REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy unijny program "Gwarancje dla młodzieży" 2014/2015

Joanna Niemyjska
Gwarancje dla młodzieży. /Fot. Fotolia
Gwarancje dla młodzieży. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Funkcjonuje już nowy program unijny "Gwarancje dla młodzieży". Jego celem jest wspieranie na rynku pracy ludzi młodych do 25 roku życia. W ramach gwarancji dla młodzieży przewidziano realizację dwóch projektów "Pomysł na siebie" oraz "Równi na rynku pracy", które obejmują okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. Na czym polegają?

Unia Europejska zatwierdziła obowiązującą we wszystkich krajach członkowskich zasadę gwarancji dla młodzieży w kwietniu 2013 r. Jej celem jest walka z bezrobociem wśród młodzieży. Gwarancja unijna ma na celu zapewnienie wsparcia na rynku pracy wszystkim młodym ludziom poniżej 25. roku życia, niezależnie od tego czy są zarejestrowani w urzędzie pracy, czy też nie.

REKLAMA

Autopromocja

Chodzi konkretnie o ofertę zatrudnienia, przyuczenia do zawodu, stażu lub dalszego kształcenia, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb i sytuacji.

W ramach gwarancji dla młodzieży pojawia się nowa kategoria osób, tj. NEET (not in employment, education and training). Jest to młodzież, która nie uczy się, nie pracuje i nie uczestniczy w żadnych formach dokształcania.

Zapisz się na nasz newsletter

Jednostki i podmioty odpowiedzialne za wdrożenie programu

Realizację zadań związanych z wdrożeniem gwarancji Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej powierzyło powiatowym i wojewódzkim urzędom pracy, Ochotniczym Hufcom Pracy, Bankowi Gospodarstwa Krajowego oraz – na poziomie regionalnym - partnerom rynku pracy, którzy wezmą udział w konkursach. Wśród tych ostatnich znajdą się m.in. organizacje pozarządowe, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, gminy oraz przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z faktem, iż program gwarancji dotyczy osób młodych, w ramach przyjętej koncepcji programowej zaznaczono, że OHP są jednym z głównych beneficjentów gwarancji dla młodzieży w kraju. Ich wdrażanie będzie się odbywać jednocześnie na trzech szczeblach – centralnym, regionalnym i lokalnym. Komenda Głowna OHP będzie projektodawcą dla przedsięwzięć pozakonkursowych i będzie koordynować działania na terenie całego kraju.

Zobacz: Reforma urzędów pracy weszła w życie - co zostało zmienione?

Jakie projekty będą realizowane?

W ramach realizacji gwarancji dla młodzieży przewidziano organizację dwóch projektów w okresie od 1.04.2014 r. do 31.12.2015 r.

Pierwszy z nich skierowany jest do osób niepełnoletnich i nosi nazwę „Pomysł na siebie”. Będą mogły wziąć w nim udział dwie grupy osób. Grupa A to osoby w wieku od 15 do 17 lat, nieaktywne zawodowo, nieposiadające kwalifikacji lub o niskich kwalifikacjach, posiadające słabe wyniki w nauce i wysoką absencję na zajęciach lekcyjnych. Do grupy B zaliczono zaś osoby w wieku 16-18 lat, które poza brakiem aktywności zawodowej i kompetencji niezbędnych na rynku pracy, nie uczestniczą w żadnym szkoleniu, mają ukończone gimnazjum oraz są opóźnione w cyklu kształcenia ze względu na swoją sytuację życiową lub zdrowotną. Zgodnie z założeniem, we wspomnianym projekcie ma wziąć udział 1 500 osób. Po jego zakończeniu, uczestnicy nabędą niezbędną wiedzę i kompetencje, aby móc sprawnie poruszać się po rynku pracy, posiadając wiedzę odnośnie przydatnych szkoleń oraz nabywając podstawowe uprawnienia, niezbędne do pracy.


REKLAMA

„Równi na rynku pracy” – to tytuł drugiego projektu, jaki będzie realizowany w ramach gwarancji. Jest on skierowany do osób pełnoletnich, w wieku od 18 do 25 lat, zaliczających się do grupy NEET, nieposiadających kwalifikacji zawodowych. Mogą to także być osoby o niskich kwalifikacjach lub też posiadające uprawnienia niedostosowane do potrzeb rynku pracy. Program będzie realizowany na terenie całego kraju, jednak w jego ramach zostaną wyodrębnione dwa projekty. Pierwszy z nich dotyczy 10 województw, w których stopa bezrobocia młodzieży przekracza 25 proc., a drugi jest adresowany do mieszkańców pozostałych 6 województw.

W odniesieniu do młodzieży dorosłej zaproponowane rozwiązania koncentrować się będą głównie na możliwości zdobycia zawodu lub jego zmianie, podwyższeniu posiadanych kompetencji zawodowych, zdobyciu doświadczenia zawodowego. Tego rodzaju wsparcie ma doprowadzić młode osoby do usamodzielnienia się na rynku pracy.

Sprawdź: Mobilność studentów i absolwentów w UE

Proponowane formy wsparcia

Poza ofertą jednostek uczestniczących w projekcie, m.in. powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy oraz Ochotniczych Hufców Pracy przewidziano specjalne szkolenia i staże zawodowe u pracodawców oraz usługi poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Ponadto zostaną też przeprowadzone treningi aktywnego poszukiwania pracy, w tym: zajęcia aktywizacyjne, szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy. Uczestnicy projektów będą też mieli dostęp do informacji i elektronicznych baz danych służących uzyskaniu umiejętności poszukiwania pracy.

Szczególną wagę organizatorzy programu będą przykładać do realizacji specjalistycznych kursów, m.in. językowych, z zakresu umiejętności cyfrowych, przedsiębiorczości czy prawa jazdy kat. B.

W ramach proponowanych działań wsparcie będzie realizowane również na terenach wiejskich i w małych miejscowościach. Z uwagi na specyfikę tej grupy młodzieży powyższe działania zostaną uzupełnione o dodatkowe elementy pomocy. Jedną z nich jest wprowadzenie indywidualnego opiekuna, wsparcie mobilności geograficznej w przypadku podjęcia stażu lub szkolenia poza miejscem zamieszkania. Dodatkowo planowane są też ścieżki zadań dla Mobilnych Centrów Informacji Zawodowej. Młodzież z wspomnianych obszarów zostanie objęta programem przygotowania zawodowego w branżach, które są adekwatne do specyfiki mniejszych miejscowości, np. agroturystyka, usługi gastronomiczne czy architektura krajobrazu.

Działania, jakie zostaną podjęte w zwiazku z realizacją gwarancji dla młodzieży będą stanowiły odpowiedź na problem pozostawania poza zatrudnieniem nie tylko nisko wykwalifikowanych młodych osób, które przedwcześnie zakończyły naukę, ale również coraz większej grupy absolwentów szkół, którzy mają trudności ze znalezieniem pierwszej pracy.


Gwarancje dla młodzieży, a tym samym Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych (YEI) będą realizowane w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER), w ramach specjalnie wydzielonej osi priorytetowej (Oś I: Osoby młode na rynku pracy), uwzględniającej wsparcie w zakresie aktywizacji osób młodych na rynku pracy, realizowane w ramach Inicjatywy, jak i EFS.

W Ochotniczych Hufcach Pracy wdrażaniem Gwarancji dla Młodzieży zajmują się Wojewódzkie Komendy OHP oraz Centra Kształcenia i Wychowania. W celu uzyskania szczegółowych informacji należy kontaktować się z ww. jednostkami. Dane teleadresowe oraz odnośniki do stron internetowych poszczególnych jednostek można znaleźć na stroniewww.ohp.pl.

Informacje o projektach realizowanych przez urzędy pracy znajdują się na stronie internetowej Zielonej Linii oraz na stronach poszczególnych urzędów pracy.

Informacji udzielają również konsultanci Zielonej (wsparcie z urzędów pracy) oraz Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży (wsparcie z OHP) pod numerem telefonu 19524.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA