REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?

Humanus Personalservice GmbH
Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?/fot. Fotolia
Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych?

Jedna z podstawowych zależności tyczy się niemieckiego systemu podatkowego, który opiera się na sześciu klasach, czyli Lohnsteuerklassen. Tym samym, to właśnie od przynależności do którejś z nich zależy ostateczna kwota netto zarobku.

Autopromocja

Klasa I

Dotyczy osób niezamężnych, rozwiedzionych, pozostających w długoletniej separacji, zamężnych, ale których małżonek przebywa poza Unią Europejską, a także owdowiałych, z tym, że powyżej dwóch lat od śmierci partnera. W tych przypadkach przy obliczaniu podatku od wynagrodzenia urząd skarbowy bierze pod uwagę kwotę wolną od podatku, ulgę na szczególne wydatki, ulgę pracowniczą, ulgę na dzieci i ryczałt na zabezpieczenie.

Klasa II

Obejmuje osoby samodzielnie wychowujące dzieci, na które dostają zasiłek rodzinny. Kwota wolna od podatku wynosi obecnie 1077 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klasa III

Trzecia klasa podatkowa to osoby zamężne mające na utrzymaniu bezrobotnego małżonka lub nienależące do klasy V, osoby owdowiałe, ale rok po śmierci małżonka, a także zamężne, których małżonek przebywa w kraju wspólnoty Unii Europejskiej. Miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku zamyka się w kwocie 1788 euro.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Klasa IV

W czwartej klasie podatkowej znajdują się pracujący małżonkowie, którzy mieszkają wspólnie i mają podobne do siebie dochody. Wynagrodzenie wolne od podatku wynosi aktualnie 945 euro dla każdej z tych osób. Podatek zgodny z tymi zależnościami jest dla tych podatników, którzy wybrali tę klasę podatkową, zamiast trzeciej. Warto nadmienić, iż pracujący małżonkowie mogą wybrać pomiędzy dwoma kombinacjami klas podatkowych IV/IV lub III/V. Kombinacja IV/IV jest atrakcyjna dla par, które zarabiają podobne kwoty. Przy różniących się od siebie dochodach korzystniejsza dla małżonka z wyższym wynagrodzeniem będzie klasa podatkowa III, podczas gdy małżonek zarabiający mniej zostanie rozliczany według V klasy podatkowej.

Klasa V

Również tyczy się małżeństw, ale w przypadku gdy jedno z nich osiąga o wiele większe dochody. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku wynosi 105 euro dla każdego z małżonków.

Klasa VI

Jest dla pracobiorców, którzy mają już inną klasę podatkową, ale uzyskują dodatkowy dochód od kolejnych pracodawców. Z tego też względu jest to najmniej korzystna klasa podatkowa. Warto tutaj pamiętać, że jeżeli pracobiorca nie dostarczy przełożonemu stosownych danych osobowych do ustalenia klasy, to pracodawca musi wtedy zakwalifikować go do VI klasy. W tym przypadku urząd skarbowy nie uwzględnia żadnych ulg ponad ryczałt na zabezpieczenie.

Klasy dla Polaków

Wybór odpowiedniej klasy jest bardzo istotny, ponieważ może mieć znaczący wpływ na wysokość świadczeń zastępujących wynagrodzenie - chorobowe, zasiłek dla bezrobotnych, na utrzymanie, alimenty, a także zasiłki macierzyńskie i wychowawcze (kindergelt). Podatnicy w Niemczech mają obowiązek powiadomić urząd skarbowy o wszelkich kwestiach mających wpływ na przyznanie mniej korzystnej klasy podatkowej. Każdy może też złożyć dokumentację z wnioskiem o zmianę klasy. Formularz dostępny jest na stronach internetowych urzędów skarbowych, a także w stacjonarnych siedzibach administracyjnych.

Polacy wyjeżdżający do Niemiec zazwyczaj od razu zostają przydzielenie do I klasy, ale mogą się starać o przynależność do III opcji. Aby mogło to zaistnieć należy zgłosić wniosek wraz z zaświadczeniem o wysokości wynagrodzenia małżonka, który pracuje poza granicami Niemiec, ale wciąż na terenie UE. Z punktu widzenia naszych rodaków jest też istotne, że jeżeli jeden z małżonków pracuje w Polsce i zarabia mniej, to warto rozliczyć się podatkowo w Niemczech. Przede wszystkim ze względu na odliczenia podatkowe uzyskiwanego z tytułu rozłąki z rodziną.

Przed rozpoczęciem pracy zarobkowej w Niemczech zalecamy skorzystanie z internetowego kalkulatora brutto – netto, czyli Brutto Netto Rechner. Narzędzie, po podaniu właściwych danych, pomoże oszacować wartość wynagrodzenia netto. Mimo wszystko traktujmy to jednak jako wstępny szacunek wynagrodzenia, ponieważ może się zdarzyć, iż zostaniemy zakwalifikowany do innej klasy podatkowej i wtedy ten wynik nie będzie miał odzwierciedlenia w rzeczywistości. Już na miejscu można skorzystać z pomocy Lohnsteuerhilfeverein, czyli stowarzyszeń zajmujących się pomocą związaną z podatkiem od wynagrodzenia. Informacji o przynależności do klasy podatkowej udziela także Finanzamt, czyli urząd skarbowy.

Humanus Personalservice Gmb

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA