Kategorie

Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

Emilia Panufnik
Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony./ Fot. Fotolia
Umowy na czas określony będą miały dłuższe okresy wypowiedzenia. Zgodnie z wymogami unijnymi okresy wypowiedzenia umów terminowych mają zostać zbliżone do okresów wypowiedzenia umów na czas nieokreślony.

Wypowiadanie umów na czas określony

Kodeks pracy przewiduje rozwiązanie umów o pracę za wypowiedzeniem. Jednak terminowa umowa o pracę jest uregulowana w sposób wyjątkowy. Otóż możliwość wypowiedzenia umowy nie jest z góry zagwarantowana w prawie. Strony stosunku pracy muszą wyraźnie w umowie zaznaczyć taką możliwość. Oznacza to, że co do zasady umowa terminowa nie może być wypowiedziana przez żadną ze stron. Dopiero porozumienie się w tej kwestii pracodawcy i pracownika, zapisanie takiego postanowienia w umowie oraz podpisanie przez dwie strony legalizuje wypowiadanie stosunku pracy przez jedną i drugą stronę.

Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Reklama

Poza tym Kodeks pracy nie dopuszcza możliwości wcześniejszego rozwiązywania umowy terminowej trwającej do 6 miesięcy. Możliwość zagwarantowania w umowie wypowiadania umów dotyczy wyłącznie umów zawieranych na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Jeśli więc strony chcą mieć furtkę do wcześniejszego rozwiązania umowy, powinny zawrzeć umowę o pracę na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Tymczasem przy zatrudnieniu na czas nieokreślony pracownicy do 6 miesiąca pracy mają z góry zagwarantowany 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, a od 6 miesiąca pracy przysługuje im miesięczny okres wypowiedzenia.

Kamil uzgodnił ze swoim nowym pracodawcą, że będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony. W umowie określili termin trwania umowy wynoszący 6 miesięcy, jednocześnie przewidując możliwość rozwiązania umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Czy Kamil może wypowiedzieć tę umowę po 3 miesiącach pracy? Nie. Kamil nie ma takiej możliwości, gdyż Kodeks pracy przewiduje dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy terminowej tylko przy zawarciu jej na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

2 tygodnie wypowiedzenia (fakultatywnie)

Jak już wynika z podanego przykładu, okres wypowiedzenia takiej umowy w świetle art. 33 Kodeksu pracy wynosi 2 tygodnie. Jest to krzywdzące rozwiązanie w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie bezterminowej umowy o pracę. Najlepiej przedstawia to poniższa tabelka:

Szybko można zauważyć, że w obecnym stanie prawnym pracujący na podstawie umowy na czas określony 5 miesięcy nie mogą w ogóle wypowiedzieć umowy, a osoby pracujące tyle samo czasu na podstawie umowy na czas nieokreślony mają do tego prawo za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Co więcej, osoba wykonująca pracę na umowie terminowej wynoszącej 6 miesięcy nadal nie ma prawa do wypowiedzenia tej umowy, natomiast pracownik na umowie bezterminowej pracujący tyle samo czasu ma już możliwość rozwiązania umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Tak różne unormowanie prawne sytuacji pracowników wykonujących pracę w ramach stosunku pracy jest, zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, niedopuszczalne. Okres wypowiedzenia przewidziany dla umów bezterminowych uzależniony jest od zakładowego stażu pracy pracownika i wynosi od minimalnie 2 tygodni do maksymalnie 3 miesięcy. Gdy tymczasem okres wypowiedzenia dla umów terminowych nie jest uzależniony od stażu pracy i może być stosowany tylko przy spełnieniu trzech ściśle określonych warunków (1. zapisanie takiej możliwości w umowie, 2. długość umowy ponad 6 miesięcy, 3. długość okresu wypowiedzenia 2 tygodnie).

Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia

Zasada niedyskryminacji

Dnia 28 czerwca 1999 r. do porządku prawnego Unii Europejskiej w drodze Dyrektywy Rady nr 99/70/WE zostało wdrożone Porozumienie ramowe w sprawie umów na czas określony, z którego wynika zasada niedyskryminacji. Zgodnie z tą zasadą pracownicy zatrudnieni na czas określony nie mogą być traktowani mniej korzystnie niż porównywalni pracownicy pracujący na podstawie umów na czas nieokreślony wyłącznie z tego powodu, że pracują na czas określony. Wyjątek stanowi sytuacja różnicowania traktowania pracowników z powodów o charakterze obiektywnym.

Nowe okresy wypowiedzenia umów terminowych

W opinii Trybunału Sprawiedliwości UE uniezależnienie długości okresu wypowiedzenia umów terminowych od stażu pracy przy jednoczesnym uzależnieniu długości okresu wypowiedzenia od stażu pracy umów na czas nieokreślony stanowi dyskryminację. W związku z powyższym Polska musi dostosować swoje przepisy do wymogów Unii Europejskiej. Minister Pracy i Polityki Społecznej nie zapowiedział jednak, ile miałyby wynosić nowe okresy wypowiedzenia umów terminowych. Znamy jednak stanowisko polskich pracodawców, którzy proponują:

 • 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy,
 • 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 12 miesięcy,
 • 2 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 36 miesięcy.

Zdaniem pracodawców analogiczne okresy wypowiedzenia mogłyby funkcjonować również w przypadku umów na czas nieokreślony.

Maksymalna długość umów terminowych

Polski Kodeks pracy ma zostać również wzbogacony o przepis traktujący o maksymalnej długości umowy zawartej na czas określony. Zgodnie z planem najdłuższa umowa na czas określony będzie wynosiła 36 miesięcy.

Maksymalny okres trwania umów na czas określony

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.