Jak złożyć wypowiedzenie - rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę
REKLAMA
REKLAMA
Rozwiązać pracę za wypowiedzeniem może każda ze stron, o ile umowa została zawarta na okres próbny lub czas nieokreślony. O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.
REKLAMA
Zamiar dokonania wypowiedzenia pracodawca konsultuje ze związkami tylko wówczas, gdy wypowiada umowę zawartą na czas nieokreślony (art. 38 § 1 Kodeksu pracy). Nie ma zatem takiego obowiązku, jeżeli wypowiada umowę innego rodzaju, np. umowę na czas określony, na okres próbny. Pracodawca nie ma obowiązku konsultacji związkowej w przypadku pracowników zatrudnionych na umowy terminowe.
Jak liczyć okresy wypowiedzenia pracy?
Kiedy nie można zwolnić pracownika?
Przed złożeniem wypowiedzenia pracodawca powinien upewnić się, czy pracownikowi w tym czasie nie przysługuje specjalny okres ochrony przed zwolnieniem. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi w wieku przedemerytalnym, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Co istotne, przepisu tego nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Pracodawca nie może również wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się tych przepisów.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Okres wypowiedzenia
Okresy wypowiedzenia umów o pracę są uzależnione zarówno od długości zatrudnienia pracownika w zakładzie, jak i od rodzaju umowy, jaka go łączy z pracodawcą.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia
Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, okres wypowiedzenia może ulec wydłużeniu.. Jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku, jeżeli był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy - 3 miesiące. Takie postanowienie musi zostać zawarte w umowie o pracę.
Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Obliczanie okresu wypowiedzenia
Ustalając odpowiednie okresy wypowiedzenia, ustawodawca wskazał jednocześnie, jak należy liczyć w tym przypadku terminy tygodniowe i miesięczne. Okres wypowiedzenia wyrażony w tygodniach (1-tygodniowy, 2-tygodniowy) musi się skończyć w sobotę. Jeżeli pracodawca lub pracownik spóźni się z wręczeniem wypowiedzenia, może to oznaczać, że okres wypowiedzenia wydłuży się o kolejny tydzień.
Zwolnienie na poszukiwanie pracy
W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar zwolnienia w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia wynosi 2 dni robocze. Zaś w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia - 3 dni robocze, także w przypadku jego skrócenia.
Jeden rodzaj umowy o pracę czy maksymalny okres umowy terminowej?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat