reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Czy pracownik w okresie wypowiedzenia może pójść na zwolnienie lekarskie? Jakie wynagrodzenie otrzyma za czas choroby? Jak w takim wypadku oblicza się wysokość zasiłku chorobowego?

Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu

Okres wypowiedzenia nie powoduje ustania stosunku pracy niezależnie od tego, która ze stron wypowiedziała umowę. Oznacza to, że do czasu upłynięcia okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługują takie sama prawa jak przed tym okresem w tym także ubezpieczenie chorobowe.

Zatem wysokość zasiłku chorobowego w trakcie trwania okresu wypowiedzenia nie ulega zmianie i pracownikowi przysługuje taki sam zasiłek, jaki przysługiwał mu przed okresem wypowiedzenia.

Wysokość zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia

Wysokość wynagrodzenia zasiłku chorobowego dla pracowników przebywających na okresie wypowiedzenia oblicza się tak samo, jak dla pracowników nie będących w okresie  wypowiedzenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy wysokość wynagrodzenia zasiłku chorobowego pracownika zatrudnionego na postawie umowy o pracę wynosi 80% podstawy wynagrodzenia i jest wypłacane za każdy dzień przebywania na zwolnieniu chorobowym.

Istnieją jednak sytuacje, w których pracownikowi przysługuje 100% wynagrodzenia za przebywanie na zwolnieniu lekarskim m. in. w przypadku ciąży pracownicy, albo w przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe Pytania i odpowiedzi

Urlop wypoczynkowy w trakcie okresu wypowiedzenia, a zasiłek chorobowy

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia nie ma wpływu na należne świadczenia chorobowe przysługujące pracownikowi w tym okresie. Oznacza to, że jeżeli pracownik podczas urlopu wypoczynkowego zachoruje i potwierdzi swoja niezdolność do pracy zwolnieniem lekarskim to bieg urlopu zostaje przerwany. Za okres choroby pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek, a urlop wypoczynkowy może wykorzystać później.

Zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy

Rozwiązanie umowy nie zawsze oznacza, że były pracownik nie może skorzystać z zasiłku chorobowego. Zgodnie z art. 7 ustawy zasiłkowej w sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstanie już po rozwiązaniu stosunku pracy, to dla wypłaty zasiłku chorobowego ważne jest, aby zostały spełnione następujące warunki:

  • niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia lub nie później niż w ciągu 3 miesięcy w razie chorób zakaźnych lub innych, których objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby oraz

  •  trwała nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni.

WSKAŹNIKI I STAWKI: Zasiłek chorobowy

W sytuacji, gdy choroba rozpoczęła się w trakcie trwania zatrudnienia i skończyła po jego ustaniu to przed ustaniem stosunku pracy  pracownik dostarcza pracodawcy  zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, a następnie pracodawca po rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę przekazuje to zaświadczenie  do ZUS. Do zaświadczenia ZUS ZLA dołącza zaświadczenie na druku ZUS Z-3.

Zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama