Czy mogę zastosować inną karę porządkową niż przewiduje Kodeks pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
1) karę upomnienia,
2) karę nagany.
REKLAMA
Natomiast za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy – pracodawca może również stosować karę pieniężną.
Polecamy: W jaki sposób zawiadomić pracownika o udzieleniu kary porządkowej
Kara może być zastosowana jedynie po uprzednim wysłuchaniu pracownika i nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
Pan Jan wprowadził w regulaminie pracy zapis, że każdy pracownik, który spóźni się do pracy zostanie ukarany w ten sposób, że nie będzie miał prawa do przerwy obiadowej. W związku z tym, że taki rodzaj kary nie jest przewidziany w Kodeksie pracy, jej stosowanie będzie bezprawne i będzie mogło skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą pracodawcy.
Kodeks pracy wskazuje na trzy kary porządkowe: karę upomnienia, nagany i karę pienieżną. Jest to katalog zamknięty i nie ma możliwości stosowania innych kar.
Stosowanie innych kar, niż przewidziane w Kodeksie pracy stanowi naruszenie praw pracowniczych i pracodawca może za takie naruszenie zostać ukarany przez inspektora pracy grzywną do 2.000 zł. Jeżeli dana kara jest przewidziana w regulaminie pracy, inspektor zobowiąże pracodawcę do zmiany regulaminu poinformowania na piśmie o dokonanych zmianach.
Polecamy: Jak wygląda procedura nakładania kar porządkowych?
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat