reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Umowa zlecenie z uczniem lub studentem - ubezpieczenie społeczne

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem - ubezpieczenie społeczne

Uczniowie i studenci w okresie kształcenia mogą wykonywać różne prace. Często jest to zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy umowa zlecenia wykonywana przez uczniów i studentów jest objęta składkami na ubezpieczenia społeczne?

Co to jest umowa zlecenie?

Przez umowę zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Co do zasady zlecenie należy wykonywać osobiście. Przyjmujący zlecenie obowiązany jest zachować należytą staranność przy wykonywaniu powierzonej czynności, co odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, w której wykonawca dzieła zobligowany jest do osiągnięcia z góry umówionego rezultatu.

Chcesz otrzymywać więcej informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Umowa zlecenia z uczeniem lub studentem

Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26 roku życia wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia nie są objęci ubezpieczeniem społecznym z tego tytułu. Do ukończenia 26 roku życia nie podlegają ubezpieczeniu z tytułu umowy zlecenia ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Kim jest uczeń i student?

Za ucznia w prawie ubezpieczeń społecznych uważa się osobę, która do 31 sierpnia każdego roku kontynuuje naukę w tej samej szkole, skończyła naukę w jednej szkole i podejmuje ją w innej, a także osobę, która ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki.

Definicja studenta pochodzi z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Student to osoba, która kształci się na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Zadaj pytanie na naszym forum

Rozpoczęcie studiów liczy się od daty immatrykulacji, czyli aktu przyjęcia w poczet studentów uczelni i złożenia ślubowania. Studia kończą się z dniem złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego, zdania ostatniego wymaganego planem studiów egzaminów – w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii, albo zaliczenia przez studenta ostatniej przewidzianej planem studiów praktyki – dla kierunku farmacja. Status studenta można utracić również w drodze skreślenia z listy studentów. 

Za studentów nie uważa się uczestników studiów doktoranckich i uczestników studiów podyplomowych. W związku z tym podjęcie przez nich pracy na podstawie umowy zlecenia, podlega oskładkowaniu.

Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Umowa o pracę a umowa zlecenie

Gdy uczeń lub student jest jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę i zawiera z pracodawcą dodatkową umowę zlecenie, należy odprowadzić wszystkie składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe od obu umów. Umowa zlecenie zawierana z własnym pracodawcą dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowana jak umowa o pracę.

Natomiast uczeń lub student zawierający umowę zlecenie z innym podmiotem niż własny pracodawca nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej umowy.

Osoba będąca studentem, w wieku 22 lat, wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę. Ponadto zawarła ona z własnym pracodawcą umowę-zlecenia.
Zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu umowy-zlecenia osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu.

Student, w wieku 24 lat, wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę w spółce jawnej. Jednocześnie wykonuje umowę-zlecenie zawartą ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.
Obowiązkowo podlega on ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy. Natomiast z tytułu umowy-zlecenia nie podlega ubezpieczeniom – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 24.11.2015

Autor:

Źródło:

ZUS

Zdjęcia

Umowa zlecenie studenta. /Fot. Fotolia
Umowa zlecenie studenta. /Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama