Kategorie

System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju/fot. Shutterstock
System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju/fot. Shutterstock
Osobom wyjeżdżającym do pracy Norwegia kojarzy się z wysokimi zarobkami i dobrymi warunkami pracy i życia. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wysokich zarobków w tym kraju są też wysokie podatki, jakie każdy, kto tam pracuje musi rozliczyć.

Jak wygląda system podatkowy w Norwegii?

Reklama

System podatkowy w Norwegii został skonstruowany w oparciu o skalę proporcjonalną, co oznacza, że próg podatkowy jest ustalany na bazie otrzymywanego dochodu. Osoby dużo zarabiające mają większe zobowiązania wobec norweskiego fiskusa niż te mniej usytuowane. Aby ta dysproporcja nie była aż tak niesprawiedliwa wprowadzono szereg ulg od podatków z których można skorzystać.

Podatki w Norwegii są wyższe niż w Polsce, ale jest też jasno określony cel pobierania wysokich danin od obywateli, bowiem system podatkowy ma za zadanie wyrównywać różnice w dochodach społeczeństwa. Podatek pobierany w odpowiedniej do dochodów wysokości zostaje przetransferowany na wypłatę świadczeń, w zależności od potrzeb mieszkańców. Są to w szczególności świadczenia pomocy socjalnej, z których Norwegia jest znana w Europie. Bardzo dobrze są też skonstruowane projekty informacyjne, wspierające system podatkowy i objaśniające dlaczego należy płacić wysokie podatki. Dzięki temu, obywatele godzą się na nie i nie mają w naturze obchodzenia prawa.

Polecamy: Multipakiet RODO 2018 dla kadrowych i HR

Rodzaje podatków

Reklama

W Norwegii, podobnie jak w wielu innych europejskich krajach mamy dwa rodzaje podatków – bezpośrednie i pośrednie. Podatki bezpośrednie to te, które płacimy bezpośrednio do urzędu skarbowego, jak np. podatek dochodowy, podatek od posiadanego majątku, podatek od spadków i darowizn, podatek od nieruchomości. Podatki pośrednie są natomiast naliczane do towarów i usług w momencie ich produkcji, sprzedaży, importu lub eksportu. Do takich podatków należy VAT ora podatki akcyzowe (np. od alkoholi, słodyczy i cukru). Standardowa stawka podatku VAT w Norwegii wynosi obecnie 25%.

Każda osoba pracująca w Norwegii lub prowadząca tam działalność gospodarczą oraz osoby z norweskim statusem rezydenta są zobligowane do płacenia podatków dochodowych. Osoby zatrudnione płacą podatek za pośrednictwem pracodawcy – to on w ich imieniu co miesiąc odciąga określoną kwotę z wynagrodzenia. Aby dowiedzieć się, jaką kwotę podatku należy zapłacić, tuż po przyjeździe do pracy w Norwegii należy uzyskać w urzędzie skarbowym kartę podatkową – Skattekort. Podczas jej wydawania urząd obliczy stawkę podatku na podstawie spodziewanych zarobków i długości pobytu w kraju fiordów. Brak tego dokumentu może mieć dotkliwe konsekwencje finansowe dla pracujących – gdy go nie mamy, pracodawca musi odliczyć nam z wynagrodzenia aż 50% podatku. Tą procedurę należy powtarzać co roku, bowiem karta jest ważna tylko 12 miesięcy.

Progi podatkowe obowiązujące w Norwegii w 2018 roku:

Dochód

Wysokość podatku

do 169 000 NOK

23%

od 169 000 NOK do 237 900 NOK

nadwyżkę mnożymy dodatkowo o 1,4%

od 237 900 NOK do 598 050 NOK

nadwyżkę mnożymy dodatkowo o 3,3%

od 598 050 NOK do 962 050 NOK

nadwyżkę mnożymy dodatkowo o 12,4%

od 962 050 NOK

nadwyżkę mnożymy dodatkowo o 15,4%

Jak wygląda rozliczenie z urzędem skarbowym?

Rok podatkowy w Norwegii liczony jest jak w Polsce i trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Terminy rozliczeń wyglądają podobnie jak w kraju – do 30 kwietnia bieżącego roku za ubiegły rok.


Jak już wspomniano, osoby zatrudnione w Norwegii podatek dochodowy płacą za pośrednictwem pracodawcy. Na fiszce płacowej ten fakt jest stosownie odnotowany. Trzeba pamiętać, że każda zmiana dochodu, majątku i odliczeń od podatków raczej nie umknie norweskiemu fiskusowi, gdyż otrzymuje on raporty od różnych instytucji, takich jak banki, pracodawcy, urząd pracy (NAV), które do 1 lutego muszą dostarczyć urzędowi skarbowemu odpowiednie informacje o wynagrodzeniu, stanie konta czy otrzymywanych świadczeniach. Na podstawie tych danych fiskus generuje wstępne rozliczenie roczne Skattemelding, które na przełomie marca i kwietnia wysyłane jest podatnikom. Jeśli zaszły jakieś zmiany w dochodach lub chcemy skorzystać z ulg od podatku, wtedy należy dokonać korekty danych składając swoją wersję zeznania rocznego. Urząd po jej weryfikacji wysyła ostateczną kwotę podatku do rozliczenia lub zwrotu w postaci formularza o nazwie Skatteoppgjøret, zazwyczaj w okresie od czerwca do października. Gdy natomiast nie wniesiemy uwag do Skattemelding, nie musimy odsyłać żadnych dokumentów.

Najpopularniejsze ulgi podatkowe

Istnieje kilka ulg, z których mogą skorzystać Polacy pracujący w Norwegii. Warto je przeanalizować i z nich skorzystać. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy zmuszeni zapłacić całą wartość podatku wyliczonego we wstępnym rozliczeniu przez urząd skarbowy. Trzeba pamiętać, że rodzaj odliczeń od podatku przypisany jest do konkretnych klas podatkowych, nadawanych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. W Norwegii są dwie – pierwsza i druga klasa podatkowa.

Status pendler

Jedna z najpopularniejszych ulg wśród obcokrajowców, przysługująca osobom mieszkającym na stałe w innym kraju, np. w Polsce, a dojeżdżającym do pracy w Norwegii. Uprawnia ona do zwrotu kosztów mieszkania i wyżywienia oraz kosztów podróży między Polską a krajem fiordów (rachunki za prom i bramki, bilety lotnicze),

Ulga Standardowa (Standardfradrag), ulga 10%

Umożliwia zmniejszenie podstawy do opodatkowania poprzez odjęcie 10% dochodu brutto. Odliczenie nie może przekraczać 40 000 NOK i dotyczy tylko dochodu z wynagrodzenia z pracy u osób zatrudnionych. Mogą z tej ulgi skorzystać osoby, które niedawno rozpoczęły pracę w Norwegii i przebywają tam krócej niż 183 dni w ciągu 1 roku lub krócej niż 270 dni w ciągu dwóch lat. Skorzystanie z tej ulgi wyklucza możliwość korzystania z innych ulg i odpisów.

Druga klasa podatkowa przy niskim wynagrodzeniu małżonka

Można z niej skorzystać po raz ostatni w rozliczeniu za 2017 rok. Przysługuje ona osobom, których współmałżonek osiągał w poprzednim roku dochody niższe niż 46 817 NOK.

Odpis odsetek od kredytu

Polacy pracujący w Norwegii i zarabiający tam min. 90% dochodu mogą odpisać od podatku koszt odsetek od kredytów i pożyczek zaciąganych w Polsce i w Norwegii. Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju kredyt lub pożyczka została zaciągnięta.

Podatnicy mogą też skorzystać z następujących ulg:

 • Ulga na dzieci
 • Ulga za dojazdy do pracy
 • Ulga za wpłatę na indywidualny fundusz emerytalny IPA
 • Ulga za przekazywanie datków na cele charytatywne

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.