REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju/fot. Shutterstock
System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju/fot. Shutterstock

REKLAMA

Osobom wyjeżdżającym do pracy Norwegia kojarzy się z wysokimi zarobkami i dobrymi warunkami pracy i życia. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wysokich zarobków w tym kraju są też wysokie podatki, jakie każdy, kto tam pracuje musi rozliczyć.

Jak wygląda system podatkowy w Norwegii?

System podatkowy w Norwegii został skonstruowany w oparciu o skalę proporcjonalną, co oznacza, że próg podatkowy jest ustalany na bazie otrzymywanego dochodu. Osoby dużo zarabiające mają większe zobowiązania wobec norweskiego fiskusa niż te mniej usytuowane. Aby ta dysproporcja nie była aż tak niesprawiedliwa wprowadzono szereg ulg od podatków z których można skorzystać.

Autopromocja

Podatki w Norwegii są wyższe niż w Polsce, ale jest też jasno określony cel pobierania wysokich danin od obywateli, bowiem system podatkowy ma za zadanie wyrównywać różnice w dochodach społeczeństwa. Podatek pobierany w odpowiedniej do dochodów wysokości zostaje przetransferowany na wypłatę świadczeń, w zależności od potrzeb mieszkańców. Są to w szczególności świadczenia pomocy socjalnej, z których Norwegia jest znana w Europie. Bardzo dobrze są też skonstruowane projekty informacyjne, wspierające system podatkowy i objaśniające dlaczego należy płacić wysokie podatki. Dzięki temu, obywatele godzą się na nie i nie mają w naturze obchodzenia prawa.

Polecamy: Multipakiet RODO 2018 dla kadrowych i HR

Rodzaje podatków

W Norwegii, podobnie jak w wielu innych europejskich krajach mamy dwa rodzaje podatków – bezpośrednie i pośrednie. Podatki bezpośrednie to te, które płacimy bezpośrednio do urzędu skarbowego, jak np. podatek dochodowy, podatek od posiadanego majątku, podatek od spadków i darowizn, podatek od nieruchomości. Podatki pośrednie są natomiast naliczane do towarów i usług w momencie ich produkcji, sprzedaży, importu lub eksportu. Do takich podatków należy VAT ora podatki akcyzowe (np. od alkoholi, słodyczy i cukru). Standardowa stawka podatku VAT w Norwegii wynosi obecnie 25%.

Każda osoba pracująca w Norwegii lub prowadząca tam działalność gospodarczą oraz osoby z norweskim statusem rezydenta są zobligowane do płacenia podatków dochodowych. Osoby zatrudnione płacą podatek za pośrednictwem pracodawcy – to on w ich imieniu co miesiąc odciąga określoną kwotę z wynagrodzenia. Aby dowiedzieć się, jaką kwotę podatku należy zapłacić, tuż po przyjeździe do pracy w Norwegii należy uzyskać w urzędzie skarbowym kartę podatkową – Skattekort. Podczas jej wydawania urząd obliczy stawkę podatku na podstawie spodziewanych zarobków i długości pobytu w kraju fiordów. Brak tego dokumentu może mieć dotkliwe konsekwencje finansowe dla pracujących – gdy go nie mamy, pracodawca musi odliczyć nam z wynagrodzenia aż 50% podatku. Tą procedurę należy powtarzać co roku, bowiem karta jest ważna tylko 12 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Progi podatkowe obowiązujące w Norwegii w 2018 roku:

Dochód

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy

Publikacja prezentuje zasady korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich oraz pracodawcy w tym zakresie
Kup książkę

Wysokość podatku

do 169 000 NOK

23%

od 169 000 NOK do 237 900 NOK

nadwyżkę mnożymy dodatkowo o 1,4%

od 237 900 NOK do 598 050 NOK

Autopromocja

Akademia Prawa Pracy

Cykl 5 szkoleń, w trakcie których omówione zostaną wyłącznie praktyczne zastosowania przepisów prawa pracy.
Sprawdź

nadwyżkę mnożymy dodatkowo o 3,3%

od 598 050 NOK do 962 050 NOK

nadwyżkę mnożymy dodatkowo o 12,4%

od 962 050 NOK

nadwyżkę mnożymy dodatkowo o 15,4%

Autopromocja

Jak wygląda rozliczenie z urzędem skarbowym?

Rok podatkowy w Norwegii liczony jest jak w Polsce i trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Terminy rozliczeń wyglądają podobnie jak w kraju – do 30 kwietnia bieżącego roku za ubiegły rok.


Jak już wspomniano, osoby zatrudnione w Norwegii podatek dochodowy płacą za pośrednictwem pracodawcy. Na fiszce płacowej ten fakt jest stosownie odnotowany. Trzeba pamiętać, że każda zmiana dochodu, majątku i odliczeń od podatków raczej nie umknie norweskiemu fiskusowi, gdyż otrzymuje on raporty od różnych instytucji, takich jak banki, pracodawcy, urząd pracy (NAV), które do 1 lutego muszą dostarczyć urzędowi skarbowemu odpowiednie informacje o wynagrodzeniu, stanie konta czy otrzymywanych świadczeniach. Na podstawie tych danych fiskus generuje wstępne rozliczenie roczne Skattemelding, które na przełomie marca i kwietnia wysyłane jest podatnikom. Jeśli zaszły jakieś zmiany w dochodach lub chcemy skorzystać z ulg od podatku, wtedy należy dokonać korekty danych składając swoją wersję zeznania rocznego. Urząd po jej weryfikacji wysyła ostateczną kwotę podatku do rozliczenia lub zwrotu w postaci formularza o nazwie Skatteoppgjøret, zazwyczaj w okresie od czerwca do października. Gdy natomiast nie wniesiemy uwag do Skattemelding, nie musimy odsyłać żadnych dokumentów.

Najpopularniejsze ulgi podatkowe

Istnieje kilka ulg, z których mogą skorzystać Polacy pracujący w Norwegii. Warto je przeanalizować i z nich skorzystać. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy zmuszeni zapłacić całą wartość podatku wyliczonego we wstępnym rozliczeniu przez urząd skarbowy. Trzeba pamiętać, że rodzaj odliczeń od podatku przypisany jest do konkretnych klas podatkowych, nadawanych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. W Norwegii są dwie – pierwsza i druga klasa podatkowa.

Status pendler

Jedna z najpopularniejszych ulg wśród obcokrajowców, przysługująca osobom mieszkającym na stałe w innym kraju, np. w Polsce, a dojeżdżającym do pracy w Norwegii. Uprawnia ona do zwrotu kosztów mieszkania i wyżywienia oraz kosztów podróży między Polską a krajem fiordów (rachunki za prom i bramki, bilety lotnicze),

Ulga Standardowa (Standardfradrag), ulga 10%

Umożliwia zmniejszenie podstawy do opodatkowania poprzez odjęcie 10% dochodu brutto. Odliczenie nie może przekraczać 40 000 NOK i dotyczy tylko dochodu z wynagrodzenia z pracy u osób zatrudnionych. Mogą z tej ulgi skorzystać osoby, które niedawno rozpoczęły pracę w Norwegii i przebywają tam krócej niż 183 dni w ciągu 1 roku lub krócej niż 270 dni w ciągu dwóch lat. Skorzystanie z tej ulgi wyklucza możliwość korzystania z innych ulg i odpisów.

Druga klasa podatkowa przy niskim wynagrodzeniu małżonka

Można z niej skorzystać po raz ostatni w rozliczeniu za 2017 rok. Przysługuje ona osobom, których współmałżonek osiągał w poprzednim roku dochody niższe niż 46 817 NOK.

Odpis odsetek od kredytu

Polacy pracujący w Norwegii i zarabiający tam min. 90% dochodu mogą odpisać od podatku koszt odsetek od kredytów i pożyczek zaciąganych w Polsce i w Norwegii. Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju kredyt lub pożyczka została zaciągnięta.

Podatnicy mogą też skorzystać z następujących ulg:

 • Ulga na dzieci
 • Ulga za dojazdy do pracy
 • Ulga za wpłatę na indywidualny fundusz emerytalny IPA
 • Ulga za przekazywanie datków na cele charytatywne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kasia
  2022-06-25 21:15:41
  Możliwość odpisania odsetek kredytów od podatku to duże ułatwienie naprawdę. Koszty kredytów w Norwegii są dzięki temu sporo niższe jak w Polsce. brałam tam kredyt, sama nie wiedziałam co i jak dlatego zgłosiłam się do motty.no i oni mi doradzili w jakim banku będzie najkorzystniej i jak załatwić formalności.
  0
 • boryk
  2023-01-26 23:54:39
  Wiele ważnych informacji odnośnie życia w Norwegii znaleźć można także na stronie "zyciewnorwegii" i to nie tylko odnośnie finansów, ale też kultury, gospodarki czy prawa. Jeśli ktoś planuje tam wyjazd to dobrze jest o tym rzeczach wiedzieć
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na żądanie 2024

Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

REKLAMA

Urlop bezpłatny 2024

Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

Urlop okolicznościowy 2024

Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

REKLAMA

Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

REKLAMA