REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem - ubezpieczenie społeczne

oprac. Rafał Krzemiński
Umowa zlecenie studenta. /Fot. Fotolia
Umowa zlecenie studenta. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Uczniowie i studenci w okresie kształcenia mogą wykonywać różne prace. Często jest to zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy umowa zlecenia wykonywana przez uczniów i studentów jest objęta składkami na ubezpieczenia społeczne?

Co to jest umowa zlecenie?

Autopromocja

Przez umowę zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Co do zasady zlecenie należy wykonywać osobiście. Przyjmujący zlecenie obowiązany jest zachować należytą staranność przy wykonywaniu powierzonej czynności, co odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, w której wykonawca dzieła zobligowany jest do osiągnięcia z góry umówionego rezultatu.

Chcesz otrzymywać więcej informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Umowa zlecenia z uczeniem lub studentem

Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26 roku życia wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia nie są objęci ubezpieczeniem społecznym z tego tytułu. Do ukończenia 26 roku życia nie podlegają ubezpieczeniu z tytułu umowy zlecenia ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kim jest uczeń i student?

Za ucznia w prawie ubezpieczeń społecznych uważa się osobę, która do 31 sierpnia każdego roku kontynuuje naukę w tej samej szkole, skończyła naukę w jednej szkole i podejmuje ją w innej, a także osobę, która ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki.

Definicja studenta pochodzi z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Student to osoba, która kształci się na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Zadaj pytanie na naszym forum

Rozpoczęcie studiów liczy się od daty immatrykulacji, czyli aktu przyjęcia w poczet studentów uczelni i złożenia ślubowania. Studia kończą się z dniem złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego, zdania ostatniego wymaganego planem studiów egzaminów – w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii, albo zaliczenia przez studenta ostatniej przewidzianej planem studiów praktyki – dla kierunku farmacja. Status studenta można utracić również w drodze skreślenia z listy studentów. 

Za studentów nie uważa się uczestników studiów doktoranckich i uczestników studiów podyplomowych. W związku z tym podjęcie przez nich pracy na podstawie umowy zlecenia, podlega oskładkowaniu.

Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Umowa o pracę a umowa zlecenie

Gdy uczeń lub student jest jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę i zawiera z pracodawcą dodatkową umowę zlecenie, należy odprowadzić wszystkie składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe od obu umów. Umowa zlecenie zawierana z własnym pracodawcą dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowana jak umowa o pracę.

Natomiast uczeń lub student zawierający umowę zlecenie z innym podmiotem niż własny pracodawca nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej umowy.

Osoba będąca studentem, w wieku 22 lat, wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę. Ponadto zawarła ona z własnym pracodawcą umowę-zlecenia.
Zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu umowy-zlecenia osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu.

Student, w wieku 24 lat, wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę w spółce jawnej. Jednocześnie wykonuje umowę-zlecenie zawartą ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.
Obowiązkowo podlega on ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy. Natomiast z tytułu umowy-zlecenia nie podlega ubezpieczeniom – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA