Czy należy opłacać składki na FEP od umowy zlecenie?
REKLAMA
REKLAMA
Składka na FEP
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych składka na Fundusz Emerytur Pomostowych powinna być opłacana za okres od 1 stycznia 2010 roku za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki: urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r. oraz wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy.
REKLAMA
Praca w szczególnym charakterze i w szczególnych warunkach
Zgodnie z tym artykułem praca w szczególnym charakterze rozumiana jest jako praca, która powoduje trwałe uszczerbki zdrowia u pracownika. Kolejno w ustawie o Emeryturach Pomostowych w załączniku 1 wymienione są prace, od których należy opłacać składkę na FEP. Do pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach zalicza się ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej tancerzy zawodowych, wykonujących po dniu wejścia w życie ustawy prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym.
Stopa procentowa składki
Stopa procentowa składki na FEP wynosi 1,5% podstawy jej wymiaru. Składka ta jest w całości finansowana przez płatnika składek.
Nowość: Umowy zlecenia 2015
Podstawa wymiaru składki
Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, określona w art. 18 ust. 1-2 i ust. 8 oraz w art. 21 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na FEP stosuje się ograniczenie, o którym mowa w art. 19 ust. 1ustawy o sus (odmiennie niż ma to miejsce przy opłacaniu składek na FP i FGŚP).
W rozumieniu przepisów, jeżeli w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, zgodnie z art. 18 ust. 1a ustawy o sus, uwzględniony został przychód z tytułu umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą lub wykonywanej na jego rzecz, to będzie on stanowił podstawę wymiaru składek na FEP.
Bez znaczenia jest, czy przedmiotem takiej umowy cywilnoprawnej jest wykonywanie prac określonych przez płatnika jako prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Reasumując, zawarcie umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem poza obowiązkiem opłacenia wszystkich składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, rodzi również obowiązek opłacenie składki na FEP.
Bibliografia:
- Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz 1656)
- Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009, nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat