reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Umowa zlecenia emeryta lub rencisty - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Umowa zlecenia emeryta lub rencisty - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Osoba posiadająca uprawnienia emerytalne lub rentowe może podejmować zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, umowy o pracę, prowadzić działalność gospodarczą. Czy jest obowiązana płacić składki na ubezpieczenie społeczne, skoro już jest emerytem lub rencistą?

Zbieg umowy zlecenia z prawem do emerytury lub renty

Zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia emeryci lub renciści są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i wypadkowym. Pomimo, że nabyli już prawo do emerytury lub renty, są zobligowani do odprowadzania składek na te ubezpieczenia. Ubezpieczenie chorobowe jest dla nich dobrowolne. Obowiązek ubezpieczenia nie dotyczy osób pozostających w stosunku pracy – wtedy umowa o pracę jest jedyną podstawą ubezpieczenia.

Więcej informacji na forum

Zbieg umowy zlecenia i prowadzenia działalności gospodarczej

Gdy osoba mająca ustalone prawo do emerytury lub renty prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą i podejmuje się dokonania czynności na podstawie umowy zlecenia, podlega obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego z tytułu umowy zlecenia, a ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne. Odprowadzanie składek z prowadzenia działalności gospodarczej jest także dobrowolne.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Natomiast gdy osoba uprawniona do emerytury lub renty wykonuje umowę zlecenie w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, przedmiot zlecenia jest zbieżny z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, to składki z prowadzonej działalności gospodarczej są dobrowolne, a umowa zlecenia składkom nie podlega – ani dobrowolnie, ani obowiązkowo.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter

Przypadek niezdolności do pracy

W sytuacji, gdy osoba ma orzeczoną rentę z tytułu niezdolności do pracy i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą oraz wykonuje umowę zlecenie, to do czasu ustalenia prawa do emerytury oba wyżej wymienione tytuły do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego są dla niej obowiązkowe.

Jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z umowy zlecenia jest niższa niż obowiązująca daną osobę najniższa składka z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas obowiązkowe jest ubezpieczenie z tego drugiego tytułu, a oskładkowanie zlecenia jest dobrowolne.

Gdy składki wynikające z umowy zlecenia są równe lub wyższe od najniższej podstawy wymiaru dla osób prowadzących działalność gospodarczą, obowiązującym tytułem do ubezpieczenia jest ten, który powstał wcześniej. Zainteresowany może ponadto zmienić tytuł lub wnioskować o objęcie składkami także drugą podstawę.

Osoba, której zostanie ustalone prawo do emerytury, będzie podlegała obowiązkowo jedynie ubezpieczeniu z tytułu umowy zlecenia. Składki z prowadzenia działalności gospodarczej będą odprowadzane jedynie na jej wniosek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama