reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wypłata nagrody w ratach może być korzystna dla pracownika uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego

Czy wypłata nagrody w ratach może być korzystna dla pracownika uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego

Od niedawna prowadzę niewielką firmę. Zatrudniam pracownika, który od marca 2007 r. jest uprawniony do świadczenia przedemerytalnego. Wypłacam mu wynagrodzenie zasadnicze w miesięcznej wysokości 1600 zł brutto. W przyszłym miesiącu chciałbym wypłacić mu nagrodę w kwocie 500 zł za bardzo dobre wyniki sprzedaży w pierwszym kwartale 2010 r. Zastanawiam się jednak, czy nie spowoduje to zawieszenia przez ZUS świadczenia przedemerytalnego za miesiąc, w którym nagroda zostanie wypłacona. Czy w związku z tym lepiej dla pracownika byłoby, gdybym wypłacił nagrodę np. w dwóch miesięcznych ratach po 250 zł?

Nie ma znaczenia, czy wypłaci Pan pracownikowi nagrodę jednorazowo czy w ratach. W przypadku świadczeń przedemerytalnych obowiązuje bowiem rozliczenie przychodu w stosunku rocznym. Istotna jest więc suma przychodu pracownika w całym roku rozliczeniowym.

UZASADNIENIE

Osoby uprawnione do świadczenia przedemerytalnego mogą zarobkować. Jeśli jednak przychód, jaki osiągają, pochodzi z działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych (np. umowy o pracę, umowy zlecenia), mają bardzo ograniczone możliwości dorabiania. Przepisy przewidują dla nich dwa progi zarobkowe, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia wpływa przychód, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tj. przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku pracownika jest to m.in. wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki czy nagrody. Zatem nagroda wypłacona pracownikowi zostanie zaliczona do przychodu, który ZUS będzie rozliczał.

ZUS zawiesza wypłatę świadczenia przedemerytalnego, jeśli przychód osiągany przez świadczeniobiorcę przekracza graniczną kwotę przychodu, tj. 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. W roku rozliczeniowym trwającym od 1 marca 2010 r. do 28 lutego 2011 r. jest to kwota 2172,10 zł.

Jeśli uzyskiwany przychód nie przekracza tego progu zarobkowego, ZUS porównuje łączną kwotę przychodu i świadczenia przedemerytalnego z dopuszczalną kwotą przychodu (którą stanowi 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji). W bieżącym roku rozliczeniowym limit ten wynosi 1551,50 zł. Jeśli suma świadczenia przedemerytalnego i przychodu jest wyższa od tej kwoty, ZUS zmniejsza świadczenie przedemerytalne o kwotę przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu (kwotę przekroczenia pomniejsza o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od tej kwoty, finansowane przez ubezpieczonego). Przepisy gwarantują jednak, że po zmniejszeniu świadczenie przedemerytalne nie może być niższe od gwarantowanej kwoty, która w trwającym obecnie roku rozliczeniowym wynosi 420,58 zł.

Osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego ma obowiązek poinformować o podjęciu działalności zarobkowej oraz o osiąganych przychodach – zaraz po podjęciu pracy i po zakończeniu roku rozliczeniowego (trwającego od 1 marca do końca lutego następnego roku). Termin na złożenie informacji o przychodach osiągniętych w minionym roku rozliczeniowym to 31 maja każdego roku. W przypadku świadczeń przedemerytalnych nie obowiązują, w odróżnieniu od emerytur i rent, dwa warianty rozliczenia (roczny i miesięczny). ZUS rozlicza przychód osoby uprawnionej do świadczenia przedemerytalnego zawsze w stosunku rocznym. Porównuje więc kwotę przychodu (lub sumę świadczenia i przychodu) uzyskanego w całym poprzednim roku rozliczeniowym z rocznymi progami zarobkowymi. Bez znaczenia są więc kwoty przychodu uzyskane w poszczególnych miesiącach roku rozliczeniowego. Istotna jest suma przychodu w całym tym okresie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama