reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa zlecenie – kiedy podatek, a kiedy ZUS?

Umowa zlecenie – kiedy podatek, a kiedy ZUS?

Pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy zlecenia musi pamiętać, aby w momencie podpisywania umowy pozyskać od niego oświadczenie, na podstawie którego można określić, jakie zobowiązania wobec ZUS i urzędu skarbowego będzie musiał regulować.

Składki potrącane z tytułu umowy zlecenia liczy się w różny sposób. Zależy to od ubezpieczenia, jakie posiada zatrudniona osoba.

Najważniejsze informacje

Wszystkie sytuacje dotyczące potrącania składek w zależności od ubezpieczenia danej osoby omówione zostały w poradniku ZUS Pt. „Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych”.

1. Umowa zawarta z własnym pracownikiem wymaga tego, aby zleceniobiorca podlegał obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom, bez względu na to czy i jaki inny tytuł do ubezpieczeń posiada (wyjątek stanowią jedynie pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym lub urlopie macierzyńskim, dla których ubezpieczenie chorobowe będzie miało charakter dobrowolny).

2. Zleceniobiorca mający prawo do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego nie może skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Rekomendowany produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

3. Uczniowie / studenci do 26 roku życia zatrudnione z innym podmiotem niż własny pracodawca nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Za studenta nie uznaje się uczestnika studiów doktoranckich i podyplomowych.

4.  Emeryci lub renciści, dla których umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Składka chorobowa jest dla nich dobrowolna.

5. Pracownik, dla którego umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń podlega z jej tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Składka chorobowa ma dla niego charakter dobrowolny.

6. Osoby zatrudnione u innego pracodawcy, osiągające tam co najmniej minimalne wynagrodzenie podlegają obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Składki ZUS od umów zleceń od 2016r.

7. Zleceniobiorca, który zawarł więcej niż jedną umowę zlecenie płaci wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne jedynie od umowy zawartej najwcześniej. Od pozostałych jedynie podatek dochodowy i składkę zdrowotną.

8. Umowa zlecenie wykonywana w ramach działalności gospodarczej, przy pokrywającym się przedmiocie umowy z przedmiotem działalności gospodarczej oraz dla celów podatkowych przychód z umowy zlecenia traktowany jest jako przychód z działalności gospodarczej to w ogóle nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym z tytułu umowy zlecenie.

9. Pracownik pracujący na umowę zlecenie podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od dnia obowiązywania umowy zlecenia, po warunkiem, że został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych w terminie 7 dni kalendarzowych od daty wskazanej w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania zlecenia. W przypadku niedotrzymania terminu może on zostać objęty tym ubezpieczeniem na wniosek, nie wcześniej niż od daty złożenia tego wniosku. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Podatek dochodowy

Oprócz składek odprowadzanych do ZUS umowa zlecenie wprowadza obowiązkowe odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy. Jego najniższa stawka wynosi 18% i właśnie o tyle potrąca się z wynagrodzenia brutto, odejmując koszty uzyskani przychodu.

  1. wynagrodzenie do 200 zł - jeśli kwota wynagrodzenia wynosi do 200 zł to płatnik ma obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku w wysokości 18% przychodu. Pobiera się go od przychodu bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu i składki na ubezpieczenie społeczne.
  2. wynagrodzenie przekraczające 200 zł - jeśli wynagrodzenie przekroczy 200 zł to zleceniobiorca jest pracownikiem płatnika. Przychód z umowy zlecenia przed obliczeniem zaliczki jest mniejszy o koszty uzyskania przychodu.

Kalkulator umów zlecenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama