REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem - ubezpieczenie społeczne

oprac. Rafał Krzemiński
Umowa zlecenie studenta. /Fot. Fotolia
Umowa zlecenie studenta. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Uczniowie i studenci w okresie kształcenia mogą wykonywać różne prace. Często jest to zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy umowa zlecenia wykonywana przez uczniów i studentów jest objęta składkami na ubezpieczenia społeczne?

Co to jest umowa zlecenie?

REKLAMA

Autopromocja

Przez umowę zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Co do zasady zlecenie należy wykonywać osobiście. Przyjmujący zlecenie obowiązany jest zachować należytą staranność przy wykonywaniu powierzonej czynności, co odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, w której wykonawca dzieła zobligowany jest do osiągnięcia z góry umówionego rezultatu.

Chcesz otrzymywać więcej informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Umowa zlecenia z uczeniem lub studentem

Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26 roku życia wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia nie są objęci ubezpieczeniem społecznym z tego tytułu. Do ukończenia 26 roku życia nie podlegają ubezpieczeniu z tytułu umowy zlecenia ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kim jest uczeń i student?

Za ucznia w prawie ubezpieczeń społecznych uważa się osobę, która do 31 sierpnia każdego roku kontynuuje naukę w tej samej szkole, skończyła naukę w jednej szkole i podejmuje ją w innej, a także osobę, która ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki.

Definicja studenta pochodzi z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Student to osoba, która kształci się na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Zadaj pytanie na naszym forum

Rozpoczęcie studiów liczy się od daty immatrykulacji, czyli aktu przyjęcia w poczet studentów uczelni i złożenia ślubowania. Studia kończą się z dniem złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego, zdania ostatniego wymaganego planem studiów egzaminów – w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii, albo zaliczenia przez studenta ostatniej przewidzianej planem studiów praktyki – dla kierunku farmacja. Status studenta można utracić również w drodze skreślenia z listy studentów. 

Za studentów nie uważa się uczestników studiów doktoranckich i uczestników studiów podyplomowych. W związku z tym podjęcie przez nich pracy na podstawie umowy zlecenia, podlega oskładkowaniu.

Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Umowa o pracę a umowa zlecenie

Gdy uczeń lub student jest jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę i zawiera z pracodawcą dodatkową umowę zlecenie, należy odprowadzić wszystkie składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe od obu umów. Umowa zlecenie zawierana z własnym pracodawcą dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowana jak umowa o pracę.

Natomiast uczeń lub student zawierający umowę zlecenie z innym podmiotem niż własny pracodawca nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej umowy.

REKLAMA

Osoba będąca studentem, w wieku 22 lat, wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę. Ponadto zawarła ona z własnym pracodawcą umowę-zlecenia.
Zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu umowy-zlecenia osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu.

Student, w wieku 24 lat, wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę w spółce jawnej. Jednocześnie wykonuje umowę-zlecenie zawartą ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.
Obowiązkowo podlega on ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy. Natomiast z tytułu umowy-zlecenia nie podlega ubezpieczeniom – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA