REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce - programista

Zawód programista. /Fot. Fotolia
Zawód programista. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawody związane z branżą IT należą do najbardziej poszukiwanych. Szczególnie ważni na rynku pracy są programiści. Niestety istnieje niedobór kadry IT na poziomie 25-30%. Oznacza to, że pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników.

Jak pokazują analizy rynku pracy, do najbardziej poszukiwanych zawodów należą te związane z branżą IT, w szczególności programiści. Obecnie oferty skierowane do specjalistów z tego zakresu stanowią blisko 20% wszystkich propozycji. Przekłada się to bezpośrednio na sytuację rynkową. Już w tej chwili niedobór kadry IT w Polsce osiąga poziom 25 – 30%. Perspektyw na zmianę sytuacji nie dają przewidywania Unii Europejskiej, która obliczyła, że do 2016 roku powstanie około 700 tysięcy nowych miejsc pracy. W połączeniu z relatywnie niewielką liczbą studentów i absolwentów szkół technicznych stanowi to istotny problem dla polskich pracodawców, którzy mają coraz większe trudności ze znalezieniem pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Brak kandydatów do pracy prowadzi do zaostrzenia konkurencji między pracodawcami. Większość z nich szuka pracowników już wśród studentów pierwszego i drugiego roku, organizując szkolenia i prowadząc aktywną rekrutację za pomocą coraz bardziej niecodziennych sposobów. Taką akcję podjęła poznańska firma Programa.pl, która umieściła plakaty informujące o naborze programistów na terenie w pobliżu Politechniki Poznańskiej.

Zobacz również serwis: Rekrutacja

Dziś to pracodawca musi wychodzić z inicjatywą – mówi Paweł Elbanowski z Programa.pl – W walce o najzdolniejszych młodych programistów zwykłe ogłoszenie na stronie internetowej czy w gazecie już nie wystarcza. Stąd nasz pomysł z kampanią plakatową.

Jednocześnie zwiększenie zaangażowania firm w pozyskiwanie pracowników powoduje spadek aktywności wśród części młodych ludzi, którzy źle interpretując intencję takich akcji, nabierają zbytniej pewności siebie. Sprawia to, że potencjalni kandydaci mają coraz większe wymagania, które często są nieadekwatne do ich umiejętności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W grupie początkujących programistów funkcjonuje przekonanie, że już sam fakt bycia studentem studiów informatycznych gwarantuje zatrudnienie i wysokie zarobki – tłumaczy Paweł Elbanowski z Programa.pl – Większość kandydatów ma oczekiwania przewyższające ich umiejętności.

Wynikać to może nie tylko z braków personalnych, ale także z danych na temat zarobków w branży IT. W 2013 roku średnie wynagrodzenie programisty wyniosło 6 tysięcy złotych brutto i regularnie rośnie. Co więcej, jak pokazują wyniki przeprowadzonych ankiet, początkujący programiści najbardziej cenią doświadczenie zdobyte w trakcie pracy w dużych korporacjach, ignorując zalety małych firm.

Polecamy także: W niektórych branżach więcej miejsc pracy niż pracowników


Praca w małej firmie jest dużo korzystniejsza dla młodego programisty niż praca w korporacji, ponieważ posiada on realny wpływ na projekt, a jego wkład nie ginie w gąszczu korporacyjnych struktur – wyjaśnia Paweł Elbanowski z Programa.pl – W atmosferze małego zgranego zespołu łatwiej nabywa się nowe umiejętności i uczy pracy z innymi.

REKLAMA

Jednak problem ten przekłada się nie tylko na pracodawców, ale i na pracowników, którzy obserwując rynek pracy kreują nieprawdziwy obraz branży, w której to firmy i agencje mają za zadanie przekonywać ich o swojej wartości, a nie odwrotnie.

Coraz częściej spotykamy się z podejściem, w którym kandydat skupiając się na swoich wymaganiach całkowicie zapomina o zaprezentowaniu siebie, swoich umiejętności i wkładu, jaki wniesie w rozwój firmy. Oczywiście absolwent z dyplomem ma określoną wiedzę teoretyczną, ale często nie potrafi zastosować jej w praktyce. Przejawia się to m.in. w nieumiejętności dostosowania projektu do wymagań klienta czy uwzględniania uwag innych pracowników. Taka postawa roszczeniowa jest bardzo niebezpieczna dla branży. I nie ma tutaj znaczenia czy pracodawcą ma być wielka korporacja czy mała firma – przestrzega Paweł Elbanowski z Programa.pl.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: programa.pl

Programa to zespół złożony z młodych, uzdolnionych programistów oraz grafików, dla których tworzenie aplikacji jest przede wszystkim pasją. Spółka ma na swoim koncie m.in. współtworzenie aplikacji internetowych dla takich firm jak Duracell oraz DNB Nord, a także wiele nagród i wyróżnień zarówno dla samej firmy jak i jej aplikacji. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA