REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Polski Ład 2022 przyjęty przez Sejm - wynagrodzenia, zmiany kadrowe
Polski Ład 2022 przyjęty przez Sejm - wynagrodzenia, zmiany kadrowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład został przyjęty przez Sejm. Pracodawcy oceniają jak Polski Ład wpłynie na zmiany kadrowe i wynagrodzenia pracowników. Jakie scenariusze przewidują przedsiębiorcy?

Polski Ład od 2022 przyjęty przez Sejm

Sejm RP przyjął Polski Ład. Oznacza to dla przedsiębiorców wiele zmian już od początku 2022 roku, również w kontekście form współpracy i wynagradzania. Potwierdza to badanie przeprowadzone w październiku wśród przedsiębiorstw zrzeszonych w Business Centre Club.

Autopromocja

Niemalże każdy z przedsiębiorców – blisko 92% wskazał, że współpracuje z kontraktorami, osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą. Odzwierciedla to tendencję istniejącą już od pewnego czasu na rynku.

polski ład 1

BCC

Polski Ład a zmiany kadrowe i renegocjacje wynagrodzeń

Nie zmienia to faktu, że każdy z przedsiębiorców powinien mieć na uwadze oczekiwania współpracowników do zmiany warunków współpracy – w wielu przypadkach (zwłaszcza specjalistów) niezbędnym mogą okazać się renegocjacje wynagrodzenia tak, aby utrzymać wynagrodzenie netto na niezmienionym poziomie siły nabywczej.

Polski Ład jest dla wielu przedsiębiorców dużym zaskoczeniem i czynnikiem destabilizującym nie tylko prowadzony biznes i planowane inwestycje, ale także budżety płacowe – mówi Michał Wodnicki ekspert BCC.

Ponad 1/3 respondentów rozważa zmianę form współpracy lub wynagradzania. Takie działanie wpisuje się w zachowania sprzed kilku lat np. w odpowiedzi na zapowiedź likwidacji limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. – Przepisy podatkowe zaproponowane w Polskim Ładzie będą bazą do narastającej presji płacowej i zmian kadrowych w organizacjach – dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
polski ład 2

BCC

Polski Ład - zmiana struktury spółek

Planujący zmiany w organizacji najczęściej wskazują, że rozważają wprowadzenie wynagradzania członka zarządu na podstawie uchwały o powołaniu. Zauważalny jest trend wśród przedsiębiorców, zgodnie z którym organizacje zastanawiają się jak usankcjonować pozycję członków zarządu spółek. Bardzo częstym następstwem jest scenariusz restrukturyzacji.

Warto pamiętać, że każdorazowa zmiana struktury powinna być nierozerwalna z rzeczywistymi okolicznościami (substancją biznesową), a nie tylko zmniejszeniem obciążeń publicznoprawnych. Tylko wówczas można dokonać zmiany w bezpieczny sposób – dodaje Michał Wodnicki.

polski ład 3

BCC

Struktura wynagradzania dla pracowników innowacyjnych i opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Popularnością cieszą się także struktury wynagradzania dla pracowników kreatywnych oraz opodatkowanie ryczałtem przychodów z działalności gospodarczej, co może być wynikiem specyfiki wskazanych rozwiązań i możliwości zastosowania wspomnianych narzędzi. Ten będzie się wzmacniał wraz z postępami prac legislacyjnych nad Polskim Ładem. Potwierdzać to może badanie przeprowadzone przez nas w ostatnich dniach (28 % ankietowanych rozważa lub już wdraża strukturę wynagradzania dla pracowników innowacyjnych, a 35% rozważa opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).

polski ład 4

BCC

Jak Polski Ład wpłynie na budżet wynagrodzeń dla pracowników?

Ponad połowa uczestników przeprowadzonego przez BCC badania zadbała o wstępną ocenę wpływu Polskiego Ładu na ich budżet wynagrodzeń dla pracowników oraz rozliczenia ze współpracownikami (kontraktorami), a także na własne obciążenia (jako przedsiębiorców – podatników PIT).

polski ład 5

BCC

Najprawdopodobniej wraz z postępami prac nad Polskim Ładem i jego wejściem w życie, liczba przedsiębiorstw weryfikujących poziom swoich przewidywanych obciążeń będzie wzrastać. – W naszej ocenie takie działania warto podjąć już teraz, aby móc przygotować się na nadchodzący rok kalendarzowy z odpowiednim wyprzedzeniem – dodaje Michał Wodnicki z BCC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  REKLAMA

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA