reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Zagraniczne wyjazdy zarobkowe są od kilku lat popularną alternatywą dla zatrudnienia w kraju. Bezpiecznym sposobem szukania pracy poza granicami kraju jest skorzystanie z usług agencji pracy. Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Praca za granicą

Zagraniczne wyjazdy zarobkowe są od kilku lat popularną alternatywą dla zatrudnienia w kraju. Wysokie stawki godzinowe sprawiają, że coraz więcej Polaków rozważa pracę za granicą i decyduje się ją podjąć. Szukanie nowego pracodawcy można zacząć w docelowym miejscu pracy za granicą, ale nie daje nam to 100% szansy na powodzenie, oprócz tego wiąże się to z ryzykiem: poniesienia kosztów i brakiem zatrudnienia, a nawet natknięcia się na  nieuczciwe firmy wykorzystujące obcokrajowców. Z pewnością bezpieczniejszym sposobem szukania pracy poza granicami kraju jest skorzystanie z usług agencji pracy.

Którą agencję wybrać?

W Polsce funkcjonuje kilka rodzajów tego typu firm. Różnią się one między sobą obowiązkami i uprawnieniami, oraz ofertą dla kandydatów. Na podstawie ustawy z 20 kwietnia 2004 r., o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wyróżniamy:

  1. Agencje pośrednictwa pracy - zajmują się pośrednictwem pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz pośrednictwem obywateli polskich do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych; pomagają w skontaktowaniu odpowiedniego kandydata z przyszłym pracodawcą;
  2. Agencje doradztwa personalnego – świadczą płatne usługi doradcze pracodawcom szukającym pracowników;
  3. Agencje poradnictwa zawodowego - udzielają informacji mających na celu pomoc w podejmowaniu trafnych  decyzji zawodowych, w tym pomoc w wyborze zawodu i miejsca zatrudnienia oraz doborze kandydatów do pracy na określone stanowiska;
  4. Agencje pracy tymczasowej - zatrudniają pracownika i delegują go w ramach pracy tymczasowej do przedsiębiorstwa (pracodawcy-użytkownika) w Polsce lub za granicą, na określone w umowie stanowisko.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Przed kontaktem z agencją

Na początku należy sprawdzić, czy wybrana firma posiada certyfikat poświadczający wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ), prowadzonego przez odpowiedniego Marszałka Województwa. Certyfikat ten nie jest wymagany dla agencji działających w ramach swobody świadczenia usług pochodzących z zagranicy, z państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ze Szwajcarii. Tego rodzaju agencje są jedynie zobowiązane informować Marszałka o swojej obecności w Polsce. Listę zarejestrowanych agencji zatrudnienia można znaleźć na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl. Dodatkowo, dobrym źródłem Informacji na temat agencji mogą być Wojewódzkie Urzędy Pracy, a także Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). Warto sprawdzić również nieoficjalne kanały informacji: portale i fora internetowe, gdzie opiniami często wymieniają się osoby, które korzystały wcześniej z usług danego pośrednika.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

pracujwunii.pl

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zdjęcia

Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy? / Fot. Fotolia
Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy? / Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama