REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony./ Fot. Fotolia
Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowy na czas określony będą miały dłuższe okresy wypowiedzenia. Zgodnie z wymogami unijnymi okresy wypowiedzenia umów terminowych mają zostać zbliżone do okresów wypowiedzenia umów na czas nieokreślony.

Wypowiadanie umów na czas określony

Kodeks pracy przewiduje rozwiązanie umów o pracę za wypowiedzeniem. Jednak terminowa umowa o pracę jest uregulowana w sposób wyjątkowy. Otóż możliwość wypowiedzenia umowy nie jest z góry zagwarantowana w prawie. Strony stosunku pracy muszą wyraźnie w umowie zaznaczyć taką możliwość. Oznacza to, że co do zasady umowa terminowa nie może być wypowiedziana przez żadną ze stron. Dopiero porozumienie się w tej kwestii pracodawcy i pracownika, zapisanie takiego postanowienia w umowie oraz podpisanie przez dwie strony legalizuje wypowiadanie stosunku pracy przez jedną i drugą stronę.

Autopromocja

Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Poza tym Kodeks pracy nie dopuszcza możliwości wcześniejszego rozwiązywania umowy terminowej trwającej do 6 miesięcy. Możliwość zagwarantowania w umowie wypowiadania umów dotyczy wyłącznie umów zawieranych na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Jeśli więc strony chcą mieć furtkę do wcześniejszego rozwiązania umowy, powinny zawrzeć umowę o pracę na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Tymczasem przy zatrudnieniu na czas nieokreślony pracownicy do 6 miesiąca pracy mają z góry zagwarantowany 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, a od 6 miesiąca pracy przysługuje im miesięczny okres wypowiedzenia.

Kamil uzgodnił ze swoim nowym pracodawcą, że będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony. W umowie określili termin trwania umowy wynoszący 6 miesięcy, jednocześnie przewidując możliwość rozwiązania umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Czy Kamil może wypowiedzieć tę umowę po 3 miesiącach pracy? Nie. Kamil nie ma takiej możliwości, gdyż Kodeks pracy przewiduje dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy terminowej tylko przy zawarciu jej na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

2 tygodnie wypowiedzenia (fakultatywnie)

Jak już wynika z podanego przykładu, okres wypowiedzenia takiej umowy w świetle art. 33 Kodeksu pracy wynosi 2 tygodnie. Jest to krzywdzące rozwiązanie w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie bezterminowej umowy o pracę. Najlepiej przedstawia to poniższa tabelka:

Szybko można zauważyć, że w obecnym stanie prawnym pracujący na podstawie umowy na czas określony 5 miesięcy nie mogą w ogóle wypowiedzieć umowy, a osoby pracujące tyle samo czasu na podstawie umowy na czas nieokreślony mają do tego prawo za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Co więcej, osoba wykonująca pracę na umowie terminowej wynoszącej 6 miesięcy nadal nie ma prawa do wypowiedzenia tej umowy, natomiast pracownik na umowie bezterminowej pracujący tyle samo czasu ma już możliwość rozwiązania umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Tak różne unormowanie prawne sytuacji pracowników wykonujących pracę w ramach stosunku pracy jest, zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, niedopuszczalne. Okres wypowiedzenia przewidziany dla umów bezterminowych uzależniony jest od zakładowego stażu pracy pracownika i wynosi od minimalnie 2 tygodni do maksymalnie 3 miesięcy. Gdy tymczasem okres wypowiedzenia dla umów terminowych nie jest uzależniony od stażu pracy i może być stosowany tylko przy spełnieniu trzech ściśle określonych warunków (1. zapisanie takiej możliwości w umowie, 2. długość umowy ponad 6 miesięcy, 3. długość okresu wypowiedzenia 2 tygodnie).

Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia

Zasada niedyskryminacji

Dnia 28 czerwca 1999 r. do porządku prawnego Unii Europejskiej w drodze Dyrektywy Rady nr 99/70/WE zostało wdrożone Porozumienie ramowe w sprawie umów na czas określony, z którego wynika zasada niedyskryminacji. Zgodnie z tą zasadą pracownicy zatrudnieni na czas określony nie mogą być traktowani mniej korzystnie niż porównywalni pracownicy pracujący na podstawie umów na czas nieokreślony wyłącznie z tego powodu, że pracują na czas określony. Wyjątek stanowi sytuacja różnicowania traktowania pracowników z powodów o charakterze obiektywnym.

Nowe okresy wypowiedzenia umów terminowych

W opinii Trybunału Sprawiedliwości UE uniezależnienie długości okresu wypowiedzenia umów terminowych od stażu pracy przy jednoczesnym uzależnieniu długości okresu wypowiedzenia od stażu pracy umów na czas nieokreślony stanowi dyskryminację. W związku z powyższym Polska musi dostosować swoje przepisy do wymogów Unii Europejskiej. Minister Pracy i Polityki Społecznej nie zapowiedział jednak, ile miałyby wynosić nowe okresy wypowiedzenia umów terminowych. Znamy jednak stanowisko polskich pracodawców, którzy proponują:

 • 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy,
 • 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 12 miesięcy,
 • 2 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 36 miesięcy.

Zdaniem pracodawców analogiczne okresy wypowiedzenia mogłyby funkcjonować również w przypadku umów na czas nieokreślony.

Maksymalna długość umów terminowych

Polski Kodeks pracy ma zostać również wzbogacony o przepis traktujący o maksymalnej długości umowy zawartej na czas określony. Zgodnie z planem najdłuższa umowa na czas określony będzie wynosiła 36 miesięcy.

Maksymalny okres trwania umów na czas określony

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA