reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Liczenie okresów wypowiedzenia umów - szczególne przypadki

Liczenie okresów wypowiedzenia umów - szczególne przypadki

Zwolnienie lekarskie, ochrona przedemerytalna czy też zmiana stażu pracy w okresie wypowiedzenia mają znaczący wpływ na sposób liczenia okresów wypowiedzenia. W jakich przypadkach pracodawca nie ma prawa wręczać pracownikowi wypowiedzenia? Kiedy pracodawca powinien wydłużyć okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia pracownika korzystającego ze zwolnienia lekarskiego

Pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia lekarskiego, nie można co do zasady wręczyć wypowiedzenia, ponieważ podlega on ochronie. Jeżeli natomiast pracownik przejdzie na zwolnienie lekarskie po rozpoczęciu biegu wypowiedzenia, okres wypowiedzenia nie ulega zmianie. Umowa zostaje rozwiązana z końcem pierwotnie ustalonego okresu wypowiedzenia. W przypadku kiedy pracownik otrzyma kolejne zwolnienie lekarskie, powinien przekazać je już do ZUS.

Pracownik otrzymał wypowiedzenie 27 września 2014 r. Okres jego wypowiedzenia wynosi miesiąc. Bieg okresu wypowiedzenia zaczyna się 1 października 2014 r. Pracownik przechodzi na 2-tygodniowe zwolnienie lekarskie 7 października 2014 r. Umowa rozwiąże się zatem 31 października 2014 r.

Zasady liczenia okresów wypowiedzenia

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Okres wypowiedzenia pracownika w wieku przedemerytalnym

Pracownik podlega ochronie przedemerytalnej, która rozpoczyna się 4 lata przed uzyskaniem prawa do emerytury. Pracownik może dostać wypowiedzenie przed wejściem w wiek ochronny, mimo że koniec okresu wypowiedzenia przypadnie już w czasie okresu ochronnego. Co istotne, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w czasie okresu ochronnego, natomiast może ją w tym czasie rozwiązać.

Pracownik otrzymuje wypowiedzenie 30 września 2014 r. Jego okres wypowiedzenia rozpoczyna się 1 października 2014 r. Okres ochrony przedemerytalnej przysługuje mu od 12 października. Umowa rozwiąże się po upływie 2-miesięcznego okresu wypowiedzenia, czyli 31 grudnia 2014 r.

Porozmawiaj o tym na forum

Pracownik otrzymał wypowiedzenie 10 października 2014 r. w trakcie trwania okresu ochronnego. Okres wypowiedzenia ma zakończyć się po okresie ochronnym. W tym przypadku postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe, ponieważ nie może on wręczyć wypowiedzenia w trakcie okresu ochronnego.

Zmiana stażu pracy w okresie wypowiedzenia

W sytuacji, gdy pracownik ma wypowiedzianą umowę na czas nieokreślony i uzyskał prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia, pracodawca musi uwzględnić dłuższy okres wypowiedzenia.

Pracownik otrzymuje wypowiedzenie 30 września 2014 r. Rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia przypada na 1 października 2014 r. Pracownik w dniu 31 października uzyskuje prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia, ze względu na osiągnięcie 3-letniego stażu pracy. Data zakończenia okresu wypowiedzenia to 31 grudnia 2014 r.

Urlop w okresie wypowiedzenia

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama