REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie – kiedy podatek, a kiedy ZUS?

Katarzyna Pietrasik
Umowa zlecenie - kiedy podatek, a kiedy ZUS? /Fot. Fotolia
Umowa zlecenie - kiedy podatek, a kiedy ZUS? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy zlecenia musi pamiętać, aby w momencie podpisywania umowy pozyskać od niego oświadczenie, na podstawie którego można określić, jakie zobowiązania wobec ZUS i urzędu skarbowego będzie musiał regulować.

Składki potrącane z tytułu umowy zlecenia liczy się w różny sposób. Zależy to od ubezpieczenia, jakie posiada zatrudniona osoba.

Autopromocja

Najważniejsze informacje

Wszystkie sytuacje dotyczące potrącania składek w zależności od ubezpieczenia danej osoby omówione zostały w poradniku ZUS Pt. „Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych”.

1. Umowa zawarta z własnym pracownikiem wymaga tego, aby zleceniobiorca podlegał obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom, bez względu na to czy i jaki inny tytuł do ubezpieczeń posiada (wyjątek stanowią jedynie pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym lub urlopie macierzyńskim, dla których ubezpieczenie chorobowe będzie miało charakter dobrowolny).

2. Zleceniobiorca mający prawo do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego nie może skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Rekomendowany produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Uczniowie / studenci do 26 roku życia zatrudnione z innym podmiotem niż własny pracodawca nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Za studenta nie uznaje się uczestnika studiów doktoranckich i podyplomowych.

4.  Emeryci lub renciści, dla których umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Składka chorobowa jest dla nich dobrowolna.

5. Pracownik, dla którego umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń podlega z jej tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Składka chorobowa ma dla niego charakter dobrowolny.

6. Osoby zatrudnione u innego pracodawcy, osiągające tam co najmniej minimalne wynagrodzenie podlegają obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Składki ZUS od umów zleceń od 2016r.

7. Zleceniobiorca, który zawarł więcej niż jedną umowę zlecenie płaci wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne jedynie od umowy zawartej najwcześniej. Od pozostałych jedynie podatek dochodowy i składkę zdrowotną.

8. Umowa zlecenie wykonywana w ramach działalności gospodarczej, przy pokrywającym się przedmiocie umowy z przedmiotem działalności gospodarczej oraz dla celów podatkowych przychód z umowy zlecenia traktowany jest jako przychód z działalności gospodarczej to w ogóle nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym z tytułu umowy zlecenie.

9. Pracownik pracujący na umowę zlecenie podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od dnia obowiązywania umowy zlecenia, po warunkiem, że został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych w terminie 7 dni kalendarzowych od daty wskazanej w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania zlecenia. W przypadku niedotrzymania terminu może on zostać objęty tym ubezpieczeniem na wniosek, nie wcześniej niż od daty złożenia tego wniosku. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Podatek dochodowy

Oprócz składek odprowadzanych do ZUS umowa zlecenie wprowadza obowiązkowe odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy. Jego najniższa stawka wynosi 18% i właśnie o tyle potrąca się z wynagrodzenia brutto, odejmując koszty uzyskani przychodu.

 1. wynagrodzenie do 200 zł - jeśli kwota wynagrodzenia wynosi do 200 zł to płatnik ma obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku w wysokości 18% przychodu. Pobiera się go od przychodu bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu i składki na ubezpieczenie społeczne.
 2. wynagrodzenie przekraczające 200 zł - jeśli wynagrodzenie przekroczy 200 zł to zleceniobiorca jest pracownikiem płatnika. Przychód z umowy zlecenia przed obliczeniem zaliczki jest mniejszy o koszty uzyskania przychodu.

Kalkulator umów zlecenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

  Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

  Specjalna nagroda dla nauczycieli. Czy będzie zmiana Karty Nauczyciela? Minister Edukacji odpowiada na interpelację posła

  Minister Edukacji powoła zespół zajmujący się postulatami zmiany lub korekty niektórych rozwiązań systemowych, kształtujących warunki pracy nauczycieli. Jest to odpowiedź na interpelację poselską w sprawie rozszerzenia katalogu nagród jubileuszowych dla nauczycieli.

  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Jak nie płacić ZUS?

  Jak uniknąć płacenia ZUSu? Jest uchwała Sądu Najwyższego z 21 lutego 2024 r.: wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

  REKLAMA

  Co to jest wypalenie zawodowe?

  Na czym polega wypalenie? Jakie są oznaki wypalenia zawodowego? Czy można iść na L4 z powodu wypalenia zawodowego? Ile dni zwolnienia na wypalenie zawodowe? Co zrobić jak ma się wypalenie zawodowe? Po jakim czasie jest wypalenie zawodowe?

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA