REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liczenie okresów wypowiedzenia umów - szczególne przypadki

Wioleta Pietrzyk
Okresy wypowiedzenia. /Fot. Fotolia
Okresy wypowiedzenia. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie, ochrona przedemerytalna czy też zmiana stażu pracy w okresie wypowiedzenia mają znaczący wpływ na sposób liczenia okresów wypowiedzenia. W jakich przypadkach pracodawca nie ma prawa wręczać pracownikowi wypowiedzenia? Kiedy pracodawca powinien wydłużyć okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia pracownika korzystającego ze zwolnienia lekarskiego

Pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia lekarskiego, nie można co do zasady wręczyć wypowiedzenia, ponieważ podlega on ochronie. Jeżeli natomiast pracownik przejdzie na zwolnienie lekarskie po rozpoczęciu biegu wypowiedzenia, okres wypowiedzenia nie ulega zmianie. Umowa zostaje rozwiązana z końcem pierwotnie ustalonego okresu wypowiedzenia. W przypadku kiedy pracownik otrzyma kolejne zwolnienie lekarskie, powinien przekazać je już do ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik otrzymał wypowiedzenie 27 września 2014 r. Okres jego wypowiedzenia wynosi miesiąc. Bieg okresu wypowiedzenia zaczyna się 1 października 2014 r. Pracownik przechodzi na 2-tygodniowe zwolnienie lekarskie 7 października 2014 r. Umowa rozwiąże się zatem 31 października 2014 r.

Zasady liczenia okresów wypowiedzenia

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Okres wypowiedzenia pracownika w wieku przedemerytalnym

Pracownik podlega ochronie przedemerytalnej, która rozpoczyna się 4 lata przed uzyskaniem prawa do emerytury. Pracownik może dostać wypowiedzenie przed wejściem w wiek ochronny, mimo że koniec okresu wypowiedzenia przypadnie już w czasie okresu ochronnego. Co istotne, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w czasie okresu ochronnego, natomiast może ją w tym czasie rozwiązać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik otrzymuje wypowiedzenie 30 września 2014 r. Jego okres wypowiedzenia rozpoczyna się 1 października 2014 r. Okres ochrony przedemerytalnej przysługuje mu od 12 października. Umowa rozwiąże się po upływie 2-miesięcznego okresu wypowiedzenia, czyli 31 grudnia 2014 r.

Porozmawiaj o tym na forum

Pracownik otrzymał wypowiedzenie 10 października 2014 r. w trakcie trwania okresu ochronnego. Okres wypowiedzenia ma zakończyć się po okresie ochronnym. W tym przypadku postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe, ponieważ nie może on wręczyć wypowiedzenia w trakcie okresu ochronnego.

Zmiana stażu pracy w okresie wypowiedzenia

W sytuacji, gdy pracownik ma wypowiedzianą umowę na czas nieokreślony i uzyskał prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia, pracodawca musi uwzględnić dłuższy okres wypowiedzenia.

Pracownik otrzymuje wypowiedzenie 30 września 2014 r. Rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia przypada na 1 października 2014 r. Pracownik w dniu 31 października uzyskuje prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia, ze względu na osiągnięcie 3-letniego stażu pracy. Data zakończenia okresu wypowiedzenia to 31 grudnia 2014 r.

Urlop w okresie wypowiedzenia

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA