REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Polski Ład 2022 przyjęty przez Sejm - wynagrodzenia, zmiany kadrowe
Polski Ład 2022 przyjęty przez Sejm - wynagrodzenia, zmiany kadrowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład został przyjęty przez Sejm. Pracodawcy oceniają jak Polski Ład wpłynie na zmiany kadrowe i wynagrodzenia pracowników. Jakie scenariusze przewidują przedsiębiorcy?

Polski Ład od 2022 przyjęty przez Sejm

Sejm RP przyjął Polski Ład. Oznacza to dla przedsiębiorców wiele zmian już od początku 2022 roku, również w kontekście form współpracy i wynagradzania. Potwierdza to badanie przeprowadzone w październiku wśród przedsiębiorstw zrzeszonych w Business Centre Club.

REKLAMA

Autopromocja

Niemalże każdy z przedsiębiorców – blisko 92% wskazał, że współpracuje z kontraktorami, osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą. Odzwierciedla to tendencję istniejącą już od pewnego czasu na rynku.

polski ład 1

BCC

Polski Ład a zmiany kadrowe i renegocjacje wynagrodzeń

Nie zmienia to faktu, że każdy z przedsiębiorców powinien mieć na uwadze oczekiwania współpracowników do zmiany warunków współpracy – w wielu przypadkach (zwłaszcza specjalistów) niezbędnym mogą okazać się renegocjacje wynagrodzenia tak, aby utrzymać wynagrodzenie netto na niezmienionym poziomie siły nabywczej.

Polski Ład jest dla wielu przedsiębiorców dużym zaskoczeniem i czynnikiem destabilizującym nie tylko prowadzony biznes i planowane inwestycje, ale także budżety płacowe – mówi Michał Wodnicki ekspert BCC.

Ponad 1/3 respondentów rozważa zmianę form współpracy lub wynagradzania. Takie działanie wpisuje się w zachowania sprzed kilku lat np. w odpowiedzi na zapowiedź likwidacji limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. – Przepisy podatkowe zaproponowane w Polskim Ładzie będą bazą do narastającej presji płacowej i zmian kadrowych w organizacjach – dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
polski ład 2

BCC

Polski Ład - zmiana struktury spółek

REKLAMA

Planujący zmiany w organizacji najczęściej wskazują, że rozważają wprowadzenie wynagradzania członka zarządu na podstawie uchwały o powołaniu. Zauważalny jest trend wśród przedsiębiorców, zgodnie z którym organizacje zastanawiają się jak usankcjonować pozycję członków zarządu spółek. Bardzo częstym następstwem jest scenariusz restrukturyzacji.

Warto pamiętać, że każdorazowa zmiana struktury powinna być nierozerwalna z rzeczywistymi okolicznościami (substancją biznesową), a nie tylko zmniejszeniem obciążeń publicznoprawnych. Tylko wówczas można dokonać zmiany w bezpieczny sposób – dodaje Michał Wodnicki.

polski ład 3

BCC

Struktura wynagradzania dla pracowników innowacyjnych i opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Popularnością cieszą się także struktury wynagradzania dla pracowników kreatywnych oraz opodatkowanie ryczałtem przychodów z działalności gospodarczej, co może być wynikiem specyfiki wskazanych rozwiązań i możliwości zastosowania wspomnianych narzędzi. Ten będzie się wzmacniał wraz z postępami prac legislacyjnych nad Polskim Ładem. Potwierdzać to może badanie przeprowadzone przez nas w ostatnich dniach (28 % ankietowanych rozważa lub już wdraża strukturę wynagradzania dla pracowników innowacyjnych, a 35% rozważa opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).

polski ład 4

BCC

Jak Polski Ład wpłynie na budżet wynagrodzeń dla pracowników?

Ponad połowa uczestników przeprowadzonego przez BCC badania zadbała o wstępną ocenę wpływu Polskiego Ładu na ich budżet wynagrodzeń dla pracowników oraz rozliczenia ze współpracownikami (kontraktorami), a także na własne obciążenia (jako przedsiębiorców – podatników PIT).

polski ład 5

BCC

Najprawdopodobniej wraz z postępami prac nad Polskim Ładem i jego wejściem w życie, liczba przedsiębiorstw weryfikujących poziom swoich przewidywanych obciążeń będzie wzrastać. – W naszej ocenie takie działania warto podjąć już teraz, aby móc przygotować się na nadchodzący rok kalendarzowy z odpowiednim wyprzedzeniem – dodaje Michał Wodnicki z BCC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA