| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce - programista

Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce - programista

Zawody związane z branżą IT należą do najbardziej poszukiwanych. Szczególnie ważni na rynku pracy są programiści. Niestety istnieje niedobór kadry IT na poziomie 25-30%. Oznacza to, że pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników.

Jak pokazują analizy rynku pracy, do najbardziej poszukiwanych zawodów należą te związane z branżą IT, w szczególności programiści. Obecnie oferty skierowane do specjalistów z tego zakresu stanowią blisko 20% wszystkich propozycji. Przekłada się to bezpośrednio na sytuację rynkową. Już w tej chwili niedobór kadry IT w Polsce osiąga poziom 25 – 30%. Perspektyw na zmianę sytuacji nie dają przewidywania Unii Europejskiej, która obliczyła, że do 2016 roku powstanie około 700 tysięcy nowych miejsc pracy. W połączeniu z relatywnie niewielką liczbą studentów i absolwentów szkół technicznych stanowi to istotny problem dla polskich pracodawców, którzy mają coraz większe trudności ze znalezieniem pracowników.

Brak kandydatów do pracy prowadzi do zaostrzenia konkurencji między pracodawcami. Większość z nich szuka pracowników już wśród studentów pierwszego i drugiego roku, organizując szkolenia i prowadząc aktywną rekrutację za pomocą coraz bardziej niecodziennych sposobów. Taką akcję podjęła poznańska firma Programa.pl, która umieściła plakaty informujące o naborze programistów na terenie w pobliżu Politechniki Poznańskiej.

Zobacz również serwis: Rekrutacja

Dziś to pracodawca musi wychodzić z inicjatywą – mówi Paweł Elbanowski z Programa.pl – W walce o najzdolniejszych młodych programistów zwykłe ogłoszenie na stronie internetowej czy w gazecie już nie wystarcza. Stąd nasz pomysł z kampanią plakatową.

Jednocześnie zwiększenie zaangażowania firm w pozyskiwanie pracowników powoduje spadek aktywności wśród części młodych ludzi, którzy źle interpretując intencję takich akcji, nabierają zbytniej pewności siebie. Sprawia to, że potencjalni kandydaci mają coraz większe wymagania, które często są nieadekwatne do ich umiejętności.

W grupie początkujących programistów funkcjonuje przekonanie, że już sam fakt bycia studentem studiów informatycznych gwarantuje zatrudnienie i wysokie zarobki – tłumaczy Paweł Elbanowski z Programa.pl – Większość kandydatów ma oczekiwania przewyższające ich umiejętności.

Wynikać to może nie tylko z braków personalnych, ale także z danych na temat zarobków w branży IT. W 2013 roku średnie wynagrodzenie programisty wyniosło 6 tysięcy złotych brutto i regularnie rośnie. Co więcej, jak pokazują wyniki przeprowadzonych ankiet, początkujący programiści najbardziej cenią doświadczenie zdobyte w trakcie pracy w dużych korporacjach, ignorując zalety małych firm.

Polecamy także: W niektórych branżach więcej miejsc pracy niż pracowników

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »