REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Okres wypowiedzenia, Zatrudnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Współpraca uczelni z pracodawcami

Współpraca uczelni z pracodawcami staje się coraz bardziej popularna. Sytuacja na rynku pracy wymaga dostosowania kształcenia do potrzeb pracodawców. Taka praktyka powinna przyczynić się do spadku bezrobocia wśród ludzi młodych.

Obowiązkowe badania sanitarne pracowników - zmiany

Pracodawca zatrudniając pracownika, kieruje go na wstępne badania medycyny pracy w celu stwierdzenia możliwości wykonywania pracy na danym stanowisku. Istnieją branże takie jak służba zdrowia, hotelarstwo, oświata i gastronomia, które nakładają obowiązek przeprowadzenia dodatkowych badań - sanitarnych. Jakie zmiany mogą wejść w życie?

Ograniczenie umów terminowych - pierwsze czytanie w Sejmie

Ograniczenie umów terminowych do 33 miesięcy oraz ujednolicenie długości okresów wypowiedzenia było przedmiotem pierwszego czytania podczas pierwszego dnia 91 posiedzenia Sejmu. Wszystkie kluby opowiedziały się za przekazaniem projektu do dalszych prac.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 roku

Zmiany w Kodeksie pracy, które mają wejść w życie jeszcze w 2015 r. dotyczą uregulowania maksymalnej długości zawierania umów o pracę na czas określony z tym samym pracownikiem. Jeśli chodzi o okresy wypowiedzenia, pracownicy zatrudniani na umowach terminowych są aktualnie gorzej traktowani w stosunku do tych zatrudnianych na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony.

Ustanie stosunku pracy – zagadnienia ogólne

Ustanie stosunku pracy następuje wskutek rozwiązania umowy o pracę bądź jej wygaśnięcia. Rozwiązać umowę o pracę można na kilka sposobów, do których zalicza się m.in. porozumienie stron stosunku pracy, za wypowiedzeniem czy bez wypowiedzenia. Jakie są okresy wypowiedzenia?

Zmiany w umowach terminowych

Obecnie nie ma przepisu, który ograniczałby długość zawieranych umów na czas określony. W najbliższym czasie ma się to jednak zmienić. Pracodawcy będą mogli zawrzeć umowę terminową na maksymalnie 33 miesiące. Łącznie z okresem próbnym pracownik będzie mógł pracować na podstawie umów terminowych u jednego pracodawcy maksymalnie 36 miesięcy.

Terminowe zatrudnienie do 48 miesięcy, umowa próbna do 6 miesięcy - opinia pracodawców

Zgodnie z opinią pracodawców umowy na czas określony powinny być zawierane maksymalnie do 48 miesięcy, a umowa na okres próbny powinna zostać przedłużona do 6 miesięcy. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował jednak zmiany w Kodeksie pracy, zgodnie z którymi łączny czas trwania umów terminowych (razem z umową próbną) wynosi maksymalnie 36 miesięcy.

Przyjęcie pracownika do pracy - dokumentacja pracownicza

Przyjęcie pracownika do pracy wiąże się z powstaniem po obu stronach stosunku pracy obowiązków. Bardzo ważną rolę na etapie zatrudniania pracownika odgrywa dokumentacja pracownicza (kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o pracę, kwestionariusz osobowy dla pracownika, umowa o pracę, informacja o warunkach zatrudnienia, zlecenie przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy, oświadczenie pracownika dla celów podatkowych PIT-2).

Informacja o warunkach zatrudnienia - wzór

Informacja o warunkach zatrudnienia w formie pisemnej powinna być przekazana pracownikowi przez pracodawcę w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy. Dokument powinien informować o: dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę, wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę oraz o układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

PIT-2 - oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

PIT-2. Zatrudniony pracownik powinien złożyć oświadczenie dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych - druk PIT-2.

Kwestionariusz osobowy dla pracownika

Kwestionariusz osobowy dla pracownika znajduje się w załączniku 1a do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Oto wzór dokumentu.

Koszty utrzymania pracownika na umowie o pracę w 2015 r.

Koszty pracy są wciąż wysokie. Pracodawcy muszą liczyć się z opłacaniem składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych, chorobowych, zdrowotnych oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ile wynoszą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2015 roku?

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony mają zostać zmienione. Taki obowiązek nakłada na Polskę Unia Europejska. Nadal czekamy na nowelizację Kodeksu Pracy. Jak na razie zostajemy przy niespełniających unijnych standardów zasadach obliczania okresów wypowiedzenia umowy.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony przynosi wiele korzyści dla pracownika. Jedną z nich jest długi okres wypowiedzenia. Będzie on najdłuższy w przypadku zatrudnienia pracownika przez co najmniej 3 lata.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 r. - problemy

Zmiany w Kodeksie pracy, które wejdą w życie być może jeszcze w 2015 r. obejmują przede wszystkim umowy o pracę na czas określony. Wprowadza się maksymalną długość umowy terminowej. Zmianie mają ulec okresy wypowiedzenia. Problem tkwi w porozumieniu się, co do tych kwestii i uregulowanie ich w sposób uwzględniający interesy pracodawców i pracowników.

Kodeks pracy – zmiany 2015

W 2015 r. Kodeks pracy czekają poważne zmiany. Rezygnuje się z umowy na czas wykonywania określonej pracy. Ponadto w określonych przypadkach nie będzie konieczności wykonywania nowych badań lekarskich do pracy. Nowe przepisy ułatwią zatrudnienie na umowę na czas nieokreślony. Wprowadza się także nowe okresy wypowiadania umów.

Działy kadrowe muszą przejść transformację

W obecnych czasach działy kadrowe muszą przejść transformację. 80% zarządów firm nie ma dostatecznej wiedzy na temat własnych pracowników. Bez niej nie da się skutecznie zarządzać pracownikami. Działy personalne będą odgrywały coraz ważniejszą rolę w firmach.

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę zawieranych na czas określony przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS. Mają one zostać uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jaka będzie długość okresów wypowiedzenia?

Równe okresy wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS przewiduje zrównanie okresów wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych. Jaki jest cel nowej regulacji?

"Gwarancje dla młodzieży" do 25 roku życia

Program "Gwarancje dla młodzieży" ma na celu zapewnienie młodym ludziom do 25 roku życia dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu oraz stażu w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kształcenia bądź utraty pracy. Program przewiduje dwa projekty: "Równi na rynku pracy" oraz "Pomysł na siebie".

Kto może otrzymać urlop na poszukiwanie pracy?

Osoba, która straciła pracę, może w określonych przypadkach starać się o dni wolne na poszukiwanie nowej pracy. Za urlop na poszukiwanie pracy pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Sprawdź, ile trwa taki urlop i kiedy pracownik może go uzyskać.

Nowe zasady dotyczące umów terminowych

Nowe zasady dotyczące umów terminowych przewidują możliwość zawarcia z tym samym pracownikiem na tym samym stanowisku maksymalnie 3 umów na czas określony trwających razem nie dłużej niż 33 miesiące. Zdaniem Konfederacji Lewiatan byłaby to nadmierna regulacja.

Liczenie okresów wypowiedzenia umów - szczególne przypadki

Zwolnienie lekarskie, ochrona przedemerytalna czy też zmiana stażu pracy w okresie wypowiedzenia mają znaczący wpływ na sposób liczenia okresów wypowiedzenia. W jakich przypadkach pracodawca nie ma prawa wręczać pracownikowi wypowiedzenia? Kiedy pracodawca powinien wydłużyć okres wypowiedzenia?

Zasady liczenia okresów wypowiedzenia

Od czego zależy okres wypowiedzenia? Ile dni musimy przepracować po otrzymaniu wypowiedzenia od pracodawcy? Sprawdź zasady liczenia okresów wypowiedzenia w przypadku poszczególnych umów o pracę.

Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że polskie przepisy dotyczące okresu wypowiedzenia umowy na czas określony są niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Czy zostaną wprowadzone nowe przepisy regulujące okresy wypowiedzenia umów terminowych?

66 proc. firm zwiększy zatrudnienie specjalistów

Jak wynika z badań, 66 proc. firm zamierza zatrudniać specjalistów. Jest to wynik ogólnej poprawy na rynku pracy.

Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

Umowy na czas określony będą miały dłuższe okresy wypowiedzenia. Zgodnie z wymogami unijnymi okresy wypowiedzenia umów terminowych mają zostać zbliżone do okresów wypowiedzenia umów na czas nieokreślony.

Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia

Zmiany w Kodeksie pracy zapowiedziane przez ministra pracy i polityki społecznej popierane są przez prezydenta Pracodawców RP. Maksymalna umowa na czas określony wynosić ma 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia w tego typu umowach uzależnione będą od stażu pracy, co zbliży je do obowiązujących w przypadku umów bezterminowych.

Maksymalna umowa na czas określony i zrównane okresy wypowiedzenia

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że umowa o pracę na czas określony będzie mogła trwać maksymalnie 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia umów terminowych i nieterminowych zostaną zrównane.

Międzynarodowe firmy działają na rzecz zatrudniania ludzi młodych

Bezrobocie wśród osób młodych jest najważniejszym problemem rynku pracy. Duże firmy powoli zaczynają zatrudniać osoby tuż po studiach, bez doświadczenia zawodowego. Duże międzynarodowe firmy wprowadzają inicjatywy na rzecz zatrudniania ludzi młodych.

Jak zatrudnić pracownika?

Zatrudnienie pracownika wiąże się z nawiązaniem specyficznej więzi między pracodawcą a pracownikiem. Taką zależność nazywa się stosunkiem pracy. Umowa o pracę jest podstawą nawiązania każdego stosunku pracy.

Jak złożyć wypowiedzenie - rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę

Rozwiązanie umowy o pracę jest czynnością sformalizowaną. Kodeks pracy wskazuje odpowiednią formę oraz wymienia elementy, które muszę znaleźć się w prawidłowo skonstruowanym wypowiedzeniu. Jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę?

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Czy pracownik w okresie wypowiedzenia może pójść na zwolnienie lekarskie? Jakie wynagrodzenie otrzyma za czas choroby? Jak w takim wypadku oblicza się wysokość zasiłku chorobowego?

Dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych 50+

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie skierowanych osób bezrobotnych po 50. roku życia, mogą uzyskać dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Na jakich zasadach przyznawane jest dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych powyżej 50. roku życia?

W 2035 r. jedna osoba na rynku pracy będzie utrzymywać trzy - raport specjalny PARP

Zgodnie z raportem specjalnym PARP w 2035 r. jedna osoba na rynku pracy będzie utrzymywać trzy inne. W związku z tym należy zapewnić gospodarce płynność i konkurencyjność. W obliczu niestabilnej sytuacji kraju w przyszłości współpraca biznesu z edukacją wydaje się być konieczna.

Nowy unijny program "Gwarancje dla młodzieży" 2014/2015

Funkcjonuje już nowy program unijny "Gwarancje dla młodzieży". Jego celem jest wspieranie na rynku pracy ludzi młodych do 25 roku życia. W ramach gwarancji dla młodzieży przewidziano realizację dwóch projektów "Pomysł na siebie" oraz "Równi na rynku pracy", które obejmują okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. Na czym polegają?

Reforma urzędów pracy weszła w życie - co zostało zmienione?

Reforma urzędów pracy weszła dziś (27 maja 2014 r.) w życie. Wprowadza refundację składek za pracowników, granty na telepracę, bony, niskooprocentowane pożyczki,  lepiej dopasowuje pomoc do potrzeb bezrobotnych. Co jeszcze zostało zmienione?

Idealna oferta pracy

Oferta pracy powinna przyciągać wzrok i docierać do grupy docelowej. Jej zadaniem jest trafienie w target. Warto więc dokładnie przemyśleć jej treść. Jak wygląda idealna oferta pracy?

Maksymalny czas trwania umowy na czas określony

Zdaniem Konfederacji Lewiatan maksymalny czas trwania umowy na czas określony powinien wynosić 48 miesięcy. Projekt zmiany Kodeksu pracy przewiduje jednak okres 24 miesięcy. Co może spowodować krótszy maksymalny termin umowy o pracę na czas określony?

Jeden rodzaj umowy o pracę czy maksymalny okres umowy terminowej?

Marcowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący różnicowania pracowników zatrudnionych na umowę na czas określony oraz pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony wzbudził wiele emocji w środowisku pracodawców. Będzie jeden rodzaj umowy o pracę? Czy lepiej wprowadzić maksymalny okres umowy terminowej?

Zatrudnianie pracowników - obowiązki pracodawcy cz. II

Zatrudnianie pracowników wymaga podejmowania przez pracodawców określonych czynności. Do najważniejszych obowiązków pracodawcy należy zapewnienie szkolenia stanowiskowego i zgłoszenie do ZUS-u. Co więcej, pracodawca powinien dbać o dokumentację zatrudnienia.

Zatrudnianie pracowników - obowiązki pracodawcy cz. I

Zatrudnianie pracowników wymaga przeprowadzenia szeregu określonych czynności. Niedopełnienie którejkolwiek z wymaganych czynności może skutkować złamaniem prawa. Jakie obowiązki dotyczące zatrudniania pracowników są najważniejsze?

Długość okresu wypowiedzenia

Kodeks pracy różnicuje długość okresów wypowiedzenia z uwagi na rodzaj zawartej umowy o pracę. Przewiduje również przypadki zróżnicowania okresów wypowiedzenia w zależności od aktualnej sytuacji organizacyjno-finansowej pracodawcy czy konieczności przeprowadzenia postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego.

Dłuższe okresy wypowiedzenia dla zatrudnionych na czas określony

Na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE zmianie ulegną przepisy Kodeksu pracy, które różnicują okresy wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony i na czas nieokreślony. Trybunał uznał tę regulację za niezgodną z prawem Unii Europejskiej ze względu na jej dyskryminujący charakter. W konsekwencji wyroku Trybunału osoby zatrudnione na czas określony zyskają dłuższe okresy wypowiedzenia.

Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce - programista

Zawody związane z branżą IT należą do najbardziej poszukiwanych. Szczególnie ważni na rynku pracy są programiści. Niestety istnieje niedobór kadry IT na poziomie 25-30%. Oznacza to, że pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników.

Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zostały określone wprost w przepisach kodeksu pracy. Pracodawca i pracownik w określonych przypadkach mają możliwość wydłużenia okresu wypowiedzenia w umowie o pracę.

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

W niektórych przypadkach przepisy nakładają na pracodawców obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego wcześniej pracownika. Dotyczy to sytuacji, w których do rozwiązania stosunku pracy doszło zgodnie z prawem i skutecznie. Kiedy na pracodawcy ciąży wspomniany obowiązek?

Zatrudnianie pracownika tymczasowego

Pracodawcy coraz częściej pozyskują pracowników z zasobów agencji pracy tymczasowej. Aby prawidłowo zatrudnić pracownika tymczasowego, pracodawca musi zapoznać się z zasadami jego zatrudnienia. Odpowiedzi szukać należy w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę

Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić jednostronnie przez pracodawcę albo na podstawie porozumienia stron. Jeżeli skrócenia dokonuje samodzielnie pracodawca – powodem wypowiedzenia muszą być przyczyny niedotyczące pracownika. Ponadto możliwość jednostronnego skrócenia wypowiedzenia odnosi się tylko do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Zawody przyszłości

Zawody przyszłości - jakie zawody będą popularne i poszukiwane za kilka lat? Czy tylko osoby wybierające kierunki ścisłe będą miały szansę na pracę? Jak będzie wyglądała sytuacja humanistów na rynku pracy za kilka lat?

REKLAMA