wykonywać osobiście. Przyjmujący zlecenie obowiązany jest zachować należytą staranność przy wykonywaniu powierzonej czynności, co odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, w której wykonawca dzieła zobligowany jest do osiągnięcia z góry umówionego rezultatu.

Osoba duchowna

Za osobę duchowną uważa się duchownego oraz członków zakonów męskich i żeńskich Kościoła katolickiego, innych kościołów i związków wyznaniowych, z wyjątkiem alumnów seminariów duchownych, nowicjuszy, postulantów i juniorystów, którzy nie ukończyli 25 lat.

Chcesz otrzymywać więcej informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Obowiązek ubezpieczenia

Reklama

Na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby duchowne podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, i wypadkowemu w sytuacji, gdy pełnienie posługi jest jedynym tytułem do ubezpieczenia, a ponadto osoba duchowna nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty.

Składki na ubezpieczenie może opłacać sam duchowny, przełożony domu zakonnego lub klasztoru, a także – za zgodą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - inna instytucja diecezjalna lub zakonna.

Duchowny, który ma także inny tytuł do ubezpieczenia społecznego poza pełnieniem posługi, na przykład umowa o pracę, umowa zlecenie, prowadzenie działalności gospodarczej, podlega ubezpieczeniu z tego tytułu, który powstał wcześniej.

Zadaj pytanie na naszym forum

Jeżeli duchowny spełnia warunki do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zarówno na podstawie wykonywania umowy zlecenia, jak i pełnienia posługi duchownej, jest obejmowany ubezpieczeniem z tego tytułu, który powstał wcześniej.

Ponadto zainteresowany może dobrowolnie zostać objęty ubezpieczeniem społecznym z drugiego tytułu lub zmienić tytuł ubezpieczenia. W tym celu składa odpowiedni wniosek do ubezpieczyciela.

PRZYKŁAD:

Duchowny zawarł umowę zlecenia na okres od 1 do 31 stycznia 1999 r. W dniu 1 stycznia 1999 r. miał dwa równorzędne tytuły ubezpieczeń: bycie osobą duchowną i wykonywanie umowy zlecenia. Duchowny podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednego, wybranego tytułu, tj. z tytułu bycia osobą duchowną. Drugi (umowa zlecenia) był tytułem do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, co oznacza, że duchowny mógł do tych ubezpieczeń przystąpić na swój wniosek.

PRZYKŁAD:

Osoba podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu bycia osobą duchowną. W dniu 1 lutego 2003 r. zawarła umowę zlecenia na okres 12 miesięcy. Od tej daty spełniała ona warunki do podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z dwóch tytułów: jako osoba duchowna oraz jako zleceniobiorca. Zgodnie z przepisami, od 1 lutego 2003 r., może ona podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym nadal z tytułu bycia osobą duchowną lub zmienić tytuł do
obowiązkowych ubezpieczeń i podlegać wymienionym ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Jeżeli jako tytuł obowiązkowych ubezpieczeń wybierze umowę zlecenia, wówczas, na swój wniosek, może dobrowolnie być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu bycia osobą duchowną.

Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?

Duchowny mający ustalone prawo do emerytury lub renty a umowy zlecenia

Reklama

Jeżeli umowę zlecenia zawrze taki duchowny, który ma ustalone prawo do emerytury lub renty, z umowy zlecenia podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy duchowny pozostaje jednocześnie w stosunku pracy – wówczas opłaca składki z tego tytułu.

Jednak gdy umowa zlecenia będzie wykonywana u pracodawcy, z którym duchowny pozostaje w stosunku pracy, albo na rzecz tego pracodawcy, duchowny będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania tej umowy na zasadach przewidzianych dla pracowników. Od obu umów trzeba zapłacić składkę łącznie.

PRZYKŁAD:

Duchowny, mający ustalone prawo do emerytury, zawiera z podmiotem A umowę o pracę, a z podmiotem B – umowę zlecenia. Podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu stosunku pracy. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia, jak też z tytułu bycia osobą duchowną, może zostać objęty dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

PRZYKŁAD:

Duchowny, mający ustalone prawo do renty, zawiera z pracodawcą A umowę o pracę oraz dodatkowo – umowę zlecenia. Duchowny ten podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy i umowy zlecenia (przy czym pracodawca A ustala dla niego podstawę wymiaru składek, sumując przychód ze stosunku pracy z przychodem z umowy zlecenia).

PRZYKŁAD:

Duchowny, mający ustalone prawo do emerytury lub renty, zawiera umowę zlecenia. Podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu wykonywania tej umowy. Z tytułu bycia osobą duchowną może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.