Kategorie

Korekta składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

Joanna Goliniewska
Pracownik zatrudniony w naszej firmie od dwóch lat, rozpoczął wykonywanie pracy w warunkach szczególnych od dnia 1 czerwca 2010 r. W sierpniu tego roku otrzymał nagrodę za drugi kwartał 2010 r. w wysokości 3000 zł. Od nagrody opłaciliśmy składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, ponieważ w ZUS poinformowano nas, że składki na FEP należy opłacać od wszystkich przychodów wypłaconych w okresie pracy „szczególnej”. Obecnie mamy tę samą sytuację w związku z wypłatą premii za pierwszy kwartał br. innemu pracownikowi, który zaczął pracować w warunkach szczególnych w trakcie tego kwartału. Teraz jednak ZUS nie kazał od tej premii naliczać składki na FEP. Podobno zmieniło się stanowisko ZUS w tej sprawie. Czy powinniśmy zatem złożyć korektę deklaracji ZUS DRA za sierpień 2010 r. i naliczyć składki od podstawy niższej o premię wypłaconą za drugi kwartał 2010 r.?

Mogą Państwo skorygować deklarację ZUS DRA złożoną za sierpień 2010 r. i naliczyć składkę na FEP od części nagrody wypłaconej pracownikowi za okres pracy „szczególnej” w II kwartale 2010 r. Nie mają Państwo jednak takiego obowiązku, gdyż rozliczenie za sierpień 2010 r. nastąpiło zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym wówczas przez ZUS.

UZASADNIENIE

Obowiązek opłacania składek na FEP dotyczy pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy pracują w warunkach szczególnych lub wykonują pracę o szczególnym charakterze.

Reklama

Składkę na FEP należy opłacać od wszelkich wynagrodzeń, które stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób i które przysługują za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Oznacza to, że obowiązek opłacania składki na FEP nie dotyczy tych składników wynagrodzeń, które są należne za okres pracy, w którym praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie była wykonywana, nawet jeżeli ich wypłata następuje w okresie wykonywania tych prac.

Jeśli pracownik otrzymuje wypłaty, które w części przysługują mu za okres wykonywania prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, to obowiązek opłacenia składki na FEP powstaje tylko od tej właśnie części wynagrodzenia należnej za czas wykonywania takich prac. We wskazanym przez Państwa przypadku, w związku z wypłatą nagrody za II kwartał 2010 r. składkę na FEP należało opłacić od części tej nagrody, ustalonej proporcjonalnie za okres zatrudnienia w szczególnych warunkach w II kwartale 2010 r., a więc od kwoty 989,01 zł:

(3000 zł : 91 dni) x 30 (liczba dni, przez które była świadczona praca w warunkach szczególnych w II kwartale 2010 r.) = 989,01 zł.

Takie wyjaśnienia zamieścił na swojej stronie internetowej ZUS w poradniku „Zasady rozliczania i opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych”.


WAŻNE!

Nie należy opłacać składki na FEP od składników wynagrodzenia należnych pracownikowi za okres pracy, w którym nie wykonywał pracy „szczególnej”.

Reklama

W 2010 r. ZUS wyjaśniał, że podstawę wymiaru składek na FEP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za dany miesiąc wykonywania pracy „szczególnej”, bez względu na to, za jaki okres przysługiwał ten przychód. Z kolei przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za dany miesiąc należy brać pod uwagę datę wypłaty lub postawienie danego składnika przychodu do dyspozycji ubezpieczonego. W związku z tym również składki na FEP były opłacane od przychodu wypłaconego w miesiącu, w którym była wykonywana praca „szczególna”. Nie miało natomiast znaczenia, za jaki okres przychód ten przysługiwał. W imiennym raporcie miesięcznym płatnik musiał zatem uwzględnić należne składki na ubezpieczenia społeczne i na FEP od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego wypłat – od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego deklaracja dotyczyła – stanowiących podstawę wymiaru tych składek, z ewentualnym uwzględnieniem ograniczenia do 30-krotności prognozowanego wynagrodzenia.

W związku z powyższym stanowiskiem ZUS (już nieaktualnym), Państwa firma prawidłowo naliczyła składki na FEP od pełnej kwoty nagrody za II kwartał 2010 r., wypłaconej w okresie wykonywania przez pracownika pracy w szczególnych warunkach. Obecnie mają Państwo dwie możliwości. Nie muszą Państwo składać korekty deklaracji ZUS DRA za sierpień 2010 r. ZUS nie będzie bowiem żądał skorygowania dokumentów rozliczeniowych od płatników, którzy w 2010 r. stosowali się do poprzedniej interpretacji dotyczącej obowiązku opłacania składek na FEP. Mogą Państwo jednak skorygować tę deklarację, pomniejszając kwotę należnych składek na FEP. Korekta taka zostanie uznana za poprawną. Wybór sposobu postępowania należy do płatnika składek, który finansuje składkę na FEP z własnych środków. Jednak w Państwa przypadku korekta oznacza odzyskanie składki, jaką opłacili Państwo na FEP od części nagrody wypłaconej pracownikowi za II kwartał 2010 r.:

 • 3000 zł – 989,01 zł = 2010,99 zł,
 • 2010,99 zł x 1,5% = 30,16 zł.

Podstawa prawna

 • art. 36 ust. 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz.1656),
 • art. 18 ust. 1–2 i ust. 8, art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.