REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT, Ubezpieczenie emerytalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracodawcy przeciwni przywilejom emerytalnym służb mundurowych

Pracownicy służb mundurowych są nadmiernie uprzywilejowani wobec pozostałych grup zawodowych, zarówno pod względem wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytur - ocenia doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Reforma emerytalna - czas służby funkcjonariuszy musi być wydłużony

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że konieczne jest wydłużenie okresu aktywności zawodowej służb mundurowych. Za zły pomysł uznała włączenie emerytur mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego.

Czy pieniądze przekazywane do OFE to pieniądze publiczne, czy prywatne?

Pieniądze przekazywane z budżetu państwa do OFE są w sensie prawnym pieniędzmi tych, którzy płacą składki na swoje przyszłe emerytury - powiedział minister Michał Boni. Zaznaczył, że nie są to pieniądze publiczne.

Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) powinny dostawać jak największą część składki ubezpieczonych w gotówce, ale gdyby część wpłat miały stanowić obligacje emerytalne, to mogłyby je zastąpić akcje specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa - uważa PKPP Lewiatan.

REKLAMA

Soczewki kontaktowe w całości sfinansowane przez pracodawcę na podstawie przepisów bhp są zwolnione z podatku – indywidualne stanowisko fiskusa

Wartość soczewek kontaktowych korygujących wzrok jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli wyniki badań pracownika wykażą konieczność ich stosowania przy obsłudze monitora ekranowego i będzie to świadczenie w całości sfinansowane przez pracodawcę – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 września 2010 r. (nr IPPB2/415-599/10-4/MK1). Jednak zwolnieniem nie jest objęty zwrot kosztów zakupu soczewek na podstawie faktury wystawionej na pracownika.

Emerytura niezależnie od wieku - Sejm ponownie zajmie się projektem ustawy

Po kilkumiesięcznej przerwie posłowie ponownie zajmą się projektem OPZZ, który przewiduje możliwość odchodzenia na emeryturę kobietom po 35, a mężczyznom po 40 latach pracy. Komisja polityki społecznej i rodziny wróci do projektu 15 grudnia.

Zapomogi z funduszu socjalnego

Czy od wartości odzieży reprezentacyjnej przekazanej pracownikowi na własność trzeba opłacić składki i zaliczkę na podatek

REKLAMA

Czy w 2011 r. ulga prorodzinna i ulga na internet zostaną zlikwidowane?

Projekt ustawy o finansach publicznych nie przewiduje zapisu, z którego wynikałaby likwidacja ulg prorodzinnej i na internet. Rząd wycofał się z tych propozycji - powiedziała w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister pracy Jolanta Fedak.

Reforma emerytalna - w ciągu 5 lat należy podnieść wiek emerytalny

Jeśli w ciągu 5 lat nie podwyższymy wieku emerytalnego, to nie będzie gwarancji wypłaty emerytur i rent w perspektywie 10 i dalszych lat - uważa prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Minister pracy jest przeciwna podwyższaniu tego wieku.

Oszczędności emerytalne gromadzone w OFE nie są zagrożone

Oszczędności emerytalne gromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) nie są zagrożone, a obowiązujący system emerytalny zostanie zachowany - powiedział w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister Michał Boni.

Czy pracownik może ubiegać się o przeliczenie emerytury na podstawie nowych zarobków

W styczniu br. jeden z naszych pracowników ukończył 65 lat i nabył prawo do emerytury. ZUS obliczył mu świadczenie uwzględniając zarobki z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych. Pracownik nieprzerwanie pracuje w naszej firmie. Po przepracowaniu 1 roku (co nastąpi pod koniec stycznia 2011 r.) będzie chciał zwrócić się do ZUS o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu. Uprzedził nas, że chciałby otrzymać zaświadczenie o zarobkach za ostatni rok. Czy takie przeliczenie będzie możliwe?

Reforma systemu emerytalnego - prace nad koncepcją obligacji emerytalnych

Pracujemy nad koncepcją obligacji emerytalnych, powiedział premier Donald Tusk. Nie wykluczył zmiany wysokości składki przekazywanej do OFE.

Związki zawodowe chcą spotkania ws. emerytur mundurowych

Policyjni związkowcy po raz kolejny zwrócili się do rządu w sprawie wyznaczenia miejsca i terminu spotkania poświęconego reformie emerytur mundurowych. Jeżeli do rozmów nie dojdzie, nie wykluczają protestu.

Czy trzeba opłacać składkę na FEP za pracownika, który pobiera emeryturę za pracę w szczególnych warunkach

Obligacje emerytalne - kolejny pomysł na reformę systemu emerytalnego

Propozycja wprowadzenia obligacji emerytalnych emitowanych przez Skarb Państwa na rzecz otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wydaje się obecnie "najmocniejsza" - poinformował minister Michał Boni, szef doradców premiera. Ministerstwo Finansów analizuje możliwość emisji takich obligacji.

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE nie jest najlepszym rozwiązaniem

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE z punktu widzenia dotychczasowej praktyki budowania systemów emerytalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem - powiedział szef doradzającej premierowi Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki.

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować

Członek Rady Gospodarczej przy premierze prof. Witold Orłowski uważa, że należy wykorzystać moment debaty o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) do dokończenia reformy emerytalnej. "Jest moment, by system emerytalny zreformować dogłębnie" - powiedział ekonomista.

System emerytalny - czy przekazywanie składek do OFE zostanie zawieszone?

Wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za przyszłe emerytury będziemy szukali rozwiązań, wśród których zawieszenie przekazywania składek do OFE wydaje się mało prawdopodobne - powiedział premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu.

Jak sprawdzić stan konta emerytalnego w ZUS

Pozytywna ocena założeń do zmian w ustawie o OFE

Większość instytucji, które w ramach konsultacji społecznych oceniły założenia do zmian w ustawie o OFE, odniosła się do nich pozytywnie. Zdecydowanie przeciwne nim są resort pracy i OPZZ; które mają inną wizję zmian - powiedział minister Michał Boni.

Za jaki okres należy sporządzić PIT-11 dla pracowników przejętych w trakcie roku

Od 1 sierpnia br. nasza spółka wykupiła jeden z oddziałów innej firmy, przejmując od niej jednocześnie 10 pracowników. Z ostatnim dniem października jeden z przejętych pracowników rozwiązał umowę o pracę i zwrócił się do nas z pisemną prośbą o wystawienie informacji PIT-11 po wypłacie wynagrodzenia za październik. Za jaki okres powinniśmy wystawić mu PIT-11?

Składki emerytalne - Tusk nie przewiduje turbulencji w związku z OFE

Premier Donald Tusk powiedział, że nie przewiduje "żadnych turbulencji ani radykalnych zmian" w kwestii OFE, które wymagałyby zmian w założeniach do budżetu.

Nasze składki emerytalne nie trafią do OFE - według Pawlaka to dobre rozwiązanie

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że propozycja wstrzymania na dwa lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do otwartych funduszy emerytalnych jest dobrym rozwiązaniem.

Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

Coraz więcej Polaków prowadzi działalność gospodarczą

Coraz więcej Polaków prowadzi własne firmy - wynika z badania SMG/KRC, dotyczącego nastawienia do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Odsetek ankietowanych prowadzących firmy wzrósł z 5 proc. w 2009 r. do 13 proc. w 2010 r.

Pozytywne oceny zmian ustawy o OFE

Organizacje pracodawców i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych pozytywnie oceniają założenia projektu zmiany ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, przygotowane przez zespół ministra Michała Boniego. Są one obecnie w konsultacjach społecznych.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie i seminarium z zakresu bhp oraz rent i świadczeń przedemerytalnych.

Zarzuty ws. trybu przygotowań założeń zmian ustawy o OFE

Zarzuty, które formułują przedstawiciele niektórych związków zawodowych, są bezpodstawne i niesprawiedliwe - napisał w oświadczeniu minister Michał Boni, odnosząc się do uwag związkowców, że tryb przygotowań założeń zmian ustawy o OFE był niewłaściwy.

Emerytura z OFE może być dwa razy wyższa od emerytury z ZUS

Przy dobrej koniunkturze na rynkach finansowych za 26 lat emerytura otrzymywana z OFE może być nawet dwa razy wyższa od emerytury z ZUS - powiedział na posiedzeniu zespołu ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej minister Michał Boni.

Jak rozliczać wartość posiłków zapewnianych pracownikom

Skutki podatkowe i składkowe zapewnienia pracownikom posiłków są różne w zależności od tego, czy obowiązek ich zapewnienia wynika z przepisów. W różny sposób może być również ustalana wartość pieniężna świadczeń z tego tytułu. Znajomość tych zasad jest niezbędna do prawidłowego rozliczenia przychodu pracownika.

Zmiany w ustawie o OFE - niższe opłaty i podział na subfundusze

Przygotowany przez ekspertów zespołu min. Michała Boniego projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych idzie w dobrym kierunku - przede wszystkim dlatego, że jego celem jest poprawa konkurencyjności funduszy - uważa PKPP Lewiatan.

Najczęstsze błędy płatników składek

Każdego roku płatnik składa do ZUS wiele różnych dokumentów. Całość dokumentacji układa się w logiczny, choć może zbyt rozbudowany i niepozbawiony pułapek system. W tej ilości dat, sum, identyfikatorów, kodów nietrudno jednak o pomyłkę.

Emerytura europejska dla osób pracujących w różnych krajach UE

Niektóre państwa Unii Europejskiej zastanawiają się nad wprowadzeniem jednej emerytury dla osób, które pracowały w różnych krajach Wspólnoty. Powinna o tym pomyśleć także Polska - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

W 2007 r. i 2008 r. przekazaliśmy pracownikom bony towarowe w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, od których odprowadziliśmy zaliczkę na podatek. W 2009 r. również z zfśs wypłaciliśmy pracownikom świadczenia pieniężne, od których nie odprowadziliśmy podatku. Zarówno od bonów, jak i świadczeń pieniężnych wypłaconych z zfśs w latach 2007–2009 nie naliczaliśmy składek. W 2007 r. każdy z pracowników otrzymał bony w różnej wysokości, natomiast bony w 2008 r. i świadczenia pieniężne w 2009 r. pracownicy otrzymali w tej samej wysokości. Przyznając pracownikom świadczenia z zfśs w latach 2007–2009 nie braliśmy pod uwagę ich sytuacji socjalnej, nie wymagaliśmy od nich oświadczeń w tym zakresie. Podczas kontroli ZUS zarzucił nam, że wysokość przyznanych pracownikom świadczeń z zfśs nie zależała od spełnienia kryteriów socjalnych, w związku z czym powinniśmy uwzględnić je w całości w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Problem dotyczy nie tylko osób aktualnie zatrudnionych, ale również tych, które już nie są naszymi pracownikami. Ponadto byłym pracownikom wystawiliśmy na ich wniosek zaświadczenia ZUS Rp-7. Jak w tej sytuacji dokonać korekt deklaracji ZUS i podatku? Czy powinniśmy również skorygować wydane zaświadczenia ZUS Rp-7?

Czy po uchwale NSA trzeba opłacić zaległe składki i podatek od pakietów medycznych

W związku z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał wykupione dla pracowników pakiety medyczne za ich przychód podatkowy, pracodawcy, którzy nie pobierali zaliczek na podatek od tych świadczeń, mogą rozważyć dokonanie korekty. Należy jednak zauważyć, że uchwała ta nie rozstrzyga ostatecznie sporu, czy świadczenia te należało zaliczać do przychodów pracowników.

Czy wartość szczepień przeciw grypie jest przychodem pracownika?

Zamierzamy w całości sfinansować pracownikom szczepienia przeciw grypie. Czy takie świadczenie będzie stanowić dla nich przychód, od którego należy odprowadzić składki do ZUS i podatek?

Nowelizacja ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych

Projektem założeń do zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych rząd zajmie się na jednym z najbliższych posiedzeń - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.

Od nieoprocentowanych pożyczek dla pracowników nie trzeba płacić podatku

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 sierpnia 2010 r. (sygn. IPPB2/415-529/10-4/AK) uznał, że wartość hipotetycznych odsetek od nieoprocentowanej pożyczki udzielonej pracownikowi nie stanowi przychodu dla pracownika, jeśli pracodawca udziela wszystkim pracownikom pożyczek na tych samych zasadach i jednocześnie udzielanie pożyczek nie stanowi przedmiotu prowadzonej przez niego działalności.

Czy ulga prorodzinna zostanie zawieszona

Minister pracy Jolanta Fedak jest absolutnie przeciwna zawieszeniu ulgi prorodzinnej, gdyby dług publiczny w relacji do PKB przekroczył 55 proc. Szef resortu finansów Jacek Rostowski zapewnia, że ulga byłaby ewentualnie zawieszona, nie zlikwidowana.

Emerytura obywatelska dla osób z tzw. szarej strefy

Minister pracy Jolanta Fedak jest zwolenniczką wprowadzenia tzw. emerytur obywatelskich dla osób, które nie mogły pracować legalnie i zasiliły "szarą strefę".

Czy abonamenty medyczne pracowników stanowią przychód podlegający opodatkowaniu

Obowiązki informacyjne członka OFE

Do obowiązków członka otwartego funduszu emerytalnego, który zawarł związek małżeński, należy niezwłoczne powiadomienie funduszu o stosunkach majątkowych istniejących między nim a małżonkiem.

Składki na ubezpieczenie rolnicze nie zwiększą emerytury z FUS

Osoby, które mają ustalone prawo do emerytury rolniczej, nie mogą ubiegać się o zwiększenie emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), wynikające ze składek płaconych na ubezpieczenie rolnicze. Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał, że regulujące to przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników są konstytucyjne.

Ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne

Odroczenie terminu płatności składek może dotyczyć jedynie należności finansowanych przez płatnika składek. Ulgą tą nie mogą być objęte należności z tytułu składek w części finansowanej przez ubezpieczonych.

Przerwy w przyjmowaniu dokumentów ubezpieczeniowych ZUS

Dodatek spisowy

Czy od dodatków spisowych przyznanych pracownikom urzędu z tytułu powołania w skład Gminnego Biura Spisowego trzeb odprowadzić składkę ZUS i jak należy obliczyć podatek dochodowy?

Czy renty będą zmniejszane - nowy system naliczania świadczeń

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji m.in. ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W projekcie znalazły się nowe zasady obliczania podstawy renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Obejmą one osoby urodzone po 1948 r. Naliczanie rent ma odbywać się na podstawie zebranego kapitału emerytalnego.

Emerytury dla nauczycieli

Nauczyciele zatrudnieni w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych mają prawo do emerytur pomostowych. Obecnie kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż 706,29 zł.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenia. One tematykę m.in. z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, wypadków przy pracy, dokumentacji niezbędnej do przedłożenia w ZUS.

REKLAMA