REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odsetki, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wystawienie przez pracodawcę odpisu świadectwa pracy

Jeden z byłych pracowników zwrócił się z prośbą o wydanie oryginału świadectwa pracy z lat 70 - jest ono potrzebne do przyznania renty w ZUS. Firma, w której pracował, kilkakrotnie się przekształcała i obecnie my jesteśmy jej następcą prawnym. Czy należy wystawić tej osobie zaświadczenie o zatrudnieniu (jestem w posiadaniu teczki osobowej z wszystkimi oryginalnymi dokumentami) czy duplikat bądź odpis świadectwa pracy? Jak taki dokument powinien wyglądać: jakie wpisać daty, czy opatrzyć pieczątką obecnej firmy czy zamieścić dane z poprzedniej? Dodatkowo na oryginale świadectwa pracy dostrzegłam błąd w dacie urodzenia pracownika. Czy mam go poprawić od razu, czy np. zrobić potem korektę duplikatu?

Jak skorygować nieobecność nieusprawiedliwioną po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego

W styczniu br. pracownik przez dwa dni był nieobecny w pracy. Pracownik twierdził, że zachorował, a lekarz dał mu zwolnienie od pracy. Niestety, zwolnienie to zgubił. Uznaliśmy tę nieobecność za nieusprawiedliwioną. Niedawno pracownik odnalazł i dostarczył zagubione zwolnienie lekarskie na te 2 dni w maju br. Czy powinniśmy skorygować dokumenty za styczeń br.?

Kiedy pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy

Atmosfera pracy - czy ujawniać emocje?

W poprzedniej pracy pracowałam kilka lat i przyzwyczaiłam się do bardzo spokojnego, wręcz chłodnego stylu zarządzania szefa, który nigdy nie pokazywał po sobie żadnych emocji. Również pracownicy nie nawiązywali ze sobą bliższych relacji, utrzymując dystans i chłodną rezerwę. Atmosfera pracy mojego obecnego zespołu jest diametralnie różna, zdarza się, że ludzie na siebie pokrzykują, zdarzają się wybuchy złości, silnego zdenerwowania. Jest też sporo śmiechu, żartowania, wspólnych rozmów, niekoniecznie o pracy. Szybko zaaklimatyzowałam się w nowych warunkach, czasami jednak nie wiem, jak się zachować, szczególnie w sytuacjach, gdy silne emocje kolegów dochodzą do głosu.

REKLAMA

Potwierdzenie wynagrodzenia byłej pracownicy

Czy pracodawcy powinni mieć szerszy dostęp do informacji o karalności pracowników?

Zdaniem PKPP Lewiatan banki i inne instytucje finansowe, a także firmy handlowe i usługowe powinny mieć szerszy dostęp do danych o karalności swoich pracowników. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) jest skłonny zgodzić się tylko na część tych propozycji.

Wydanie pracownikowi świadectwa pracy

Pracownik jest zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny od 28 marca br. Jest to jego pierwsza praca w naszej firmie. Czy po zakończeniu okresu próbnego należy wydać świadectwo pracy nawet bez wniosku pracownika, jeżeli nie podpiszemy z nim kolejnej umowy o pracę, czy będziemy mogli to zrobić dopiero po 24 miesiącach od zawarcia tej umowy? Czy jeżeli po okresie próbnym zawrzemy z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony, to wtedy obowiązkowo musimy wydać świadectwo pracy za okres próbny?

Korekta składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

Pracownik zatrudniony w naszej firmie od dwóch lat, rozpoczął wykonywanie pracy w warunkach szczególnych od dnia 1 czerwca 2010 r. W sierpniu tego roku otrzymał nagrodę za drugi kwartał 2010 r. w wysokości 3000 zł. Od nagrody opłaciliśmy składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, ponieważ w ZUS poinformowano nas, że składki na FEP należy opłacać od wszystkich przychodów wypłaconych w okresie pracy „szczególnej”. Obecnie mamy tę samą sytuację w związku z wypłatą premii za pierwszy kwartał br. innemu pracownikowi, który zaczął pracować w warunkach szczególnych w trakcie tego kwartału. Teraz jednak ZUS nie kazał od tej premii naliczać składki na FEP. Podobno zmieniło się stanowisko ZUS w tej sprawie. Czy powinniśmy zatem złożyć korektę deklaracji ZUS DRA za sierpień 2010 r. i naliczyć składki od podstawy niższej o premię wypłaconą za drugi kwartał 2010 r.?

REKLAMA

Wypłata "trzynastki" po przejęciu zakładu pracy

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. przejęliśmy inny zakład pracy na podst. art. 231 k.p. W przejętym zakładzie regulamin wynagradzania przewiduje wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego na takich samych zasadach, jak w przypadku pracowników sfery budżetowej - inny jest jedynie termin wypłaty „trzynastki”. W naszej firmie nie wypłacamy tego świadczenia. Niektórzy z przejętych pracowników domagają się od nas przyznania i wypłaty „trzynastki”. Czy mamy obowiązek uwzględnić ich wnioski, jeżeli spełnili warunki do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy w związku z taką wypłatą możemy domagać się od poprzedniego pracodawcy zwrotu połowy wypłaconej „trzynastki”?

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych - nowy przepis

Osoba niepełnosprawna może korzystać ze swoich uprawnień już od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Przed 1 czerwca istniała w tym względzie dowolność i nie było wiadomo od kiedy niepełnosprawny może korzystać z uprawnień pracowniczych, czy od dnia przedłożenia, czy dzień po.

Czy można kupić lojalność pracownika?

12 czerwca dniem wolnym dla pracowników handlu

Pracownicy pracują w sklepie na zmiany w systemie równoważnym czasu pracy. Pracę wykonują również w soboty i w niedziele. Czy to prawda, że nie można wyznaczyć pracy w niedzielę 12 czerwca br. ze względu na przypadające w tym dniu pierwszy dzień Zielonych Świątek?

Ustalanie wysokości dodatku stażowego

Czy należy opłacać składki na ubezpieczenia za pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy

Jedna z pracownic otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownicy przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia (od 1 maja do 31 lipca 2011 r.). Na okres wypowiedzenia została ona zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, oczywiście zachowując prawo do wynagrodzenia. Czy od wynagrodzenia należnego za okres wypowiedzenia trzeba opłacić wszystkie składki? Czy należy złożyć za ubezpieczoną raport ZUS RSA, a jeżeli tak, to z jakim kodem? Z jakim dniem wyrejestrować pracownicę z ubezpieczeń społecznych?

Obowiązujące przepisy prawne nie pozwalają na rozpowszechnienie telepracy

Kodeks pracy nakłada na pracodawców zatrudniających telepracowników liczne obowiązki. Zdaniem Pracodawców RP takie rozwiązanie z pewnością nie przyczynia się do rozwoju elastycznych form zatrudnienia oraz zmniejszenia kosztów po stronie przedsiębiorcy.

Skorzystanie przez pracownika z przysługujących dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem

Pracownik wykorzystał w tym roku jeden z dwóch przysługujących mu dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Jego najmłodsze dziecko 10 czerwca br. ukończy 14 lat, co wynika z aktu urodzenia. Pracownik uważa, że po tej dacie nadal będzie mu przysługiwało prawo do zwolnienia od pracy aż do 10 czerwca 2012 r. Czy jego pogląd jest słuszny?

Pierwsze dni w pracy nowego menedżera

Niedługo zmienię pracę. U nowego pracodawcy zostanę szefem zgranej grupy pracowników i obawiam się, jak zostanę przyjęty. Co powinienem zrobić podczas tych pierwszych, najważniejszych dni?

Czy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego ustalonego w planie urlopów?

Plan urlopów ustala pracodawca biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Termin urlopu wypoczynkowego może być przesunięty zarówno na wniosek pracownika, jak i z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy.

Zmiana treści umowy szkoleniowej

Pracownik i pracodawca podpisali umowę szkoleniową, w której określono warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez zatrudnionego. Pracownik zgodził się na skrócenie wymiaru urlopu szkoleniowego przysługującego mu podczas studiów podyplomowych. Pracodawca zaoferował częściowe sfinansowanie opłat za kształcenie. Wpisał do umowy zastrzeżenie o możliwości wycofania się z zapłacenia czesnego za drugi semestr nauki w razie niekorzystnej sytuacji finansowej firmy. Czy tego rodzaju postanowienia mogą się znaleźć w umowie szkoleniowej?

Odpowiedzialność za skutki mobbingu

Odpowiedzialnością za skutki mobbingu należy obciążyć przede wszystkim sprawcę - uważają Pracodawcy RP. Postulują wpisanie do kodeksu pracy regulacji, z której będzie wynikać solidarna odpowiedzialność sprawcy z pracodawcą.

Czy w aktach osobowych można trzymać oryginały dokumentów?

Zatrudniliśmy nowego pracownika. Chcąc ustalić jego staż pracy, od którego zależy wiele uprawnień pracowniczych, jak chociażby wymiar urlopu wypoczynkowego, zwróciliśmy się do niego z prośbą udokumentowanie tego stażu. Pracownik dostarczył nam oryginał dyplomu i oryginały świadectw pracy od poprzednich pracodawców. Czy możemy je zachować w aktach osobowych?

Czy mogę zastosować inną karę porządkową niż przewiduje Kodeks pracy?

Kodeks pracy wymienia enumeratywnie kilka kar porządkowych, którymi pracodawca może ukarać pracownika za przewinienia pracownicze. Czy jest to katalog zamknięty, czy pracodawca może wprowadzać także inne, nieprzewidziane w Kodeksie kary?

Instytucje samorządowe - jak naliczać i wypłacać dodatek za wieloletnią pracę

Na wynagrodzenie pracownika samorządowego oprócz wynagrodzenia zasadniczego składa się wiele dodatków o charakterze obowiązkowym lub nieobowiązkowym. Jednym z obligatoryjnych jest dodatek za wieloletnią pracę. Pracownik nie może się zrzec prawa do tego dodatku, a pracodawca nie może pozbawić pracownika do niego prawa.

Czy 12 czerwca sklepy muszą być zamknięte?

Pierwszy dzień Zielonych Świątek jest dniem wolnym od pracy. Święto to zawsze wypada w niedzielę - w tym roku będzie to 12 czerwca. W tym dniu pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych, które funkcjonują w niedzielę, powinni mieć wolne.

Ograniczenie dostępu do bazy prywatnych numerów telefonów pracowników

Nasza firma ma zamiar stworzyć bazę prywatnych numerów telefonów naszych pracowników. Czy tego rodzaju baza może być dostępna dla wszystkich pracowników zakładu pracy?

Interpretacja przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych sprawia pracodawcom trudności

Przekonanie, że urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi na każde szkolenie podnoszące jego kwalifikacje zawodowe, jest błędne.

Zwolnienie pracownika na czas narady w urzędzie gminy

Szkła kontaktowe w szczególnych sytuacjach są zwolnione z podatku – ogólne stanowisko Ministra Finansów

Rozliczenie świadczenia z okazji Dnia Dziecka przyznanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Mija termin przekazania przez pracodawcę pierwszej raty odpisu na zfśs

Pracownicy-cudzoziemcy po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę

W zakładzie pracy, w którym pracuje 35 pracowników, zatrudnionych jest 3 cudzoziemców. Zakład zostaje przejęty przez innego pracodawcę. Czy cudzoziemcy nadal pozostaną w zatrudnieniu w nowym zakładzie na warunkach, którymi byli objęci u dotychczasowego pracodawcy przed przejęciem?

Świadczenie przedemerytalne dla zleceniobiorcy

Z końcem marca 2008 r. rozwiązano umowę o pracę z naszym byłym pracownikiem. Jego ostatni pracodawca musiał zmniejszyć liczbę etatów ze względu na kłopoty finansowe. Pracownik jest zarejestrowany jako bezrobotny. Spełnia on warunki do świadczenia przedemerytalnego oprócz 6-miesięcznego okresu bezrobocia. Obecnie chcielibyśmy zatrudnić go na na podstawie umowy zlecenia. Jeżeli zatrudnimy byłego pracownika na podstawie umowy zlecenia, to czy będzie mógł się on ubiegać o świadczenie przedemerytalne?

Konsekwencje nadpłaty lub niedopłaty wynagrodzenia przez pracodawcę

Odpowiedzialność za prawidłowe obliczenie i wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia ponosi pracodawca. Nadpłata lub niedopłata wynagrodzenia może mieć jednak różne skutki.

Pomoc publiczna dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych

Pomoc de minimis jest formą pomocy publicznej. Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może ją przeznaczyć m.in. na dofinansowanie stanowisk pracy niepełnosprawnych pracowników bądź zwrot niektórych świadczeń ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale jego okres wypowiedzenia został skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach? Z pracownikiem byli również zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego członkowie jego rodziny, czy ich również muszę wyrejestrowywać, czy wystarczy wyrejestrowanie tylko pracownika?

Nieprawidłowa podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Monitoring w sklepie nagrywa m.in. pracę naszych pracowników. Okazało się, że jeden z kasjerów, zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, schował do portfela część pieniędzy z kasy – ukradł 170 zł. Naszym zdaniem pracownik popełnił przestępstwo, dlatego zwolniliśmy go dyscyplinarnie na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p. Teraz pracownik chce się odwołać do sądu, gdyż – jak twierdzi – nie mieliśmy podstaw do zwolnienia go z tego powodu i będzie żądał przywrócenia do pracy. Czy sąd może przywrócić go do pracy?

Będzie redukcja zatrudnienia w administracji państwowej

W ciągu kilku najbliższych miesięcy dojdzie do "dość znaczącej redukcji" zatrudnienia w administracji państwowej - zapowiedział premier Donald Tusk.

Korekta dokumentacji płacowej

Najczęściej występującą przyczyną powodującą konieczność korygowania dokumentacji płacowej jest sytuacja, gdy po naliczeniu listy płac pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego lub jest nieobecny z innego powodu, co ma wpływ na wysokość naliczonego wynagrodzenia. Korekta jest też konieczna, gdy wynika to z błędów popełnionych przy naliczaniu wynagrodzenia.

Pracownicy niepełnosprawni - naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Coraz mniej firm otrzymuje dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników

Liczba wszystkich firm otrzymujących dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników zmniejszyła się już o 1,7 tys. A od stycznia 2011 roku status zakładu pracy chronionej utraciło lub zrezygnowało z niego 164 pracodawców. Podstawowy powód to ostatnia nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Gdy pracownik odmawia podpisania „lojalki”

Umowy lojalnościowe, związane przede wszystkim z inwestowaniem w pracownika poprzez wysyłanie go na szkolenia czy dodatkowe studia, są obecnie często spotykanym mechanizmem zatrzymania wyszkolonego pracownika w firmie. Wiele firm zawiera z pracownikami również inne umowy, dotyczące dbania o dobro pracodawcy czy przestrzegania pewnych zasad etycznych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracownik odmawia podpisania „lojalki”?

Czy pracownik porzucający pracę zapłaci odszkodowanie?

Obecnie często zdarza się, że pracownicy porzucają swoją pracę, gdyż dostają lepszą ofertę od innego pracodawcy, bądź też wyjeżdżają do pracy za granicę, co nie daje im możliwości rozwiązania umowy w normalnym trybie – za wypowiedzeniem. Takie sytuacje mają miejsce szczególnie wówczas, gdy pracodawcy nie chcą godzić się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, ze skutkiem natychmiastowym.

Czy jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności uzasadnia dyscyplinarkę?

Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia jest szczególnym sposobem rozwiązania stosunku pracy, którego skutek jest niemalże natychmiastowy. Pracownik z chwilą wręczenia takiego wypowiedzenia nie ma już prawa ani obowiązku świadczenia pracy, często sami pracodawcy decydują się na natychmiastowe odsunięcie pracownika od jego obowiązków. Czy jednak takie wypowiedzenie zawsze jest uzasadnione?

Naruszenie zakazu konkurencji a wypowiedzenie umowy

W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Czy złamanie zakazu konkurencji może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę?

Ekwiwalent pieniężny za pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika

Podejmując pracę po raz pierwszy, pracownik uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 przysługującego mu urlopu po przepracowaniu roku. Wymiar urlopu w tym okresie będzie obejmował jednak niepełne dni. Może to przysporzyć pracodawcy problemy przy udzielaniu takiego urlopu, a także przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Zmniejszenie środków na Fundusz Pracy zwiększy bezrobocie

W 2011 r. urzędy pracy mają o 70 proc. mniej środków na walkę z bezrobociem niż w 2010 r. Drastyczne zmniejszanie przez Ministerstwo Finansów środków na Fundusz Pracy doprowadzi do wzrostu bezrobocia.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

W maju 2011 r. przeszłam na emeryturę. Przysługiwał mi urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni, jednak pracodawca nie wypłacił mi pełnego ekwiwalentu pieniężnego. Czy postąpił prawidłowo?

Stopa bezrobocia w kwietniu

GUS poinformował, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 12,6 proc. wobec 13,1 proc. w marcu.

Obowiązek usunięcia zawiadomienia o ukaraniu z akt osobowych pracownika

Pracownik został ukarany naganą za picie alkoholu w czasie pracy. Niedługo minie rok od jego ukarania. Pracownik jest obecnie na jednomiesięcznym wypowiedzeniu, które otrzymał z powodu utraty do niego zaufania spowodowanej wprowadzeniem w błąd przełożonego. Nie chcemy usuwać odpisu zawiadomienia o ukaraniu pracownika z akt osobowych, ponieważ w przypadku odwołania się do sądu pracy będziemy mogli wykazać, że pracownik jest niezdyscyplinowany i już wcześniej były zastrzeżenia do jego pracy. W ciągu ostatniego roku pracownik nie miał kar porządkowych, ale miał ustne uwagi przełożonego do wykonywanej pracy. Czy możemy pozostawić informację o karze w aktach osobowych?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia obejmujące m.in. rozliczanie składek na ubezpieczenia społeczne oraz zasady wypełniania dokumentacji składanej do ZUS na potrzeby wypłaty świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.

REKLAMA