REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Okres składkowy, Przychód pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczenie przychodu emeryta i rencisty na ogólnych zasadach

Do końca lutego 2011 r. emeryci i renciści dorabiający do swoich świadczeń muszą nadesłać do ZUS zaświadczenie płatnika składek potwierdzające przychód uzyskany w całym 2010 r. Jeśli składki opłacają sami za siebie (np. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej) – zobowiązani są dostarczyć w tym terminie własne oświadczenie dotyczące przychodu za ubiegły rok.

Reforma emerytalna - demontaż systemu emerytalnego?

Podczas posiedzenia Zespołu Problemowego ds. Ubezpieczeń Społecznych Komisji Trójstronnej. Minister Michał Boni zaprezentował partnerom społecznym projekt ustawy o reformie OFE, ponownie określając go mianem „racjonalnej korekty”. W ocenie Pracodawców RP mamy natomiast do czynienia z demontażem systemu emerytalnego i marginalizacją II filara.

Powszechność ubezpieczeń społecznych - czy będą wyższe składki

Czy od nagrody dla wyróżniającego się pracownika trzeba opłacić składki i podatek

Nasz zakład pracy cyklicznie organizuje wyjazdowe szkolenia dla wszystkich pracowników. W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na przyznanie nagród rzeczowych dla wyróżniających się pracowników, wręczanych podczas tych szkoleń. Czy wartość nagrody pracownika trzeba opodatkować i oskładkować? Czy zakład pracy może zrekompensować pracownikowi wartość odprowadzonego podatku i składek?

Czy bal sylwestrowy sfinansowany przez pracodawcę jest przychodem pracownika

System emerytalny - albo korekta emerytur, albo sięgnięcie do kieszeni Polaków

Albo zmiany w systemie emerytalnym, albo rząd będzie musiał znaleźć kilkadziesiąt miliardów złotych w kieszeniach Polaków - powiedział we wtorek, 25 stycznia, na konferencji premier Donald Tusk.

Wybór między oszczędzaniem na emeryturę w ZUS lub w OFE - projekt ustawy

Klub PiS składa projekt ustawy umożliwiający Polakom wybór między oszczędzaniem na emeryturę w ZUS lub w Otwartych Funduszach Emerytalnych - poinformował szef PiS Jarosław Kaczyński.

Jak przeliczyć staż emerytalny

Zapłacone za byłego pracownika składki ubezpieczeniowe oraz odsetki za zwłokę stanowią jego przychód – indywidualne stanowisko fiskusa

Z dniem, w którym pracodawca uregulował za byłego pracownika niedopłatę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS oraz poniósł koszty odsetek z tytułu nieterminowej zapłaty, powstaje przychód po stronie pracownika. Przychód ten należy opodatkować i wykazać w informacji PIT-11 za rok, w którym te składki i odsetki zostały zapłacone – tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2010 r. (nr IPPB2/415-788/10-2/AS).

Wypełnianie PIT-ów przez pracodawców

Z możliwości sporządzenia rocznego obliczenia podatku pracownika przez pracodawcę w 2009 roku skorzystało prawie 6 mln osób. To obrazuje, jak znacznym obciążeniem biurokratycznym jest ten obowiązek, który - zdaniem Pracodawców RP - powinien być zniesiony.

Przekazanie odzieży roboczej na własność pracowników

W załączniku do zakładowego regulaminu pracy określiliśmy okresy użytkowania poszczególnych elementów odzieży i obuwia roboczego, w które wyposażani są nasi pracownicy. Przykładowo, magazynier otrzymuje fartuch ochronny na 12 miesięcy i rękawice ochronne na 6 miesięcy. Po upływie tych okresów pracownikom wydawane są nowe elementy ubioru. Co powinniśmy robić z dotychczas używaną odzieżą? Stopień jej zużycia bywa różny. Niektórzy pracownicy pytają, czy mogą zatrzymać na własność jakieś elementy ubioru, jeśli wciąż nadają się one do użytku. Czy możemy się na to zgodzić?

Rok 2010 w ubezpieczeniach społecznych

Od początku mijającego roku trwała dyskusja nad reformą systemu emerytalnego. Własne pomysły zgłaszali ministrowie pracy i finansów, minister Michał Boni, Rada Gospodarcza przy premierze, eksperci Komisji Trójstronnej. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Czy pracownik, który dojeżdża do pracy służbowym samochodem, uzyskuje przychód ze stosunku pracy

Często stosowanym przez pracodawców bonusem motywującym do pracy są różnego rodzaju nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników. Mimo że skutecznie wpływają na poprawę wizerunku pracodawcy, najczęściej znacznie obciążają budżet pracownika.

Pieniądze zgromadzone w OFE są nienaruszalne

Przewodniczący Rady Gospodarczej przy prezesie Rady Ministrów Jan Krzysztof Bielecki uważa, że pieniądze zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) są nienaruszalne i jest przekonany, że rząd utrzyma tę zasadę.

Uzyskanie prawa do renty szkoleniowej

Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania jakiegokolwiek przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. A zatem prawa do renty nie ma m.in. osoba pobierająca zasiłek macierzyński, chorobowy czy wyrównawczy.

Wiele osób zagrożonych ubóstwem nie ma prawa do pomocy społecznej

Żałuję, że nie udało się podnieść progów dochodowych i wciąż wiele osób zagrożonych ubóstwem nie ma prawa do pomocy społecznej - mówił wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, podsumowując Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Świadczenia z tytułu rozwiązania umowy o pracę a składki ZUS

Świadczenia pieniężne wypłacane pracownikom w związku z rozwiązaniem umowy o pracę lub jej wygaśnięciem są zwolnione z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Zwolnione ze składek są także dodatkowe świadczenia wypłacane na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów płacowych.

Wynagrodzeniowe i pozawynagrodzeniowe świadczenia pieniężne

Do składników wynagrodzenia należą tylko te świadczenia pieniężne, które są związane z wykonywaniem pracy na zajmowanym stanowisku, np. premie.

Reforma emerytur mundurowych obejmie nowych funkcjonariuszy

W styczniu rozpocznie pracę wspólny zespół ekspertów, który przygotuje propozycje rozwiązań ws. reformy systemu emerytur mundurowych - ustalono podczas spotkania szefa doradców premiera Michała Boniego i wiceszefa MSWiA Adama Rapackiego ze związkowcami.

Pracodawcy przeciwni przywilejom emerytalnym służb mundurowych

Pracownicy służb mundurowych są nadmiernie uprzywilejowani wobec pozostałych grup zawodowych, zarówno pod względem wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytur - ocenia doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Reforma emerytalna - czas służby funkcjonariuszy musi być wydłużony

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że konieczne jest wydłużenie okresu aktywności zawodowej służb mundurowych. Za zły pomysł uznała włączenie emerytur mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego.

Czy pieniądze przekazywane do OFE to pieniądze publiczne, czy prywatne?

Pieniądze przekazywane z budżetu państwa do OFE są w sensie prawnym pieniędzmi tych, którzy płacą składki na swoje przyszłe emerytury - powiedział minister Michał Boni. Zaznaczył, że nie są to pieniądze publiczne.

Soczewki kontaktowe w całości sfinansowane przez pracodawcę na podstawie przepisów bhp są zwolnione z podatku – indywidualne stanowisko fiskusa

Wartość soczewek kontaktowych korygujących wzrok jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli wyniki badań pracownika wykażą konieczność ich stosowania przy obsłudze monitora ekranowego i będzie to świadczenie w całości sfinansowane przez pracodawcę – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 września 2010 r. (nr IPPB2/415-599/10-4/MK1). Jednak zwolnieniem nie jest objęty zwrot kosztów zakupu soczewek na podstawie faktury wystawionej na pracownika.

Emerytura niezależnie od wieku - Sejm ponownie zajmie się projektem ustawy

Po kilkumiesięcznej przerwie posłowie ponownie zajmą się projektem OPZZ, który przewiduje możliwość odchodzenia na emeryturę kobietom po 35, a mężczyznom po 40 latach pracy. Komisja polityki społecznej i rodziny wróci do projektu 15 grudnia.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach przedemerytalnych

Jeśli dochód z pracy osoby pobierającej zasiłek przedemerytalny przekroczy 25 proc. średniego wynagrodzenia, to zasiłek zostanie takiej osobie zmniejszony - wynika ze znowelizowanej przez Sejm ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Reforma emerytalna - w ciągu 5 lat należy podnieść wiek emerytalny

Jeśli w ciągu 5 lat nie podwyższymy wieku emerytalnego, to nie będzie gwarancji wypłaty emerytur i rent w perspektywie 10 i dalszych lat - uważa prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Minister pracy jest przeciwna podwyższaniu tego wieku.

Czy opłatę za korzystanie z autostrady w czasie podróży służbowej można zaliczyć do kosztów delegacji służbowej

Nasi pracownicy często wyjeżdżają prywatnymi samochodami w krajowe i zagraniczne podróże służbowe. Oprócz zwrotu wydatków na przejazdy otrzymują również zwrot kosztów opłat za korzystanie z autostrad. Czy te opłaty możemy wliczyć w koszty delegacji? Jak należy je rozliczyć?

Pozytywna ocena założeń do zmian w ustawie o OFE

Większość instytucji, które w ramach konsultacji społecznych oceniły założenia do zmian w ustawie o OFE, odniosła się do nich pozytywnie. Zdecydowanie przeciwne nim są resort pracy i OPZZ; które mają inną wizję zmian - powiedział minister Michał Boni.

Składki emerytalne - Tusk nie przewiduje turbulencji w związku z OFE

Premier Donald Tusk powiedział, że nie przewiduje "żadnych turbulencji ani radykalnych zmian" w kwestii OFE, które wymagałyby zmian w założeniach do budżetu.

Jak rozliczać wartość posiłków zapewnianych pracownikom

Skutki podatkowe i składkowe zapewnienia pracownikom posiłków są różne w zależności od tego, czy obowiązek ich zapewnienia wynika z przepisów. W różny sposób może być również ustalana wartość pieniężna świadczeń z tego tytułu. Znajomość tych zasad jest niezbędna do prawidłowego rozliczenia przychodu pracownika.

Najczęstsze błędy płatników składek

Każdego roku płatnik składa do ZUS wiele różnych dokumentów. Całość dokumentacji układa się w logiczny, choć może zbyt rozbudowany i niepozbawiony pułapek system. W tej ilości dat, sum, identyfikatorów, kodów nietrudno jednak o pomyłkę.

Zawiesiłeś działalność gospodarczą - nie musisz płacić składek na ZUS

Przedsiębiorca, który czasowo zawiesi prowadzenie działalności gospodarczej, nie musi płacić składek na ZUS. Taka możliwość istnieje jednak dopiero od 20 września 2008 r. - powiedział Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego ZUS.

Czy po uchwale NSA trzeba opłacić zaległe składki i podatek od pakietów medycznych

W związku z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał wykupione dla pracowników pakiety medyczne za ich przychód podatkowy, pracodawcy, którzy nie pobierali zaliczek na podatek od tych świadczeń, mogą rozważyć dokonanie korekty. Należy jednak zauważyć, że uchwała ta nie rozstrzyga ostatecznie sporu, czy świadczenia te należało zaliczać do przychodów pracowników.

Czy wartość szczepień przeciw grypie jest przychodem pracownika?

Zamierzamy w całości sfinansować pracownikom szczepienia przeciw grypie. Czy takie świadczenie będzie stanowić dla nich przychód, od którego należy odprowadzić składki do ZUS i podatek?

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika starającego się o rentę

Pracownik, który po zakończeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego jest nadal niezdolny do pracy, może ubiegać się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Pracodawca musi skompletować jego wniosek o rentę, jeżeli pracownik zwróci się do niego z taką prośbą.

Czy abonamenty medyczne pracowników stanowią przychód podlegający opodatkowaniu

Czy zapewnienie pracownikowi firmowego lokalu i bezpłatnego przejazdu w celach prywatnych jest jego przychodem

Nasza firma ma filie w różnych miastach w Polsce. Posiadamy lokale (pokoje) przystosowane do zapewnienia noclegu i pobytu w nich pracownikom w delegacjach. W czasie urlopowym chcielibyśmy udostępniać pracownikom pokoje w innych miastach (np. pracownikowi z Warszawy pokój w oddziale firmy w Gdańsku, Krakowie itp.). Istnieje również możliwość dojazdu na koszt firmy (np. samochodem służbowym z przedstawicielem handlowym, który kieruje pojazdem). Czy będzie to przychód u pracownika? Co z podatkiem i składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – zgodny z Konstytucją RP

Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją, co nie znaczy, że nie można tej zasady zmienić. Trybunał Konstytucyjny dopuścił możliwość zrównania wieku emerytalnego (sygn. akt K 63/07).

Udowadnianie okresów pracy na podstawie zeznań świadków

Mam 65 lat i ponad 37 lat zatrudnienia. W tym roku postanowiłem przejść na emeryturę. Przy sporządzaniu dokumentacji emerytalnej kadrowa poinformowała mnie, że w aktach osobowych brakuje dokumentów potwierdzających moje zatrudnienie po powrocie z wojska. Niestety nie udało mi się ich odnaleźć, gdyż zakład od 30 lat nie istnieje, a dokumentacja spaliła się. Pracowałem z kolegą, który może poświadczyć moje zatrudnienie. Czy mam szansę otrzymać emeryturę? – pyta Czytelnik z Gdańska.

Czy poniesiony przez pracodawcę koszt dojazdu pracowników do/z pracy jest oskładkowany i opodatkowany

Jesteśmy firmą budowlaną. Realizujemy kontrakty w różnych częściach kraju. Zwykle w miejscowości, gdzie wykonujemy dany kontrakt, zapewniamy naszym pracownikom zakwaterowanie, choć nie są oni w delegacji. Obecnie realizujemy kontrakt w miejscu, gdzie są problemy z transportem publicznym. Aby zapewnić pracownikom dojazd z miejsca tymczasowego zamieszkania (kwater) na teren budowy i z powrotem, planujemy wynajęcie kilkunastoosobowego busa. Trudno będzie precyzyjnie ustalić, jaka kwota z tytułu przejazdu przypada na konkretnego pracownika, ponieważ opłacamy z góry wynajęcie całego busa (ryczałt w stałej wysokości). Czy jest to świadczenie w naturze, którego wartość będzie podstawą do naliczenia zaliczki na podatek i składek na ZUS? Jeśli tak, to jak należy ustalić wartość tego przychodu?

Czy wypłata nagrody w ratach może być korzystna dla pracownika uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego

Od niedawna prowadzę niewielką firmę. Zatrudniam pracownika, który od marca 2007 r. jest uprawniony do świadczenia przedemerytalnego. Wypłacam mu wynagrodzenie zasadnicze w miesięcznej wysokości 1600 zł brutto. W przyszłym miesiącu chciałbym wypłacić mu nagrodę w kwocie 500 zł za bardzo dobre wyniki sprzedaży w pierwszym kwartale 2010 r. Zastanawiam się jednak, czy nie spowoduje to zawieszenia przez ZUS świadczenia przedemerytalnego za miesiąc, w którym nagroda zostanie wypłacona. Czy w związku z tym lepiej dla pracownika byłoby, gdybym wypłacił nagrodę np. w dwóch miesięcznych ratach po 250 zł?

Wcześniejsza emerytura

Mam 55 lat i 30-letni okres składkowy. Przez ostatnie kilka lat (do chwili obecnej) jako krawcowa prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy mogę uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury?

Kiedy zwracane pracownikom koszty zakupu karnetu na basen są zwolnione ze składek

Chcemy umożliwić pracownikom uczęszczanie na basen. Jak to zrobić, aby koszty ponoszone firmę na ten cel przez nie były dla pracowników oskładkowanym ani opodatkowanym przychodem?

Czy świadczenia medyczne są opodatkowane i oskładkowane

Pracodawcy często opłacają koszty opieki medycznej pracowników, a także członków ich rodzin. Powstaje wówczas pytanie, czy świadczenia z tego tytułu uznać za przychód pracownika i tym samym go opodatkować oraz czy zaliczyć do podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych? Z orzecznictwa sądowego wynika, że tego typu świadczenia nie są przychodami. Organy podatkowe stoją jednak na stanowisku, że stanowią one przychód pracowników. W tej sytuacji powstaje dylemat, jak rozliczać pracowników, aby uniknąć kłopotów.

Nowe zasady zmniejszania emerytur/rent wojskowych

Od 9 marca 2010 r., jeżeli wojskowy emeryt/rencista pracuje, to wojskowy organ emerytalny może zmniejszyć wypłacaną emeryturę/rentę nie więcej niż o 25% jej wysokości.

Zbieg tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym

Gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, składka zdrowotna powinna być opłacana z każdego z tych tytułów odrębnie.

Niekonstytucyjna emerytura po 15 latach

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o uznanie niekonstytucyjności przepisów umożliwiających przechodzenie na emeryturę policjantom i wojskowym po 15 latach służby. RPO skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji.

Wcześniejsza emerytura

W listopadzie br. kończę 55 lat i mam ponad 30 lat pracy. Obecnie nadal pracuję na 1/2 etatu w biurze kredytowym. Wcześniej także pracowałam, mam udokumentowane okresy składkowe i nieskładkowe (nauka w szkole wieczorowej, praca w gospodarstwie rolnym). Czy obecnie mogę starać się o wcześniejszą emeryturę?

Zawieszanie albo zmniejszanie emerytur i rent - graniczne kwoty przychodu

Wiadomo już, jaka jest wysokość granicznych kwot przychodu dla 2009 r., stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent.

ZUS przelicza emerytury i renty z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego

Emeryci i renciści mogą przeliczyć swoje świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za tzw. "okresy zerowe", w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. Każdy, kto do 31 grudnia złoży do ZUS wniosek o przeliczenie, może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 r.

REKLAMA