Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Zakładowy fundusz szkoleniowy sposobem na mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy
Aktualizacja: 09.11.2011
Pracodawca, który chce zapłacić mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy za listopad i grudzień, może jeszcze w tym miesiącu utworzyć tzw. zakładowy fundusz szkoleniowy. Na wydanie pieniędzy z tego funduszu ma aż dwa lata - wyjaśniają eksperci podatkowi. »
Dofinansowanie do biletów na imprezy kulturalne
Aktualizacja: 20.06.2011
Chcemy przyznać pracownikom dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na pokrycie kosztów zakupu biletów na imprezy kulturalne. Pracownicy mieliby otrzymywać dofinansowanie na podstawie przedłożonej faktury wystawionej na siebie. Czy takie dofinansowanie z zfśs będzie zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? »
Składki i podatek od dofinansowania kosztów pobytu w sanatorium
Aktualizacja: 19.06.2011
Postanowiliśmy dofinansować ze środków obrotowych byłemu pracownikowi, który obecnie przebywa na emeryturze, pobyt w sanatorium. Kwota dofinansowania wyniosła 2500 zł. Czy to świadczenie powinniśmy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz w podstawie opodatkowania? »
Zwrot wydatków na zakup okularów i soczewek nie podlega opodatkowaniu
Aktualizacja: 13.04.2011
Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok powoduje, iż uzyskane świadczenie nie stanowi przychodu pracownika. Zwolnienie podatkowe dotyczy również soczewek kontaktowych, jeżeli ich zakup wynika z zaleceń lekarskich. »
Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia z umowy o pracę
Aktualizacja: 14.03.2011
Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku informatyka, który będzie m.in. wykonywał prace twórcze polegające na pisaniu programów użytkowych na potrzeby naszej firmy i na zamówienia naszych klientów zewnętrznych. W umowie o pracę jest zapis dotyczący przeniesienia praw autorskich na pracodawcę oraz dokładny opis czynności związanych z prawem autorskim. Trudno nam jednak wyodrębnić konkretną kwotę wynagrodzenia za te prace. Jesteśmy w stanie prowadzić jedynie szczegółową ewidencję prac twórczych i określić procentowo, jaka część czasu pracy w danym miesiącu przypadła na prace twórcze, a jaka na pozostałe czynności (obsługa techniczna sprzętu, baz danych, wdrożenie i obsługa zakupionych programów itp.), a tym samym rozdzielić wynagrodzenie za utwory i pozostałe czynności. Czy do części wynagrodzenia będącego honorarium za prace twórcze możemy w tej sytuacji zastosować 50% koszty uzyskania przychodów? »
Coraz mniej firm zatrudnia osoby niepełnosprawne
Aktualizacja: 21.02.2011
Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych pracodawcy rezygnują z zatrudniania dużej ilości osób niepełnosprawnych. »
Nowelizacja ustawy o VAT godzi w pracowników
Aktualizacja: 05.01.2011
Proponowane zmiany w kwestii opodatkowania pakietów medycznych fundowanych przez pracodawców utrudnią firmom dbanie o zdrowie swoich pracowników – jednogłośnie podkreślają inwestorzy sektora nowoczesnych usług biznesowych. »
Czy w 2011 r. ulga prorodzinna i ulga na internet zostaną zlikwidowane?
Aktualizacja: 03.12.2010
Projekt ustawy o finansach publicznych nie przewiduje zapisu, z którego wynikałaby likwidacja ulg prorodzinnej i na internet. Rząd wycofał się z tych propozycji - powiedziała w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister pracy Jolanta Fedak. »
Czy zwrot wydatków za telefon pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu
Aktualizacja: 27.08.2010
Nasz pracownik wykorzystuje swój telefon do celów służbowych. Czy zwrot wydatków za takie rozmowy będzie zwolniony z podatku? Czy taki zwrot może być dokonywany w ramach stałego ryczałtu dla pracownika? Czy należy zaliczyć go do podstawy wymiaru składek? Czy ewentualny zwrot kosztu abonamentu może być zwolniony z podatku? »
Kiedy refundacja kosztów zimowiska dzieci pracowników jest zwolniona ze składek i podatku
Aktualizacja: 15.01.2010
Rodzina jednego z naszych pracowników to rodzina wielodzietna. Jej sytuacja finansowa jest trudna. Na wniosek pracownika prezes zgodził się, by zrefundować koszty zimowiska dzieci pracownika. Czy od tego dofinansowania będą musiały zostać opłacone składki i zaliczka na podatek? »
Należności z tytułu odbywania zagranicznych podróży służbowych
Aktualizacja: 22.12.2008
Zakład pracy wysyłając pracownika w podróż służbową za granicę ma obowiązek zwrócić mu m.in. koszty podróży i noclegów. Pracodawca musi wypłacić pracownikowi także diety. Nawet zapewnienie bezpłatnego wyżywienia nie zwolni całkowicie pracodawcy z obowiązku wypłacenia diet. W takim przypadku pracownik powinien otrzymać za każdą dobę podróży 25% diety. »
Wyjazd w celu wykonania umowy-zlecenia
Aktualizacja: 22.12.2008
Zleceniodawca zobowiązany jest do zwrotu kosztów poniesionych przez zleceniobiorcę w celu prawidłowego wykonania zlecenia. Takimi kosztami mogą być m.in. koszty wyjazdów związanych z wykonywaniem umowy. »
Opodatkowanie pozapłacowych świadczeń dla pracowników
Aktualizacja: 30.12.2008
Przyznając pracownikom dodatkowe świadczenia poza wynagrodzeniem za pracę, należy pamiętać o konieczności ich prawidłowego rozliczenia. »
Skutki używania samochodu prywatnego do celów służbowych
Aktualizacja: 13.01.2009
Korzystanie przez pracowników z własnych samochodów osobowych przy wykonywaniu obowiązków służbowych na rzecz swoich pracodawców jest powszechną praktyką. W takiej sytuacji pracownik oczekuje od pracodawcy refundacji poniesionych kosztów związanych z eksploatacją swojego samochodu na potrzeby firmy, w której jest zatrudniony. »
Jak rozliczyć refundację okularów pracownikowi
Aktualizacja: 31.12.2008
Spółka zrefundowała pracownikowi część kosztów zakupu okularów korekcyjnych. Zalecenie używania takich okularów zostało przez pracownika udokumentowane zaświadczeniem lekarskim. Czy taki zwrot kosztów jest dla spółki kosztem podatkowym, a jeśli tak, to w jakim wymiarze? Czy spółka powinna potraktować wypłacaną kwotę jako przychód pracownika i pobrać od niej zaliczkę? »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad
Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »