Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu
Okres wypowiedzenia nie powoduje ustania stosunku pracy niezależnie od tego, która ze stron wypowiedziała umowę. Oznacza to, że do czasu upłynięcia okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługują takie sama prawa jak przed tym okresem w tym także ubezpieczenie chorobowe.
REKLAMA
Zatem wysokość zasiłku chorobowego w trakcie trwania okresu wypowiedzenia nie ulega zmianie i pracownikowi przysługuje taki sam zasiłek, jaki przysługiwał mu przed okresem wypowiedzenia.
Wysokość zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia
Wysokość wynagrodzenia zasiłku chorobowego dla pracowników przebywających na okresie wypowiedzenia oblicza się tak samo, jak dla pracowników nie będących w okresie wypowiedzenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy wysokość wynagrodzenia zasiłku chorobowego pracownika zatrudnionego na postawie umowy o pracę wynosi 80% podstawy wynagrodzenia i jest wypłacane za każdy dzień przebywania na zwolnieniu chorobowym.
Istnieją jednak sytuacje, w których pracownikowi przysługuje 100% wynagrodzenia za przebywanie na zwolnieniu lekarskim m. in. w przypadku ciąży pracownicy, albo w przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Polecamy: Urlopy wypoczynkowe Pytania i odpowiedzi
Urlop wypoczynkowy w trakcie okresu wypowiedzenia, a zasiłek chorobowy
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia nie ma wpływu na należne świadczenia chorobowe przysługujące pracownikowi w tym okresie. Oznacza to, że jeżeli pracownik podczas urlopu wypoczynkowego zachoruje i potwierdzi swoja niezdolność do pracy zwolnieniem lekarskim to bieg urlopu zostaje przerwany. Za okres choroby pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek, a urlop wypoczynkowy może wykorzystać później.
Zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy
Rozwiązanie umowy nie zawsze oznacza, że były pracownik nie może skorzystać z zasiłku chorobowego. Zgodnie z art. 7 ustawy zasiłkowej w sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstanie już po rozwiązaniu stosunku pracy, to dla wypłaty zasiłku chorobowego ważne jest, aby zostały spełnione następujące warunki:
-
niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia lub nie później niż w ciągu 3 miesięcy w razie chorób zakaźnych lub innych, których objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby oraz
-
trwała nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni.
WSKAŹNIKI I STAWKI: Zasiłek chorobowy
W sytuacji, gdy choroba rozpoczęła się w trakcie trwania zatrudnienia i skończyła po jego ustaniu to przed ustaniem stosunku pracy pracownik dostarcza pracodawcy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, a następnie pracodawca po rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę przekazuje to zaświadczenie do ZUS. Do zaświadczenia ZUS ZLA dołącza zaświadczenie na druku ZUS Z-3.
Zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat