Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Praca za granicą
Zagraniczne wyjazdy zarobkowe są od kilku lat popularną alternatywą dla zatrudnienia w kraju. Wysokie stawki godzinowe sprawiają, że coraz więcej Polaków rozważa pracę za granicą i decyduje się ją podjąć. Szukanie nowego pracodawcy można zacząć w docelowym miejscu pracy za granicą, ale nie daje nam to 100% szansy na powodzenie, oprócz tego wiąże się to z ryzykiem: poniesienia kosztów i brakiem zatrudnienia, a nawet natknięcia się na nieuczciwe firmy wykorzystujące obcokrajowców. Z pewnością bezpieczniejszym sposobem szukania pracy poza granicami kraju jest skorzystanie z usług agencji pracy.
REKLAMA
Którą agencję wybrać?
W Polsce funkcjonuje kilka rodzajów tego typu firm. Różnią się one między sobą obowiązkami i uprawnieniami, oraz ofertą dla kandydatów. Na podstawie ustawy z 20 kwietnia 2004 r., o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wyróżniamy:
- Agencje pośrednictwa pracy - zajmują się pośrednictwem pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz pośrednictwem obywateli polskich do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych; pomagają w skontaktowaniu odpowiedniego kandydata z przyszłym pracodawcą;
- Agencje doradztwa personalnego – świadczą płatne usługi doradcze pracodawcom szukającym pracowników;
- Agencje poradnictwa zawodowego - udzielają informacji mających na celu pomoc w podejmowaniu trafnych decyzji zawodowych, w tym pomoc w wyborze zawodu i miejsca zatrudnienia oraz doborze kandydatów do pracy na określone stanowiska;
- Agencje pracy tymczasowej - zatrudniają pracownika i delegują go w ramach pracy tymczasowej do przedsiębiorstwa (pracodawcy-użytkownika) w Polsce lub za granicą, na określone w umowie stanowisko.
Nowość: Umowy zlecenia 2015
Przed kontaktem z agencją
Na początku należy sprawdzić, czy wybrana firma posiada certyfikat poświadczający wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ), prowadzonego przez odpowiedniego Marszałka Województwa. Certyfikat ten nie jest wymagany dla agencji działających w ramach swobody świadczenia usług pochodzących z zagranicy, z państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ze Szwajcarii. Tego rodzaju agencje są jedynie zobowiązane informować Marszałka o swojej obecności w Polsce. Listę zarejestrowanych agencji zatrudnienia można znaleźć na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl. Dodatkowo, dobrym źródłem Informacji na temat agencji mogą być Wojewódzkie Urzędy Pracy, a także Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). Warto sprawdzić również nieoficjalne kanały informacji: portale i fora internetowe, gdzie opiniami często wymieniają się osoby, które korzystały wcześniej z usług danego pośrednika.
Podczas pierwszego spotkania w agencji pracy
Kiedy po wstępnej weryfikacji zainteresowany udaje się na pierwsze spotkanie w agencji pracy, kolejnym elementem, który powinien sprawdzić, jest posiadanie przez wybraną agencję umowy zawartej z pracodawcą, który ma docelowo zatrudnić pracownika lub u którego ma on pracować. Nie bez znaczenia jest też staż firmy i adekwatne doświadczenie w swojej branży. Przed podpisaniem umowy należy zbadać wszystkie kontrowersyjne zapisy, których konsekwencji nie jest się pewnym. W takiej sytuacji można udać się po poradę prawną bądź skontaktować się z Departamentem Rynku Pracy MPiPS.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Podsumowując, podczas sprawdzania wiarygodności agencji pracy, do najważniejszych elementów weryfikacji należy: sprawdzenie certyfikatu KRAZ, sprawdzenie czy agencja posiada umowy z zagranicznymi / zewnętrznymi pracodawcami, weryfikacja dostępnych w Internecie opinii na temat agencji oraz dokładne prześwietlenie umowy pod kątem zgodności z prawem. W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecany jest kontakt ze specjalistą : prawnikiem bądź np. pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Czas spędzony na dokładnym sprawdzeniu przyszłego pracodawcy bądź pośrednika, to coś, co się opłaca. Pozwala uchronić się przed nieuczciwym przedsiębiorcą i rozczarowaniem związanym z niedogodnymi warunkami zatrudnienia. Przewidziane dla nieuczciwych pośredników pracy kary są wysokie, ale wciąż dochodzi do nadużyć i łamania przepisów. Jak w każdej dziedzinie, także przy tej formie zatrudnienia warto być ostrożnym.
Praca tymczasowa w okresie zimowym
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat