Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z agencją pośrednictwa pracy?

REKLAMA
REKLAMA
Zawartość umowy z pośrednikiem pracy
Jeśli kandydat decyduje się na podjęcie pracy przez pośrednika (agencja pośrednictwa pracy), w umowie powinien znaleźć m.in. takie zapisy:
REKLAMA
- nazwa zagranicznego pracodawcy,
- okres zatrudnienia,
- rodzaj oraz warunki pracy i wynagrodzenia (oraz świadczenia socjalne);
- warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych.
Szczegółowy zapis warunków zatrudnienia
Pośrednik pracy ma obowiązek zamieścić te informacje w umowie (art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, późn. zm.), im bardziej są one szczegółowe, tym lepiej dla pracownika. Szczegółowy zapis warunków zatrudnienia gwarantuje większe bezpieczeństwo pracy i pozwala wyciągnąć ewentualne konsekwencje w sytuacji, gdy umowa nie była dotrzymana.
Należy też zwrócić uwagę, że w przypadku pracy za granicą, warunki pracy nie mogą być gorsze niż te, jakie gwarantuje lokalne prawo.
Nowość: Umowy zlecenia 2015
Dodatkowe opłaty
REKLAMA
Często, podczas rekrutacji, agencje pośrednictwa wymagają od kandydatów uiszczenia dodatkowych opłat. Ustawa precyzuje, za jakiego rodzaju usługi agencja może je pobrać od kandydata do pracy i które muszą być uzgodnione na piśmie. Są to koszty związane z transportem do i z miejsca pracy, wydaniem wizy, badaniami lekarskimi i tłumaczeniem dokumentów.
Agencja nie ma prawa pobierać opłat za samo znalezienie pracy. Zdarza się też, że koszty te są zawyżane – nie zaszkodzi więc zweryfikować w innych źródłach kosztów usług. Decydując się na wpłatę, należy sprawdzić, czy istnieje o niej zapis w umowie oraz zadbać o otrzymanie pokwitowania zapłaty.
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA