reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czy mogę zastosować inną karę porządkową niż przewiduje Kodeks pracy?

Czy mogę zastosować inną karę porządkową niż przewiduje Kodeks pracy?

Kodeks pracy wymienia enumeratywnie kilka kar porządkowych, którymi pracodawca może ukarać pracownika za przewinienia pracownicze. Czy jest to katalog zamknięty, czy pracodawca może wprowadzać także inne, nieprzewidziane w Kodeksie kary?

Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
1) karę upomnienia,
2) karę nagany.

Natomiast za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy – pracodawca może również stosować karę pieniężną.

Polecamy: W jaki sposób zawiadomić pracownika o udzieleniu kary porządkowej

Kara może być zastosowana jedynie po uprzednim wysłuchaniu pracownika i nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

Pan Jan wprowadził w regulaminie pracy zapis, że każdy pracownik, który spóźni się do pracy zostanie ukarany w ten sposób, że nie będzie miał prawa do przerwy obiadowej. W związku z tym, że taki rodzaj kary nie jest przewidziany w Kodeksie pracy, jej stosowanie będzie bezprawne i będzie mogło skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą pracodawcy. 

Kodeks pracy wskazuje na trzy kary porządkowe: karę upomnienia, nagany i karę pienieżną. Jest to katalog zamknięty i nie ma możliwości stosowania innych kar.

Stosowanie innych kar, niż przewidziane w Kodeksie pracy stanowi naruszenie praw pracowniczych i pracodawca może za takie naruszenie zostać ukarany przez inspektora pracy grzywną do 2.000 zł. Jeżeli dana kara jest przewidziana w regulaminie pracy, inspektor zobowiąże pracodawcę do zmiany regulaminu poinformowania na piśmie o dokonanych zmianach.

Polecamy: Jak wygląda procedura nakładania kar porządkowych?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama