REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie – kiedy podatek, a kiedy ZUS?

Katarzyna Pietrasik
Umowa zlecenie - kiedy podatek, a kiedy ZUS? /Fot. Fotolia
Umowa zlecenie - kiedy podatek, a kiedy ZUS? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy zlecenia musi pamiętać, aby w momencie podpisywania umowy pozyskać od niego oświadczenie, na podstawie którego można określić, jakie zobowiązania wobec ZUS i urzędu skarbowego będzie musiał regulować.

Składki potrącane z tytułu umowy zlecenia liczy się w różny sposób. Zależy to od ubezpieczenia, jakie posiada zatrudniona osoba.

REKLAMA

Autopromocja

Najważniejsze informacje

Wszystkie sytuacje dotyczące potrącania składek w zależności od ubezpieczenia danej osoby omówione zostały w poradniku ZUS Pt. „Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych”.

1. Umowa zawarta z własnym pracownikiem wymaga tego, aby zleceniobiorca podlegał obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom, bez względu na to czy i jaki inny tytuł do ubezpieczeń posiada (wyjątek stanowią jedynie pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym lub urlopie macierzyńskim, dla których ubezpieczenie chorobowe będzie miało charakter dobrowolny).

2. Zleceniobiorca mający prawo do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego nie może skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Rekomendowany produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Uczniowie / studenci do 26 roku życia zatrudnione z innym podmiotem niż własny pracodawca nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Za studenta nie uznaje się uczestnika studiów doktoranckich i podyplomowych.

4.  Emeryci lub renciści, dla których umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Składka chorobowa jest dla nich dobrowolna.

5. Pracownik, dla którego umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń podlega z jej tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Składka chorobowa ma dla niego charakter dobrowolny.

6. Osoby zatrudnione u innego pracodawcy, osiągające tam co najmniej minimalne wynagrodzenie podlegają obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Składki ZUS od umów zleceń od 2016r.

7. Zleceniobiorca, który zawarł więcej niż jedną umowę zlecenie płaci wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne jedynie od umowy zawartej najwcześniej. Od pozostałych jedynie podatek dochodowy i składkę zdrowotną.

8. Umowa zlecenie wykonywana w ramach działalności gospodarczej, przy pokrywającym się przedmiocie umowy z przedmiotem działalności gospodarczej oraz dla celów podatkowych przychód z umowy zlecenia traktowany jest jako przychód z działalności gospodarczej to w ogóle nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym z tytułu umowy zlecenie.

9. Pracownik pracujący na umowę zlecenie podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od dnia obowiązywania umowy zlecenia, po warunkiem, że został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych w terminie 7 dni kalendarzowych od daty wskazanej w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania zlecenia. W przypadku niedotrzymania terminu może on zostać objęty tym ubezpieczeniem na wniosek, nie wcześniej niż od daty złożenia tego wniosku. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Podatek dochodowy

Oprócz składek odprowadzanych do ZUS umowa zlecenie wprowadza obowiązkowe odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy. Jego najniższa stawka wynosi 18% i właśnie o tyle potrąca się z wynagrodzenia brutto, odejmując koszty uzyskani przychodu.

  1. wynagrodzenie do 200 zł - jeśli kwota wynagrodzenia wynosi do 200 zł to płatnik ma obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku w wysokości 18% przychodu. Pobiera się go od przychodu bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu i składki na ubezpieczenie społeczne.
  2. wynagrodzenie przekraczające 200 zł - jeśli wynagrodzenie przekroczy 200 zł to zleceniobiorca jest pracownikiem płatnika. Przychód z umowy zlecenia przed obliczeniem zaliczki jest mniejszy o koszty uzyskania przychodu.

Kalkulator umów zlecenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA