reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Korekta składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

Korekta składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

Pracownik zatrudniony w naszej firmie od dwóch lat, rozpoczął wykonywanie pracy w warunkach szczególnych od dnia 1 czerwca 2010 r. W sierpniu tego roku otrzymał nagrodę za drugi kwartał 2010 r. w wysokości 3000 zł. Od nagrody opłaciliśmy składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, ponieważ w ZUS poinformowano nas, że składki na FEP należy opłacać od wszystkich przychodów wypłaconych w okresie pracy „szczególnej”. Obecnie mamy tę samą sytuację w związku z wypłatą premii za pierwszy kwartał br. innemu pracownikowi, który zaczął pracować w warunkach szczególnych w trakcie tego kwartału. Teraz jednak ZUS nie kazał od tej premii naliczać składki na FEP. Podobno zmieniło się stanowisko ZUS w tej sprawie. Czy powinniśmy zatem złożyć korektę deklaracji ZUS DRA za sierpień 2010 r. i naliczyć składki od podstawy niższej o premię wypłaconą za drugi kwartał 2010 r.?

Mogą Państwo skorygować deklarację ZUS DRA złożoną za sierpień 2010 r. i naliczyć składkę na FEP od części nagrody wypłaconej pracownikowi za okres pracy „szczególnej” w II kwartale 2010 r. Nie mają Państwo jednak takiego obowiązku, gdyż rozliczenie za sierpień 2010 r. nastąpiło zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym wówczas przez ZUS.

UZASADNIENIE

Obowiązek opłacania składek na FEP dotyczy pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy pracują w warunkach szczególnych lub wykonują pracę o szczególnym charakterze.

Składkę na FEP należy opłacać od wszelkich wynagrodzeń, które stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób i które przysługują za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Oznacza to, że obowiązek opłacania składki na FEP nie dotyczy tych składników wynagrodzeń, które są należne za okres pracy, w którym praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie była wykonywana, nawet jeżeli ich wypłata następuje w okresie wykonywania tych prac.

Jeśli pracownik otrzymuje wypłaty, które w części przysługują mu za okres wykonywania prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, to obowiązek opłacenia składki na FEP powstaje tylko od tej właśnie części wynagrodzenia należnej za czas wykonywania takich prac. We wskazanym przez Państwa przypadku, w związku z wypłatą nagrody za II kwartał 2010 r. składkę na FEP należało opłacić od części tej nagrody, ustalonej proporcjonalnie za okres zatrudnienia w szczególnych warunkach w II kwartale 2010 r., a więc od kwoty 989,01 zł:

(3000 zł : 91 dni) x 30 (liczba dni, przez które była świadczona praca w warunkach szczególnych w II kwartale 2010 r.) = 989,01 zł.

Takie wyjaśnienia zamieścił na swojej stronie internetowej ZUS w poradniku „Zasady rozliczania i opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych”.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama