REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie a ubezpieczenie społeczne

oprac. Rafał Krzemiński
Działalność gospodarcza i umowa zlecenie - ubezpieczenie społeczne. /Fot. Fotolia
Działalność gospodarcza i umowa zlecenie - ubezpieczenie społeczne. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może dodatkowo podjąć się innego zajęcia na podstawie umowy zlecenia. Zarówno prowadzenie działalności gospodarczej, jak i wykonywanie zlecenia podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Powstaje zatem zbieg tytułów do ubezpieczenia. Kiedy umowa zlecenie jest objęta składkami?

Prowadzenie działalności gospodarczej a umowa zlecenie

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej definiuje osobę prowadzącą działalność gospodarczą jako przedsiębiorcę, czyli taką osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, która we własnym imieniu i na własny rachunek prowadzi działalność gospodarczą. Sama działalność gospodarcza to działalność podejmowana w celu zarobkowym, mająca stały i zorganizowany charakter. Ponadto ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych za osoby prowadzące działalność gospodarczą uznaje twórców, artystów, osoby prowadzące działalność w zakresie wolnych zawodów oraz wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

REKLAMA

Autopromocja

Zadaj pytanie na forum Kadry

Umowa zlecenie jest jedną z umów cywilnoprawnych regulowanych przez Kodeks cywilny. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenia. Powierzona czynność powinna być dokonana osobiście z zachowaniem należytej staranności.

Zbieg tytułów

Gdy jedna osoba wykonuje różne działalności podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, powstaje sytuacja nazywana zbiegiem tytułów do ubezpieczenia. Zleceniobiorca może jednocześnie pozostawać w stosunku pracy, wykonywać drugą umowę zlecenie, prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą, być rolnikiem, duchownym. Przypadki nakładania się na siebie obowiązków ubezpieczenia regulują przepisy szczególne.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa ubezpieczenia

Osoba jednocześnie prowadząca działalność gospodarczą i wykonująca umowę zlecenie podlega ubezpieczeniu społecznemu z tytułu działalności gospodarczej, jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia w przypadku zbiegu z prowadzeniem działalności gospodarczej jest dobrowolne, osoba zainteresowana może być nim objęta dodatkowo na swój wniosek.

Inaczej obowiązek ubezpieczeniowy kształtuje się w warunkach, gdy podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z umowy zlecenie jest równa lub wyższa od najniższej obowiązującej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarcza. Wówczas tytułem do ubezpieczenia jest stosunek powstały wcześniej, a ewentualne objęcie nim drugiego tytułu lub zmiana tytułu ubezpieczenia jest opcjonalna.

Adwokat, po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w ramach wpisu do ewidencji prowadzi od 1 stycznia 2010 r. działalność zawodową – wykonuje zawód adwokata. Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od 1 stycznia 2010 r. dokonał on zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z podstawą wymiaru składek równą 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Jednocześnie od 1 lutego 2010 r. wykonuje on pracę na podstawie umowy-zlecenia. Z tytułu umowy-zlecenia miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne jest niższa od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Od 1 lutego 2010 r. adwokat, o którym mowa, w dalszym ciągu obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Tym samym nie może zmienić tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z prowadzenia działalności gospodarczej na umowę-zlecenie. Z tytułu umowy-zlecenia ubezpieczenia społeczne mają dla niego charakter dobrowolny.

Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu?

Najniższa podstawa wymiaru składki dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Przez obowiązującą daną osobę najniższą podstawę wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się odpowiednio:

  • 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (do składek należnych za okres do 31 grudnia 2008 r. – 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale), bądź
  • 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Umowa zlecenia w ramach prowadzenia działalności gospodarczej

REKLAMA

Wyżej opisane zasady mają zastosowanie do sytuacji, w której przedmiotem umowy zlecenia były czynności niepokrywające się z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kiedy zlecenie dotyczy funkcjonowania przedsiębiorstwa, jest wykonywane w ramach jego działalności, nie podlega ubezpieczeniu ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Jedynym tytułem do ubezpieczenia jest w takim wypadku prowadzona działalność gospodarcza. Do zaklasyfikowania umowy zlecenia prowadzonej w ramach działalności gospodarczej konieczne jest, aby przychód z niej został opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej.

Od 1 lutego 2009 r. osoba prowadzi – na postawie wpisu do ewidencji – działalność gospodarczą. W ramach tej działalności zawiera umowę-zlecenie. Przedmiot umowy-zlecenia pokrywa się z zakresem prowadzonej przez tę osobę działalności, a przychód uzyskiwany z umowy jest opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu wykonywania umowy-zlecenia nie jest obejmowania ubezpieczeniami – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA