Kategorie

Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?

Humanus Personalservice GmbH
Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?/fot. Fotolia
Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?/fot. Fotolia
W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych?

Jedna z podstawowych zależności tyczy się niemieckiego systemu podatkowego, który opiera się na sześciu klasach, czyli Lohnsteuerklassen. Tym samym, to właśnie od przynależności do którejś z nich zależy ostateczna kwota netto zarobku.

Klasa I

Dotyczy osób niezamężnych, rozwiedzionych, pozostających w długoletniej separacji, zamężnych, ale których małżonek przebywa poza Unią Europejską, a także owdowiałych, z tym, że powyżej dwóch lat od śmierci partnera. W tych przypadkach przy obliczaniu podatku od wynagrodzenia urząd skarbowy bierze pod uwagę kwotę wolną od podatku, ulgę na szczególne wydatki, ulgę pracowniczą, ulgę na dzieci i ryczałt na zabezpieczenie.

Klasa II

Obejmuje osoby samodzielnie wychowujące dzieci, na które dostają zasiłek rodzinny. Kwota wolna od podatku wynosi obecnie 1077 euro.

Klasa III

Trzecia klasa podatkowa to osoby zamężne mające na utrzymaniu bezrobotnego małżonka lub nienależące do klasy V, osoby owdowiałe, ale rok po śmierci małżonka, a także zamężne, których małżonek przebywa w kraju wspólnoty Unii Europejskiej. Miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku zamyka się w kwocie 1788 euro.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Klasa IV

W czwartej klasie podatkowej znajdują się pracujący małżonkowie, którzy mieszkają wspólnie i mają podobne do siebie dochody. Wynagrodzenie wolne od podatku wynosi aktualnie 945 euro dla każdej z tych osób. Podatek zgodny z tymi zależnościami jest dla tych podatników, którzy wybrali tę klasę podatkową, zamiast trzeciej. Warto nadmienić, iż pracujący małżonkowie mogą wybrać pomiędzy dwoma kombinacjami klas podatkowych IV/IV lub III/V. Kombinacja IV/IV jest atrakcyjna dla par, które zarabiają podobne kwoty. Przy różniących się od siebie dochodach korzystniejsza dla małżonka z wyższym wynagrodzeniem będzie klasa podatkowa III, podczas gdy małżonek zarabiający mniej zostanie rozliczany według V klasy podatkowej.

Klasa V

Również tyczy się małżeństw, ale w przypadku gdy jedno z nich osiąga o wiele większe dochody. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku wynosi 105 euro dla każdego z małżonków.

Klasa VI

Jest dla pracobiorców, którzy mają już inną klasę podatkową, ale uzyskują dodatkowy dochód od kolejnych pracodawców. Z tego też względu jest to najmniej korzystna klasa podatkowa. Warto tutaj pamiętać, że jeżeli pracobiorca nie dostarczy przełożonemu stosownych danych osobowych do ustalenia klasy, to pracodawca musi wtedy zakwalifikować go do VI klasy. W tym przypadku urząd skarbowy nie uwzględnia żadnych ulg ponad ryczałt na zabezpieczenie.

Klasy dla Polaków

Reklama

Wybór odpowiedniej klasy jest bardzo istotny, ponieważ może mieć znaczący wpływ na wysokość świadczeń zastępujących wynagrodzenie - chorobowe, zasiłek dla bezrobotnych, na utrzymanie, alimenty, a także zasiłki macierzyńskie i wychowawcze (kindergelt). Podatnicy w Niemczech mają obowiązek powiadomić urząd skarbowy o wszelkich kwestiach mających wpływ na przyznanie mniej korzystnej klasy podatkowej. Każdy może też złożyć dokumentację z wnioskiem o zmianę klasy. Formularz dostępny jest na stronach internetowych urzędów skarbowych, a także w stacjonarnych siedzibach administracyjnych.

Polacy wyjeżdżający do Niemiec zazwyczaj od razu zostają przydzielenie do I klasy, ale mogą się starać o przynależność do III opcji. Aby mogło to zaistnieć należy zgłosić wniosek wraz z zaświadczeniem o wysokości wynagrodzenia małżonka, który pracuje poza granicami Niemiec, ale wciąż na terenie UE. Z punktu widzenia naszych rodaków jest też istotne, że jeżeli jeden z małżonków pracuje w Polsce i zarabia mniej, to warto rozliczyć się podatkowo w Niemczech. Przede wszystkim ze względu na odliczenia podatkowe uzyskiwanego z tytułu rozłąki z rodziną.

Przed rozpoczęciem pracy zarobkowej w Niemczech zalecamy skorzystanie z internetowego kalkulatora brutto – netto, czyli Brutto Netto Rechner. Narzędzie, po podaniu właściwych danych, pomoże oszacować wartość wynagrodzenia netto. Mimo wszystko traktujmy to jednak jako wstępny szacunek wynagrodzenia, ponieważ może się zdarzyć, iż zostaniemy zakwalifikowany do innej klasy podatkowej i wtedy ten wynik nie będzie miał odzwierciedlenia w rzeczywistości. Już na miejscu można skorzystać z pomocy Lohnsteuerhilfeverein, czyli stowarzyszeń zajmujących się pomocą związaną z podatkiem od wynagrodzenia. Informacji o przynależności do klasy podatkowej udziela także Finanzamt, czyli urząd skarbowy.

Humanus Personalservice Gmb

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.